Přejít na obsah


Fotka

Sklopné kamery 4x5 nebo 5x7


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
35 odpovědí na toto téma

#1 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 2 září 2008 - 21:06:53

Pomalu pozoruji, že kardan je sice fajn, ale na chození za snímky to opravdu moc není. Vím, že sklopné kamery mají svá omezení, hlavně u krátkých ohnisek nebo pak extra dlouhých, ale máte někdo praktické zkušenosti s těmito hračkami?

U 4x5 bych potřeboval používat ohnisko 65mm až 210mm. Bojím se kupování dvou měchů a narůstání množství příslušenství na nošení.
U 5x7 90mm a 210mm

Hraji s myšlenkou na 5x7, ale asi bych dospěl se stejnými důvody jako s kardanem proč ne. Těžké a nosič nikde

Na 4x5 beru v úvahu dřevěné sklopky a horseman 45FA (45HD by bylo lehčí, ale myslím nemá pohyblivou zadní standartu).

P.S. Bzencakova vysněná Arca Swiss Misura by asi byla super, ale ta cena a cesta ebay moc šancí nedává. http://www.galerie-p...peronne_us.html

Wisner:
http://www.wisner.com/index.htm

Deardorff:
http://deardorffcameras.0catch.com/

Tachihara, Wista, Shen-Shao..atd mi přijdou spíše jako pozlacené hračky než foťáky a ebony nebo canham jsou zase hodně drahé.


Horseman
dřevěnka wodman http://www.horsemanusa.com/pd_tc.html

What are the differences between the Horseman 45FA and 45HD?
A: The biggest difference is in their prices. The 45FA is about 50% more expensive than the 45HD.
In features, the 45FA allows tilt of the back standard while the 45HD does not. The FA utilizes rack and pinion mechanism for rise of the front standard while the HD does not. Flange back is 272mm in the FA (with shift of the back standard) and 249mm in the HD. Focusing screen includes the fresnel with the FA, and not for the HD. Focusing hood is included with the FA, and not with the HD.

http://www.members.t...odesva/id19.htm


Třetí cesta je stará dřevěnka Burke and James..apod. Má cenu koupit starou dřevěnku a pokud nebudou dnešní kazety tak nechat předělat záda? Jak je to s váhou u starších sklopných kamer? Je tohle cesta jak bez velkých investic holdovat velkému formátu, který se dá pohodlně nosit se vším komfortem "moderních" kamer? Moderních dávám do uvozovek, protože kromě posunu přední standarty se modely tolik neliší.
  • 0

#2 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 3 září 2008 - 00:55:19

co máš za zvětšovák?
uvědomuješ si že na 13x18 bys potřeboval skla spíš na 18x24 (i když...pohyby jsou omezené...ale spíš asi ano...)?

a co máš proti jiným sklopkám - Linhof a nebo starý Graflex?
  • 0

#3 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 3 září 2008 - 07:41:01

Zdarec. Kamarád má Linhofku 13x18 a práce s ní je velmi jednoduchá a hlavně se dobře nosí v batůžku na zádech. Kromě toho má ještě velkou tašku přes rameno na skla a kazety a pytel přes druhé na stativ. Unést se to dá ale ne moc daleko. Používá i starý bicykl s brašnama a košíkem na řiditkách. Tohle řešení si pochvaluje. Sjede na polňačku, zamaskuje araba, nahodí vercajk na hrb a jde na předem vydívaný štand. Doma má i kardan a nikdy si se sklopkou na nedostatečné pohyby v plenéru nestěžoval. Krajina jich moc nepotřebuje.
Jiná, z mého pohledu, závažnější věc je finanční náročnost každého většího formátu.
Formát 4x5 palců finančně zvládám jen s velkým pochopením rodiny a někdy stojím kvůlivá nedostatku matroše. Prostě na něj nemám prachy! Ale můj kámoš s formátem 13x18cm stojí s tvorbou častěji. Naposledy se mi přiznal, že zase pokukuje po něčem menším.
Myslím si, že opravdu vážná tvorba vyžaduje i jistou stabilní kvantitu nafocených záběrů. Rovnoměrné rozložení tvorby v čase je podle mě velmi důležité! Spočítej si jestli na to budeš mít i v případě, že tě to začne opravdu bavit. Aby se ti nestala ta hnusná věc: že máš skvělé nápady, skvělý vercajk ale není na matroš. To ti pak je všechno to harampádí k hovnu. No ale to už odbíhám od tématu. Soráč.
  • 0

#4 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 3 září 2008 - 08:25:04

bzencak:
Spíš něco co se dá nosit celý den bez náběhu na problém se zády. Za pár let to už asi neunesu. Finační náročnost zatím není problém, i když u toho 13x18 by už asi možná byla. VF je zatím jen rekreace a v budoucnu asi bude dál. Díval jsem se na filmy co jsem kupoval před vděmi lety a jsou o 100% dražší. Stovky planfilmu za rok určitě neudělám. Desítky utáhnout snad půjdou.

gorgi: Zvětšovák zatím neřeším a o kruhu, který musí objektiv zobrazit vím. Zatím kontakt nebo až bude výběr sehnat někoho se zvětšovákem asi půjde nebo starý Magnitaurus, či jak jse jmenoval.


Spíš se mi líbí předělaní staré dřevěnky 4x5. Otázka je jak jsou tyhle hračky použitelné, nositelné, rozah použitelnosti objektivů....atd. aby pak finance nepřeskočili již hotovou věc od Horsemanu nebo jiné značky. Zda se dají použít kazety na svitek např. 6x12 apod.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 září 2008 - 08:31:45

bzencak:
Spíš něco co se dá nosit celý den bez náběhu na problém se zády. Za pár let to už asi neunesu. Finační náročnost zatím není problém, i když u toho 13x18 by už asi možná byla. VF je zatím jen rekreace a v budoucnu asi bude dál. Díval jsem se na filmy co jsem kupoval před vděmi lety a jsou o 100% dražší. Stovky planfilmu za rok určitě neudělám. Desítky utáhnout snad půjdou.

gorgi: Zvětšovák zatím neřeším a o kruhu, který musí objektiv zobrazit vím. Zatím kontakt nebo až bude výběr sehnat někoho se zvětšovákem asi půjde nebo starý Magnitaurus, či jak jse jmenoval.


Spíš se mi líbí předělaní staré dřevěnky 4x5. Otázka je jak jsou tyhle hračky použitelné, nositelné, rozah použitelnosti objektivů....atd. aby pak finance nepřeskočili již hotovou věc od Horsemanu nebo jiné značky. Zda se dají použít kazety na svitek např. 6x12 apod.


Ja bych se tech Wist a tacek nebal jsou to docela hodne prijemne stroje a oproti Linhof sklopce maji ty pahyby malicko lip resene. Ja bych se pri desitkach planu rozmejslel jestli to ma vubec cenu jestli raci nedotahnu to co mam.
  • 0

#6 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 září 2008 - 08:48:29

k tomu bzenčákovo dilematu - nevim, čim přesně to je způsobený, ale pro mě bylo vodjakživa (cca patnáct roků tamů nazad) velkoformátový focení to ze všech nejlacinější a to specielně ve formátu 13x18. teorie mam různý a asi je možnejch víc vysvětlení, ale prostě to tak mam :D :)
  • 0

#7 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 3 září 2008 - 08:56:36

Tak to sem samý ucho. Rád ty tvoje teorie zavedu do mého praktického fotoživota. Sem s nima. Ušetřit vážně potřebuju. Asi nejsem génius a potřebuji na jednu pořádnou fotku spoustu zmetků. Nebo mám na sebe zbytečně tvrdé kvalitativní nároky?
... jo aha! Před patnácti lety! Tak to už chápu.
  • 0

#8 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 září 2008 - 08:57:54

Fíha, 65mm na 4X5? To je dost extrém na většině kamer, některé stroje to nejsou schopny ani zaostřit, jiné neumožňují takřka žádné pohyby. Tachihara 45 má papírově minimální výtah 65mm, v reálu se z toho dá dostat i nějakých 60mm ale kromě tilt nejsou možné další pohyby. U 75mm by to mohlo být trochu lepší, zvlášť se zapuštěnou deskou, ale pořád je to už hrana. Ono u takovýchto ohnisek není moc velký prostor na pohyby skrze menší obrazový kruh, pokud tedy nechceš investovat do 5.6 skel. Maximální výtah je 32cm, což by pro 210mm mělo bohatě stačit. Možnost pohybů je pro krajináře naprosto dostačující, prý ji používají někteří i na architekturu. Nemá přímý shift na rozdíl od Shen-hao. Všechny pohyby (rise, fall, tilt, swing) jsou mechanické, bez převodů, zpřevodované je jenom ostření - mě to nevadí. Dá se sehnat nová za cirka 12000Kč včetně poštovného a daně (mpex).

Připouštím, že je to trochu kýčovatá záležitost, ale funkční a plně použitelná.

Rollkazety jsou dvojího druhu, buď se dávají místo matnice nebo pod matnici jako kazeta s planfilmem (Sinar). Tačka neumožňuje sejmutí matnice, takže jedině Sinarácké rollky, na netu jich ale moc není.

Důrazně varuju před polovičatejma řešeníma jako úprava starého dřeváku - dost práce a výsledek nejistý, resp. nikdy to nebude jako profesionální práce (spolehlivost, přesnost). Původně jsem chtěl jít touhle cestou, ale nedotáhl jsem to do konce....
  • 0

#9 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 3 září 2008 - 09:12:53

čím menší formát, tím větší nároky na přesnost kamer. jak mají tady ty pididřeváčky 4x5 vyřešené rovinu filmu versus rovinu optiky, přesnost pohybů atd? U 8x10 kamery to neřeším, že jsou nějaké vůle, ale u 4x5 jsem rád za pravou kovářskou práci, co odvedli pánové u Linhofa. Není nad kvalitní odlitky :)
možná je to zcestná úvaha, tak se tím nenech odradit, jen tak nahlas zvažuju, jestli bych se dal touto cestou
  • 0

#10 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 září 2008 - 09:22:13

čím menší formát, tím větší nároky na přesnost kamer. jak mají tady ty pididřeváčky 4x5 vyřešené rovinu filmu versus rovinu optiky, přesnost pohybů atd? U 8x10 kamery to neřeším, že jsou nějaké vůle, ale u 4x5 jsem rád za pravou kovářskou práci, co odvedli pánové u Linhofa. Není nad kvalitní odlitky :)


Taky mě to trochu straší, ale co si člověk nevyzkouší na vlastní kůži :) :D
  • 0

#11 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 září 2008 - 09:59:06

Tak to sem samý ucho. Rád ty tvoje teorie zavedu do mého praktického fotoživota. Sem s nima. Ušetřit vážně potřebuju. Asi nejsem génius a potřebuji na jednu pořádnou fotku spoustu zmetků. Nebo mám na sebe zbytečně tvrdé kvalitativní nároky?
... jo aha! Před patnácti lety! Tak to už chápu.


no tak světoborný to zřejmě nebude, ale funguje mi to dodnes - věci, který chci ve vf šteluju prostě vždycky tak dlouho, že vobvykle vyjdou hned na první pokus a tim pádem mam malou spotřebu. třeba na diplomku sem kdysi vodevzdával konvolut tušimže šesti nebo vosmi kontaktů a vodpad z toho byl přesně tak to co zbejvalo do těch deseti - fakt. je ale pravda, že v jinejch formátech toho zas nastřílim dost, to je ale u lidí asi normální. čim je ten formát vlastně větší, tim ho mam v materiálu lacinější, minimálně v přepočtu na výsledný vobrázky, ale i celkově se mi to nezdá tak strašný. teď teda čekam trochu dardu s třicetčtyřicítkama, ale kolik toho bude, žejo? uvidíme, zatim kalhoty nestahuju - brod je daleko
  • 0

#12 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 3 září 2008 - 10:40:47

Mamiak:

Tak takto to znám taky. To je klasický přístup extenzivně, náhodně tvořícího obdivovatele krásnejch fotek. Autor jest roztříštěn všemi směry. Vlastní všechny formáty, snaží se dělat na všechny, fotí vše co se mu jeví momentálně krásný. Donedávna jsem to byl i já a moc se mi to líbilo. "Všemu tak nějak rozumím a všechno mám odzkoušené a kdybych chtěl, tak udělám spoustu krásnejch fotek... " Fakt jen zábava! Jasně i tohle je dost!

A pak příde ten zlom!
Co já vlastně fakt mám nafoceno?
Co dávám těm co se dívají na mé fotky?
Je tam i něco jiného než jen moje exhibice?
Zvládl sem nějaký žánr dobře?
Mám nějaké nosné téma?
Pracuju opakovaně a soustředěně na nějakých cyklech?
Je má tvorba aspoň trochu programní?

Jo, jo!

Co dyž si řekneš, že uděláš cyklus zátiší s každým ovocem co dozraje v tvojí zahrádce? Kolik myslíš, že na to spotřebuješ krabic planfilmů? A co když si to "zjednodušíš" a začneš do toho motat i jiné věci a pokusíš se obrazově ztvárnit i zahradníka a jeho pracovní rok?
Mám pokračovat?

A sme u toho!
V 4x5 to bude stát něco peněz, v 5x7 násobky!
  • 0

#13 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 září 2008 - 10:58:17

je to dost častý, co píšeš a neni to možná úplně mimo ani v mym případě, ale trochu snad přece jo. doufam. na vf potřebuju zatim dělat relativně málo věcí, který sice souvisej s mym hlavnim a nosnym tématem, kterej běžně provozuju v jinejch formátovejch dimenzích, ale přesto bych zrovna právě tyhle konkrétní věci nechtěl dělat na nic jinýho. v zásadě, i když plně chápu tvoji argumentaci a myšlenkovej postup, se to podle mě nijak zásadně nevylučuje. zaštítim se mistrem - mrkni do knih s či všim dělal sudek víceméně současně - podle potřeby i možností, který mu to dalo/vzalo. tvrdim, že je to digitalistickej blud, že kamera je jedno a postup je jedno a jenom výsledek je důležitej - to se vzájemně vovlivňuje - votvírá i zavírá...
  • 0

#14 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 3 září 2008 - 11:18:08

ja bych uvazoval jen o dvou formatech - 8x10" nebo 4x5". Ten vetsi uz snad ani neni nutno zvetsovat, pro ten druhy neni problem se zvetsovakem. 5x7" je na kontakt jeste pomerne maly a slozite zvetsovatelny. Navic je vetsi problem se skly, vse je tezsi, ber 4x5", tam je nejvetsi vyber a je to unosne. jak vahou tak cenou.
  • 0

#15 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 3 září 2008 - 12:07:45

bzencak:

Cílená práce nemusí trvat půl roku, ale třeba i několik let (Reich - Bohemia - 10 let). Na stálejších tématech se dá podle mě pracovat i takto. Když to přeženu tak 20 dobrých snímků za rok krát 5 let = 100 fotek na výstavu. To už je slušná výstava do většího prostoru. Pokud budu fotit stejné téma dál, tak mohu dál rozšiřovat. Otázka je kolik těch obrázků se dá ve skutečnosti roumně použít. Když si vzpomenu na výstavu Štreita v domě U Kameného zvonu a obrovské množství, ze kterého jsem ve výsledku skoro nic neměl, i když to byly parádní snímky.
  • 0

#16 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 3 září 2008 - 12:13:28

Nojgi:
No právě! Z kolika fotek vybereš ty dobrý! Ty to už víš dopředu? To jako, že co cvak to výstavní zvětšenina? :)
  • 0

#17 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 3 září 2008 - 12:14:28

ja bych uvazoval jen o dvou formatech - 8x10" nebo 4x5". Ten vetsi uz snad ani neni nutno zvetsovat, pro ten druhy neni problem se zvetsovakem. 5x7" je na kontakt jeste pomerne maly a slozite zvetsovatelny. Navic je vetsi problem se skly, vse je tezsi, ber 4x5", tam je nejvetsi vyber a je to unosne. jak vahou tak cenou.



8x10 a v lepším případě 6kg kamera na zádech mě opravdu neláká. Přidám 2 objektivy, kazety, stativ, pár krámů a abych si koupil k tomu i náklaďák. Navíc základní objektiv bude více jak 200 mm a to zase znamená clonit na 64, abych měl ostré vše od popředí do nekonečna. Z toho zase použití jen vteřinových časů. Nene, tudy cesta pro mě nevede.

Asi to vypadá na horsmenku nebo starší dřevěnku a formát 4x5.
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 září 2008 - 12:25:17

ja bych uvazoval jen o dvou formatech - 8x10" nebo 4x5". Ten vetsi uz snad ani neni nutno zvetsovat, pro ten druhy neni problem se zvetsovakem. 5x7" je na kontakt jeste pomerne maly a slozite zvetsovatelny. Navic je vetsi problem se skly, vse je tezsi, ber 4x5", tam je nejvetsi vyber a je to unosne. jak vahou tak cenou.



8x10 a v lepším případě 6kg kamera na zádech mě opravdu neláká. Přidám 2 objektivy, kazety, stativ, pár krámů a abych si koupil k tomu i náklaďák. Navíc základní objektiv bude více jak 200 mm a to zase znamená clonit na 64, abych měl ostré vše od popředí do nekonečna. Z toho zase použití jen vteřinových časů. Nene, tudy cesta pro mě nevede.

Asi to vypadá na horsmenku nebo starší dřevěnku a formát 4x5.


Budeto spis 300 a co pouzit Scheimpflugovo pravidlo :)
  • 0

#19 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 3 září 2008 - 12:25:34

souhlas, zaměřil bych se na 4x5, je to dobře zvětšovatelné a dá se sehnat spousta příslušenství, vždycky můžeš ještě utéct ke svitku v podobě rolek (to hlavně třeba u barvy). 8x10 je už pro fest magory. Ale váhově v tom rozdíl nehledej, moje výbava 4x5 když ji hodím na hřbet, tak je stejná jako ta osmdesítková.
  • 0

#20 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 3 září 2008 - 12:28:01

Budeto spis 300 a co pouzit Scheimpflugovo pravidlo :)


aaa, tady někdo mává zazračným kolečkem ... :D
  • 0

#21 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 3 září 2008 - 12:30:34

Nojgi:
No právě! Z kolika fotek vybereš ty dobrý! Ty to už víš dopředu? To jako, že co cvak to výstavní zvětšenina? :)


25 až 50 ks je jedna krabička filmu. Když uděláš 2 krabičky za rok tak je to myslím unositelné. Ze 100 těch dvacet nej vybereš určitě a z 50 jich třeba bude jen 15. Záleží co fotíš a jaký máš k tomu přístup. Já bych souhlasil s mamiakem. Nepřistupovat k tomu jako ke kinofilmu. Nastavit, proměřit, 2x zkontrolovat a pak teprve fotit. To už tolik odpadu opravdu není.


Ceník
FOMAPAN 100/9x12 cm/50 ks .........................785,00
11181

FOMAPAN 100/listový/ 10x15 cm/50 ks............ 975,00
11182

FOMAPAN 100/listový/ 12x16,5 cm/ 50 ks ..........1 225,00
11183

FOMAPAN 100/listový/ 13x18 cm/50 ks............. 1 400,00
11184

FOMAPAN 100 18x24 CM/50 KS......................... 2 440,00
11185


P.S. Je to sice jen foma 100 a v omezených formátech, ale zase 50 ks listů v krabičce. Ceny s DPH. Já Vím Ilford je jednou tak drahý v 25 kusech, ale zase nebudeš fotit jak digitální šílenec 200 expozic za minutu.
Příslušenství ke zvětšení a další pomůcky samozřejmě zase něco dalšího stojí, ale miska je taky řešení. U větších formátů to snad ani jinak nejde. Případně tank s cívkou koupíš jen jednou. U filmu se bavíme o nákladech za rok.
  • 0

#22 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 září 2008 - 12:32:52


Budeto spis 300 a co pouzit Scheimpflugovo pravidlo :)


aaa, tady někdo mává zazračným kolečkem ... :D


zazracne kolecko je vychytavka nejvetsi :) ale v krajine tak nezbytne nutny neni :) tam se to da i odhadem :)
  • 0

#23 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 3 září 2008 - 12:34:46

.. Nepřistupovat k tomu jako ke kinofilmu. Nastavit, proměřit, 2x zkontrolovat a pak teprve fotit. To už tolik odpadu opravdu není.

má to jednu drobnou chybku - na matnici je všechno tak krásné :)
  • 0

#24 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 3 září 2008 - 12:42:53

jzk:

Přiznám se, že jsem Scheimpfluga moc nepochopil v praxi. Na zátiší kdy je kamera sklopená dolu nebo něco ze strany na stranu zvládnu, ale strom v popředí a přes větve dostat i ostré pozadí mi zatím nejde. To se naštvu a pokud nemám velké ohnisko tak tam naperu velkou clonu a mám klid.

Sklápěním předního objektivu kolmo dolu jsem si trochu pomohl, ale stejně jsem to tam nedostal i když vím, že to nějak jde. Potřeboval bych ukázat prakticky, knížky jsou fajn, ale já musím vidět jak se to dělá.
  • 0

#25 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 3 září 2008 - 12:46:00

Ach jo. Ty ceny a tak co tam máš, je jen menší část nákladů celkových. Já ti fakt fandím a jen sem jemňúčko upozornil na finanční náročnost VF. Pusť se do práce. Na formátu až tak moc nefrčí. Prodáš koupíš a uvidíš s čím ti to pude nejlépe.
Nojgi, za ten rok nám to ukážeš a pak se v tom zasejc povrtáme a uvidíme co dál. Ja?
  • 0

#26 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 3 září 2008 - 12:48:23


.. Nepřistupovat k tomu jako ke kinofilmu. Nastavit, proměřit, 2x zkontrolovat a pak teprve fotit. To už tolik odpadu opravdu není.

má to jednu drobnou chybku - na matnici je všechno tak krásné :)


Matnice je fajn a je to samozřejmě něco jiného než čučet do hledáčku a mžourat co tam asi je. Jen jsem si bez čumihledu (zrcadel) zatím nezvykl na stranově obrácený obraz. Vzhůru nohama mě tak tolik neštvě, ale někdy z leva doprava. Prostě by se mi to kompozicně líbilo obráceně. To pak převrátím negativ u zvětšování :D
  • 0

#27 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 září 2008 - 12:52:07

Nojgi:
No právě! Z kolika fotek vybereš ty dobrý! Ty to už víš dopředu? To jako, že co cvak to výstavní zvětšenina? :)


25 až 50 ks je jedna krabička filmu. Když uděláš 2 krabičky za rok tak je to myslím unositelné. Ze 100 těch dvacet nej vybereš určitě a z 50 jich třeba bude jen 15. Záleží co fotíš a jaký máš k tomu přístup. Já bych souhlasil s mamiakem. Nepřistupovat k tomu jako ke kinofilmu. Nastavit, proměřit, 2x zkontrolovat a pak teprve fotit. To už tolik odpadu opravdu není.
.. cut ..


Ja bych zase v tomhle souhlasil dost s bzencakem, ono kdyz chces udelat solidni praci a ne si jen tak obcas cvaknout tak to 2 krabicky filmu rozhodne nejsou + dalsi jine naklady ktere ted nevidis. A to k tomu jak kinofilmu rozhodne nepristupuju. U dulezitych veci delam dublery ono se obcas stane ze je vada na emulzi pripadne tam clovek sam nejaky prach nanese atd. atd.

A nejdulezitejsi je i u VF poradna sebekritika on ten VF docela svadi k tomu ze na nej je ta fotka vzdycky lepsi. No a pak najednou z nafocenych 10 listu je jeden a vsechno ostatni jde do kose a on ten den najednou stal skoro litr. Vsak uvidis sam.

Proto jsem sam sobe tak trosku pozastavil foceni na 8x10.
  • 0

#28 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 3 září 2008 - 12:58:12

Ach jo. Ty ceny a tak co tam máš, je jen menší část nákladů celkových. Já ti fakt fandím a jen sem jemňúčko upozornil na finanční náročnost VF. Pusť se do práce. Na formátu až tak moc nefrčí. Prodáš koupíš a uvidíš s čím ti to pude nejlépe.
Nojgi, za ten rok nám to ukážeš a pak se v tom zasejc povrtáme a uvidíme co dál. Ja?


Já už se v tom tak trochu hrabu a celkem to jde. Osobně nevyfotím toho tolik ani na kinofilm. Dva filmy za měsíc = 24 filmů ra rok + max.6 vysocecitlivých na jazz. To není tolik a za rok máš slušně rozpracovanou sérii cca 7 parádních snímků a celkem 15 použitelných výstavu. To ještě u kina tématicky trochu odbíhám a dělám si další věci. Jazz mi samozřejmě trvá déle, ale už také něco mám.

Vf je zatím začátek, ale Prahu na něco menšího dělat nechci. Prostě mi to bude trvat déle.


P.S. Čas strávený ve fotokomoře se u koníčku nepočítá a vážená vývojka tolik také nestojí. Papír musíš koupit i na zvětšení kinofilmu a zatím vcenově konkuruji minilabu :) Jsem levnější o desítky korun a udělám si fotku jak chci já a ne slepý laborant.
  • 0

#29 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 3 září 2008 - 13:04:07

Dany:

S tím vším se počítá a chápu se jako amatér a focení je koníček. Buď z toho nikdy nic pořádného nebude nebo v 60-70 letech se prohrabu v negativech a cca 1-5 sérií do 100 kusů fotografiií vyberu. Pak umřu a děti to hodí do smetí.
  • 0

#30 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 3 září 2008 - 13:04:26

Proto jsem sam sobe tak trosku pozastavil foceni na 8x10.

aha, tak já bych teda toho dorfa bral :)
  • 0

#31 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 září 2008 - 13:08:24


Proto jsem sam sobe tak trosku pozastavil foceni na 8x10.

aha, tak já bych teda toho dorfa bral :D


Pozastavil jsem psal :) delam s nim jen portrety je to fuska ale kdyz se povede tak je to parada aspon pro mne.
  • 0

#32 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 3 září 2008 - 13:25:33

Nojgi, ogaro, už delší čas tě sleduju a musím řéct, že mě tvá tvorba začíná čím dál tím víc zajímat.... :D
No jednou se snad na to kóknu..... :)
  • 0

#33 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 3 září 2008 - 14:25:22

Linhof Kardan standard se dá odnést v Krumpleru a váží méně než Linhof sklopka (2,5kg),
pak jsem viděl skládací (Technikardan) či malé kardánky (Arca), doplňuju to pro to,
že přestože nejsem „stavěný“ tak něco jsem s kardanem po kopečkách pochodil

Ohnisko na kardanu 55 do 4x5“ technicky žádný problém dokonce se standardním měchem (pohyb až 1cm), ale jak píše Jirka, přestože se s tím piplám i s lupou, tak to někdy není ono (je malý formát na koukání).

Levný či zdarma zvětšovák na 13x18 není problém – Magnitarus – jen to místo…

U té Linhofky 13x18 by mě moc zajímala cena,formát destičky objektivu a typ kazet

Na matroš pro nemajetné mi David dal jeden tip:
http://www.fotoinfo....hop.php?sekce=2
  • 0

#34 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 3 září 2008 - 15:41:31

a co máš proti jiným sklopkám - Linhof a nebo starý Graflex?


Nojgi:
Nechci radit, ale jak tě tak pozoruju, nemáš to s tím VF asi zatím tak uplně usazený, zvažuješ a rozvažuješ. Nerad bych působil jako nějakej agent CIA ale bejt tebou bych mrknul zmíněný emerycký Graflex. Pro exposé do VF je to myslím skvělej nástroj. Já jsem graflexa pořídil na 6x9 a jsem z toho nadšenej jakej je to solidní stroj. Kvalita neodpovídá částkám za který se tyhle aparáty daj pořídit. Cena za 4x5 začíná někde kolem 200$.
4x5 Graflex s horním dálkoměrem např. zde :
Crown Grafic 4x5
zdroje informací :
http://www.graflex.org/
http://www.xs4all.nl/~lommen9/
  • 0

#35 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 3 září 2008 - 20:07:35

co máš za zvětšovák?

co máš proti jiným sklopkám - Linhof a nebo starý Graflex?


Linhof na 6x9 jsem měl na pár dní v ruce a je to těžká kravajzna. To samé je podle mě starý graflex. Na focení fajn, ale na nošení určitě ne. To raději zůstanu u kardanu.
  • 0

#36 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 3 září 2008 - 20:33:49

mozna koupis o par gramu lehci telo, ale stejne ta omacka kolem - skla, kazety, stativ atd. tvori podstatnou cast toho, co na hrbete poneses, takze bych se s tim kardanem zase az tak neradoval. 6x9 kamery nedoporucuju kupovat, pokud jsi odhodlany nejaky cas u VF zustat. S 6x9 budes omezeny na svitky, tezko budes shanet listy v tom rozmeru
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních