Přejít na obsah


Fotka

RB 67 PRO vrs. PRO-S vrs. PRO-SII vrs.PRO-SD


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
33 odpovědí na toto téma

#1 zdenda

zdenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 červen 2008 - 08:35:31

Ahoj fotografové, rád bych se na vás obrátil s prosbou, nikde jsem nevyčelt jaký je rozdíl mezi RB 67 PRO vrs. PRO-S vrs. PRO-SII vrs.PRO-SD. Rád bych se stal teké majitelem RB67, než ale ty hrozné peníze do toho dám, rád bych věděl rozdíly. Rozhodně bych chtěl formát 6x7 nebo alespoň 6x6. Doufám, že mi někdo z vás pomůže v rozhodování. Děkuji Zdeněk
  • 0

#2 zdenda

zdenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 červen 2008 - 08:38:54

je správné tvrzení že rozdíl mezi RZ a RB je v tom, že RZ má v sobě už nějakou elektroniku a nemá otočný zadní kazetu s filmem, jak jsem pochopil z minulých témat...
  • 0

#3 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 červen 2008 - 08:54:20

nejlepší je sjednat si s majiteli obou přístrojů tzv. poznávací zájezd, tedy společné setkání s položením obou přístrojů na stole
pokecáte, popijete a ty budeš klidně spát s tím, že jsi dobře vybral
už při částce 10 tis a tady se bude jednat asi o víc, vzhledem k doplňkům a sklům bych takhle postupoval
rz je tady hromada, rb snad nějaká taky
  • 0

#4 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 červen 2008 - 08:58:15

Mno, nejdřív se opravdu dobře rozmysli, jestli chceš 6x6 nebo 6x7 Na negativu je to centimetr navíc, ale pokud bys chtěl 6x7 Mamiyi, tak je to taky značný rozdíl v kilech a centimetrech... Já jsem donedávna měl RZ67, pokud o tom chceš něco vědět, tak mi napiš konkrétní dotazy, nebo mi zavolej na tel. 723 068 060. O RB taky něco málo vím :)
  • 0

#5 zdenda

zdenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 červen 2008 - 09:02:29

Diky za radu, ja jsem spíše myslel zda by to nešlo vymyslet zatím takto, přes forum. 2.S nákupem nespěchám i když se samozřejmě těším, spíše jsem uvažoval nákup přes ebay. V přepočtu mě to vychází na 9tis tělo s jedním oběktivem, záda a otvíravý vršek. Je ale problém ten, že jsem nikdy přes ebay neobchodoval takže stressssss. Ale to je až number 2.
A navíc nepoznám nikoho, kdo má tento fotoaparát a kdo by byl ochoten se sejít... Ale děkuji...
  • 0

#6 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 červen 2008 - 10:06:21

Diky za radu, ja jsem spíše myslel zda by to nešlo vymyslet zatím takto, přes forum. 2.S nákupem nespěchám i když se samozřejmě těším, spíše jsem uvažoval nákup přes ebay. V přepočtu mě to vychází na 9tis tělo s jedním oběktivem, záda a otvíravý vršek. Je ale problém ten, že jsem nikdy přes ebay neobchodoval takže stressssss. Ale to je až number 2.
A navíc nepoznám nikoho, kdo má tento fotoaparát a kdo by byl ochoten se sejít... Ale děkuji...


luda76 z Putimi ma Procko, nevim ale presne jakou verzi. a pak tusim himself v Praze?
  • 0

#7 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 13 červen 2008 - 11:01:41

Tak já zkusím něco blíže. Na úvod doporučuji omrknout toto:

RB67 na Photoetnography.com

Jak je uvedeno, změn mezi verzemi je málo, ale pro někoho mohou být zásadní. ProS je o detaily mírně vylepšená verze Pro, ProSD má již modifikovaný bajonet pro nasazení skel KL skel.

Některé nejnovější možnosti (např. připojení digitální zadní stěny) je možné u ProS i ProSD. To jsou ale nepodstatné detaily - podle mého by sis měl nejdřív zkusit, zda ti vyhovuje tento stroj svou koncepcí.

Já osobně mám RB67 ProS a dle mého je to dobrá volba. Těch pár drobností navíc proti Pro potěší (třeba indikace orientace kazety na matnici). ProSD by se mi asi nevyplatila, protože na KL skla nemám peníze a kromě toho v mě blízkých zdrojích bazarové fototechniky se moc často nevyskytují.

Práce s RB67 je perfektní - chtěl jsem ji na focení krajiny a v tom je nekompromisní ve všech detailech (kvalita obrazu, komfort práce). Nevýhodou jsou větší rozměry a hmotnost, což mě ale s mým stylem práce nevadí.
  • 0

#8 Saky

Saky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 červen 2008 - 11:30:14

Jedna Pro S je k ted mani na Paladixu http://www.paladix.c....php?adid=60892
...a ja si pomalu prestavam byt jist rozhodnutim jit do 645 :)
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 červen 2008 - 13:50:57

Saky - Hele, jestli ti do toho můžu kecat. M67 je výborný stroj. Nemůžu proti němu napsat ani čárečku! Vše je skvělé. ALE není to stroj na všechno. K někomu přiroste, jako by mu ji sudičky navrhovaly do kolébky. Ale mě třeba vcelku solidně zbrzdil. Na krajinu byla skvělá, ale při existenci velkého formátu a jeho možností tak trochu zbytečná. Jako ateliérová mašina byla taky skvělá, ale zase když jsi ji osadil hranolem (někdy ho prostě potřebuješ) a pak mít hodinu dvě v levé ruce přes pět kilo není až taková legrace. A jen tak si cvakat? Taky to není až tak jednoduché. Teď to vypadá, že je vlastně k ničemu, ale fakt to tak není, naopak. :) Hynek se v RZ třeba úplně našel.... Prostě ti jen radím, abys byl obezřetný při výběru. M645 je výborná volba, fotí se s ní lehce jako s kinofilmem, dle mého je to pro vstup do hájemství středního formátu daleko lepší. Abys tu 67 prostě nebral jen kvůli lepšímu pocitu v kalhotách, rozumíš .)))
  • 0

#10 Saky

Saky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 červen 2008 - 14:09:41

Diky, klidne mi do toho kecej, obcas potrebuju usmernit :wink: Jsem ve stadiu bloumani a bloudeni mezi rozhodnutima...presne toho co jsi napsal v posledni vete se krapanek obavam :-).
Ale asi to skonci u M645, prece jen mne laka mj. to ze vyuziju skla co mam na Sixe 8-)
  • 0

#11 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 13 červen 2008 - 23:18:18

Spíš než to co je v kalhotách, je třeba si ujasnit, zda chcete středoformát proto, aby jste měl jakoby kvalitnější kino (tedy s atributy rychlé obsluhy a relativně malé váhy) a nebo proto, že velkoformát z různých důvodů nechcete použít. Druhý případ se týká i mne. Sice v ateliéru velkoformát rád používám, ale v krajině lépe dýchám se středoformátem. A to hlavně pro jeho pohotovost. Po východu slunce je asi tak 15 minut na tvorbu, po většinu dní v roce po uplynutí těchto 15 minut již nemá cenu ztrácet čas marnou snahou o zajímavou krajinu. Je dost časté, že po příchodu světla do krajiny, člověk zjistí, že co komponoval v šeru je špatně a je potřeba udělat korekturu, např o 50m popoběhnout. Než znova nakomponuji velkoformát, je nejlepší světlo už mimo. Se středním stíhám. Nicméně dobře vím, že Sudek stíhal s velkým ač měl o ruku méně. Takže pokud Vám jde o kvalitu, polotóny a detaily, jděte do většího. Pokud chcete spíše tu rychlost, blížící se kinofilmu, pak do 645. Osobně se domnívám se, že čím větší středoformát, tím lépe.
Luboš
  • 0

#12 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 13 červen 2008 - 23:24:21

a vůbec nejlepší je si přelouskat v angličtině pár pravejch americkejch přípěhů z ulf komunity a zjistíte, že kontakty 50x60 sou to jediný pravý pro dospělýho chlapa :wink:
  • 0

#13 zdenda

zdenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 červen 2008 - 15:23:30

Omlouvám se všem, za to že jsem tu dlouho nebyl. Takže děkuji všem za příspěvky, trochu mi pomohly. Souhlasím s těmi, kdo si myslí, že čim větší negativ, tím lepší. Chci se posunout dál v rímci fotografie a at se na mně nikdo nezlobí 35mmx35mm je prostě málo. Navíc při zvětšení na A4 je ta nekvalita vidět a to se mohu snažit sebevíce. Proto středoformát. Účel za kterým to chci není vyhraněný. Nejsem krajinář ani nic jiného. Většinu času trávím v interiéru a fotím spíše zvláštní kompozice, tedy převážně statickou fotografii. Takže mé otázky konečně:
1) je možné fotografovat z ruky s tímto fotoaparátem? vím ze maximální čas je 1/400s. teoreticky tedy by se to dalo udržet.
2) Vím, že na rozdíl od 645 má 67 ve předu měch, kterým se ostří. Je to výhoda nebo nevýhoda?
3) jak je to se závěrkou? je pravda že je v objektivu, nebo jsem si to jen špatně přeložil v manuálu?
4) Při natahování fotoaparátu musím natahovat jak fotoaparát tak natahovat zadní kazetu s filmem? nebo pše je přes jednu natahovací páku?
5) v rámci objektivů v tom mám dost chaos tedy, je pravda, že RZ a RB mají stejný bajonet na objektivu, tedy daly by se používat tak i tak?
6) V příslušenství je psáno, že je možno dokoupit hranol. existuje hranol se zabudovaným expozimetrem nebo je to jen převedení pohledu z hora na pohled ze zadu?

No ja vim, že je toho dost na co se ptám ale v manuálu jsem toho moc nevyčetl. Děkuji všem co mi pomohou nají odpovědi....
  • 0

#14 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 19 červen 2008 - 20:34:09

Jo, kdybys mi tenkrát zavolal, víš tohle všechno během dvou minut....
  • 0

#15 zdenda

zdenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 červen 2008 - 08:06:46

No, asi máš pravdu, že kdybych zavolal asi by to bylo rychlejší, ale já nerad obtěžuju lidi. Tim se tě nechci nijak dotknout, ale prostě toto je pro mě zatím nejrozumnější cesta jak dostat odpovědi a nikoho neotravovat. Pokud mi lidé chtěji pomoci, odepíší, pokud ne já je k tomu nenutím. Proto děkuji všem, kdo se mi snaží pomoci. Zdeněk
  • 0

#16 zdenda

zdenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 červen 2008 - 08:21:44

P.S. Na 645 jsem se už taky díval. ALE cena je dost stejná jako 67. Navíc pokud budu chtít 6x4,5 políčko, vím, že na 67 se dá zadní back taky dát v tomto rozměru. Souhlasím s tím, že je to menší foťák (byl jsem se podívat u Škody) ale 67 mě více provokuje. Do velkovormátu si netroufám to říkám narovinu, i když cena velkoformátu je mnohem příznivější, alespoň co se týká pořizovací ceny (u Škody za 13tis). ale to je prostě už úplně jiná práce s tím "fototakem". Takže velkoformát NE...
Jo a taky mým průzkumem po Pražských bazárech vyvstala otázka či Mamiya je prostě best. Viděl jsem Bronicu, ale jen za sklem takže neumím srovnat.
Vidím ta takto: 1. Hasselbald 2.Rollei 3.Mamiya 4.Bronika co se týče značek, souhlasíte?????? Natož 1-2 je prostě o penězích, za které máš jen ten štítek vepředu.... a to je mi těch peněz prostě líto... Zdeněk
  • 0

#17 kubik

kubik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 20 červen 2008 - 08:46:51

...Chci se posunout dál v rímci fotografie a at se na mně nikdo nezlobí 35mmx35mm je prostě málo. Navíc při zvětšení na A4 je ta nekvalita vidět a to se mohu snažit sebevíce.....


Tak nevím, u mě např. hlavní důvod k pořízení středoformátu "nekvalita" kinofilmu nebyla. Zkoušel jsi někdy např. Acros 100 na A4? Myslím, že s tímto filmem při správném zpracování konkurovat SF jde. Nepočítám s kinofilmovými ultra zoooomy. Jinak SF je super, vřele doporučuji.
  • 0

#18 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 červen 2008 - 08:50:48

Ach jo, co mám s tebou dělat, ale štveš mě, rozumíš?

Nejdřív k těm tvým otázkám:

Ad1. Ano, jde to, časy kolem 1/60 ale i 1/30 jsou vcelku udržitelné, rozdíl v ostrosti proti stativové fotce je však jasně patrný. (nicméně fotografie je stále dobře použitelná)

Ad2. Měch je veliká výhoda, jelikož jsi schopný zaostřit z daleko menší vzdálenosti než s klasickým ostřením. Jen musíš vytažení měchu korigovat expozicí (na boku je tabulka, přidáváš 1/2 - 1EV

Ad3. Závěrka je v objektivu

Ad4. U RZ je to spřaženo, u RB musíš zvlášť. U RB se to ještě dá vyřešit backem s motorovým pohonem

Ad5. Na RZ fungují objektivy z RB, ale obráceně to nejde

Ad6. Hranol ti obrátí také strany, na RZ je několik druhů měřících, na RB je to omezeno druhem těla

Otázka 6x7 nebo VF byla u mne nedávno vyřešena tak, že jsem prodal RZ67 a budu pořizovat 4x5. Pokud máš totiž na zádech stejně těžký batoh jako kamarád s 4x5 ale on si pak může dovolit mnohem víc s lepším technickým výsledkem, docela tě to nakrkne.

Bronica je výborná, sám ji teď vlastním (6x4,5 verzi)

Hasselblad je dle mého z větší poloviny hlavně jméno, vždy když jsem ho měl v ruce, tak jsem jen nadával, Bronica mi přijde mnohem lepší. Rollei je výborný TLR, ale nevím co má společného s klasickými jedookými zrcadlovkami o kterých se tu bavíme. Mamiya je skvělá, ale vždy dost nabubřelá a těžká. Bronika je malá, lehká, šikovná, občas by si však ráda půjčila nějakou funkci od Mamiye.

Ještě existuje další volba a to je Pentax. Má jedinou nevýhodu - nevýměné backy. Nicméně, u 6x7 je to tělo tak kompaktní a lehké, že se skorem vyrovná backu pro Mamiyi.

Já osobně bych byl se vskočením do světa SF rovnou do Mamiye 6x7 velmi opatrný. Není to cesta pro každého. Formát 645 se u většiny výrobců tváří jen jako maličko větší kinofilm a pracuje se s ním podobně.

Pokud opravdu trváš na Mamiyi 6x7, tak RZ 67 je výtečný stroj, ale objektivy jsou zhruba 2x dražší než na starší RB. RB bych zřejmě pořizoval ve verzi PRO SII. K/L skla pro verzi SD jsou stejně drahá jako na RZ a já osobně bych poté dal zase přednost RZ.
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 červen 2008 - 08:52:49

Ještě ad bod 1- Připrav se však na to, že budeš mít v ruce 2,6 kg a v případě použití hranolu a gripu přes 4kg....
  • 0

#20 kubik

kubik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 20 červen 2008 - 09:00:27

Rollei je výborný TLR, ale nevím co má společného s klasickými jedookými zrcadlovkami o kterých se tu bavíme.


toto:
http://www.bhphotovi...ium_Format.html
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 červen 2008 - 09:11:54

Aha, tak to je vůbec superdrahé řešení, měl jsem ho půjčený, je to zázrak technologie. U nás v republice ho mají snad jen dva nebo tři lidé. Je to skvělý stroj, ale dle mého to zase není řešení pro každého. Cena je však opravdu vysoká. Mně vůbec nesedl, nelíbí se mi.

Ještě mě napadá, že Zdenda měl na mysli Rollei SL66 což je zajímavá myšlenka, sám jsem si ho chtěl pořídit, nakonec jsem si to rozmyslel, jelikož je to zase velký a těžký stroj, navíc na internetu si dost lidí stěžuje na poruchovost a špatnou funkci v teplotách pod bodem mrazu...

Jako, ještě mě napadají další a další fotoaparáty, ale ono by nejdřív chtělo, aby Zdenda řekl co, proč a k čemu vůbec chce....
  • 0

#22 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 červen 2008 - 09:44:27

Mně osobně se nejvíc líbí Contax 645, ale finančně to je zase krapítek jinde. (drahý skla)
  • 0

#23 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 20 červen 2008 - 09:56:07

Mně osobně se nejvíc líbí Contax 645, ale finančně to je zase krapítek jinde. (drahý skla)


Pavle, to ti ta spokojenost dlouho nevydrzela...
  • 0

#24 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 červen 2008 - 10:47:41

To, že se mi něco hodně líbí neznamená, že jsem nespokojenej :) Víš kolik se mi líbí na ulicích ženských? A beru si je snad dom? Ne, nebo maximálně jen občas :)
  • 0

#25 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 20 červen 2008 - 12:23:34

Hasselblad řady V, není jen jméno, má fakt dost dobré skla, ale vyžaduje vcelku pravidelný servis a s tím je tady docela problém. Rollei, pokud nepočítám dvouočka, je u nás v takové menšině, že bych do něj nešel. Kvůliva servisu. Mamiya je výborná, mne osobně se více líbí RB. Skla jsou zcela srovnatelná s Hasslebladíma Zeissema. Jen je ten foťák poněkud větší. Bronicu moc neznám, byl to sice můj úpně první středoformát, ale byl mi zcizen po třech filmech. K AP 67 - už jsem tu psal, že je z toho všeho SF nejlíp ovladatelný, ale zrcadlo a závěrka mu mlátí jak když kůň kope. Je uplně jedno jakou generaci máte v ruce. Pod 1/125 nepočítejte s výsledkem. Samozřejmě, že nějaká ostrost je i při 1/30, ale SF si člověk vetšinou nepořizuje, kvůli kompromisu. Na hodně dobrém stativu vylučte 1/15 i při předsklopeném zrcadlu, horší stativy nemá cenu provozovat. Jinak při vhodném výběru skel je opticky zcela srovnatelný s Zeiss a Mamiya. V protisvětle je nikoli technicky lepší, ale emotivnější. Radit ve výběru SF je těžké. Žádný systém zmiňovaný v tomto vláknu není zcela dokonalý, ale ani úplně průšvihový. Já osobně jsem skončil na dvou systémech. Hasselblad a Pentax 67. Jejich nedokonalosti se mi vhodně doplňují. Luboš
  • 0

#26 zdenda

zdenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 červen 2008 - 10:31:17

Pavle děkuju za odpovědi, pomohly mi.
Cítím, že se točím v kruhu při rozhodování. Když jsem zadaval toto téma, měl jsem v podstatě vybráno, že chci Mamiyu, a otázka byla jakou. Dnes to říci tak jednoznačně neumím. Je to tak, vše má své pro a proti.
Pavle ptal jsi se, na co to chci vlastě použít. Tak musím s pravdou ven, když mi chcete pomoci. Zabývám se kriminalistickou fotografií. Do toho se dá zahrnout prostě vše. Od fotografování makra až po panoramatickou fotografii terénu od fotografie vevnitř tak i venku. Doposud jsem fotografoval na kinofilm Praktikou, k tomu mě zkušenosti naučili, že je to o sklech. Přestaly mi ale mé výsledky vyhovovat. Při zvětšení na A4 to prostě není ono.
Jednoznačně z těch všech příspěvků vyplývá, že je to o kilech, které ač jsem možná blázen, mi nevadí. Bylo to tu už někde zmíněno, hledám nejunivezálnější fotoaparát za rozumnou cenu. Proto myšlenka tělo, back, objektiv, vršek je prostě skvělá. Je to stavebnice a tak to i beru, když potřebuješ, uděláš si z toho "jednoduchý" foták 6x4,5, když potřebuješ, nasadíš hledáček, objektiv, (??měch navíc????) a máš z toho dokonalý fotoaparát pro makro navíc 6x7. Otázka nyní zní, jesti si to nemaluju a skutečnost je jinde, a jestli 6x6 by mi nestačil, protože 1cm na negativu už není takový velký rozdíl...
Navíc do budoucna a to tu taktéž někdo zmínil, se na zadek dá nasadit digitální back a mám zase jiný výstup. I když nejsem digitalista a upřednostňuji klasiku... U RZ se bojím té elektroniky, na dosti fórech o tom píší, jako o zlém snu, když se to po....
No větší úvahu jsem ještě snad nenapsal... začínám být dost bezradný...Zdeněk
  • 0

#27 zdenda

zdenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 červen 2008 - 10:45:03

P.s. Ten Rollei je fakt pěkný, ale pro mě to není. Musel bych vykrást banku. Myslím, že tam je to stejný jako u toho Hassella, platíš ten štítek.
U Škody se teď objevil Kiev 88 za rozumnou cenu 8.tis. (kit,back,2xobjektiv). Je pravda, že je to kopie hassella? Má s tím někdo zkušenosti? To je tak mino řeč....
  • 0

#28 zdenda

zdenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 červen 2008 - 10:54:16

Ještě jedna otázka, dost podstatná. Může mi někdo vysvětlit, k čenu je dobré předsklopení zrcadla, nebo jeho zamknutí? Nějak jsem to z manuálu nepochopil a je to také jedna s odlišností. "B" chápu to je nekonečně dlouhý čas a toto je "T" pokud si to dobře pamatuji.
  • 0

#29 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 červen 2008 - 11:22:22

Já osobně si myslím, že výborná "kompromisní" volba je Bronica SQ. Je to 6x6, je to lehčí než hasselblad a třikrát levnějí. Přitom dle mého technicky dotaženější a opticky vcelku srovnatelná.

O možnostech využití 6x4,5 backů jsem také na začátku přemýšlel, ale věř, že ho stejně nenasadíš - když už se s tím taháš, fotíš "do plnejch". Navíc se i blbě shání. Jako, nechci tě od té Mamiye 6x7 ani trochu odrazovat, jen se tě snažím upozornit že to není až tak jednoduché.

Napadá mě další tip, pro tu kriminalistiku možná i (jak) dělaný. Mamiya Super (Press)(23) obrázek Je to tedy dálkoměr, to znamená, že neostříš na matnici, ale průhledovým hledáčkem, který v sobě má dva obrazy. Když se při ostření překryjí, máš zaostřeno. Je určený na focení z ruky, dá se s ním fotit na všechny formáty až po 6x9. Cenově je velmi příjatelná, zkus o tom popřemýšlet, pár lidí tady na fóru ji má.

Kiev bych nekupoval, ano je to kopie Hassela, ale toho nejstaršího, dle mého jsou lepší foťáky pro koupi.

Elektroniky u RZ se bát nemusíš, je to v pohodě, fotil jsem často v dešti, na sněhu, za mlhy a nikdy nic. Jen jednou mi u moře cosi odešlo v objektivu, oprava 3K. Ale mohl jsem si za to sám, dost jsem tam s tím machroval (focení ve vlnách atp.)

Předsklopení zrcadla se využívá na stativu, ono to zrcadlo dost váží a při svém pohybu tak rozpohybuje při expozici foťák. Takže si vše připravíš, sklopíš zrcadlo a pak teprve exponuješ. Má to dost významný vliv na kvalitu snímku. (ta Mamiya co jsem ti doporučoval zrcadlo nemá, takže furt fotí kvalitně :)

B je otevření závěrky na čas který tomu podržíš u většiny foťáků to ale cucá baterie. T je u objektivu vlastně taková mechanická západka, která ti podrží závěrku v ojbektivu otevřenou, takže ti to necucá baterky. Když děláš třeba několikahodinovou expozici....


Hm, teď jsem se vrátil v textu zpatky a teprve teď jsem si všiml toho makra. To by asi s tím dálkoměrem byl problém :(( Na makro je dobrá mamiya RZ/RB. Ale moc nečekej takové makro na jaké jsi zvyklý z menších systémů. Aby ses dostal na 1:1 musíš z toho udělat neuvěřitelnou krávu a bez stativu nemáš šanci. A chce to dělat s měřícím hranolem, jelikož když máš pak z hlavy přepočítat úpravy expozice, docela tě to vysílí .)
  • 0

#30 zdenda

zdenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 červen 2008 - 14:50:51

Pavle Bronica SQ je fakt dobrý tip. nevím zda se dá dokoupit k tomu měch, to bude asi problém sehnat.
S tím backem máš pravdu, asi stejně budu fotit na plny format :wink: a 4,5x6 nepoužiju. Ale moment, divam se na ni na ebay, na foto, ona nemá odnímatelný zadní back, ale jen se otevírá.
http://cgi.ebay.com/...bayphotohosting
to není moc dobrý.
Ono 6x6 by mě i vyhovovalo více, protože mám na to zvětšovák, tak i to je klad. Ještě to prostuduju. ALE ZATIM DÍKY MOC...
  • 0

#31 zdenda

zdenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 červen 2008 - 14:52:56

Oprava, dá se sundat celý back. už jsem si to našel.
  • 0

#32 zdenda

zdenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 červen 2008 - 15:03:04

Dotaz, u té broniky SQ je dost typů okolo SQ-A, B, Ai, asi tam budou nějaké rozdíly.
Ale chtěl jsem se zeptat ten měch by se dal trochu nahradil mezikroužkama ne? Protože ty jsem našel.
  • 0

#33 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 24 červen 2008 - 15:21:34

Měch se používá na extrémní makro. Momentálně je jeden na prodej na Paladixu. K Bronikám SQ jsou dva mezikroužky a to S-18 a S-36, které jsou vhodnější pokud nefotíte opravdové drobnosti.
  • 0

#34 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 červen 2008 - 07:57:50

SQ-B je základní typ, nemá možnost měření s hranolem. SQ-Ai je poslední typ, má všechno :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních