Přejít na obsah


Fotka

Utvrzovací lázně pro filmy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 7 červenec 2008 - 19:41:07

Nemáte někdo zkušenost s míchanou věcí, která se přidá do ustalovače (přerušovače), koupenou v obchodu jako roztok, přímo utvrzující přerušovací lázní nebo ustalovači?

Vím, že foma prodává utvrzovací lázeň, ale je na RTG filmy a Jílek z fomy radí používat ustalovač na RTG, což se mi nezdá zrovna košer.
  • 0

#2 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 8 červenec 2008 - 08:46:05

Našel jsem přerušovač s kamencem chromito - draselným, ale v jedné knížce píší, že pak negativ v ustalovači zezelená a v jiné knížce zase, že se negativ musí přetřít houbou nebo vatou před posledním praním, aby nezůstaly na negativu zbytky chromité soli.

Pátral jsem dále a Koblic píše o přidání cca 50g kamence hlinito - draselného a v knížce od Z. Tomáška - Fotografické chemikálie jsou předpisy i rychloustalovačů s 15g.

Resume: Přidám 15g kamence hlinito - draselného (síran hlinito - draselný) do Fomafixu, budu ustalovat o cca 2 minuty déle a budu se modlit.

P.S. Snad by to nemělo nic udělat.
  • 0

#3 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 8 červenec 2008 - 12:29:07

Používám roztok kamence hlinito-draselného místo přerušovací lázně mezi vývojkou a ustalovačem. Blbě se ale rozpouští a tak připravený roztok před nalitím do vyvolávacího tanku raději přefiltruju. Tak půl minuty překlápím a potom to nechám cca 5 minut v klidu. Vyleju a až potom nalívám ustalovač.
Ten potom nijak barvu nemění a ani při následném praní po ustálení nepozoruju že by se voda nějak barvila. Jestli to dělám správně nevím, ale filmu to nijak neškodí.
  • 0

#4 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 8 červenec 2008 - 13:09:00

Honza díky:

Já našel i přerušovač, ale i s tím chromito draselným. Vzhledem k tomu, že jde jen o zastavení vyvolávání kyselou lázní, je asi jedno zda tam bude chromito nebo hlinito draselný kamenec.


Síran chromito draselný...........................15g
Pyrosiřičitan sodný nebo draselný.............15g
vody do..............................................1000ml

Jen píší, že má být lázeň čerstvá a není moc díky pyrosiřičitanu stálá.


V knihovně jsem si blokoval Kulhánka z roku 1977, tak snad něco najdu jako přerušovací lázeň nebo přidáním do ustalovače a prubnu.
  • 0

#5 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 8 červenec 2008 - 13:29:31

Původně jsem sháněl kamenec chromito draselný, ale ten v drogérii neměli a tak jsem vzal hlinito draselný. Někde jsem četl, že hlinito draselný má o něco menší účinnost.Ono je to snad v podstatě jedno který se použije. Člověk má aspoň dobrý pocit, že pro ten film udělal něco navíc.
  • 0

#6 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 9 červenec 2008 - 09:22:32

Je mi jasné, že tu jde o vlastní přípravu utvrzovací lázně, ale pro doplnění: existují i konfekční utvrzovače respektive aditiva do přerušovacích a ustalovacích lázní. Třeba Tetenal Härter nebo možná i Foma GH (je to určeno pro grafické materiály, ale v GD-L se taky dají úspěšně vyvolat papíry, ne?). http://www.foma.cz/U...hy/laz_graf.pdf
  • 0

#7 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 9 červenec 2008 - 10:26:31

Ještě něco. Co takhle utvrzující vývojka se síranem sodným nebo hořečnatým? A podobně by měla fungovat i hydrochinonová vývojka neobsahující siřičitan sodný.
O starém známém utvrzujícím ustalovači FU7 z receptáře Foma se asi zmiňuji zbytečně, přesto:
thiosíran sodný pentahydrát 300g
tetraboritan sodný dekahydrát 20g
disiřičitan draselný 12g
kyselina octová konc. 12ml
síran draselnochromitý dodekahydrát 15g
-doplnit vodou na 1000ml
  • 0

#8 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 10 červenec 2008 - 06:53:57

Ještě něco. Co takhle utvrzující vývojka se síranem sodným nebo hořečnatým? A podobně by měla fungovat i hydrochinonová vývojka neobsahující siřičitan sodný.
O starém známém utvrzujícím ustalovači FU7 z receptáře Foma se asi zmiňuji zbytečně, přesto:
thiosíran sodný pentahydrát 300g
tetraboritan sodný dekahydrát 20g
disiřičitan draselný 12g
kyselina octová konc. 12ml
síran draselnochromitý dodekahydrát 15g
-doplnit vodou na 1000ml


Na vývojku šahat nechci. Neskončil jsem s laborováním, ale prostor se zužuje (Něco z FX nebo E-76) :-) Ustalovač FU-7 jsem našel v Tomáškovi a to mě přivedlo na myšlenku přidat kamenec do Fomafixu.
U nových filmů mě zatím emulze v podobě vypadávání nezradila, ale mám FP4 z roku 1980, pracuje dobře a dokonce i bez závoje, jen mi teď v létě začala vypadávat emulze více než je zdrávo. Zkusím přerušovací lázeň s kamencem nebo jej přidám do ustalovače.

P.S. Na myšlenku utvrzování mě přivedl i Jílek z prodejny Foma (pasáž Teta). Byl celý rozčarovaný z toho, že fotil na svitek a vypadala mu emulze. prý mu technici doporučili RTG ustalovač a je teď spokojený. Na co fotil neprozradil, ale myslím, že na Fomu. Jako distributor jí asi bude mít za hubičku. Sice je to divné, že by hanil věc, kterou sám prodává, ale myslím, že je to tak. Nechtěl bych riskovat s ostatními filmy a pro jistotu je během procesu utvrdit. Snad se to vyplatí i na pozdější práci s negativy - menší náchylnost na poškrábání.
  • 0

#9 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 10 červenec 2008 - 07:56:52

Ještě jsem se ptal ve Fotoimpexu co doporučují pro zpracování svých filmů řady CHS (mají jen částečně utvrzené vrstvy) a bylo mi řečeno že právě ten zmiňovaný Tetenal Härter, co se přidává do ustalovače nebo přerušovaí lázně a nebo LP Citrodur (Labor Partner - Maco), což je přerušovací lázeň s utvrzovacím účinkem. Výrobky Maco a potažmo i Rollei u nás distribuuje pan Kamil Novotný. Myslím že má stránky www.knfoto.cz
Ještě jsem našel nějaké recepty Kodakových utvrzovačů, jsou ale založeny na bázi formaldehydu. Když budeš chtít, pošlu e-mailem.
  • 0

#10 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 10 červenec 2008 - 08:25:39

Nicodeme:

Děkuji, ale s formaldehydem nechci riskovat . Po čase prý vrstva zkřehne a odloupne se od podložky.
  • 0

#11 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 10 červenec 2008 - 08:30:47

Právě, mě se to také moc nezdálo.
  • 0

#12 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 13 červenec 2008 - 16:40:04

Přerušovací lázeň:


Síran hlinito draselný...........................15g
Pyrosiřičitan sodný nebo draselný.............15g
vody do..............................................1000ml

Udělal jsem malou změnu a na půl litru jsem dal 7,5g kamence a 4g siřičitanu. Negativy vypadají dobře, tedy lázeň jim neuškodila. Použil jsem pro jistotu přednamočení negativu, abych určitě vypral antihalační vrstvu. Negativy byly nové jen cca před měsícem exponované, takže nevím zda lázeň opravdu pomohla. Jen mě zarazilo, že včera vydržela 2 filmy a dnes byl v lahvi vytvořený kal. Po zakvedlání je neprůhledná voda. Možná jakmile se trochu vyčerpá siřičitan jde to s lázní z kopce. Nicméně je pořád levnější si vždy připravit čerstvou lázeň něž koupit slavný tetenal.

Někdy ještě udělám pokus s přidáním kamence hlinito - draselného přímo do ustalovače.
  • 0

#13 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 14 červenec 2008 - 09:03:22

Přes víkend jsem ještě vyhledal pár receptů:
PŘERUŠOVACÍ LÁZNĚ -
Jar. Kulhánek
3% roztok kamence chromito-draselného, doba působení 2min.

Kodak SB-4
dodekahydrát síranu draselno-chromitého 30g
síran sodný bezvodý 60g
voda do 1000ml

UTVRZUJÍCÍ USTALOVAČE -
Jar. Kulhánek
siřičitan sodný bezvodý 15g
kyselina octová konc. 12ccm
vody do 1000ml
+kamenec hlinito-draselný 15g
+sirnatan sodný krystal. 200g

časopis FOTOGRAFIE (ročník 1935, str. 237)
voda 52°C 2,5litu
ustalovací natron 960g
kyselina octová ledová 28% 188ccm
kyselina boritá(kryst.) 30g
Kamenec 60g
doplniti studenou vodou do 4litrů

časopis FOTOGRAFIE (ročník 1935, str. 358)
sirnatanu sodného kryst. 200g
kaliummetabisulfitu 20g
horké vody do 1000ml
+kamence chromito-draselného 5až15g
Kamenec před rozpuštěním rozdrtiti. Nelze přidat kamenec hlinito-draselný! Delší ustalovací doba až 20min.

ORWO 306
roztok A:
voda 400ml
thiosíran sodný 180g
siřičitan sodný bezvodý 25g
kyselina sírová koncentrovaná 1,5ml

roztok B:
voda 45°C 300ml
siran chromitý 15g

Po vychlazení se roztok B přileje k roztoku A a doplní vodou na 1000ml. Negativy se ustalují až 20min., papíry nejdéle 10min. V 1litru lze ustálit až 15 filmů 135-36 nebo 2 až 2,5m2 fotopapírů
  • 0

#14 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 26 červenec 2008 - 11:43:33

Přerušovací lázeň:


Síran hlinito draselný...........................15g
Pyrosiřičitan sodný nebo draselný.............15g
vody do..............................................1000ml


Používám tuto upravenou lázeň s tím, že dávám méně siřičitanu a více kamence (V původním předpisu je kamenec chromito - draselný ve stejném množství). Přerušuji cca 5 min a lázeň funguje. Po používání se mi zatím nestalo, že by byla na každém políčku vypadlá emulze jako v předešlém případě. Jednalo se o filmy FP4 z roku 1980 skladované v lednici. Na svitku 6 x 4,5 je z patnácti snímků jen jeden s malým kazem. Zatím se mi to stalo u dvou filmů. Než naliji vývojku raději dělám předeprání negativu vodou k narušení antihalační vrstvy a raději ustaluji ve fomafixu cca 5-7 min. Nevím zda by ji ustalovač po utvrzení bez tohoto postupu vypral. Snad vlákno někomu pomůže se staršími filmy nebo špatnou sérií.
  • 0

#15 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 30 červenec 2008 - 14:23:22

Funguje i kamenec chromito - draselný jen opravdu pozor na praní negativu. V mokrém negativu nebylo nic vidět tak jsem se na otírání houbičkou nebo namočenou vatou vykašlal a teď budu muset zběsile vypírat. Pokus se zkaženým filmem ukázal, že to při troše vůle za odříkávání temnokomornické modlitby vyprat půjde, ale je to další práce navíc.

1% roztok = 1g na 97ml

3% roztok si podle množství vody spočítáte podle tohoto pravidla. Receptáře uvádí 30g na 1l což není úplně košer, ale fungovat to určitě bude. Osobně jsem dal o něco méně než je 30g a vrstvu kamenec také utvrdil. Jak jsem poznal, že funguje? Teplá voda želatinu neodplavila :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních