Přejít na obsah


Fotka

Foma DokumentPan ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 Kope

Kope

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 July 2008 - 14:34:07

Prosim ich pěkně, pokud je tady někdo, kdo může alespoň naznačovat:
přistálo mi v mrazáku několik ( desítek ) m metráže "Dokument Pan mikrografický dokumentacni film perforovaný... podložka TAC 0,135 ... zpacovat do 12/1994" Jde mi o toto :
1. Na co se to necha použít +- ISO, předpokládám, že to žádnej rychlík nebude, podle názvu to bude asi i dost "strmé"
2. V čem se to vhodně koupávalo a nechá-li se koupat v konfekčních lázních ( běžně operuji s R09, Xtol, A49 a D76 v tomto pořadí )

Jinak jsem schopnej si nějaké ty testy udělat, jenom abych zbytečně neobjevoval emeriku.

Dík, Petr
  • 0

#2 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 July 2008 - 15:24:44

Možná to bude dokumentační film, kdysi v 80-tých letech jsem tyhle filmy používal na reprodukce tiskovin. Nebyl to panchromatický film, takže převod do čb byl odlišný u některých barev. Citlivost byla jenom 5 DIN při doporučeném zpracování, film stál tehdy 5 Kč/kazeta, byl to naprosto nejlevnější film na trhu, zpracování dle příbalového letáku, už si nepamatuji, ale asi by se to někde ve starých knihách dalo najít, nebyl s tím ale vůbec žádný problém. Byly k tomu na zvětšování speciální tenké papíry Foma. Podobné filmy byly i Orwo.
Kvalita reprodukce tisku byla překvapivě velmi dobrá. PL
  • 0

#3 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 7 July 2008 - 19:53:01

Není to náhodou film MA8 a DK5? 8 a 5 udávají citlivost v Dinech. Pravděpodobně se to dá vyvolat ve všem možném. Asi bych to použil na nějaké pérovky. Kopie z filmu - pozitiv, z něho zpět negativ a pak normálně zvětšovat nebo kopírovat víckrát do požadované strmosti. Pokud je perforovaný zkusil bych i něco vyfotit. Kreativitě se meze nekladou. Mě bohužel tyto filmy závojují (asi byly špatně uloženy).
  • 0

#4 bagira

bagira

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 8 July 2008 - 19:39:12

FomaDokumentPan je možné použit i na bežný focení.Ale je to dost strmý material takže max.16DIN,zpracovat v RO9 1:100,/1:150/,D76 1:3.Na krajinky bez ostrýho slunička :-) vyrovnávací vyvojku.Chce to ale odskoušet.15DIN vycházelo celkem dobre.
  • 0

#5 Kope

Kope

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 July 2008 - 06:14:07

FomaDokumentPan je možné použit i na bežný focení.Ale je to dost strmý material takže max.16DIN,zpracovat v RO9 1:100,/1:150/,D76 1:3.Na krajinky bez ostrýho slunička :-) vyrovnávací vyvojku.Chce to ale odskoušet.15DIN vycházelo celkem dobre.

Děkuji - to ono, to už se chytím. Petr
  • 0

#6 Kope

Kope

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 July 2008 - 17:10:41

FomaDokumentPan je možné použit i na bežný focení.Ale je to dost strmý material takže max.16DIN,zpracovat v RO9 1:100,/1:150/,D76 1:3.Na krajinky bez ostrýho slunička :) vyrovnávací vyvojku.Chce to ale odskoušet.15DIN vycházelo celkem dobre.

Děkuji - to ono, to už se chytím. Petr


Pro ouplnost :
v druhém přiblížení jsem zvolil
ASA 16/ISO13, R09 1+100 16 minut, 20 stupnu, prvnich 15s a 2 překlopení za minutu. Petr
  • 0

#7 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 2 September 2010 - 19:44:41

Mate niekto skusenosti s vyvolavanim filmu orwo DK5?
Mam doma jednu kazetu 35mm a rad by som to skusil vyfotit. Teda normalne nie reprodukcie...
Vedel by mi niekto poradit ako to exponovat a v com volat?
S.
  • 0

#8 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 16 February 2011 - 22:27:51

ORWO DK5 je nesenzibilizovaný film citlivosti asi 5 DIN,, ktorý ma veľmi jemné zrno, ale je kontrastný, takže sa hodí na reprodukcie a podobne, ale nie na priame fotenie, odhliadnúc od malej citlivosti (asi ako fotopaier č:roll:, nedá sa tento film vyvolať tak, aby mal aspoň minimálnu škálu šedej, aspoň neviem o takej vývojke, robil som s týmto filmom, dokonca mám ešte doma asi dve kazety. film bol priamo stavaný na reprodukcie, na ktoré je vynikajúci, povedal by som ešte lepší ako Foma
  • 0

#9 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 18 February 2011 - 09:28:02

Nemám osobní zkušenost s DK5, ale kdybych se s tím materiálem někdy setkal, laboroval bych bych některou z těchto vývojek:
konfekční-
ADOX Adotech CMS
SPUR Dynamicspeed
MACO LP Supergrain

míchané-
POTA
EDWAL FG-7
Delagi-8
  • 0

#10 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 March 2011 - 13:28:20

Zabudol som napísať vývojku, okrem vážených, napr. R09 1:20 4-6 min 20 st, predpisz na miešane môžem na požiadanie dodať
  • 0

#11 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 24 August 2011 - 23:32:43

Foma DokumentPan (exp. II/2000), exp. na ISO 16, vyvolané v D-76 1+3/20°C/15 min (preklápanie každú minútu raz) vyšiel trochu podexponovaný. Film nie je panchromatický - červená je na snímkoch skoro neviditeľná. Emulzia celkovo obsahuje veľmi málo striebra, krytie je dosť slabé, objavili sa pásy od perforácie. Na experimenty je ale zaujímavý, hlavne vďaka čirej podložke.Ostrosť je však perfektná a aj kontrast by sa myslím dal zvládnuť. Pred 10 rokmi som metráž kúpil vo výpredaji.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návětěvníků, 0 anonymních