Přejít na obsah


Fotka

neutvrzující konfekční ustalovač


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 31 květen 2008 - 14:10:53

Rád bych vás poprosil o radu:
chci zkusit bromolejotisk a k tomu je potřeba ustálit zvětšeninu v neutvrzujícím ustalovači.
Které z ustalovačů pro tento účel je možné koupit, abych jej nemusel míchat doma?
A lehce mimo mísu: koupil jsem 25g kyseliny ascorbové (47Kč) a 25g jodidu draselného (kolem 70ti korun) v lékárně v Krocínově ulici (pár kroků od Nár. divadla). Je tam velmi ochotná a milá paní lékárnice. Třeba se to bude někomu hodit..
  • 0

#2 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 31 květen 2008 - 16:17:57

Toš tadyk je ten neutvrzující ustalovač vhodný při následném tónování:

Voda (52C) 500ml
Thiosíran sodný 152g/ krystalický 240g
Siřičitan sodný 10g
Pyrosiřičitan sodný 25g
Voda do 1000ml

Nejlépe používat dvoulázňovou metodu ustalování. Jen na chvilku do první misky a doustálit v druhé. První (zaneřáděnou misku) po čase vylít a druhou posunout na místo první. Nalít nevyčerpaný ustalovač do té vylité. A valit dál!


totoť jsem našel v jiném fóru od kolegy bzencaka.

Jinak téma bromolejotisku mne vrcholně zajímá. Pokud to tu někdo umí, poprosil bych ho o jakékoliv rady do začátku. Článek by byl velmi žádoucí!
  • 0

#3 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 květen 2008 - 16:33:36

podrobně je to v Davidově rádci, to byla základní příručka dávných fotografů. V případě zájmu to mohu naskenovat a někam (?) poslat.
  • 0

#4 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 31 květen 2008 - 17:16:48

Děkuji, již jsem si tu knížku sehnal (myslím dokonce na základě Vašeho doporučení) a lecos už vím, ale nevím nakolik jsou ty návody platné pro dnešní materiály. Jako v případě toho ustalovače... třeba dnešní Fomabromy, pozitivní vývojky apod...
  • 0

#5 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 květen 2008 - 18:40:33

Obecně potíž je že dnešní materiály jsou příliš dobré. Bobtnání želatiny, retikulace vrstvy, přenesení želatinové vrstvy ze skleněné desky atd. ... dneska i ten nejhorší materiál je příliš stabilní.

Další problém jsou chemikálie. Bromolejotisk jde, ale pro většinu dávných postupů jsou potřeba chemie kterou vám dneska nikde neprodají. Nějaké látky zdraví škodlivé, to se bralo na lehkou váhu. Jedy, žíraviny a také sloučeniny zlata a uranu - to se všechno dalo v 19. století koupit u drogisty. Ostatně opiové kapky byl běžně užívaný prostředek proti migréně a nespavosti.

K tomu ustalovači: konfekční ustalovače, kyselý i rychloustalovač, neutvrzují.
  • 0

#6 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 31 květen 2008 - 18:50:38

LKM: prosím ogaro, mohl bych poprosit o zaslání na: krakoszavinacemailteckacz.
Děkuju
  • 0

#7 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 květen 2008 - 20:20:41

kraken

poslal jsem ti stránky z Davidova rádce, je to 6 příloh *.jpg. Zkoušel jsem to ze dvou počítačů, ale nevím jestli to prolezlo drátama alespoń jednou. Pokud ne, musíš mi vynadat tady, já doma připojení na internet nemám, resp. někdy chytím wifi ale teď zrovna ne. Zkusil bch to znova, jako menší soubor OCR.
  • 0

#8 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 1 červen 2008 - 15:32:29

Díky za odpovědi.
Zkusím tedy normální ustalovač a otestuji které papíry se budou hodit.
Podle "Davidova rádce" to vypadá tak jednoduše :lol:
  • 0

#9 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 červen 2008 - 10:59:45

kraken

žádná odpověď. Taky proč.
  • 0

#10 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 3 červen 2008 - 13:49:46

LKM: Ogaro promiň všiml sem si teho tvojého vzkaza až včil. Všecko došlo v pořádku, už to mám ve složečce. Děkuju moc. Posílal sem ti potvrzujícího a děkovného emaila zpět.

Opatruj sa.
  • 0

#11 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 červen 2008 - 17:57:29

nic se nestalo, já jen že nemám připojení k netu a tak nevím jestli to došlo. až se budeš chtít pustit do nějaké další historie tak to zase okopíruju.
  • 0

#12 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 3 červen 2008 - 20:56:53

...
Jinak téma bromolejotisku mne vrcholně zajímá. Pokud to tu někdo umí, poprosil bych ho o jakékoliv rady do začátku. Článek by byl velmi žádoucí!

no mě zajímá taky vrcholně, akorát ta snaha pravděpodobně ztroskotá na dvojchromanu .....
  • 0

#13 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 3 červen 2008 - 21:17:32


...
Jinak téma bromolejotisku mne vrcholně zajímá. Pokud to tu někdo umí, poprosil bych ho o jakékoliv rady do začátku. Článek by byl velmi žádoucí!

no mě zajímá taky vrcholně, akorát ta snaha pravděpodobně ztroskotá na dvojchromanu .....


nejde to náhodou i něčím jiným? někde se řešilo nahrazení dvojchromanu v černobílé inverzi hypermanganem...

jinak dvojchroman mam po ještě po tátovi, takže bych snad mohl něco nabídnout, ale nevím jaká je při tom spotřeba
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních