Přejít na obsah


Fotka

Uhličitan sodný při praní barytu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 30 květen 2008 - 15:43:30

Chtěl bych přecejen trochu zkrátit vypírací dobu barytu z té hodiny aspoň tak na půlhodinu. Doporučuje se namočit fotku mezi dvojím praním do roztoku, který lehce roztáhne póry papíru, aby se při praní zbylej ustalovač apod. líp vymyl. Myslím, že kupovat k tomu účelu konfekční chemii typu Ilford washaid je nesmysl, soda (uhličitan sodný) udělá stejnou službu. Jen nevím kolik ho tam mám na litr do misky hodit (samozřejmě přibližně). Prodávaj ho v drogerii v krystalcích.
  • 0

#2 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 30 květen 2008 - 15:54:48

Jo a mimochodem když jsem si na to praní v tekoucí vodě chtěl koupit vypírací misku, tak jsem zjistil, že u Fotolajfu je za litr:

vypírací miska - fotolajf

a u Škody dokonce za dva a čtvrt!!!

vypírací miska - fotoskoda

To je naprosto neuvěřitelný, já si přesně tohle sbastlil sám z obyčejný misky a hadice za bratru 69,- Kč (včetně koupě redukce na vodovodní kohoutek). Zloději!
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 květen 2008 - 16:26:49

Hele nezlob! 8-O Už se řešilo tady a tady už jsi o té misce dokonce psal. :lol: Akorát jsi od posledně zdražil o 19,- :-P
  • 0

#4 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 květen 2008 - 16:27:14

Dělá se to odhadem, ale díval jsem se do knížky a píše se 1% roztok sody na 5 minut. Pak praní v tekoucí vodě.
  • 0

#5 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 30 květen 2008 - 16:34:15

jo, ale to bylo ještě bez tý vodoredukce.
Dík za tu koncentraci, mimochodem co je to za knížku, nějaká fotochemie?
  • 0

#6 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 květen 2008 - 17:40:29

Přemysl Koblic: Zvětšujeme.
  • 0

#7 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 30 květen 2008 - 17:50:30

Oskare, ogaro ono to nebude zase tak jednoduché. Já ti to čeče skúšal no a to ně poser, měl sem pak na fotkách fleky. Osobně sem o teho upustil. Zkúšal sem roztoky:

Uhličitanu sodného
Hydrogenuhličitanu sodného
siřičitanu sodného

Všecko špatné, tož nevím.....
  • 0

#8 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 květen 2008 - 17:54:47

já jsem používal hrst sody do vany, když jsem neměl ve fotokomoře tekoucí vodu. Bylo to bez probémů a fotky, jak na ně zrovna koukám jsou i po letech dobře vyprané.

teď to nepoužívám, vyvolávám většinou v noci, potom pustím tekoucí vodu do pračky a při praní barytu usnu. To už pak na čase nezáleží.
  • 0

#9 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 červen 2008 - 08:06:28

jak pise Kraken, mam podobne blbe zkusenosti. mozna to ma souvislost jenom s fomabromy. dlouhe roky jsem vypiral v komercnim kodakove hypo clearing agentu. pak v ramci uspory jsem zkusil siricitan sodny. emulze na fomabromech je pak velmi hakliva na manipulaci, printy jsou poskrabane od dalsich fotek, objevuji se otisky prstu, mapy na barytu. vratil sem se tedy pokorne ke KHCA a vse zase ok.
jinak jeste jedna vec - v lednu foma nepolevala, vyprazdnily se sklady, v unoru zacala konecne neco delat. vse slo primo do obchodu, emulze je zrejme nevyzrala. chystal jsem vystavu a potreboval jeste dalsi baryty, tak jsem koupil krabici 50ks a je to spatne. nastesti uz jich v krabici moc nezbylo. takze se uz nebudu muset tak vztekat. Jestli ta nevyzralost emulze mohla zpusobit ony vyse zminene trable nevim. Ale kraken mel tusim jeste lonskou varku barytu...
  • 0

#10 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 2 červen 2008 - 19:23:40

Hm, tak já to o víkendu vyzkouším. Napadlo mě, jestli na to nemá vliv, jestli je papír lesk, nebo mat. Já teď budu dělat matnej povrch, ten je třeba míň náchylnej.
  • 0

#11 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 3 leden 2010 - 23:11:03

Na nekterych barytech mam po suseni zde zminovane otisky prstu - staci znova vyprat a ususit nebo se jich muzu zbavit i jinak?
  • 0

#12 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 leden 2010 - 23:54:17

Jo a mimochodem když jsem si na to praní v tekoucí vodě chtěl koupit vypírací misku, tak jsem zjistil, že u Fotolajfu je za litr:

vypírací miska - fotolajf

a u Škody dokonce za dva a čtvrt!!!

vypírací miska - fotoskoda

To je naprosto neuvěřitelný, já si přesně tohle sbastlil sám z obyčejný misky a hadice za bratru 69,- Kč (včetně koupě redukce na vodovodní kohoutek). Zloději!


Ako vlastne funguje taka vypieracia miska? Cez hadicu z kohutika do nej priteka voda? To je vsetko? Za to chcu take prachy? Oscar, nemas niekde foto tej tvojej? Tiez rozmyslam, ze nieco zmajstrujem. Nie je tam nutne nejake prudenie? bublinky? nieco???
  • 0

#13 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 leden 2010 - 00:00:22

ospravedlnujem sa za prispevok vyssie, az teraz osm si vsimol, ze sa to inde riesi, admin mozes zmazat
  • 0

#14 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2010 - 08:36:59

Na nekterych barytech mam po suseni zde zminovane otisky prstu - staci znova vyprat a ususit nebo se jich muzu zbavit i jinak?


detto u mna. zvacsoval som na 30x40 fortezo museum, leskly ale zadkom ku sklu. s prvou celoplosnou zvacseninou som nebol spokojny tak som urobil dalsiu a ta bola ok. ta prva zostala takmer nevyprata, druhu som poctivo pral, zo zaciatku aj s uhlicitanom. ta prva vyzera uplne normalne, ta druha je extremne citliva na dotyk, mapy v tmavych miestach, povrch akoby celkovo chulostivejsi. prat sa mi to nechce lebo 1. neudrzal som sa a retusoval 2. je to napnute na skle, rezanim by som fotku zmensil a pranim s paskou by som narobil bordel..
  • 0

#15 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 4 leden 2010 - 13:50:25

No mimochodem, pokud se pamatuju z literatury, tak s tou odhadologií při dávkování sody je to jaksi vošajslich. Poněvadž se píše, že při překročení koncentrace 1% papír celkově žloutne nebo flekatí. A nepletu-li se moc, četl jsem někde i něco o tom, že sodová lázeň před praním způsobí i částečné změknutí utvrzené vrstvy - přístupnější škrábancům, otiskům prstů atd.
  • 0

#16 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 4 leden 2010 - 13:56:08

Ještě je tu možnost želatinu utvrdit, nicméně mám obavy, aby celý proces potom nebyl delší než pořádné praní.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních