Přejít na obsah


Fotka

Ovlivňování tónu fotografií přírodními barvivy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 31 srpen 2008 - 10:26:07

Zdravím,jak se tak velmi pozvolna snažím vnořovat do práce s VF ,nemohu si pomoct,ale pořád mi u kontaktů na rozdíl od kina nebo SF ,kde jsem tento pocit naprosto neměl nějak nesedí taková ta brilance,prostě klasický čistý černobílý tón.Zvláště v široké paspartě v barvě ručního kartonu působí tak nějak sterilně.Jak už jsem psal,u zvětšenin mi to nikdy nevadilo,naopak shledávám tuto kombinaci jako velmi vhodnou.Zatím jsem tedy prováděl oteplení čajem / černý,zelený/,také jsem testl velmi krátký pobyt v ještě velmi naředěnější velmi teplé sepii / zasaženy pouze nejjemnější šedi/ a následně čaj atp. Výsledky jsou řekl bych velmi slušné,ale při srovnávání např. 3 stejných záběrů,jen trochu jinak doladěných zmíněnými postupy jsem si uvědomil,jak extrémní rozdíl může být v konečném vyznění paspartované fotografie,byť rozdíl v tónu je vcelku malý.Napadlo mne,vzhledem k aktivní barvící látce v v čaji obsažené vyzkoušet i výluhy jiných barvířských rostlin,které tuto látku obsahují.Zatím mám v merku dubovou kůru,nezralé slupky ořechů,kaštan,fantastické tóny jsem viděl z adekvátně použité kopřivy. Výsledky postupně uvedu.Děláte to taky někdo,nebo se omezujete na různé šamoa ,konfekční tonery a pod.
  • 0

#2 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 srpen 2008 - 10:37:30

v přírodních barvivech nic nelouhuju, ale když chci teplejší tón, vezmu jetou GD-Lku. Baryty Foma 111 na reagují celkem spolehlivě, takový Kentmere ale ani omylem...
  • 0

#3 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 31 srpen 2008 - 11:10:43

Ono nejde jen o to oteplení,ale i o dodání jisté velice lehké barevnosti / lehce slámová,hnědo- zelená,atp. ,a to i do nejvyšších světel.Přestože jde jen o velice mírné -ke KJB to má myslím daleko- barevné posuny,je to v paspartě naprosto zřetelné a v sérii to vypadá opravdu netuctově.Ovlivňování vývojkou mi přišlo výrazné jedině při přímém srovnání,jinak to působí pouze jako trochu teplejší nebo trochu studenější ,ale pořád standartní ČB.
  • 0

#4 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 31 srpen 2008 - 11:20:42

prema: a jak je to s trvanlivostí, resp. stálostí tónu (barvy), nezmění se časem?
  • 0

#5 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 31 srpen 2008 - 13:23:37

Tohle mne samozřejmě také zajímá,ale z první ruky tu asi nebude mít zkušenost nikdo.Dost se o tom diskutovalo i na zahraničních fórech,osobních dlouhodobých zkušeností moc také nebylo,ale přeci jen něco.Většinou jednotlivci dokládali osobní zkušenost 20 let a pod. prakticky beze změny,jeden týpek ,absolvent snad jakési restaurátorské školy uváděl odkazy na několik set let staré čínské papíry barvené čajem / ovšem to byly papíry,ne emulze atd.,to je pravda/.Barvení čajem,kávou atp je uváděno jako běžné i v článcích o historických fotografických technikách na českém netu / asi znáte/ bez nějakého zvláštního omezení.Takže tak.
  • 0

#6 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 31 srpen 2008 - 20:04:34

no a co si takhle pro začátek místo složitejch experimentů prubnout teplou vývojku a třeba i teplý papíry?

těch papírů a následnejch možnejch kombinací je skoro nekonečně a neni to taková alchymie hned zkraje
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 srpen 2008 - 20:40:36

Ja na tohle pouzivam Fomatone 132 vynikajici papir velice jednoduse ovlivnitelny typem vyvojky. Opakovatelnost vysoka. ;-)
  • 0

#8 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 31 srpen 2008 - 20:45:19

fomatone 131 v ilford multigrade - v cerstvem zelenkavy nadech, fomatone 131 a 542 v selenu - echt cervenohnedy ton, fomatone 532 natural v taninu. Dalo by se zkouset ty fomatony v PW vyvojce, ale je draha a ma minimalni trvanlivost.
  • 0

#9 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 1 září 2008 - 11:35:21

Kamarád Karel Koutský rád využívá tónování, nebo spíše obarvování čajem. Dosahuje se tím originálního vzhledu zvětšenin. Kupodivu tak jde zabarvovat vše. Nejlépe samozřejmě původní 542, ale lze i RC. Případná nerovnoměrnost výsledku je pak očekávaná až skoro žádaná. Doufám, že se na mě KK nebude zlobit, když prozradím, že využívá vysokých teplot. Dobrá emulze ze starších várek Fomy snese i 60C. Čaje používá černé i zelené, staré či levné z tržiště. Obarvování čajem se dá kombinovat i po předešlém tónování, kdy tonovač zasahuje spíše stíny a čaj spíše světla. Líbí se mi, že i rub fotky dostane šmrnc a není ošklivě sněhobílý. Trvanlivost se zdá po letech dobrá. Fotka při následném praním trochu ztrácí barvu.

Znovu si říkám jaké mají 131 fantasticky tvárné emulze. Teď na ně trochu dělám a přestály neuvěřitelný kousky. Jednou jsem šel při zvětšení omylem o dvě clony přes – podtržení ve vývojce na cca 30sec a pro jistotu jsem ještě rozsvítil bílé světlo nad vývojkou a výsledkem byla celkem slušná zvětšenina. Jindy po podexpozici tejrání papíru přes 10min ve vývojce bez jakýchkoliv náznaků zašednutí světel.

Chystám se brzo máchat 532 původní v Taninu. Nemáte s tím nějakou zkušenost?
  • 0

#10 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 1 září 2008 - 21:18:15

Jenom možná na ukázku toho ,co zhruba mám na mysli /že nejde jen o oteplení/ je možné kouknout na věci od Romana Aytmurzina na Flickru / konkrétně lith printy s rostlinnými motivy/.Celkové vyznění mi zatím vychází zhruba také tak,jen ten tón dělám tedy mírnější.U kina by mne to ale opravdu nenapadlo,to ani náhodou,smetanový písek /zrno/ není zrovna to pravé.Fantastické mi na tom všem příjde mimo zajímavý výsledek také to,že se člověk,aniž by odbíhal od fotografování a komory dostane taky do jiných oblastí,např. barvení látek rostlinami,z čehož se dá výrazně čerpat a při absolutně zanedbatelných nákladech si rozšíří obzory a ještě si užije objevování.
  • 0

#11 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 září 2008 - 09:10:12

Takže jak to je? Papír vyvolám, přeruším, ustálím... a pak hned spařím horkým čajem? Nebo až po koupání? :lol:
  • 0

#12 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 2 září 2008 - 10:46:22

Takže jak to je? Papír vyvolám, přeruším, ustálím... a pak hned spařím horkým čajem? Nebo až po koupání? :lol:


nejdříve dostatečně vyprat a čaj až potom (praním bys ho zas vymýval) a začni asi nejdříve s chladnějším, nebo si to dobře vyzkoušej, jakou teplotu emulze snese
  • 0

#13 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 5 září 2008 - 18:06:10

Ikdyž to pravděpodobně nebude nikoho moc zajímat,vykecat se někde musím,že.Takže jak jsem pokročil.Jak jsem už uvedl,zkoušel jsem m.j. oblikátní čaj,a to jak zelený,tak černý.Černý byl na můj vkus už moc do červena,a to i při použití velmi ředěného roztoku.Zelený byl výrazně lepší / pro mé oko/ ,ale pořád tam byla taková lehounká stopa do okrova / tanin/.Mým cílem bylo dosáhnout spíše takové té husté smetany až šamoa tónu.Prošmejdil jsem různé publikace o barvení látek a zaujal mne šafrán / samozřejmě blizny/.Jde prý o nadprůměrně stabilní barvivo,užíval se už ve středověku při tvorbě iluminací,takže se stálostí by neměl být problém ani náhodou.Není třeba žádných dalších látek k probarvování.Po mírně vyčerpávající výpravě po krámech s kořením jsem slavil úspěch v Globusu,kde jsem koupil balíček odhadem 20 -ti blizen od Kotányho za 15 Kč. Na cca 0,15 litru vody jsem použil 3 blizny / stačí bohatě/ a s tímto povařeným roztokem jsem začal zatónovávat .Jde to pozvolna, skvěle se s tím pracuje,výsledný tón si krásně udělám jaký chci.Není to žádný písek ani kanár.Jsem opravdu velmi spokojen.Tak tolik snad pro inspiraci.
  • 0

#14 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 září 2008 - 09:17:09

Takže honem do Globusu, než to temnokomorníci všechno vykoupěj'. A hlavně aby to nedopadlo jak s pribináčkama :)
Musím se zeptat maminky nebo manželky, co to jsou ty blizny šafránu....
  • 0

#15 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 září 2008 - 09:27:14

Jen pro informaci hlásím, že mě to zajímá. Zatím jsem sice u kontaktů neukončil ani experimenty s konfekcí, nicméně sleduju to tady.
  • 0

#16 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 8 září 2008 - 09:44:13

jo, mě to také rozhodně zajímá. pokračujte...
  • 0

#17 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 8 září 2008 - 11:39:34

Jen pro informaci hlásím, že mě to zajímá. Zatím jsem sice u kontaktů neukončil ani experimenty s konfekcí, nicméně sleduju to tady.


az se zas slezem, muzu ti ukazat nejake caje
  • 0

#18 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 8 září 2008 - 11:43:01

...Mým cílem bylo dosáhnout spíše takové té husté smetany až šamoa tónu....


mozna by te mohli zajimat i zvlastni tonovaci metody (paladium atd)
narozdil od obarvovani to jde hlavne po "kresbe"
  • 0

#19 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 8 září 2008 - 13:12:22

Jo,zajímalo by mne to určitě,jen si nejsem tak úplně jistý,zda bych v tomto případě neskončil jen u teorie.Takovou tu nenápadnou plíživou přeměnu fotografa ve sběratele nebo věčně nespokojeného laboranta-chemika považuji za velmi žalostný proces.Kromě selenu,který je finančně vcelku dostupný a který bych tedy ještě celkem rád prubnul by mne asi trochu limitovalo,že nejsem Rotschild. :)
  • 0

#20 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 8 září 2008 - 15:13:04

Jo,zajímalo by mne to určitě,jen si nejsem tak úplně jistý,zda bych v tomto případě neskončil jen u teorie.


Tomu rozumím, chce to nabírat postupně.

Kromě selenu,který je finančně vcelku dostupný a který bych tedy ještě celkem rád prubnul by mne asi trochu limitovalo,že nejsem Rotschild. :)


Ještě bych ti mohl doporučit alternativní "historické" techniky. Některé jsou celkem levné. Zvlášť když děláš jen jednotlivé originály po kusech.

Jaké používáš papíry?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních