Přejít na obsah


Fotka

výroba malého stativku


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 18 červen 2008 - 15:53:54

hm
dnes jsem poštou obdržel bazarový ultrapod II, jistě umím číst a vidím, že nápad je patentován, nicméně
neuvažoval někdo o výrobě? pochopitelně pro sebe jeden kus, nebo dva tři pro kolegy - kdyby se totiž ta plastová hračka udělala z kovu, nabyde hmotnost, ale ne rozměr a tuhost bude mnohonásobně lepší
nahoře by byl jen závit na malou hlavu
tak jak je je dobrý pro mejdlovku, nebo malou kameru dv, ale měl bych k tomu větší důvěru, kdyby to bylo z plechu tl. aspoň 3 mm
jinak je konstukce tak prostá, že by se to dalo udělat i v garáži s trochou trpělivosti, bez speciálního vybavení
na co takový stativ - na denní nošení v tašce, do hospody na společné snímky apod.
snad trochu lehčí téma po těch historických debatách!
  • 0

#2 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 červen 2008 - 07:18:18

Byla by to zbytečná námaha a ztráta času, dneska něco amatérsky vyrábět, co jinak koupím do 500 Kč.
Takové "malé" stativy jsou navíc dost k ničemu. Jeden takový mám léta, koupě na kolejích asi za 150 Kčs, nahoře je malá kulová hlava, do válce pod tím se schovává nenastavitelná trojnožka, takže ve složeném stavu je to jen krátká kovová trubka. Vhodné na malé přístroje, kompakty, případně SLR kino se základním objektivem k postavení na stole. Za 20 let jsem to ale použil tak jednou.
To už raději nosit jenom drátěnou spoušť a foťák prostě přidržet na stole, u Nikonu to funguje bezvadně s objektivy menšího průměru, pokud vyhoví poloha pro záběr, je to jako z nejpevnějšího stativu. Případně se dá foťák podložit pivními tácky a pořádně přidržet. PL
  • 0

#3 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 19 červen 2008 - 08:52:19

a nebo si s sebou na takovýhle akce brát pytlík s fazolema, jak doporučujou amíci, žejo :wink:
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 19 červen 2008 - 09:09:53

no jde o to, že už jsem si leta nic takto nevyrobil :D
viděl jsem několiko takových stativů a tento je konstrukcí geniální, jen je z plastu :)
fazole a co když se mi vysypou :wink: to bych pak byl podezříván, že jsem to udělal schválně, abych se mohl rozhlížet v restauraci po jinak skrytých oděvních součástech přítomných návštěvnic :!:
  • 0

#5 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 19 červen 2008 - 09:15:16

Prosimtě, eRHáixu, kašli na to, prostě v hospodě postav dva krýgle na sebe a odpal to drátěnkou. Víc neřeš....
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 červen 2008 - 09:36:12

Prosimtě, eRHáixu, kašli na to, prostě v hospodě postav dva krýgle na sebe a odpal to drátěnkou. Víc neřeš....


Přesně tak! Následuj Předsedu! Ten takto činí a jaké má fotky! :wink:
  • 0

#7 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 19 červen 2008 - 09:39:56

nnnne!
jak někteří mohou spatřit při všelijakých příležitostech, ono přítmí různých restaurací působí na mě magnéticky
a skorokilovou dvouočku dát na půllitr lze, ale s obavami o
a)obsah sklenice
b)sklenici samotnou
c)ten přístroj
mám zde například snímek získaný pomocí tlr na fomu 100 :wink: 50 vteřinovou expozicí, kdy jsem "to" držel všelijak nakloněný na stole a lituji, že snímek není zcela ostrý v nehybných částech obrazu :) neboť takové nezískáš každý den!
  • 0

#8 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 červen 2008 - 11:30:35

Můžu říct, že mi na cestách Ultrapod mnohokrát vytrhl trn z paty. Má velkou výhodu i v tom, že pomocí suchého zipu ho lze upevnit třeba na zábradlí. A dával jsem na něj Pentax MZ3 s battery packem a nejenom záklaďák.
  • 0

#9 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 19 červen 2008 - 13:33:17

nevěřím vlastním zrakům! temnokomorník temnokomorníka zrazuje od samostatné činnosti! abychom neměli brzy všelijaké magnifax 4 VR apod...
  • 0

#10 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 23 červen 2008 - 19:54:50

Žejo? Mám taky takovej dojem. Když si to Radim chce vyrobit, ať si to vyrobí - na ceně a času nad tím stráveném nezáleží, když to člověka baví a vyrobí si něco, co se běžně koupit nedá (respektive v nedotažené podobě).

Na druhou stranu, ten Magnifax s vibrátorem zase tak špatnej není :) A jsem si jist, že to žádnej výrobce dělat nikdy nebude....
  • 0

#11 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 červenec 2008 - 13:41:34

V návaznosti na TLR fórum mě taky napadla jedna taková šílenost. Hlavně po letošní dovolené, kde mě 9kg fototechniky přibíjelo k zemi, zvažuju dost vážně nákup TLR. Největší hmotnost má ale stejně stativ (přes 2kg - mám poměrně lehký a přitom solidní MA190). Na turistiku nejsou vůbec špatné trekové hole, jedny doma máme a táta si je pochvaluje. Kam tím mířím? Většinou nechodí člověk sám (na delší treky), takže by byly k dispozici 4 hole. Co vzít tři z nich, několika suchými zipy do každého eLka Ultrapodu přizipnout jednu z nich?? Měli bychom takřka nic nevážící stativ (hole by člověk stejně nesl a ministativ už uneseme) s teleskopickýma nohama a dostatečnou maximální výškou, můj skromný odhad je, že by to mohlo dvouočko udržet. Centrální závěrka nemlátí, pokud by se odclonil vítr deštníkem, tak na kratší časy (1/4 - 1/125 sec) asi bez problémů, možná u dlouhých expozic by mohlo mít chvění nějaké neblahé vlivy - jsou to pořád jenom trekové hole, že.

Má cenu se o něco takového pokoušet nebo je to jenom cesta ke zklamání nad neostrými fotografiemi? Berte to jako zoufalý nápad zoufalého krajináře, který má jenom jedny záda, budu je ještě potřebovat :-)
  • 0

#12 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 24 červenec 2008 - 13:55:58

mám ho náhodou s sebou v práci - ten plastovej
při úplném rozvinu nohou do krajních poloh bys ten celek měl dost rozpláclej - max použitelná výška s těma holema je tak půl metru nad zemí
pokud ty nohy nerozevřeš tolik, tak to zase udělá takovej nestabilní celek
jinak nastavit to čímkoli by teoreticky šlo
ta horní část, když na to dáš cokoli těžšího než 200g, tak to pruží do všech stran
ultrapod II bych asi na tohle nedoporučil
co makro stativ ddr?
mám za 600,- prodávají se ale i za 1200,- je malej, tlr by udržel, možná někdo vyhrabe fotku
  • 0

#13 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 červenec 2008 - 14:13:30

Dvouočku bych se nebál postavit přímo na Ultrapod (tedy pokud není moc vítr), problém je spíš, kam postavit ten Ultrapod, ale v horách se většinou nějaký vhodný kámen najde. Spouštět ale v každém případě drátěnou spouští nebo samospouští.
Jinak ve Photolife byla už jednou publikována ta myšlenka Ultrapod plus treková hůl, ale jako monopod.
  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 24 červenec 2008 - 14:14:46

Vložený obrázek
  • 0

#15 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 červenec 2008 - 14:19:54

Nejde mi ani tak o malé rozměry ale o nízkou váhu při zachování dostatečné tuhosti utažení. Papo v jednom z předchozích příspěvků tvrdí, že udrží MZ-3 se záklaďákem, což by váhově skoro odpovídalo TLR, která navíc nekope.
Hole by se daly taky zarazit do země a tím zvýšit stabilitu.
  • 0

#16 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 24 červenec 2008 - 14:44:30

plastovej ti můžu na prohlídnutí půjčit, ale nebydlíš za rohem
ten německej ti zvážím, jestli nezapomenu
mám nyní na tom plastiku minoltu autocord, po ťuknutí prstem se viditelně chvěje asi pět vteřin, tohle podle mě není cesta na podepření dvouočky
taky bych se o ni bál, že žuchne
slr je nižší a asi se s ní potom celek tak neklátí
  • 0

#17 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 24 červenec 2008 - 15:22:14

tak tohle jsem taky řešil, páč vléci stativ na 20km vejšlap po Šumavě je nad mé záda... a po mnoha pokusech jsem udělal jednoduchou záležitost - vzal jsem trekovou hůl, obrousil jsem hlavici rukojeti na tvar hlavy pro stativ, provrtal jsem hlavici ze zhora a tím vznikl otvor pro trn v stativové hlavě na foťáku. Je to pohodlné, lehké, občas to pomůže při chůzi a navíc se na tom dá fotit na dlouhé časy (člověk se musí postavit, jako při střelbě, ale funguje to :-) ) - je pravda, že netrpím třasem rukou a nemám vyzkoušeno za větru, ale na mé focení krajinek je to úplně dostačující.
  • 0

#18 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 červenec 2008 - 15:37:27

Tak tu hul zabodni radne do zeme a mas to :)
  • 0

#19 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 24 červenec 2008 - 15:39:16

však to taky tak dělám :-)
  • 0

#20 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 24 červenec 2008 - 20:12:44

jendo, tady mám ty údaje:
hmotnost 1300g
bez středovýho sloupku a hlavy 1000g
stačilo by tam dát asi nějakou menší a sloupek vyhodit úplně
složený to měří asi 31cm a průměr "futrálu" by byl asi 14cm - ty nohy jsou dost od sebe
  • 0

#21 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 červenec 2008 - 21:38:05

No, nějak akutně to neřeším, investoval jsem do jiných věcí a na kvalitní tlr nejsou groše ... myslím akorát nahlas :-) Uff, 1300g? to už je skoro lepší normální stativ, například to, o čem píše Eda v tématu "Stativ pro VF" nebo tak nějak. Jsou dvě možnosti: srazit váhu na minimum použitím alternativních řešení, nebo začít posilovat a smířit se s ověřenými, leč ne nejlehčími pomůckami.

Asi si koupim tenisky :lol: :cry:

Papo: nechci se vázat na místní opěrné zdroje, někdy to prostě nejde. Snažím se do záběrů vnést nějaký zajímavý detail, kytku, kámen, strukturu a uvést ji do kontextu s okolní krajinou, něco ala J. Havel v primitivní podobě :? K tomu potřebuju flexibilní řešení a rád bych nějakou velmi lehkou alternativu k Pentaxu 645 + 45 + 55 + 75 + 150 + 200mm + manfrotto 190 + 486RC2. S tím, že nebudu schopen vyfotit všechno skrz jedno ohnisko jsem se smířil, nerad bych ale omezoval šíři fotografovaných scén nevhodným stativem. Třeba do rašeliniště není žádný stativ dostatečně vysoký - extrémní případ = irelevantní 8-O

Navíc s příchodem VF je potřeba něčeho fyzicky nenáročného stále akutnější (ikdyž ještě není doma, potvora jedna).

Ultrapod + treková hůl jako monopod jsem zachytil, není to ale řešení pro mě, vyžaduju nezávislou konstrukci - jsem totiž asi permanentně s vopičkou nebo co, nedokážu srovnat horizont, takže i záběry focené udržitelným časem házím ze stativu, pěkně s vodováhou. A stejně je to někdy divné :-)
  • 0

#22 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 červenec 2008 - 06:04:04

jsem totiž asi permanentně s vopičkou nebo co, nedokážu srovnat horizont, takže i záběry focené udržitelným časem házím ze stativu, pěkně s vodováhou. A stejně je to někdy divné

Jendo, to je pěkně napsaný :-)
rovněž jsem uvažovala, zda nepořídit vodováhu, třeba do sáněk a pak jsem zjistila, že je vodováha nahouby, protože ten "výřez", který z krajiny fotím, je kolikrát lepší nakomponovat jinak, než podle přesných měřítek a pavidel. Samo, dávám si bacha, aby na obrázku nebyly prvky, které jednoznačně odhalí takovou nesrovnalost :-) No, a tak se raději při kompozici řídím citem než vodováhou.
  • 0

#23 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 25 červenec 2008 - 09:04:02

Když koukám na ty stativy Feisol, zvlášť mezi turistickými bych si vybral. Jenom mám trochu strach z příliš malé váhy (nadruhou stranu středové tyče mají hák na gumicuk), parametrově je to ale hodně atraktivní (i s kulovou hlavou 1,1kg při max. výšce 136cm, se středovým sloupkem dokonce 186cm), cena není přemrštěná (300USD). Bohužel to není evropská značka (proti Manfrottu je ale asi lepší a za podobnou cenu :-) ). Srazit kilo váhy na stativu a získat větší vejšku je hodně atraktivní. Až budou groše...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních