Přejít na obsah


Fotka

BATERIE 1,35V


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
64 odpovědí na toto téma

#1 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 442 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 26 červenec 2008 - 17:58:27

TADY
prodávají baterky 1,35V
  • 0

#2 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 27 červenec 2008 - 09:00:38

Nemusíte na ebay. Rtuťové baterie se již sice nevyrábí, aspoň v Evropě ne, ale existuje firma WeinCell, která dělá zinkové náhrady, těchto starších tipů: http://www.weincell.com/

Distributora mají i někde v Německu a od něj zase nakupuje velkoobchod RingFoto. Takže kdokoliv kdo od nich odebírá vám může baterii objednat.
Obchody, kde by se baterie měla dát objednat: http://www.czring.cz...cni_obchody.htm


Ještě existují adaptéry MR-9 http://shop.criscam....=2&cat=1&page=1
Bylo to dražší než zmíněná baterie od WeinCell, tak jsem od toho upustil. Dokonce jsem i někde na internetu našel návod jak ze staré baterie PX-625 si takový adaptér udělat: http://www.paulbg.co...tt-adapt-US.pdf

Hodně štestí.
  • 0

#3 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 442 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 27 červenec 2008 - 16:27:21

ty zinek/vzduch baterie nedela jen firma weincell, ale i trebas GP, jenze oni prd vydrzi, tam kde rtutova baterka drzela roky, drzi zinek vzduch cca 3 mesice...moje zkusenost, ji je totiz jedno, jestli se proud odebira nebo ne, jakmile jim odtrhnete tesnici prouzek a pustite do nich vzduch, tak se vybiji porad, jinak maji napeti 1,4V
  • 0

#4 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 25 březen 2009 - 18:33:55

Dovolím si takovou poznámku k náhradě rtuťovek - zkoušel jsem kde co a vyšlo mi to takhle:

A)Nejlepší je mít rtuťovku! :D Mám ale jednu, a tak si ji šetřím a používám prakticky jen jako kontrolní.
B)Velmi příjemné řešení jsou sluchátkové PR 675H od Panasoniku(a navíc jsou v takovým pěkným balení :oops:). Zkoušel jsem různý výrobce, ale tyhle mi vyšly jako vítěz(originál WeinCell jsem teda pravda neměl). Mají pro vstup vzduchu jen 2 dírky a vysychají opravdu pomalu(půl roku nebyl problém, už mi vydržela ale i skoro rok, třeba GP po odtržení nevydržely ani měsíc). Není to výdrž rtuťovky ani stříbrooxidovky, ale není to zase taková hrůza.

Co se týče napětí, někde(ale kde?) jsem četl, že skutečný napětí zinkových je při počátečním náběhu mírně vyšší, cca těch 1,4, ale pak se to ustálí na asi 1,38V. Což je fakt dost blízko 1,35.Navíc by mě zajímalo, jak WeinCellky zajišťují těch 1,35 když po chemické stránce by měly být úplně stejný.
Používám je do Olympusu 35SP, tam je rekalibrace expozimetru pro jiný napětí skoro nemožná, a používám je k plné spokojenosti a přesnosti.
  • 1

#5 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2009 - 18:41:42

ty zinek/vzduch baterie nedela jen firma weincell, ale i trebas GP, jenze oni prd vydrzi, tam kde rtutova baterka drzela roky, drzi zinek vzduch cca 3 mesice...moje zkusenost, ji je totiz jedno, jestli se proud odebira nebo ne, jakmile jim odtrhnete tesnici prouzek a pustite do nich vzduch, tak se vybiji porad, jinak maji napeti 1,4V


Aha, prd tomu sice rozumím, ale to by vysvětlovalo to, co se mi stalo nedavno. Mám Lunasix 3 a ještě se starými rtuťovkami od původního majitele mi fungoval asi rok a půl. Pak jsem přes eBay natěšeně objednal tenhle WeinCell bazmek a asi po dvou měsících to začalo odcházet uprostřed focení. Navíc jsem to zjistil až při vyvolání negativů, který byly o 2,5 clony přeexponovaný :oops:
  • 0

#6 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 25 březen 2009 - 18:57:19

Nechci vypadat, že beru provizi od Panasoniku, ale já zapoměl v Leningradu 6(nepožívám ho právě kvůli baterkám) jednu z těch jejich sluchátkových baterek a po roce byl vedle asi o půl EV... Ale obecně je třeba u zinkovek s menší životností počítat. Dost strojů lze upravit pro stříbrooxidovky, který jsou stabilitou a výdrží rtuťovkám asi nejblíž (jen to napětí...) ale ne vše tak lze předělat (typicky Olympusy 35SP,RC,RD a ideální to není ani u OM-1). Jó je potřeba kontrolovat pravidelně.

Osobně mě zrovna GP málem od tohodle řešení odradily - vydržely tak tři-čtyři týdny, a to jsem je na noc i přelepoval, aby tam nešel další vzduch.
  • 0

#7 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 25 březen 2009 - 19:21:43

Defakto cokoli lze upravit přidáním jedné Schotky diody do série s klasickou alkalickou baterií 1,5V. Vtip je totiž v tom, že každá dioda má v propustném směru jasně definovaný úbytek napětí, třeba klasická křemíková 0,7V, germaniová 0,5V no a právě spínací Schottky asi 0,25V - výsledkem u té poslední je přesně to, je třeba :oops:
I ten odkaz na adaptér, který tu proběhl, je přesně o tomto, je ale dobře dodat, že ve spoustě případů jde diody dát dovnitř foťáku.
Je to určitě lepší řešení než zinc-air, ty mi připadají nesmyslné, protože jsou dělané jednoznačně pro sluchadla a vybijí se samy za pár týdnů (pokud nějaké vydrží déle, tak je to spíš zázrak).
  • 0

#8 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 25 březen 2009 - 20:51:23

Nechci polemizovat, ale viděl jsem dost nepěkně vypadající grafy se závislostí chování diod na teplotě, a ty mě celkem odradily. Fakt je, že teplota se ale projeví u jakýhokoli článku. Jasně, že trvalý řešení je lepší, ale jak říkám, zrovna ty panasonicy se mi fakt osvědčily - rozdíl měření minimální(do 1/2 EV, a to spíš v extrémech) a výdrž přes půl roku - po takové době mi přijde rozumný kontrolovat cokoli, čili u mě no problem. A těch 11 Kč za jednu mi na tu dobu přijde jako pakatel. Navíc víc strojků na rtuťovky=víc adaptací.
Psal jsem to sem proto, že WeinCellky jsou celkem drahý a třeba GP zinkovky jsou fakt na houby(teda pro tohle použití).
On to měl být spíš takovej tip pro ty, co zinkovky už používají.
  • 0

#9 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 25 březen 2009 - 23:38:50

tož ogaři...já vám včiljak nevím...o čem to kurňa gadáte...tož ja mám v mém Olympusu OM-1 onu PX625 moderní (1.5V) a su v klidu. Nejvíc pokurwené negativy, zvětšovatelné hůř než blbě, jsem měl z moderního EOS 50E, ne ze starého OM-1 s jinou baterkou naž tam má být....
  • 0

#10 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 26 březen 2009 - 00:12:14

Mno ale mě chodil ten Oly SP s novou baterkou (1,5 i 1,55) až o 2 EV mimo :cry: , což už není úplně zanedbatelný. Neudělal náhodou nějakou úpravu na tom OMku už předchozí majitel? Vono u něj je snad jediná překázka úpravy to, jak je to tam pěkně vevnitř všechno napasovaný, chce to prostě šikovnýho technika...A pak samo záleží na tom, jak moc se měřením řídíš, že... :lol:
  • 0

#11 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 26 březen 2009 - 07:30:43

tož ja mám v mém Olympusu OM-1 onu PX625 moderní (1.5V) a su v klidu.

A jsi si jistý, že ho nemáš upravený? O Oly OM-1 vím naprosto jistě, že úpravu na 1,5V dělal po zákazu výroby rtuťových baterek přímo výrobce a starších těl bylo upraveno opravdu hodně. A jelikož se to dělalo uvnitř (nejsem si jist, jestli přidávali diodu anebo upravovali přímo kalibraci expozimetru), tak to zvenku nejde poznat.

Jinak k té chrakteristice diody - já na tohle téma před časem pročetl dost článků (zvažoval jsem právě koupi OM-1) a lidi si to vesměs pochvalovali, přišlo mi, že to zpochybňuje jen pár "velkých teoretiků", jejichž argumenty byly často technicky krajně pochybné. Pokud bych viděl reálný problém, tak spíš v přece jen méně "rovné" vybíjecí charakteristice, ale celkem vzato bych se této úpravy nebál.
  • 0

#12 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 26 březen 2009 - 08:21:10

tož ja mám v mém Olympusu OM-1 onu PX625 moderní (1.5V) a su v klidu.

A jsi si jistý, že ho nemáš upravený? O Oly OM-1 vím naprosto jistě, že úpravu na 1,5V dělal po zákazu výroby rtuťových baterek přímo výrobce a starších těl bylo upraveno opravdu hodně. A jelikož se to dělalo uvnitř (nejsem si jist, jestli přidávali diodu anebo upravovali přímo kalibraci expozimetru), tak to zvenku nejde poznat.

Jinak k té chrakteristice diody - já na tohle téma před časem pročetl dost článků (zvažoval jsem právě koupi OM-1) a lidi si to vesměs pochvalovali, přišlo mi, že to zpochybňuje jen pár "velkých teoretiků", jejichž argumenty byly často technicky krajně pochybné. Pokud bych viděl reálný problém, tak spíš v přece jen méně "rovné" vybíjecí charakteristice, ale celkem vzato bych se této úpravy nebál.


měl jsem z OM-1 strach...kvůli baterkám...mám 1 OM-1 a 2 OM-1n. Zda je vevnitř něco upravené jsem nezkoumal, ač vím, že se to dělalo. nevěřím že by byly upravené všechny 3. opravdu, nepozoruju větší problémy s expozicí než v jiných případech - tj. u foťáků s lepším měřením. diák jsem tím ale neprohnal, to je pravda...možná se sčítá moje chyba volání a exponování...nevím a neřeším, o až snad bude nějaký sekonic, tak porovnám.
  • 0

#13 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 26 březen 2009 - 10:05:19

... to zpochybňuje jen pár "velkých teoretiků", jejichž argumenty byly často technicky krajně pochybné. Pokud bych viděl reálný problém, tak spíš v přece jen méně "rovné" vybíjecí charakteristice, ale celkem vzato bych se této úpravy nebál.


Ale já se jí nebojím, problém byl, že když jsem si Olyho pořídil, neměl jsem ani originál rtuťovku, ani adaptér. Koupil jsem na zkoušku zinkovky GP a po zkušenosti s nima jsem chtěl adaptér :wink: , jenže nějak nebyly, jen rozměrový redukce.Chtěl jsem ho udělat podle návodu z toho odkazu v jednom z prvních příspěvků, ale nemohl jsem sehnat správnou diodu(každá se chová trochu jinak, měl jsem vyhlídnutý dva typy). No a pak jsem jako provizorní řešení koupil ty Panasonikovy zinkovky, a rozdíl ve výdrži oproti GP je tak zásadní, že už nemám důvod kupovat nebo vyrábět adaptér.
Mimochodem, někde byl článek, kde porovnávali různý řešení(včetně neredukované SR44 a alkalické PX625) a tam se ukázalo, že komerční adaptéry dávají vo fous větší chybu(ale zanedbatelnou) jako zinkovky, ale hlavní zjištění bylo, že WeinCellky se od běžných zinkovek liší snad jen cenou. :wink:
  • 0

#14 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 26 březen 2009 - 11:58:04

WeinCell se od jiných zinko-vzduchových baterií liší (kromě ceny) právě jenom tím, že mají méně direk na vzduch.
Problém s bateriemi není ani tak kritický u zrcadlovek, ty mají většinou můstkové zapojení a tedy nejsou na změnu napětí baterie příliš citlivé. Najvětší problémy jsou u hledáčkových a dálkoměrných aparátů, a z nich ještě u těch, které mají mají automatické nastavení času i clony, typicky Minolta HiMatic E, F, Olympus 35DC, Petri Computor, Konica C35, Canonet 28 atd. Přesto ale problém není tak velký, jak by se zdálo.
Zkusme si to rozebrat. U aparátů tohoto druhu je automatika řešena prakticky bez výjimek tak, že výchylka ručky galvanometru se mechanicky přenáší na nastavení clony, případně i času. Výchylku ručky je u některých aparátů vidět v hledáčku (Konica C35), u jiných ne (HiMatic F) Elektrické zapojení je takové, že je sériově zapojena baterie, fotoodpor a galvanometr, případně ještě nějaký regulační rezistor (ne vždy, někdy je citlivot nastavena vložením šedého filtru před fotoodpor). V tomto jednoduchém zapojení způsobí změna napětí baterie o určité procento změnu výchylky galvanometru o stejné procento. Toto procento je asi(1,5-1,35)/(1,35/100)=11%.
U aparátu s prioritou clony (manuální volba času) je rozsah stupnice galvanometru řekněme F/2 až F/16, tj. 6EV. 11% z 6EV je asi 0,5EV. Takže zvýšení napětí baterie v tomto případě způsobí přeexpozici max. asi 0,5EV, tedy u barevného i černobílého negativního materiálu zanedbatelnou, navíc snadno korigovatelnou změnou nastavení citlivosti filmu.
U aparátu s plnou automatikou bude situace méně příznivá. V rozsahu výchylky galvanometru je změna řekněme od 20/2,8 do 650/16, tedy asi 10EV, změna napětí baterie o 11% tedy způsobí změnu expozice asi o 1EV. Nicméně i zde je možné nastavením nižší citlivosti filmu dosáhnout uspokojivé kompenzace.
Z tohoto plyne, že rozšířené názory o chybě expozice 2EV a více při použití moderní baterie nejsou způsobeny pouze změnou napětí. Pokusím se nastínit několik jiných možných příčin.
- Obecně nesprávná funkce automatické expozice. Aparáty, o nichž je zde řeč, jsou obvykle 30 i více let staré a při jejich výrobě nebyly mnohdy používány prvotřídní součástky. Zejména stárnutí fotoodporu může způsobit značné a nelineární ochylky. Typickým příkladem je model Yashica Electro 35FC, kde se dodnes prakticky nedochoval žádný funkční kus, právě z důvodu použití nekvalitních fotoodporů. Řešení je obtížné, je potřeba mít velkou zásobu různých typů fotoodporů a experimentálně vybírat ten, který má vhodnou charakteristiku.
- Konstrukční chyba. Některé aparáty jsou bohužel řešeny tak, že úhel záběru fotoodporu je mnohem větší než úhel záběru objektivu, takže na stanovení expozice se například podílí jas oblohy, která ale na snímku nebude. Tak lze snadno dosáhnout podexpozice 2EV i více. Typicky tímto problémem trpí velmi populární aparát Canon Canonet GIII QL17. Náprava je prakticky nemožná, do jisté míry pomáhá důsledné používání sluneční clony.
- Změna napětí baterie při zatížení. Nakolik je věnována značná pozornost rozdílu napětí "naprázdno" mezi rtuťovou a alkalickou nebo stříbro-zinkovou baterií, opomíjí se skutečnost, že rtuťový článek má velmi nízký vnitřní odpor. Používané náhrady jsou mnohem "měkší", jednak z principu, jednak proto, že se používají menší velikosti článků. Tedy například zatížení masivní rtuťové PX640 proudem 100mA se na napětí prakticky neprojeví. U částečně vybité alkalické například V625 nebo dokonce V675 to znamená snížení napětí i pod 1V. Staré aparáty se někdy na značnou kapacitu a zatížitelnost rtuťové baterie spoléhají a energií příliš nešetří. Při náhradě rtuťové baterie však třeba rozsvícení kontrolky, což je typicky žárovka s odběrem okolo 50mA, může znamenat vysokou podexpozici.
Pro úplnost bych dodal, že problém s napětím baterie neexistuje u aparátů řady Yashica Electro, které mají osvitovou automatiku řešenou zcela jinak (manuální clona a elektronická závěrka) a jejich elektrické zapojení není na změnu napětí baterie příliš citlivé. Zatížitelnost ovšem kritická je, starší modely mají při otevřené závěrce odběr i více než 150mA. Zde se pokles napětí vlivem zátěže projeví například tak, že při několikavteřinové automatické nebo "B" expozici zůstane závěrka stále otevřená - napětí se snížilo natolik, že elektronický obvod přestal fungovat. Z toho důvodu je náhrada baterií typu 4LR44 (viz například redukce prodávané u Škody) velmi nevhodná. Lepší je vložit 4ks V625, nejlepší (ale těžko se shánějí) 4ks V640.
Uf, to jsem se rozkecal.
  • 1

#15 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 březen 2009 - 12:48:06

tak máme aspoň trošku jasno ... dík
Co ta shotkyho dioda, je to řešení?
  • 0

#16 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 26 březen 2009 - 13:11:06

S těmi fotoodpory má dubraro bohužel pravdu, stárnou naprosto všechny CdS, rozdíl je pouze v tom, že některé se po těch řekněme 20ti letech v parametrech o něco posunou a výsledný rozdíl 1-2EV lze ještě celkem snadno kompenzovat jiným nastavením citlivosti, zatímco jiné jdou dopryč úplně :wink:
Fotodiody by měly vydržet více.
Jinak každopádně pěkný příspěvek, možná bych malinko polemizoval s některými detaily, ale obecně je to skutečně sympatické shrnutí problematiky :wink:
  • 0

#17 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 26 březen 2009 - 13:12:20

Schottky dioda je řešení, pokud se jedná o aparát s malým proudovým odběrem. Typicky jsou to takové, které mají mechanickou závěrku a nemají žádné svítící kontrolky, například Revue 400S, 400SE, Rollei XF35, Minolta Himatic 7sII, Cosina 35EE, Konica C35. Tehdy je vhodné použít stříbro-zinkovou baterii, která se dá koupit nejvýše ve velikosti V675 / LR44, a schottky diodu.
  • 0

#18 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 26 březen 2009 - 16:02:11

Dubraro: Jěště k té chybě u stříbrooxidovek-ta chyba 1,5-2 EV, to u Olympusu 35SP nemám vyčtený, ale bohužel vyzkoušený. Se zinkovkou je oproti rtuťovce chyba do 0,5EV, obvykle ale žádná(menší rozdíl není v hledáčku rozeznatelnej a navíc epozici jde nastavovat jen po celých EV). Se rtuťovkou se Oly shodne s mým Sverdlovskem při měření neutrálních ploch dokonale. Automatiku Ol.35SP vzhledem k jejímu řešení radši nepoužívám. Naproti tomu v tom Leningradu 6 se mi nepodařilo vyrobit chybu větší než 2/3 EV ani se stříbrooxidovkou. Jinak díky za vyčerpávající pojednání, ten vliv vnitřního odporu mi vrtal hlavou už dlouho.
  • 0

#19 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 27 březen 2009 - 10:45:14

Dubraro: Jěště k té chybě u stříbrooxidovek-ta chyba 1,5-2 EV, to u Olympusu 35SP nemám vyčtený, ale bohužel vyzkoušený.

Děkuji za tip, vyzkouším. Právě u mne jeden O 35SP čeká na repasi, při tom bych tak jako tak přesnost expozimetru ověřoval.
  • 0

#20 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 27 březen 2009 - 15:45:46

Jen drobnost, ale potěší... Napětí na diodě se jednak mění s teplotou, druhak s procházejícím proudem. Je pravda, že kombinace stříbrozinek + schottky bude pořád lepší a stabilnější, než stříbrozinek sám nebo nedejbože lithium.
  • 0

#21 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 červen 2009 - 12:30:12

B)Velmi příjemné řešení jsou sluchátkové PR 675H od Panasoniku(a navíc jsou v takovým pěkným balení :lol:). Zkoušel jsem různý výrobce, ale tyhle mi vyšly jako vítěz(originál WeinCell jsem teda pravda neměl). Mají pro vstup vzduchu jen 2 dírky a vysychají opravdu pomalu(půl roku nebyl problém, už mi vydržela ale i skoro rok, třeba GP po odtržení nevydržely ani měsíc). Není to výdrž rtuťovky ani stříbrooxidovky, ale není to zase taková hrůza.

Používám je do Olympusu 35SP, tam je rekalibrace expozimetru pro jiný napětí skoro nemožná, a používám je k plné spokojenosti a přesnosti.


ahoj

som tu novy.. kupil som Olympus 35 RC a mam problem s bateriami. pasuje tam ortutovka 625 ktora sa uz kupit neda a alkalicke pouzivat nechcem.

Ty pises ze do Olympusu 35 SP pouzivas zinc-air 675.. ako to prosim robis ked su rozmery ine? mas nejaky adapter?

dik za odpoved
  • 0

#22 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 červen 2009 - 14:15:04

Tak jsem zase jelen, jako jsem byl před přečtením diskuze. Jde mi o Oly 35RC, ale i Himatic F.
Mám teda koupit z eBay, nebo Weincell, nebo co? Ty náhražky 1,5V jsou opravdu mizerné, Oly ukazuje, jak se mu zachce ...
Asi je mi celkem jedno, jestli to bude stát málo, nebo středně :lol:
  • 0

#23 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 červen 2009 - 14:41:10

ja som googloval... a nasiel som ako ludia pouzivaju tie 675 v aparatoch na 625
- jednoduchy gumovy kruzok co drzi bateriu v strede. funguje vyborne ak aparat nepotrebuje kontakt na boku http://rick_oleson.t.../index-111.html

- kovovy kruzok ak je potrebny kontakt zboku http://www.paulbg.co...r_batteries.htm

- adapter urobeny z alkalickej baterie popisany po francuzky tu: http://35mm-compact....aphie/piles.htm je tam aj tlacitko na google preklad do anglictiny. podobny postup je popisany aj v pdf co linkujem nizsie

- adaptery na silver oxid 675 bateriu s redukciou napatia vyrobene bud na zakazku alebo svojpomocne vid pdf nizsie


definitivny dokument o problematike:
http://www.butkus.or...tt-adapt-us.pdf

zaujimalo by ma ako to robi Bret3 ci nema nieco jednoduchsie, menej pracne a nakladne...

okrem toho ten olympus 35 RC doma nenam, je objednany... tak ani neviem ci ten bocny kontakt potrebuje alebo nie.
Vedel by si to povedat himself?
  • 0

#24 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 červen 2009 - 14:43:56

Večer se podívám doma
  • 0

#25 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 červen 2009 - 14:54:55

okrem toho ten olympus 35 RC doma nenam, je objednany... tak ani neviem ci ten bocny kontakt potrebuje alebo nie.

koukám tady na to a mám tam baterku bez popisu asi o třetinu menší, než je je ta dutina a trochou napružení kontaktu - toho spodního tam kupodivu drží
už od dob předchozího majitele
víc nevím
ale nepamatuju se, že bych to někdy potřeboval, závěrka je mechanická a měřím externě
  • 0

#26 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 červen 2009 - 16:31:26

Tak ne, u 35RC není kontakt ze strany potřeba
  • 0

#27 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 červen 2009 - 21:33:36

super. tak to by malo stacit pouzit ten najednoduchsi sposob uchytenia :roll:
  • 0

#28 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 15 červen 2009 - 08:01:00

Ty pises ze do Olympusu 35 SP pouzivas zinc-air 675.. ako to prosim robis ked su rozmery ine? mas nejaky adapter?
dik za odpoved


Byl jsem trochu mimo, takže poněkud s křížkem po funuse, ale přece. Používám vyrobený adaptérek z vybité alkalické 625. Původně to měla být redukce s diodou na stříbrooxidovku SR44, ale tak nějak se přihodilo, že zůstalo jen u rozměrové redukce na zinkovku :) . Prostě stačí nějakej kroužek, co vhodně vyplní prostor hlavně co do rozdílu průměrů.Asi by šel dovnitř i vlepit, aby to bylo trvalý a pohodlný řešení. No a taky musí být dostatečný přístup vzduchu, ale to u Olyho (myslím, že i u RC) řeší pohodlně dírka co je ve víčku prostoru pro baterku. Takže tak.
  • 0

#29 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 15 červen 2009 - 11:45:45

taky adapter si planujem urobit aj ja..

inak mam problem zohnat na slovensku tie Panasonic PR 675H
  • 0

#30 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 15 červen 2009 - 11:50:10

jedine co som nasiel su Panasonic PR675 V650

http://zilina.digite...&lng=sk&id=5477

..neviem aky je medzi nimi rozdiel...
  • 0

#31 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 15 červen 2009 - 14:22:50

jedine co som nasiel su Panasonic PR675 V650

http://zilina.digite...&lng=sk&id=5477

..neviem aky je medzi nimi rozdiel...


A ejhle, to by mě taky zajímalo. To P na přelepce dírek jasně signalizuje nějakej rozdíl oproti těm H. Kdyby to byla delší výdrž a dokonalejší přiblížení voltáži, to bylo by to prima :-P .
  • 0

#32 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 15 červen 2009 - 17:28:41

tak oly 35 RC je doma... mam v nom ortutovu VARTA V 625 PX ale bud je zdochnuta alebo je nieco pokazene, pretoze po namacknuti nevidim ziadnu ihlu ktora by mala ukazovat zvoleny f/stop.
  • 0

#33 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 16 červen 2009 - 07:14:09

tak oly 35 RC je doma... mam v nom ortutovu VARTA V 625 PX ale bud je zdochnuta alebo je nieco pokazene, pretoze po namacknuti nevidim ziadnu ihlu ktora by mala ukazovat zvoleny f/stop.

Zdochutá betéria, hrdzavý pliešok v puzdre batérie, uhnitý drôtik... až po mŕtvy galvanometer.
  • 0

#34 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 16 červen 2009 - 10:32:21

hadam ze to bude ta bateria... mal som to odvcera na Off a dnes som skusil a ta rucicka sa objavila... a potom zase nie.
  • 0

#35 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 16 červen 2009 - 17:04:39

neviem ci by to uz nepatrilo do inej temy.. ale predsa. zohnal som nejake 675 (nepamatam si presne firmu ale vraj sa specializuje na baterie do nacuvacich pristrojov a pradavac tvrdil ze vydrzia velmi dlho) a zatial len tak provizorne vystlal.

...ale fotoaparat je asi nejaky poruchany. ta rucicka clony sa ukazuje ako sa jej chce a aj ked sa ukaze, tak ju posuvam tym ako namackavam spust, teda pritlacim spust a rucicka sa pohne smerom k 2,8 trochu povolim a pohne sa spat k 22... a po chvily zmizne....

asi je ten fotacik zrely na prehliadku :cry:
  • 0

#36 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 16 červen 2009 - 17:16:06

ručička se pohybuje podle toho, co je nastavené na objektivu. pokud jsou to clony 2.8 - 22, tak ukazuje po namáčknutí nastavenou clonu. Pokud je nastaveno OFF, tak při namáčknutí přeběhne do červeného okénka a spoušť je zablokovaná. Při nastavení na A při namáčknutí spouště dojede na změřenou clonu a tam se zastaví, nikam nemizí ani po chvíli držení spouště. Má to aretaci expozice při namáčknutí. Pokud není schopen nastavit korektní expozici, tak dojede do červeného okénka a opět blokace spouště - je třeba změnit čas nebo ISO. Při nastavení na blesk se mění clona po namáčknutí podle zaostřené vzdálenosti a nastaveném výkonu blesku (GN 10 - 40).

Pokud se chová jinak, někde je chyba :cry:
  • 0

#37 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 16 červen 2009 - 18:10:12

teda aby som to lepsie vysvetlil tak to robi to ze namacknem, ihla bezi, parada. potom skusim namacknut druhy raz a uz nebezi.

viem ze fotak by mal fungovat na manual aj bez baterky. ale mala by ta rucicka behat aj bez nej?

zajtra idem k opravarovi, dufam ze ma oprava nebude stat viac nez som zan zaplatil... sakra to je tak ked clovek kupuje od zberatela co s tym nefoti tvrdi ze to funguje a pritom sa tomu prd rozumie a nemoze si to pred kupou vyskusat :roll:
  • 0

#38 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 16 červen 2009 - 18:23:32

Zkusil jsem vyndat baterku a při manuálu ručička dojede jenom na nastavenou clonu, spoušť není blokovaná. Na A přejede do červenýho a blokace. Mám tam 625A.
  • 0

#39 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 17 červen 2009 - 07:01:34

zajtra idem k opravarovi, dufam ze ma oprava nebude stat viac nez som zan zaplatil... sakra to je tak ked clovek kupuje od zberatela co s tym nefoti tvrdi ze to funguje a pritom sa tomu prd rozumie a nemoze si to pred kupou vyskusat :roll:

Netřeba se znepokojovat. Uvědom si, že ten aparát je starý více jak třicet let a nejspíš za tu dobu nedostal žádnou údržbu. Tomu sběrateli mohl, když jej před léty pořídil, opravdu fungovat. Podle toho, co popisuješ, se bude jednat nejspíš jen o nějaký zoxidovaný kontakt - po vyčištění bude měření normálně fungovat. Když jej budeš pravidelně používat, kontakty nezoxidují.
Oxidaci, korozi až úplný rozpad vodivých částí způsobovaly ve velké míře agresivní výpary ze rtuťové baterie. Sice v každém návodu je napsáno, že se baterie mají z aparátu vyjmout, když se delší dobu nepoužívá, ale kdo to dodržoval... Běžný stav je foťák ponechaný dvacet let bez hnutí v zavřeném pouzdře a s vybitou baterií uvnitř...
A když už jsem u toho - pro všechny:
- V nepoužívaných foťácích se nenechávají baterie
- Pouzdro slouží k ochraně aparátu při přepravě, nepoužívané aparáty se ukládají vyjmuté z pouzdra nebo jiného obalu
- Nepoužívané (sbírkové) aparáty, objektivy atd. se ukládají na suchém, tmavém, bezprašném, alepoň občas větraném místě, kde nedochází k velkým výkyvům teploty, mimo působení agresivných látek
  • 0

#40 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 červen 2009 - 17:54:40

takze ak niekoho moje Olympus blues zaujima... bol som dnes u dvoch opravarov. jeden povedal ze sa na to pozre za 20e ale nevyzeral ze by mal jasno co robit.

tak som siel este skusit druhemu. ten sa ma snazil najprv svatosvate presvedcit ze mam zlu baterku (asi sa mu nezdala velkost tej 625) a ze rucicka sa hybe len ked je tam dobra baterka. argumentoval 30 rocnou praxou :) ale aspon zistil vacsi problem: clona je zalepena a neotvara sa. za opravu chcel 40e. tak som sa porucal.

uvazujem ci ten fotak vratim alebo dam sancu tomu prvemu opravarovi...
  • 0

#41 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 17 červen 2009 - 18:14:10

U vás je koukám kua draho! max za 50€ jsem olyho kupoval :)
  • 0

#42 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 červen 2009 - 18:21:52

ja som zan dal 20e. bol mi predany ako funkcny. som sa tesil ze jaka kupa :)
  • 0

#43 lukaspeterec

lukaspeterec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 3 listopad 2010 - 19:12:23

Jak velký asi bude rozdíl v měření při použití jedné 1,5v baterie místo 1,35? Díky
  • 0

#44 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 4 listopad 2010 - 08:53:47

problem je v tom ze odchylka nie je konstantna, ale meni sa podla intenzity svetla.
plati ze cim intenzivnejsie svetlo, ty, vacsia chyba.

mrkni sem: http://olympus.demen...iodeVer2_1C.pdf
  • 0

#45 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 listopad 2010 - 17:36:45

Vezmi 1.5, dej do série rozumnou diodu (shottky, vybrat dle napětí a proudu). Nebo použij 3V baterku a napětí uprav diodami. Jen se ty baterky budou měnit častěji. Druhá varianta, postav měnič z (třeba) 12V na 1.5V, na foťák si dej konektor. A jako baterku použij nějakou nabíjecí. Dneska se to nechá řešit i Li baterkou, jen je potřeba měnič vypínat. A současné měniče umějí pracovat i s napájením kolem 3V, jeden Li článek jim stačí bohatě. Jo není to ve své podstatě ekonomicky výhodné, většinu energie sežere měnič, ikdyž existují i měniče na principu nábojové pumpy. Na malých výkonech mají nejlepší účinost (aby někdo nechytal za slova, jo jde udělat i klasický měnič s trafem, s malým výkonem, velikou účiností. Jen hodně těžko realizovatelný v am podmínkách.......).
  • 0

#46 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 10 listopad 2010 - 10:39:47

akosi sa už v tom vôbec nevyznám. aké riešenie doporučujete pre Minolta Hi-Matic F? kúpil som to pre manželku - výhoda kabelkových rozmerov a teraz neviem či som spravil dobre. pýta si to až dve batérie....tak má niekto návrh riešenia s ohľadom na čo najsprávnejšiu expozíciu?
  • 0

#47 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 10 listopad 2010 - 12:09:23

akosi sa už v tom vôbec nevyznám. aké riešenie doporučujete pre Minolta Hi-Matic F? kúpil som to pre manželku - výhoda kabelkových rozmerov a teraz neviem či som spravil dobre. pýta si to až dve batérie....tak má niekto návrh riešenia s ohľadom na čo najsprávnejšiu expozíciu?


ja som tam mal dve LR44 (teraz SR44) a vypchane alobalom, ISO nastavena na dve tretiny realneho.
Nejak to funguje. O Fku sa na nete hovori ze jeho expozimeter ma mensie problemy s odlisnym napetim nez ne-automaticke masiny.
  • 0

#48 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 10 listopad 2010 - 13:47:00

ok, dik za typ, skusim to a uvidim....:o
  • 0

#49 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 listopad 2010 - 14:02:35

tady je celé hímatikové vlákno i včetně napájení:
odkaz
  • 0

#50 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 10 listopad 2010 - 16:51:20

aký borec, zjavne neviem hľadať...:o polepším sa
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních