Přejít na obsah


Fotka

fotenie s pinhole na fotopapier


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 anton

anton

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 257 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 září 2008 - 22:49:26

Zdravim Vas.

Mate niekto skusenosti s fotenim pomocou pinhole na fotopapier?
Som to dnes skusal, mam pinhole na papier 18x24cm a zda sa mi, ze sa na papier nedokaze dostat dost vlky rozsah tonalit v scene. Ked som oskenoval ususeny papier s negativnym obrazom, invertoval v Photoshope, nechal si ukazat cez histogram rozsah, tak to bolo priliz uzke.
Poradte mi prosim, mozno len niekde robim chybu.
Ani netusim aku citlivost maju RC od FOMA, ktore na to pouzivam.
Dakujem pekne!
  • 0

#2 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 12 září 2008 - 05:40:35

Volba RC papíru byla v tomto případě vhodná, jakkoliv se jinak jedná o důsledek zločinného spolčení. Citlivost je třeba zjistit pokusně, řekněme na sluníčku kolem poledne, což je takový vhodný standart a navíc to dobře půjde, protože je světla dosti. Abys tam dostal větší rozsah, je třeba užít měkkého papíru - volat samozřejmě vyrovnávající negativní vývojkou - anebo ještě lépe na vícerozsahový papír a před dírku nalepit kousek(spíše dva na sobě) toho žlutého fomackého filtru pro ze sady variant. Sada 7,5x7,5 stojí do dvou stovek a celkově se v komoře neztratí. Multigrade je totiž orthochromatický, takže dává přijatelnější podání barev v čb stupnici, a s tím žlutým filtříkem bude papír nějen měkčí, dá tedy negativ zachycující dostatečné rozpětí světlého a tmavého, ale i podání barev bude již zcela správné.
  • 0

#3 anton

anton

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 257 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 září 2008 - 07:18:38

Ak nemam práve k dispozícii multigrade papiere, mozem pouzit napr. FOMA SPEED s makkou garaciou?
Mozem to vyvolavat napriklad v Rodinale 1-50? Bude to mat nejaky vyrovnvaci ucinok?
  • 0

#4 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 12 září 2008 - 12:23:12

Určitě. Jen je třeba počítat s podivnými tónovými hodnotami a s tím, že tak jako tak se výsledek nevyrovná běžnému negativu. Rozhodně to ale bude dostačovat
  • 0

#5 Cempa

Cempa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 srpen 2012 - 13:03:03

Zdarec všichni temnokomorníci a dírkaři,
chtěl bych si postavit nějakou tu pinholy, a ne jednu, ale pořád mi v hlavě leží otázka. Když budu exponovat na fotopapír, jak dlouho po exponování v krabce vydrží? Jde mi o to, jestli hned po procesu musím kmitat do komory, nebo mi tam třeba týden dva vydrží, než ho vyvolám.
  • 0

#6 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 13 srpen 2012 - 11:38:35

Zdarec všichni temnokomorníci a dírkaři,
chtěl bych si postavit nějakou tu pinholy, a ne jednu, ale pořád mi v hlavě leží otázka. Když budu exponovat na fotopapír, jak dlouho po exponování v krabce vydrží? Jde mi o to, jestli hned po procesu musím kmitat do komory, nebo mi tam třeba týden dva vydrží, než ho vyvolám.

Asi nějak obdobně jak film, proč by nemel vydržet? Sice doposud nikdy jsem nějak zvlášť dlouho se s vyvoláním nezdržoval, ale nepředpokládám s tím problém.
  • 0

#7 jozzzo

jozzzo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 4

Publikováno 7 leden 2013 - 10:33:17

Ahojte vsetci,

mal by som jednu otazku. Ak vyvolam papier exponovany v pinholke negativnou vyvojkou, ako je spominane vyssie, dostanem prijatelnejsi vysledok ako po vyvolani v pozitivnej vyvojke ? zatial som moje zabery vyvolaval len v pozitivnej (Multigrade), preto sa chcem spytat ci to mam zmenit za negativnu, alebo pracovat dalej s pozitivnou.
dakujem
  • 0

#8 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 7 leden 2013 - 11:05:38

čau jozzzo, na papíry se používají pozitivní vývojky standartně, nevidím důvod to měnit. Jen v případě zoufalství a nedostatku, co vím, jde použít Rodinal. Negativní vývojka Ti pozitiv na papíru z pinhole nevytvoří.
  • 0

#9 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 7 leden 2013 - 12:18:54

Negativní vývojka Ti pozitiv na papíru z pinhole nevytvoří.

Leda že by se použil pozitivní papír (ale stejně se na něj používá spíš pozitivní vývojka).
  • 0

#10 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 7 leden 2013 - 12:38:25

to je asi nepochopení procesu. název pozitivní vývojka neznamená, že vytvoří pozitivní obraz, ale že se používá v pozitivní části procesu a je optimalizovaná pro vyvolávání papírů. ty se přecijen od filmové suroviny odlišují, i když princip je stejný.
  • 1

#11 jozzzo

jozzzo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 4

Publikováno 7 leden 2013 - 21:18:20

to je asi nepochopení procesu. název pozitivní vývojka neznamená, že vytvoří pozitivní obraz, ale že se používá v pozitivní části procesu a je optimalizovaná pro vyvolávání papírů. ty se přecijen od filmové suroviny odlišují, i když princip je stejný.

nie nie, rozumiem ako to funguje, mam s tym skusenosti, len ma zmiatlo toto co sa pisalo vyssie

- volat samozřejmě vyrovnávající negativní vývojkou -


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních