Přejít na obsah


Fotka

Dovolená - Belianské Tatry


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
35 odpovědí na toto téma

#1 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 5 červen 2008 - 09:12:12

Nenašel by jse tu nějaký rozumný nadšenec? Ubytování pro jednoho je asi docela problém, navíc vysoké hory a případný zvrknutý kotník je už problém a tak hledám podobné šílence/kyně :-)

Dovolená Belianské Tatry - Termín září 15.9. - 28.9. 2008. Ubytování horská chata, penzion, privat. Záleží na počtu lidí a ochotě se uskromnit (spacák, sprchy, jídlo....atd). Určitě by šel i nějaký přechod přes hřebeny. Priorita chození a fotografování po horách. Během týdne max. 14 dnů bych rád rezervoval ubytování.

P.S. Poslední možnost cestovat za slovenské koruny a ne za rok za obludný kurz EUR. Slovensko se pak stane asi hodně drahou dovolenou.
  • 0

#2 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 červen 2008 - 09:21:36

Zdar, na FA vzniká něco podobného, viz příspěvek Martina Holka z 29.01.2008 9:02.
  • 0

#3 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 5 červen 2008 - 09:47:30

jel bych rád, ale slibovat nic nebudu, protože vůbec netuším, jak se celé léto vyvine.
Možná se přidám na poslední chvíli. Spád můžu klidně na zemi.
  • 0

#4 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 5 červen 2008 - 11:37:04

Hmm, nejsem si jisty, ale nejsou Belianky s vyjimkou jednoho naucneho chodniku zavrene (tusim ze Zdiaru na Kopske sedlo, sel jsem to uz dost davno :-) )? To mate v planu chodit s pruvodcem? Ale obavam se, ze v Beliankach neni mozne ani toto a kdyz, tak to vyjde pekne draho.
Jinak by mohlo byt super ubytovani z hlediska mista chata U Zeleneho plesa nebo chata Plesnivec.
  • 0

#5 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 5 červen 2008 - 13:31:02

Něco o zakázaném přechodu jsem našel, ale je to článek z roku 2005 a píší, že se dá stejně přejít a stezky jsou udržované.

http://www.horydoly....sat.php?id=4107
další odkaz o místě:
http://www.karpaty.n...nsko/btatry.htm

Chata Plesnivec:
http://www.vysoketat...hplesnivec.html
http://www.tatry.cz/...a-plesnivec.php
http://www.treking.c...y/plesnivec.htm

Tady jsem našel, že jsou nově otevřeny a příspěvek je z roku 2006.
http://www.outdoorfo...opic.php?t=1449

na tanapu kromě klasických uzávěr přes zimu jsem také zatím nic nenašel:
http://www.tanap.org/chodniky.php

Bílé vápence na ČB materiál si nemohu nechat ujít, kdyby jse někdo přidal budu jen rád.
  • 0

#6 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 5 červen 2008 - 14:01:30

Při dalším pročítání to vypadá spíše bledě. Zkusím zavolat nebo napsat na TANAP nebo na již zmíněnou chatu Plesnivec. Přes víkend vymyslím nějakou cestu a napíši podrobnosti.
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 5 červen 2008 - 15:20:08

Byl jsem v Belankach presne pred rokem, ubytovani v private za velmi slusny peniz (muzu dohledat). Legalne se podle mych informaci da opravdu jen prejit hreben Sirokym sedlem, hrebenovka je stale zavrena. Nicmene i ty nepristupne cesty jsou velmi dobre v terenu videt i z dalky, ono se to na tom vapenci zas tak rychle "nehoji".

Co treba Fatra? ta je taky z vapence, ale dost navstevovana.

PS> Tou dobou budu asi na jabkach :-)

moje stranky
  • 0

#8 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 5 červen 2008 - 20:37:38

Byl jsem v Belankach presne pred rokem, ubytovani v private za velmi slusny peniz (muzu dohledat). Legalne se podle mych informaci da opravdu jen prejit hreben Sirokym sedlem, hrebenovka je stale zavrena. Nicmene i ty nepristupne cesty jsou velmi dobre v terenu videt i z dalky, ono se to na tom vapenci zas tak rychle "nehoji".

Co treba Fatra? ta je taky z vapence, ale dost navstevovana.

PS> Tou dobou budu asi na jabkach :-)

moje stranky


Fatra je super, já byl teď dvakrát po sobě v Kralovanech, jen bych se chtěl také hnout o kousek dál. Aspoň projít hřebenovku, ale sám si netroufám, i když tam není žádný těžký terén.
  • 0

#9 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 5 červen 2008 - 20:44:21

Dál? Rumunsko, Ukrajina tě nelákají? To je lepší divočina, žádné stezky, žádní ochránci:-p
  • 0

#10 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 5 červen 2008 - 20:56:39

beranecek:

To už je opravdu divočina :-)
  • 0

#11 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 5 červen 2008 - 21:06:28

Tož.. je a není. Pokud je pro tebe divočina něco, co je dál jak den od civilizace a bez hrozby pokuty za sejití pár metrů od cesty, potom ano:-p Na focení je to ale mnohem lepčejší, ta volnost a většinou i pohostinnost místních domorodců bývá fajn. Btw, slovenské rudohoří je také nádherné, i když to nejsou takové skály.
  • 0

#12 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 5 červen 2008 - 21:10:32

Tož.. je a není. Pokud je pro tebe divočina něco, co je dál jak den od civilizace a bez hrozby pokuty za sejití pár metrů od cesty, potom ano:-p Na focení je to ale mnohem lepčejší, ta volnost a většinou i pohostinnost místních domorodců bývá fajn. Btw, slovenské rudohoří je také nádherné, i když to nejsou takové skály.


Kdybych věděl, že nepřijdu o fotografické vybavení a ještě lépe vrátil se v pořádku zpátky do civilizace tak proč ne :-)
  • 0

#13 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 5 červen 2008 - 21:18:20

Toho bych se nebál, akorát teda nesmíš vypadat jako bohatý západní turista, ale jako archetyp "čech v chorvatsku s paštikou":-D. Obyčejné až odrbané oblečení, úsměv na rty, pokud disponuješ draze vypadající technikou, nápisy přelepit černou kobercovkou. Ony tam nežijou pralesní kmeny s jedovatými šípy.
  • 0

#14 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 5 červen 2008 - 22:10:17

já bych jel
  • 0

#15 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 červen 2008 - 22:45:50

Dál? Rumunsko, Ukrajina tě nelákají? To je lepší divočina, žádné stezky, žádní ochránci:-p


mě docela jo, ale zas moc nemůžu v září
  • 0

#16 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 červen 2008 - 22:49:25

Belianky bývaly nádherné, ale opravdu se tam nesmí a nemá cenu pokoušet osud, resp. zřízence parku. O Belianských Tatrách je dobrý článek v časopisu Země světa-Tatry který zrovna vyšel.

Ale pokud můžete jet dál, chcete maximální fotografické zážitky a nevadí vám moc výšky (ale jsou tam samosebou i normální turistické cesty) mohu doporučit Francouzské přímořské Alpy. Vložený obrázek
  • 0

#17 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 5 červen 2008 - 22:54:51

No ono by se dalo taky říct, že člověk může jet kamkoliv do hor, a bude tam fajn a fotogenicky. Jen se nesmí bát jít trochu do kopca. Stejně více záleží na počasí:) Fajné je i Slovinsko. Hezké sou Krkonoše. Slovenský ráj-pastva pro oči. Co vybrat, že? :lol:
  • 0

#18 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 červen 2008 - 00:24:11

Co to pořád lidi maj s těma horama? Vždyť je to do kopce! Jeden můj kamarád kdysi prohlásil, že fotogeničnost krajiny výrazně upadá zhruba ve vzdálenosti větší, než 50 metrů od auta :lol: Zařídil jsem se podle jeho rady, koupil ojetej Land Rover a citelně se to zlepšilo, ale TAKOVÝHLE kopce jsou i na mě moc, nevíte u nějakých horách, tak 3000+ (aby to bylo teda jako fakt hezký), ale aby nahoru vedla sjízdná cesta? To by mi asi vyhovovalo nejvíc :)
  • 0

#19 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 6 červen 2008 - 00:48:50

Tož to není zas tak těžké, řešení je několik:
A) Lanovky většinou nebývají dále jak 50m od parkoviště. Fotogeničnost krajiny klesá dále jak 50m od auta pouze při chůzi, ne?
:lol: Heliporty také bývají do 50m od parkoviště, focení se pronajmutím vrtulníku lehce prodraží, ale fotogeničnost narozdíl od chůze naopak značně vzrůstá. Navíc se otvírají kompoziční možnosti omezené pouze schopnostmi pilota a dostupem vrtulníku, typicky cca. 3-5000m.
C) V místech výskytu chudého domorodého obyvatelstva je možnost pronajmutí šerpy. Tito se dle mého názoru nebudou bránit záměny nošení běžného materiálu za nošení fotografa. Sice tato možnost neposkytuje rychlost předešlých řešení, avšak člověk dělá dobrý skutek podporováním turistického ruchu a ekonomiky v rozvojových oblastech.

Pro nás ostatní jsou zde neomezené možnosti pohybu po vlastních končetinách:-p
  • 0

#20 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 červen 2008 - 06:44:01

Opět doporučuji ty přímořské Alpy, kańon Verdonu. I Land Roverem to bude adrenalin, to uvidíte. :) :D :-P :lol:

Fox Glacier, Mt.Cook Glacier, Nový Zéland, Jižní ostrov. Létá se nahoru helikoptérou.
  • 0

#21 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 červen 2008 - 07:41:00

kańon Verdonu


jj, tam to vůbec není špatný :lol:
  • 0

#22 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 6 červen 2008 - 08:53:44

Tak to mám oficiálně, zkusím prozkoumat mapu jak se dá jít dál, ale 14 dní na jednu trasu je opravdu hodně. Tedy přesun a spacáky sebou :lol: Po víkendu dám vědět na co má chorobná mysl přišla nebo kdyby jste jeli někam jinam v září kuli menšímu počtu turistů rád se přidám.

Odpověď:

Dobry den, neviem ci Vam uz niekto odpovedal za nasu Spravu...kazdopadne: Belianske Tatry su dlhodobo uzatvorene pre navstevnikov. Jedina otvorena trasa je naucny jednosmerny chodnik Monkova dolina (smerom od Ždiaru po Kopské sedlo. Z Kopského sedla je následne možné prejsť na Chatu pri Zelenom plese, alebo chatu Plesnivec, ktora je situovana pod masivom Belianskych Tatier). Tieto
udaje su v kazdej turistickej mape. O otvorenie hrebeňa Belianskych Tatier boli a budu snahy, ale vzhladom na charakter prostredia a jeho aj po mnohych rokoch slabu a pomalu regeneraciu (uzatvorene boli prave kvoli devastacii vegetacie, erozii na nestabilnom podnom substrate, atd.) sa s tym zatial neuvazuje.

S pozdravomTajbosova
  • 0

#23 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 6 červen 2008 - 10:12:46

Hlasim, ze ja a moje druha polovicka na tenhle zarijovy tyden taky planujeme Slovensko. Zatim vime jen termin a ze nechceme do Slovenskeho Raje (tam jsme byli loni)
V kazdem pripade bych rad nejakou tu skalu...
  • 0

#24 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 6 červen 2008 - 11:52:26

mě by lákali právě ty belanky. jestli nás bude málo (2-3) šel bych klidně i do nějaký černoty...
  • 0

#25 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 6 červen 2008 - 12:44:05

mě by lákali právě ty belanky. jestli nás bude málo (2-3) šel bych klidně i do nějaký černoty...


Ano už budete organizovaná skupina, o odstavec v § víc :lol: DOPORUČUJI :)
  • 0

#26 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 6 červen 2008 - 12:45:46

Enom sa ogaři nelekajte, to byl pokud o čurinu, eslivá tomu mojému humoru rozumíte :lol:
  • 0

#27 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 7 červen 2008 - 08:44:23

Dívám se do mapy a ono to tak strašlivé není. Bohužel na mapě 1:25 Vysoké Tatry není zmíněná Monkova Dolina, ale pak se dá přejít na chatu Plesnivec a tam odtud se dají projít klasické Vysoké Tatry. Záchytných bodů na přespání je docela dost např. chata při Zelenom plese je vzdálena 2 hodiny cesty.
Asi bych to viděl na první záchytný bod Ždiar (zamluvené ubytování) tam odtud podle počasí si projít Monkovu dolinu. Po důkladném pokochání přesun Tatranská Kotlina (Vlak, autobus) a hurá na chatu Plesnivec (asi 1h 30min) nebo při dobrém počasí přechod až na chatu při Zelenom Plese. Tam se dá zase za 5h dojít na Zamkovského chatu atd. tedy teď důležité rozhodnutí zda raději jedno místo a tam odtud vyrážet do okolí s větším pohodlí nebo na blint se spacáky a přespat třeba jen někde v jídelnách pokud nebude na chatách místo. V září by to tak strašidelné být nemuselo. Strava na chatách asi nebude nic moc, klobásky + zelňačka určitě a sprcha se záchody by se asi dala najít též. Asi by se dal uskutečnit i přechod na polskou stranu. Co vi na to?

Belanky:
http://www.vysoketat...try/btatry.html

Záchytné body na přespání:
http://www.vysoke-ta...ciele.html#bod2

Mapa: (když si dáte položku další a fotogalerie tak je trochu vidět co nás čeká)
http://maps.google.c....21286&t=p&z=12
  • 0

#28 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 7 červen 2008 - 09:10:12

Dodatek:

Teplé oblečení, náhradní oblečení, nepromokavé pláštěnky - větrovky, trochu jídla, ochota nedívat se na hory z džípu, ale projít je pěšky ( např. Jenhěčí štít 2229 m.n.m), spacáky, kalimatky..atd. To celé znamená tahat se s nákladem celý den po horách + fotografické vybavení. O počasí nemluvě, asi nás může přepadnout déšť, nárazový vítr a v září bych se nedivil ani sněhu. Loni jsem byl v tuto dobu na Malé Fatře a viděl jsem zasněžené vrcholky Tater.

P.S. To jen pro pořádek, že člověk nemusí mrznout jen v Himalájích :wink:
  • 0

#29 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 7 červen 2008 - 12:09:38

Tatry už mám docela prochozené a můžu potvrdit platnost jedné zásady: Buď turistika, nebo focení, ale dohromady to nejde. Po půldenním pochodu s plnou polní a těžkým fotovybavením navíc každý zapomene, že chtěl něco fotit, už jenom mechanicky šlape s jediným cílem: Konečně to někde z toho hřbetu shodit. Lepší je najít slušné ubytování jako základnu a nahoru vybíhat jenom s nářadím.
  • 0

#30 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 7 červen 2008 - 21:56:45

Tatry už mám docela prochozené a můžu potvrdit platnost jedné zásady: Buď turistika, nebo focení, ale dohromady to nejde. Po půldenním pochodu s plnou polní a těžkým fotovybavením navíc každý zapomene, že chtěl něco fotit, už jenom mechanicky šlape s jediným cílem: Konečně to někde z toho hřbetu shodit. Lepší je najít slušné ubytování jako základnu a nahoru vybíhat jenom s nářadím.


Ono každý den vybíhat 2 hodiny do kopce za snímkem taky není žádný med. Navíc, aby jsi tam byl na místě v 6 musíš vyrážet ve 4 hodiny ráno. Já bych byl raději pro pochod a menší vzdálenosti. Nemusíme strhnout 20 km denně.
  • 0

#31 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 7 červen 2008 - 22:05:51

Loni jsem byl v tuto dobu na Malé Fatře a viděl jsem zasněžené vrcholky Tater.

Já zažil předloni na Malé Fatře sníh, kroupy a teplotu pod nulou v srpnu;) Hory jsou zákeřné, před každým výstupem je třeba klaněti se bohům dobrého počasí!
  • 0

#32 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 8 červen 2008 - 18:49:50

Tak jak, přidal by se někdo trochu závazněji?
  • 0

#33 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 14 červen 2008 - 21:46:50

Koncem příštího týdne bych chtěl rezervovat ubytování ve Ždiaru. Před objednávkou se dá s termínem ještě šoupat, ale září a 10 - 14 dní bych nechal. Méně turistů a počasí ještě nebývá špatné. Tedy jedna s posledních možností se přidat.
  • 0

#34 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 16 červen 2008 - 12:27:16

Doprava Student Agency - linka Praha košice - výstup Poprad. Odtud autobusem do Ždiaru - jede cca každou půlhodinu do 21:35.
  • 0

#35 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 1 červenec 2008 - 08:33:52

Budu ve Ždiaru od 13. 9. - 17. 9. 2008 a pak bych se chtěl proběhnout po Vysokých tatrách a přespávat na chatách. Návrat 26.9. nebo 27. 9. 2008.
Kdyby se někdo pohyboval v těchto místech může se přidat, budu jen rád.

Ubytování ve Ždiaru je k nalezení zde http://www.zdiar.sk
  • 0

#36 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 19 září 2008 - 09:17:14

Počasí přálo tak na půl, ale snad na filmech něco zajímavého bude.

Ubytování ve Žďiaru a Monkova dolina až na 1000m převýšení paráda (cca 970m na 1034m). Škoda, že jsem vlezl do mraků a není zatím přístupný výstup na Ždiarskou vidlu a Havrana. Cesta je na hoře kryta závorou a asi i v sezóně hlídaná. Do 15.6. je území uzavřené včetně modré do Javoriny. Před cestou si to ještě ověřte v průvodcích. Poplatek na Monkovu dolinu 30,-SK.

Ostaní cesty v Tatrách.

Dolina Bielej vody a výstup na Zelené pleso a dále po červené na Trojrohé a Bílé pleso skvělé. Pokud se chystáte do Tater musíte vidět.

Cestu ze Smokovce na Terryho chatu opět doporučuji. Měl jsem štěstí na sníh, tak snad na negativech něco bude.

Co mě trochu zklamalo bylo Skalnaté pleso. Kam vedou lanovky je hromada lidí a kouzlo divoké přírody se ztrácí, aspoň mě to tak přišlo.


Turistické cíle jako je např. Bielanská jeskyně v Tatranské kotlině jsou také moc pěkné i když Koněprusy jsou možná hezčí. Na rozdíl o nich uvidíte velké množství jezírek s čistě bílými krápníky což udělá radost asi každému. K dalšímu cestování čas a počasí už moc nepřálo, snad napřesrok.

P.S. Polomům jsem se fotograficky věnovat nechtěl a raději jsem si dělal oblíbené hory, ale jsou dodnes nepřehlédnutelné. Zdevastovaný pás lesa který se táhne od Popradu k Tatranské kotlině je někdy až depresivní.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních