Přejít na obsah


Fotka

přerušení ustalovačem


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 4 srpen 2008 - 10:44:01

používám bezzápachový ustalovač, což mi maximálně vyhovuje, firma vyrábí i podobný přerušovač, než ho koupím, napadla mě i tahle možnost -
co používat slabý roztok ustalovače na přerušení?
nebude mít indikaci, ale stejně ho měním dost často
je v tom nějaký úskalí? bude to přerušovat řádně? jak určit ředění a kapacitu lázně?
dával bych třeba 1+30 (namísto 1+4)
běžně používám kyselinu citronovou, ale v kombinaci s vývojkou někdy dává nutnost přikrýt sklem
že bych měl o jednu položku z chemie v komoře míň - náklady na 1,5 l lázně vidím na 13,- v případě, že se takový ustalovač kupuje hotový
mám fakt citlivej nos a hlavně oči na tu chemii, co ji běžně inhaluju asi deset hodin tejdně
  • 0

#2 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 srpen 2008 - 11:56:16

Co já vím, tak přerušovač není nezbytný, prakticky můžeš cpát papíry přímo z vývojky do ustalovače, jenom zkracuješ jeho životnost. Případně přerušovat v čisté vodě, sice to doopravdy nepřeruší, ale ustalovač ti vydrží trochu dýl, spousta lidí to tak dělá.

Poslední co mě napadá je použití vyčerpaného ustalovače na přerušení, trochu kyselý by snad měl být pořád.
  • 0

#3 Ra_do

Ra_do

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationOpava
Reputace: 4

Publikováno 4 srpen 2008 - 15:21:32

mno... když se do té vody přidá trocha octa,tak by to snad přerušovat mělo.

Souhlasím,že nejdůležitější je neznehodnotit příliš rychle ustalovač vývojkou.Co je to potom za ustalování,že?
  • 0

#4 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 4 srpen 2008 - 16:29:44

Nekamenujte mě, ale jeden čas jsem měl takové líné období, kdy jsem to házel z vývojky rovnou do ustalovače. Poslední dobou jsem zařadil zpátky přerušovač (Fomacitro), papír v něm jenom opláchnu, asi 10sec, Jde mi hlavně o smytí vývojky než o zastavení vyvolávání, které stejně už moc viditelně neprobíhá.

Filmy po vývojce proplachuju jenom čistou vodou, bojím se, co by s pyrokatechinem udělala kyselá lázeň.

Nicméně naředěný ustalovač by fungovat měl, nevidím důvod, proč ne. Vyčerpaný ustalovač nevím, nejde zas až tak o kyselost jako o nasycení stříbrem. Kyselý je to pořád i po vyčerpání, i když s trochu jinou příchutí :) .
  • 0

#5 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 4 srpen 2008 - 19:25:03

Filmy po vývojce proplachuju jenom čistou vodou, bojím se, co by s pyrokatechinem udělala kyselá lázeň.


Nic. Volám v PMK Pyro a někdy v Pyrocat HD. Přerušuji ve vodě s trochou octa (podle oka) a není problém.
  • 0

#6 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 5 srpen 2008 - 21:50:40

Já bych jen připoměl, že když děláte s baryty, tak papír je nacucanej zásaditou vývojkou. Takže životnost ustalovače poškozuje hodně. Film moc nacucanej není a příliš starej ustalovač na film je blbost, těch pár korun přece nestojí za problémy.
  • 0

#7 bagira

bagira

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 6 srpen 2008 - 16:29:28

no občas se dáva par kapek octu do prerušovací lázne/čista voda par kapek octu/:)funguje to ok.
  • 0

#8 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 srpen 2008 - 19:01:19

pár kapek octa, to jako žádný ocet.

má to být 3% roztok kyseliny octové, takže použijete li běžný 8% kuchyňský ocet mělo by to být cca 1 díl octa na 2 díly vody.
  • 0

#9 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 6 srpen 2008 - 19:43:44

tiež používam ocot... tak baj oko..a podľa chuti... určite ale menej ako 1:2 a funguje to zdá sa aj tak..
  • 0

#10 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 srpen 2008 - 20:31:24

No ja pouzivam kys. citronovou a nebo kys. askorbovou. Ocet kuchynsky ne, pac obsahuje karamel jako barvivo a nechci si zanaset bordel do emulze.....
  • 0

#11 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 srpen 2008 - 00:04:07

RHx se ovšem neptal co použít k přerušování, ale jak eliminovat chemický smrad a nemuset kvuli tomu používat nákladný bezpachový přerušovač...
  • 0

#12 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 7 srpen 2008 - 10:28:09

vidím to jasně, k přerušení hodně ředěný ustalovač, stejný, co je hned vedle v misce
aby to přerušilo - obraz "nedocházel" v přerušovací misce - vonělo, nebo bylo neutrální a to bude splněno
  • 0

#13 RasCZ

RasCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 5 červenec 2010 - 09:00:09

Žkoušel jsem používat starý ustalovač jako přerušovač a na každé druhé zvětšeníně byla nějaká chyba. Prostě se tam udělala taková mapa. Proto z osobní ukušenosti nedoporučuj!!
Odstranil jsme starý ustalovač a přerušuji vodou s octem. Od té doby NO PROBLEM!!
  • 0

#14 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 5 červenec 2010 - 09:49:15

A nestačí jenom ta voda? Já mám normálně vodu z kohoutku (chtěl jsem přavářet, ale neviděl jsem rozdíl) a vše funguje. Jsem teda temnokomornický batole, ale přijde mi ta voda jako nejlevnější, bezzápachový a účinný řešení ;-).

PS: jestli to tak neni, tak to sem napište co nejdříve, abych to dělal jinak! ;-)
  • 0

#15 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 5 červenec 2010 - 13:13:37

Za zhruba 25 let temnokomorničení jsem NIKDY žádný přerušovač nepoužil a opravdu nevidím žádný důvod, proč bych ho užívat měl. Krátký oplach v obyčejné vodě( papíry i filmy) a šup do ustalovače. Žádné mapy ani jiné nepředloženosti neznám ( tedy znám, z internetových diskusí ...).
  • 0

#16 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 červenec 2010 - 14:03:01

Žkoušel jsem používat starý ustalovač jako přerušovač a na každé druhé zvětšeníně byla nějaká chyba. Prostě se tam udělala taková mapa. Proto z osobní ukušenosti nedoporučuj!!
Odstranil jsme starý ustalovač a přerušuji vodou s octem. Od té doby NO PROBLEM!!


Zajímavé, jaký jsi používal uslalovač?
  • 0

#17 RasCZ

RasCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 7 červenec 2010 - 08:58:55

Žkoušel jsem používat starý ustalovač jako přerušovač a na každé druhé zvětšeníně byla nějaká chyba. Prostě se tam udělala taková mapa. Proto z osobní ukušenosti nedoporučuj!!
Odstranil jsme starý ustalovač a přerušuji vodou s octem. Od té doby NO PROBLEM!!


Zajímavé, jaký jsi používal uslalovač?


Kyselý Fomafix.
  • 0

#18 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 červenec 2010 - 09:25:03

Žkoušel jsem používat starý ustalovač jako přerušovač a na každé druhé zvětšeníně byla nějaká chyba. Prostě se tam udělala taková mapa. Proto z osobní ukušenosti nedoporučuj!!


možná taky proto, že vyjetý ustalovač už není dost kyselý. než do něj lít kyselinu (sírová se tusím doporučovala kdysi pro prodloužení životnosti při zachování účinnosti), tak je jednodušší a čistší prostá přerušovací lázeň s kyselinou octovou (ledovou) nebo citronovou v předepsané koncentraci. Kuchyňský ocet od doby, co do něj dávají karamel, nepoužívám. Možná by stačil občas šumperský ryzlink, aneb šuškavé víno :(
  • 0

#19 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 7 červenec 2010 - 09:50:30

spíš bych to viděl na doplnění disiřičitanem.
btw. roztok pyrosiřičitanu se právě myslím používá jako přerušovač.

čuranki
  • 0

#20 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 7 červenec 2010 - 11:21:28

Žkoušel jsem používat starý ustalovač jako přerušovač a na každé druhé zvětšeníně byla nějaká chyba. Prostě se tam udělala taková mapa. Proto z osobní ukušenosti nedoporučuj!!


možná taky proto, že vyjetý ustalovač už není dost kyselý. než do něj lít kyselinu (sírová se tusím doporučovala kdysi pro prodloužení životnosti při zachování účinnosti), tak je jednodušší a čistší prostá přerušovací lázeň s kyselinou octovou (ledovou) nebo citronovou v předepsané koncentraci. Kuchyňský ocet od doby, co do něj dávají karamel, nepoužívám. Možná by stačil občas šumperský ryzlink, aneb šuškavé víno :-)

Šumperský ryzlik? :D -to zní přímo děsivě,nesežere to emulzi?
  • 0

#21 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 7 červenec 2010 - 12:38:39

Žkoušel jsem používat starý ustalovač jako přerušovač a na každé druhé zvětšeníně byla nějaká chyba. Prostě se tam udělala taková mapa. Proto z osobní ukušenosti nedoporučuj!!
Odstranil jsme starý ustalovač a přerušuji vodou s octem. Od té doby NO PROBLEM!!


Zajímavé, jaký jsi používal uslalovač?


Kyselý Fomafix.


To je ten rychlý s thiosíranem amonným? Nějak už se v tych názvoch nevyznám.
  • 0

#22 RasCZ

RasCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 7 červenec 2010 - 13:13:23

Žkoušel jsem používat starý ustalovač jako přerušovač a na každé druhé zvětšeníně byla nějaká chyba. Prostě se tam udělala taková mapa. Proto z osobní ukušenosti nedoporučuj!!
Odstranil jsme starý ustalovač a přerušuji vodou s octem. Od té doby NO PROBLEM!!


Zajímavé, jaký jsi používal uslalovač?


Kyselý Fomafix.


To je ten rychlý s thiosíranem amonným? Nějak už se v tych názvoch nevyznám.


Ano, obsahuje thiosíran amonný a je z kategorie rychlých.
  • 0

#23 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 7 červenec 2010 - 17:40:05

Ogaro zlatý, nerad bych od tohoto produktu fomy někoho zrazoval, jistě si najde mnoho příznivců, ale osobně mezi ně příliš nepatřím!!!
Od té doby co sem nekdy před lety odešel od tohoto ustalovače a míchám si pomalý s thiosíranem sodným. Mám klid. Domnívám se, že papíry foma RC a tento ustalovač si moc nesedí. Nevím čím to je, ale kdyby si viděl RC papíry ustálené tímto ustavačem po šesti letech na světle Božím , tak by ses asi smíchy neudržel :-)
  • 0

#24 RasCZ

RasCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 8 červenec 2010 - 07:41:01

Už je všechno jinak, ustaluji v nějakém válu od fotonalu? beru to po dvoulitrových flaškách. A přerušuji vodou s octem, zápach mi nevadí, účel to splní dokonale.
Žádné mapy se neobjevily.
S fomou jsem dopracoval. Ještě mám pár (krabici) různě starých bromů, ale veškeré fušky pojedu na RC od a teď jsem zapomněl od koho, v rolích.
Našel jsem prostě zdroj, který má super ceny a kvalitní věci :(
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních