Přejít na obsah


Fotka

pyrocat HD


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
105 odpovědí na toto téma

#51 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 8 leden 2010 - 09:05:10

Chtěl bych se zeptat jak vám v HDčku vycházejí časy pro Fomu 100? Dělám teď nějaké zkušební fotky, abych si zjistil časy a míchání ale nějak se nemůžu hnout z místa. Co se mě podařilo, snad už konečně, trochu zvládnout sou velký kontrasty. Exponuji jako iso 50 a měřím dopadající světlo ve stínech, né těch nejhlubších. Vychází mě čas volání 11 minut, první minutu míchám nepřetržitě a pak pustím cca 4 vlny za minutu (volám v miskách plany 9x12). Zajímaly by mě vaše časy a hlavně míchání pro normální, malý a velký kontrasty ve scéně. A úplně nejvíc by mě bodlo, kdybych mohl vidět, jak takový dobře vyvolaný a zvětšovatelný negativ má vypadat… Je tu někdo z Vysočiny? Pelhřimovsko a tak podobně


problém je hlavně tom, že každý měříme jinak. Já externě bodovým exp. odražené světlo a snažím se mít stíny někde okolo III a světla VII, VIII jak u čeho... a to pro citlivost ISO 64 (Foma 100, 9x12cm). vyvolávám pro normální kontrast při řědění 1:1:100, 20˚C, 30sek překlápění na začátku a pak 2x každou minutu, celkem 8minut.
Pokud potřebuju kontrast snížit, tak se snažím film víc přeexponovat, takže pro jistotu exponuju na ISO 50, někdy i míň a volám 5minut.
Zvyšování kontrastu zas tak často nepotřebuju, ale když, tak exponuju na ISO 64 a volám okolo 11 minut, podle nálady a citu :).

Ve zvětšováku mám barevnou hlavu a objektiv Rodagon 135/5.6, starší verze a u většiny záběrů se pohybuju okolo filtrace M50 bez ohledu na podmínky při snímání (kromě extrémních případů).

Goro: díky, v chemii jsem nikdy moc nedával pozor :lol: :).
  • 0

#52 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 8 leden 2010 - 09:25:47

Vážení kolegové, pokud hovoříme o normálním kontrastu, prosím napište
doporučované hodnoty gradientu pro zvětšování kondenzorem a difusním
světelným zdrojem pro formát filmu 135, 120 a ploché filmy 9x12/4x5inch
pro sjednocení optimálních hodnot denzity u negativů. Někdo požaduje na
zvětšování žárovkou s kondenzorem hodnotu 0,52, jiný 0,55, nebo 0,62.
Rozdíly jsou ve výsledných hodnotách denzity negativů pro Zone system
dosti značné, zejména v nejvyšších hodnotách šedé a v polotónech černé.
Doporučovaný gradient se liší dle jednotlivých formátů filmů! Děkuji. Erik
  • 0

#53 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 8 leden 2010 - 21:57:39

Když jsem u toho, tak související téma: Receptář: Pyrocat HD

Erik: poskytuji informace, které mám k dispozici. Denzitu jsem nikdy neměřil a ani s tím nehodlám začínat. Stačí mi, že to funguje mě. Asi to zní trochu arogantně, ale svět je tak komplikovaný, jak si ho komplikovaný uděláme.
Do procesu vzniku fotografie vstupuje celá řada dalších proměnných (papír, vývojka, objektiv, samoztný zvětšovák a objektiv....) že je dost šumák jaké exaktní hodnoty negativ vykazuje ale jak s ním umím pracovat a na co jsem zařízený. Už několikrát jsem se přesvědčil, že realita je velmi odchylná od imaginárního ideálního stavu a nemám tak potřebu kdejakej hnid popisovat na milionech stránkách a zkoumat elektronovým mikroskopem, stějně to svět nemůže k ničemu použít.
A ještě mě napadá jedno přirovnání - naprosto přesné výpočty s absolutně nepřesnými čísly.
  • 0

#54 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 9 leden 2010 - 08:47:42

Vážený kolego, naprosto s Vaším názorem souhlasím.Většina kolegů není
vybavena densitometrem, ale pokud máte možnost měřit přesně hodnotu
density podle etalonů / Heiland test system / a standartní odrazné plochy,
lze pouze na jediném políčku filmu o b č a s prověřit, zda se pohybujete
v příslušné toleranci hodnot standartního zpracování negativu. Nejde zde
o nějaké iracionální teorie, ale především o sjednocení náhledu pro další
se zájemců o příslušné receptury zpracování. Souhlasím s tím, že každý má jiné výstupy z expozimetru a liší se i celý řetězec navazujících prvků, jež se podílejí na celkovém výsledku zpracování negativu. Jednalo se mi jen o maximální eliminaci chyb, které mohou negativně ovlivnit výsledek pro ostatní uživatele. Praktická citlivost materiálu bývá v důvěryhodných
fórech vždy vztažena k dané hodnotě density negativu. S díky: Erik
  • 0

#55 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 28 říjen 2010 - 21:06:17

Rád bych si pro vyzkoušení namíchal Pyrocat, ale nemám po ruce pyrosiřičitan. Bylo by možno jej nahradit x gramy siřičitanu sodného bezvodého bez výrazné změny vlastností?
Děkuji.
  • 0

#56 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 28 říjen 2010 - 21:45:19

Rád bych si pro vyzkoušení namíchal Pyrocat, ale nemám po ruce pyrosiřičitan. Bylo by možno jej nahradit x gramy siřičitanu sodného bezvodého bez výrazné změny vlastností?
Děkuji.


Konkrétní vývojku neužívám, ale podle jiných pravím jediné - ne.
  • 0

#57 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 28 říjen 2010 - 23:09:40

Rád bych si pro vyzkoušení namíchal Pyrocat, ale nemám po ruce pyrosiřičitan. Bylo by možno jej nahradit x gramy siřičitanu sodného bezvodého bez výrazné změny vlastností?
Děkuji.

On je tam potřeba? http://unblinkingeye...at/pyrocat.html
já měnil podle rady tuším Nojgiho uhličitan draselný za uhličitan sodný a tím pádem mám ředění 1+5+100, ale ten pyrosiřičitan tam nikde nevidím. Jinak je v klasickém kyselém ustalovači. Thiosíran + siřičitan a kodalk se dá použít na TF2.
  • 0

#58 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 28 říjen 2010 - 23:22:48

Rád bych si pro vyzkoušení namíchal Pyrocat, ale nemám po ruce pyrosiřičitan. Bylo by možno jej nahradit x gramy siřičitanu sodného bezvodého bez výrazné změny vlastností?
Děkuji.

On je tam potřeba? http://unblinkingeye...at/pyrocat.html
já měnil podle rady tuším Nojgiho uhličitan draselný za uhličitan sodný a tím pádem mám ředění 1+5+100, ale ten pyrosiřičitan tam nikde nevidím. Jinak je v klasickém kyselém ustalovači. Thiosíran + siřičitan a kodalk se dá použít na TF2.

8-O :) :oops:
špatný překlad, omlouvám se, je tam potřeba. těch 20-30 gramů můžu eventuelně postrádat. napiš SZ
  • 0

#59 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 29 říjen 2010 - 11:02:57

Pyrosiřičitan je v lázni A.
Anglicky to bude asi ten Sodium Metabisulfite.
Radši nebudu dělat pokusy a seženu si správnou chemii.
Díky moc.
  • 0

#60 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 29 říjen 2010 - 11:30:06

Pyrosiřičitan je v lázni A.
Anglicky to bude asi ten Sodium Metabisulfite.
Radši nebudu dělat pokusy a seženu si správnou chemii.
Díky moc.

už jsem si to taky uvědomil. Něco pyrosiřičitanu mám, tak těch 20 gramů můžu postrádat. Napiš, pokud ho neseženeš
  • 0

#61 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 7 listopad 2010 - 19:14:50

Dobrý den, dneska jsem zkusil Pyrocat HD na relativně monotónní plochu (bílá zeď nasvícená rovnoměrně lampou - chtěl jsem vyzkoušet, jestli Anaret 105 vykryje 9x12) , presoak byl tak 5 minut, pak HD v ředění 1:5:80 (mám variantu s uhličitanem sodným), Foma 100@50, čas 10 minut, TF-2.
Dost mě překvapilo, jak je ten negativ "zaprasenej", otisky prstů. Tak jsem vzal další, stejná šarže a při vkládání do tanku schválně ošmatal a vyvolal v R09 (kterou běžně používám) 1:50, 4 minuty a negativ je okometricky bez otisků. Nemáte někdo zkušenost, jak je HD citlivé na prase jako já? Dost mě to překvapilo, u předchozích negativů (volaných ve stejném HD) jsem si toho nevšimnul. Snažím se k těm planům chovat co nejlépe, ale někdy se jich asi dotýkám moc.
  • 0

#62 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 7 listopad 2010 - 20:02:11

Byla použita destilka v celém řetězu vyvolávání ? Uhličitan s tvrdou vodou dělá dost příšerný věci..!
  • 0

#63 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 7 listopad 2010 - 20:09:37

Byla použita destilka v celém řetězu vyvolávání ? Uhličitan s tvrdou vodou dělá dost příšerný věci..!

Z destilky jsem dělal jen ty zásobní roztoky A a B,jinak ji nepoužívám v Lounech máme dost měkkou vodu. Stejným postupem jsem již s HDčkem několikrát vyvolával, a nic špatnýho na těch negativech nebylo. (Jen jednou jsem zapoměl na presoak a to se děly věci 8-O )Proto mě to zmátlo. Ještě mě napadlo, jestli jsem při nabíjení kazety neměl moc mastný ruce, ale plan z druhý strany byl ok, nabíjel jsem je ve stejnou dobu ze stejnýho balíčku. Ten jsem použil na to srovnání s tím Rodinalem.
  • 0

#64 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 duben 2011 - 20:15:57

mám takovej obrázek testovací a jednu teorii: Vložený obrázek
když vezmu běžnej film a běžnou vývojku, tak naměřím na číslo V.
(nebudeme říkat ošklivé slovo zona)
střední šedá je střední šedá, o dvě clony vedle do stínů je kresba a o dvě clony na druhou stranu do světel je taky kresba - to vše při jednom osvitu zvětšovákem
no a když jsem ten film dal do pyrocat hd, tak jsem musel tu střední šedou exponovat nikoliv na 200, ale na 25 asa - čili mi vyšlo, že ta vývojka jakoby sežere dvě clony
-pokud se říká s pyrovodou měřte na stíny, co se tím myslí? zachovat tu "jakoby" běžnou citlivost filmu a tím, co se ve stínech naměří jako odražené světlo exponovat bez korekce -2ev?
to by totiž pro mě bylo vysvětlení pro rozdíl, kterej jsem zjistil - oba bysme vlastně dělali totéž - kolega by měřil stíny(a počítal s citlivostí 200asa), voda mu sežrala dvě clony a tím mu ty stíny umístila do čísla III.
no a já bych měřil taky stíny, ale výchozí bod bych měl jinak a zařadil bych si tu svoji korekci -2ev což mi moje odražené světlo umístí do čísla III.
čili on má k ruce 200 asa ale nedá tu korekci
já mám k ruce poctivých 25 asa a korekci si dám, jako u jiných vývojek
to by mě zajímalo, jak to s těma pyrovodama dělaj ostatní, snad jsem to napsal srozumitelně
-
jinak ukázka má na papíře utopenou kresbu v čísle III. - to se stalo při zvětšování a nemá kresbu v čísle VII. protože film byl o něco převolán
-
jo takhle si hraju o polední pauze, dokud ty hodinový pauzy v týhle podobě mám
  • 0

#65 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 13 duben 2011 - 07:24:24

RHX:

Krásná ukázka
Pyrokatechin a předpokládám i pyrogallol nejdříve vyvolávají stíny a pak se teprve pustí do světel. Proto při kratším vyvolání vývojka vyrovnává. Pokud nechám v tanku film dlouho provolají se i světla a dostávám kontrastní negativ, jako kdybych volal v normální vývojce.

Proto bych měl měřit na stíny, abych dostal tu "dlouhou" škálu od nejtemnějších stínů po největší světla. Stíny se vyvolali zcela a světla se nestačila překrýt (převolat).

Exponometrii a zóny až tak neřeším. Co nemám udělám v komoře. Chci hlaně světla exponuji na světla, potřebuji více změřím scénu zonově a potřebuji dlouhou škálu bez omezení stínů či světel v extrémních světelných podmínkách použiji pyrovodu.
  • 0

#66 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 13 duben 2011 - 10:19:49

...exponovat nikoliv na 200, ale na 25 asa - čili mi vyšlo, že ta vývojka jakoby sežere dvě clony...

Omlouvám se za rejpalství, ale 200 -> 25 jsou tři stupně.
  • 0

#67 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 duben 2011 - 10:44:36

RHX:
Krásná ukázka
Pyrokatechin a předpokládám i pyrogallol nejdříve vyvolávají stíny a pak se teprve pustí do světel. Proto při kratším vyvolání vývojka vyrovnává. Pokud nechám v tanku film dlouho provolají se i světla a dostávám kontrastní negativ, jako kdybych volal v normální vývojce.


8-O
  • 0

#68 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 13 duben 2011 - 10:51:35

Nojgi,

to je ale nebetycna pitomost, co jsi tu napsal 8-O

Vyvojka, ktera se prvne pusti do stinu? No ja nevim. Nejsem chemik a zkusenosti s vyvojkami moc nemam, ale matne si pamatuju, ze vyvojky jsou v zasade dvou druhu. A to povrchove, u ktere vyvolavaji zdanlive stiny i svetla zaroven.
A potom jsou vyvojky hloubkove, u kterych vyvolavani probiha od svetel a az "na zaver" se zdanlive vyvolavaji stiny.
Oboji by melo byt dano rychlosti redukce vyvolavace a jeho schopnosti difundovat do vrstvy. Ale jak rikam, nejsem odbornik, jen co jsem si kde precetl a matne si vybavuji.
Pyrokatechin je tusim druhy typ s tim, ze ma nejake schopnosti tvrdit zelatinu (a tim znesnadnovat nebo zastavit vyvolavani ve vice osvitnutych mistech) a taky "barvi" vrtsvu.

Prosim, nejakeho odbornika, aby me doplnil a opravil.
  • 0

#69 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 duben 2011 - 12:38:49

Aj keď nie som chemik, ale predsa len mám už nejaké skúsenosti, a preto chcem povedať niekoľko slov.

Podľa toho, čo som prečítal, a aj z vlastnej skúsenosti viem, že žiadna vývojka nepracuje tým systémom (preženiem to), že najprv vyvolám tiene a potom sa pustím do svetiel. Funguje to asi tým systémom, že všetky halogenidy striebra sa vyvolávajú rovnako, len rýchlosť vyvolania záleží hlavne od toho, akým množstvom svetla bol halogenid zasiahnutý. Samozrejme, tam kde je svetlo, je aj viac svetla, a tam kde je tieň je svetla menej, a preto to treba vyvolávať dlhšie.

Kto si vyvoláva inverzné filmy, ten si to určite všimol, a kto chce pokusničiť, môže si to vyskúšať. Po druhom osvite film vo vývojke sčerná za cca 20-30 sekúnd, skúste film po tomto čase vytiahnúť a ustáliť. Film bude kontrastný, až povedal by som len čierno/biely, bez stupnice šedej, respektíve len s jej náznakmi. Prečo, keď film bol osvetlený konštantným svetlom za rovnakých podmienok? Je to tým, čo som povedal už pred tým, halogenidy striebra, ktoré tvoria tmavé časti sú väčšie, a teda prijali viac svetla, ako menšie halogenidy, ktoré tvoria prechody, teda sivé až šede partie. A preto, aj keď je film zdanlivo vyvolaný za cca pol minúty, vyvolávame ho päť minút, aby mali čas vyvolať sa ja tie menšie halogenidy striebra.

To isté je vlastne aj u negatívnych vývojok. Ak je film správne naexponovaný, a použije sa veľmi riedena vývojka (napr. R09 1:100), musí sa vyvolávanie úmerne predĺžiť, aby sa vyvolali aj tie slabšie exponované halogenidy.

U vývojok normálne pracujúcich je to to isté, len s kratšími časmi, napr. u vývojky, ktorá normálne vyvoláva 10 minút, keď ukončíme vyvolávanie pri 5 minutách, bude film kontrastný, takmer ako perovka, pre zmenu však keď ho prevyvoláme o tých päť minút, stratí sa kontrast a vyrovnávanie bude čím dlhšie, tým väčšie, až nakoniec sa sčernanie vyrovná natoľko, že film bude celý čierny.

Samozrejme, že veľa záleží aj na type filmu a vývojky, a preto je aj toľko druhov filmov a toľko druhov vývojok, aby si každý mohol vybrať to, čo mu vyhovuje, ja osobne preferujem vývojky normálne pracujúce a filmy normálne vyvolané, nakoľko som najradšej robil na papiere normálnej gradacie.

A ešte, pokiaľ viem, tak pyrokatechin nefarbí, alebo len veľmi slabo, ale pozor, je to lúhová vývojka, a je dosť agresívna, farbí pyrogallol, a to hodne,a nie len film a vývojnicu, ale aj ruky atď., a nie je to žiadna slasť, preto som ho nikdy nepoužíval, aj keď táto vyvolavacia látka je stavaná na filmy ILFORD, (alebo opačne?), najviac sa využíva v Anglicku, pokiaľ viem.

To je môj názor a moje skúsenosti, ak sa mýlim, tak sorry, ako som napísal nie som chemik, len praktikant, ktorý sa učil z dostupnej literatúry a na vlastných hokus-pokusoch, a funguje mi to už cca 30 rokov.
  • 0

#70 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 duben 2011 - 12:59:46

...exponovat nikoliv na 200, ale na 25 asa - čili mi vyšlo, že ta vývojka jakoby sežere dvě clony...

Omlouvám se za rejpalství, ale 200 -> 25 jsou tři stupně.

vidíš mrcha jedna žravá, někomu dvě a mě asi tedy tři clony ... no podle dalších info je asi ta moje už nějaká vyšeptalá a proto se mi chová takhle

asi mám nějak zažito, že ten plus x většina národa dělá na sto a já v atomalu na 200 a je to tam i podle kartičkovýho testu
-
jinak jestli někdo používá a říká měřím na stíny, prosím popsat jak to dělá, vzhledem k měření odraženého světla v daném místě
např. naměřím kde chci kresbu a tím exponuju
naměřím kde chci kresbu a dám někam korekci a tak exponuju - to by mě zajímalo jen z obecnýho hlediska, jak detailně vývojka pracuje v jakým okamžiku co dělá bych nedovedl moc pochopit, vysvětlit atd. zajímá mě vždycky jak se to chová při přesným měření odraženýho světla v konkrétním místě při kartičkovým testu
-
pozor kvízová otázka:
uhodnete co je to za materiál na čísle IV.?
za pět bodů!
  • 0

#71 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 duben 2011 - 13:37:39

Ja meram tak, aby na filme bolo správne naexponované to, čo chcem mať správne naexponované, ostatné vyrieši pružnosť filmu a vývojka
Kodak PluX taktiež exponujem ako 200 a vyvolávam ho v ID62 na normálnu gradáciu, a je to fajn
  • 0

#72 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 13 duben 2011 - 13:53:58

No ja se nestacim divit 8-O

Mozna by nebylo od veci alespon trochu nastudovat teorii vzniku latentniho obrazu a vubec cely mechanismus fotochemickych deju. Uvadet na spravnou miru veskere zavadejici informace zde uvadene, je nad moji silu.... 8-O Omlouvam se.

Vrta mi hlavou, proc se teda ten pyrokatechin do tech "pyrobarvicichvyvojek" dava, kdyz "nebarvi"... :roll:
  • 0

#73 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 duben 2011 - 14:07:42

Aj keď nie som chemik, ale predsa len mám už nejaké skúsenosti, a preto chcem povedať niekoľko slov
.........
To je môj názor a moje skúsenosti, ak sa mýlim, tak sorry, ako som napísal nie som chemik, len praktikant, ktorý sa učil z dostupnej literatúry a na vlastných hokus-pokusoch, a funguje mi to už cca 30 rokov.


Nezlobte se, pane kolego, též nejsem chemik a moje praxe po odečtení pauzy je taky též pouze asi 30letá, možná jsem tolik nečetl, ale to, co čtu v tomto vašem příspěvku, je pro mě naprostou novinkou, která popírá vše, o čem jsem si dosud myslel, že je pravda. 8-O
  • 0

#74 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 13 duben 2011 - 14:17:11

Ať žije pyrokatechin bez sulfitu, to barví krásně, hnědě, srovnávajícně :)
  • 0

#75 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 duben 2011 - 14:30:28

pozor kvízová otázka:
uhodnete co je to za materiál na čísle IV.?
za pět bodů!


krokodýlí kůže?
  • 0

#76 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 duben 2011 - 14:37:13

Sorry páni, ak som zle pochopil a zle vyjadril to, o čom som písal, tak sa veľmi ospravedlňujem, a prosím nečítajte to, ako som povedal nie som chemik, takže ešte raz sorry. Filmy vyvolávam tak, aby mi to vyhovovalo
na normálne papiere, viem, že keď určitý film vyvolám v určitej vývojke pri určitom čase a teplote, výsledok bude taky a taký. A priznám sa, že to mi vyhovuje, a nemienim sa hlbšie zaoberať mikrochémiou, to čo som písal vyššie, bol len môj názor, asi tak som to pochopil, ale asi zle.

Čo sa týka pyrokatechínu, neviem ako kto, ale ja som si nevšimol, že by farbil, a bežne som ho používal na vývojky pre papiere niekoľko rokov, že utvrdzuje želatinu to je pravda.

teda ešte raz sorry
  • 0

#77 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 duben 2011 - 14:42:29

Ať žije pyrokatechin bez sulfitu, to barví krásně, hnědě, srovnávajícně :)


teda, ako farbenie si nepredstavujem to, že vývojka vyvoláva do hneda či ináč, pre mňa farbenie je to, že necháva fľaky na miskách, fľašiach, rukách atd., ako napr. pyrogallol, p-fenilendiamín apod., tu sme sa teda nepochopili
  • 0

#78 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 duben 2011 - 15:18:00

pozor kvízová otázka:
uhodnete co je to za materiál na čísle IV.?
za pět bodů!


krokodýlí kůže?

uééééééééééééééé
čas vypršel
je to černá fusekle navlíklá na kousku kartonu a zalepená z druhý strany páskou
ovšem z původní černé mi dloooouhodobým používáním a praním vznikla skvělá čtyřka = z černých fuseklí si můžete udělat celou škálu, jen je to otázka času a nachozených km
  • 0

#79 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 duben 2011 - 15:31:12

... = z černých fuseklí si můžete udělat celou škálu, jen je to otázka času a nachozených km

podobně jako si skvělou III můžeme udělat z bílých trenek, taky to je otázka času a .... :)
  • 0

#80 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 duben 2011 - 15:32:10

... = z černých fuseklí si můžete udělat celou škálu, jen je to otázka času a nachozených km

podobně jako si skvělou III můžeme udělat z bílých trenek, taky to je otázka času a .... :)


tisková oprava, měl jsem samozřejmě na mysli V. :-)
  • 0

#81 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 13 duben 2011 - 15:38:02

Jistě by se i na tu III šlo dostat :)
  • 0

#82 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 duben 2011 - 16:35:34

Sorry páni, ak som zle pochopil a zle vyjadril to, o čom som písal, tak sa veľmi ospravedlňujem...


mýliti se je lidské,

pravda je, že si velmi rád přečtu zajímavé a pro mě nové věci, a pokud je napíše odborník na slovo vzatý, tak tomuto za to tiše děkuji.
ovšem obecenstvo, které neznalé a nejisté mohou různé "zaručené" rady a informace docela slušně oblbnout.
a nemluvě o tom, že pokud sem nahlédne kdokoli i zvenčí, který problematice trochu rozumí, nestačí se občas divit.

Nemyslím to teď jako atak na tvou osobu, jen jako obecnou poznámku k obsahu a úrovni vláken zdejších od doby, kdy odešli či byli odejiti skuteční odborníci, kteří tomuto webu dali obsah, formu, tvář, měli a mají co říct a co naučit.

Je to tady pomalu jako po únoru 1948, spíš jako po r.1952, kdy dílo bylo završeno....
Mrzí mě, že činnost moderátorů ve smyslu údržby kvality informací už tu vůbec nefunguje, že se omezuje jen na mazání příspěvků, které jsou považovány za porušování pravidel. Toto mi taky připomíná dobu normalizačního temna, kdy dostal po pysku každý, kdo se ozval proti tomu, že to pod vedením lidově demokratické vlády jde pěkně do háje.... takže se vesele kejvalo a tleskalo naprostým nesmyslům a hovadinám a bylo to v pohodě ...
lid budoval socialismus a lidi na to srali.....

:)
  • 0

#83 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 13 duben 2011 - 16:37:51

Jirinole,líp snad říci nejde. :)
  • 0

#84 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 duben 2011 - 17:37:06

U vývojok normálne pracujúcich je to to isté, len s kratšími časmi, napr. u vývojky, ktorá normálne vyvoláva 10 minút, keď ukončíme vyvolávanie pri 5 minutách, bude film kontrastný, takmer ako perovka, pre zmenu však keď ho prevyvoláme o tých päť minút, stratí sa kontrast a vyrovnávanie bude čím dlhšie, tým väčšie, až nakoniec sa sčernanie vyrovná natoľko, že film bude celý čierny.

...

..., a funguje mi to už cca 30 rokov.



:) :-) :D 8-O 8-O 8-O 8-O 8-O 8-O
  • 0

#85 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 duben 2011 - 17:38:02

stal se zázrak. amen.
  • 0

#86 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 13 duben 2011 - 19:36:28

sokolvideo: Pokud ti tvé časy a teploty fungují na filmy, které stabilně používáš, tak pak jistě nemáš důvod něčím hýbat. To, že si se zrovna netrefil do toho jak to funguje u kontrastu, za to ti hlavu neurvem.
Protože nikdo ze zakladatelů budovatelů neměl čas na napsání článku, který by popsal vlivy základních faktorů na vyvolání filmu, dovolím si odkázat na Papuancové články na paladixu: Jak nejlépe vyvolat černobílý negativní film? a Jak nejlépe vyvolat černobílý film? (dokončení) . Obzvlášť ten druhý je hodně podstatný.

Jirinol: Znova ti nabízím možnost se stát moderátorem. Podílej se taky na vládě a ukaž nám jak to dělat, aby to nešlo do háje. Zkušeností máš na to víc než dost...
  • 0

#87 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 duben 2011 - 20:08:11

Jirinol: Znova ti nabízím možnost se stát moderátorem. Podílej se taky na vládě a ukaž nám jak to dělat, aby to nešlo do háje. Zkušeností máš na to víc než dost...


Děkuji, stejně jako poprvé, i tentokrát odmítnu. Necítím se natolik erudovaný, mladý a silný, abych byl v tomto TK přínosem. Víš jak to říkal jeden hrdina ve hře Vizionář: poslední, kterýho dělám, je nějakej Ferdinand, Sarajevo. A místo mě přijde jinej, mladej, pane, a to bude sekáč!
Přeji temné komoře celou partu takových sekáčů, kteří budou mít jasnou a neotřesitelnou společnou vizi, cíl, soudržnost a hlavně jednoho obecně respektovaného velitele.
:roll:
  • 0

#88 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 13 duben 2011 - 20:21:15

Děkuji, stejně jako poprvé, i tentokrát odmítnu. Necítím se natolik erudovaný, mladý a silný, abych byl v tomto TK přínosem.

Kecáš...

Víš jak to říkal jeden hrdina ve hře Vizionář: poslední, kterýho dělám, je nějakej Ferdinand, Sarajevo. A místo mě přijde jinej, mladej, pane, a to bude sekáč!

Bohužel, takhle do budoucnosti nevidím...

Přeji temné komoře celou partu takových sekáčů, kteří budou mít jasnou a neotřesitelnou společnou vizi, cíl, soudržnost a hlavně jednoho obecně respektovaného velitele.
:roll:

O komže je řeč? Víš nějaké jméno? O kom se šušká? Mně se tady do Ostravy nic nedonese, my tu musíme válcovat plechy a držet krok...
  • 0

#89 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 14 duben 2011 - 06:39:40

Nojgi,
to je ale nebetycna pitomost, co jsi tu napsal :roll:
Prosim, nejakeho odbornika, aby me doplnil a opravil.


Večer ti to najdu s odkazem na literaturu.
  • 0

#90 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 14 duben 2011 - 07:07:54

Nojgi,
to je ale nebetycna pitomost, co jsi tu napsal :roll:
Prosim, nejakeho odbornika, aby me doplnil a opravil.


Večer ti to najdu s odkazem na literaturu.


Pitomost pitomostí zůstává, i když ji z huby vypustí odborník.
  • 0

#91 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 14 duben 2011 - 08:01:02

Notáák, klucííí! Nechte toho hádání. O Pyrocatu HD je toho napsáno fůra, stačí jen trochu hledat. Mosíte si uvědomit, že ji pan Sandy King vymýšlel pro potřeby velkoformátníků co dělaj na multygrejdí papíry. Těmto lidem nefrčí na tom kolik ta voda sežere clon. Nebo jak to zrní. Jim na nějaké té minutce expozice nesejde. Jde jim o jiné věci. Především o velký vyrovnávací efekt. To tahle voda umí skvěle. Je jasné, že to ocení jen velkoformátník co fotí na sluníčku. Pro menší formáty toho moc „nového (lepšího)“ nabídnout nedokáže. Sandy dbal především na jednoduchost užití a velkou variabilitu použití. Tím, že se dají jednoduše měnit poměry vyvolávací látky a zásady a také jejich celková koncentrace v pracovním roztoku se dají zvládat specifické požadavky jednotlivých expozic. Každej plan si prostě vyvolám tím nejlepším způsobem. Dlouhej film se spoustou různých expozic vám tu největší výhodu HDéčka dokonale vyruší. Toš sa s tým nějak smiřte. Není to voda na dopravníkové pásy. A basta!
  • 0

#92 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 duben 2011 - 09:41:11

Strelil som capa, a to poriadneho, ako odrastený slon

znovu som si prečítal svoj "príspevok", a sám sa divím, na čo som myslel, keď som ho písal. Samozrejme, aj bez literatúry a internetu viem, že u negatívneho procesu predĺžením vyvolávania sa zvyšuje kontrast a opačne.
Teda ešte raz sa ospravedlňujem, že som niektorým tu prítomným dvihol adrenalín, a prosím administrátora o vymazanie tej časti o negatívnom procese, poprípade celého príspevku.

K "farbeniu" fotografii pyrokatechinom len toľko, že existujú aj vývojky s glycinom a hydrochinonom, ktoré taktiež vyvolávajú fotky v hnedom až hnedo-červenom nádychu, v spojení metol-hydrochinon aj v modročiernom tone
  • 0

#93 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 14 duben 2011 - 09:55:12

Ono nejde o "ton" vyvolaneho obrazu celkove. Ten je samozrejme ruzny.

U pyrovod jde o "barveni" pouze v urcitych castech negativu. Jde o to, ze oxidacni zplodiny pyrokatechinu, pyrogallolu a i hydrochinonu maji silne tvrdici a barvici schopnosti. Mnozstvi uvolnenych oxidacnich zplodin je umerne osvitu negativu, takze ve svetlech dochazi k vetsimu utvrzeni zelatiny a jejimu zabarveni nez ve stinech. Tim je vyvolavani ve svetlech brzdeno a vysledkem je vysoka vyrovnavaci schopnost.
Ve vyvojce s vyse uvedenymi vyvolavaci (pokud chceme, aby vyvojka mela "barvici a tvrdici" schopnosti) by nemely byt siricitany. Siricitany rozkladaji ony pozadovane oxidacni zplodiny - u pyrokatechinu kyseliny huminove.
  • 0

#94 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 14 duben 2011 - 20:25:03

Díky za relevantní příspěvek, vysvětlení a zpřesnění mých slov. Chápu, že laický pohled a nevhodně použitá slova mohla být chápána jinak než byla myšlena.

Ono nejde o "ton" vyvolaneho obrazu celkove. Ten je samozrejme ruzny.

U pyrovod jde o "barveni" pouze v urcitych castech negativu. Jde o to, ze oxidacni zplodiny pyrokatechinu, pyrogallolu a i hydrochinonu maji silne tvrdici a barvici schopnosti. Mnozstvi uvolnenych oxidacnich zplodin je umerne osvitu negativu, takze ve svetlech dochazi k vetsimu utvrzeni zelatiny a jejimu zabarveni nez ve stinech. Tim je vyvolavani ve svetlech brzdeno a vysledkem je vysoka vyrovnavaci schopnost.
Ve vyvojce s vyse uvedenymi vyvolavaci (pokud chceme, aby vyvojka mela "barvici a tvrdici" schopnosti) by nemely byt siricitany. Siricitany rozkladaji ony pozadovane oxidacni zplodiny - u pyrokatechinu kyseliny huminove.


Otázka: Co se stane, když odejdu na pivo a film nechám dál vyvolávat? Stíny se vyvolávají rychleji než světla. V době, kdy budou vyvolány stíny, budou i plně vyvolány světla? Bude po vyvolání stínů přibývat krytí ve světlech? Z toho plynulo:"nejdříve vyvolávají stíny a pak se teprve pustí do světel" Nebylo myšleno, že probíhá odděleně.

Jinak slíbená literatura: Knihu nemám moc rád, i když byla jedna z prvních přečtených. H. Windisch, Nová škola fotografie, 1960. Pasáž o vyrovnávající pyrokatechinové vývojce str. 84

"Poněvadž nejjemnější stíny jsou velmi brzy vyvolány, dostaneme při kratším vyvolávání měkčí negativy, kdežto při delším vyvolávání než je předepsáno, negativy kontrastnější. Vyloučené kovové stříbro je nahnědlé."

P.S. Musel bych být 24 hodin on-line, abych mohl promptně reagovat a hned uvádět na pravou míru než se tu začnou házet smajlíci s výrazem - Nepovím tak ani tak, ale na má slova dojde nebo další spouštění bouřlivé diskuze k ničemu.
  • 0

#95 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 14 duben 2011 - 20:58:51

Otázka: Co se stane, když odejdu na pivo a film nechám dál vyvolávat? .


Sjduekrkif fuwtwjdlc duwedd dduw dwir fueemd gpf ddifmf dzwwwpq cdndzwods dfdfof ffdid dzqwqwpfáč ddd eýéčd dík féfleč, félčr,f díejfncfdd ddodf,dd ddjewsýžš gdfíýěšě dfíšmfc dýšš ffáč fífrfuč dfíšdddečf dfíečkffmf erifffévgogremr ff.

Příspěvek jsem zkrátil. Na srozumitelnosti mu to jistě neubralo. Příště bych poprosil v trochu univerzálnějším a pro většinu zdejší populace rozluštitelném jazyce. ToFF
  • 0

#96 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 15 duben 2011 - 05:36:39

"Poněvadž nejjemnější stíny jsou velmi brzy vyvolány, dostaneme při kratším vyvolávání měkčí negativy, kdežto při delším vyvolávání než je předepsáno, negativy kontrastnější. Vyloučené kovové stříbro je nahnědlé."

pořád jsem myslel, že se tu bavíte o nějaké vývojce kterou neznám, ale výše uvedené mi to moje HD dělá. Tak bude asi v pořádku.
  • 0

#97 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 15 duben 2011 - 06:46:14

Nojgi,

tva slova jsou a stale budou chapana spatne, protoze jsou proste spatna. Pokud neco napises tak, ze to je chapano spatne, tak je to proste spatne napsano, ikdyz jsi to treba myslel jinak. Dodatecna sdeleni, ze to "muze" byt chapano spatne, jsou uz nepodstatna.

Prosim, precti si skutecne poradne, co tu kdo napsal!

Preexponovani (do jiste miry) filmu, jak ty pises "exponuji na stiny" (ze uz nerikas, jak na ty stiny exponujes - s korekci bez atd., nechme stranou), a zkraceni doby vyvolavani je naprosto bezny postup pro zvladnuti vetsich konstrastu sceny. Pouziva se u vetsiny vyvojek, viz zonovy system. Ja tak volam "pro kondenzor" prakticky porad. Tvrdit na zaklade toho, ze vyvojka se "prvne pusti do stinu" je blbost.

Korektni je rict, ze svetla se nestihnou prevolat behem doby, ve ktere take dojde k zadanemu vyvolani stinu.

Jediny rozdil u "barvicich" pyrovod je v tom, ze ve svetlech je vyvolavaci proces navic brzden oxidacnimi zplodinami, takze vyrovnavaci efekt je o neco vyraznejsi. Hlavne pak v oblasti velmi vysokych osvitu.
U nekterych pyrovod se diky onomu dodatecnemu "brzdicimu efektu" nemusi preexponovavat. Stiny maji k dispozici vice casu na svoje uplne vyvolani.
Dale je vyhodou pyrovod, ze utvrzenim zelatiny je zabranovano i sekundarnim migracim stribra, takze svetla jsou lepe separovana, ostrost "na hrane" je vyssi, zrno jemnejsi atd. Opet tvrzeni, ze se prvne vyvolavaji stiny, je proste nesmyslne. Bez predchoziho vyvolani a tedy produkci oxidacnich zplodin, by nemohlo byt vyvolavani svetel brzdeno. Pricina musi byt pred nasledkem a ne naopak.

Omluva, ze nemuzes byt on-line porad a uvadet na pravou miru svoje prispevky je irelevantni. Kvalita jakehokoli tveho prispevku preci muze byt jiz od pocatku takova, ze nebude nutne ho posleze uvadet na pravou miru. Nediv se, ze kdyz napises blbost, tak se nekdo ozve. Nechat neco takoveho bez odevzy, muze znamenat tapani mnoha lidi, jejich zmateni a mozne zaneseni spatnych navyku, kterych se pak tezko zbavuje. Krom toho to snizuje informacni uroven Temnekomory celkove.

Mozna by stalo za to tu exponometrii a zony trochu vice resit, nez napisu prispevek jich se tykajici.
Pozn. Jde o zamerne popichnuti, omlouvam se :D
  • 0

#98 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 duben 2011 - 08:42:03

Vladik:

Chybu jsem přiznal, korekci jsi udělal tak o co jde? To se tu pořád musíme přečůrávat?

Hlavně, že jsme mou chybu opravili odpovědmi typu :D , to je pitomost, i napsaná pitomost v knize zůstává pitomostí, krokodýlí kůže, přineseným zmatkem jiného kolegy,pak dalším opakování téhož...atd. To celé v cca 30 dalších příspěvcích pomohlo v tápání neznalému a zvedli jsme tak informační úroveň TK.

P.S. Nehodlám vyvolat spor, naopak ty jediný jsi pak na pravou míru uvedl. Jen těch keců okolo je škoda.
  • 0

#99 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 15 duben 2011 - 10:32:00

Chybu jsem přiznal, korekci jsi udělal tak o co jde? To se tu pořád musíme přečůrávat?


Pane "kolego",to zajisté nebude třeba,až budete skutečně znát teorii,jak jste sebevědomě vykřikoval onehdá v odpovědi pro pana Pentaxistu.

Doporučuji,aby jste si léčil svoje profesorské komplexy např. u dětského publika,tam vám snad uvěří,že máte nějaké relevantní znalosti z oboru fotografické teorie.
  • 0

#100 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 15 duben 2011 - 12:06:19

Kluci pojdmě dál. Přestaňmě se zbytečně osočovat co kdo kde a kdy. Zaměřme se jak někomu předat své postřehy a zkušenosti pokud o to ten člověk stojí. A dopřejme si klid. Pokud někdo něco neví neradí to je snad jasný, pokud se spletu, nebo dodám mylnou informaci, jsme snad lidi přiznám chybu a jede se dál. Druzí nebudou nikoho v ničem máchat pokud nebude zarytě tvrdit, že slunce se otáčí kolem Země.
A když se pár příspěvků v legraci odbočí od tématu asi se taky hovno stane.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních