Přejít na obsah


Fotka

RA-4 - vyvolávací časy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 oranzada

oranzada

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 říjen 2008 - 18:21:49

"jsem začátečník a potřeboval bych poradit s barevnou fotkou, kde sehnat tabulku vyvolávacích časů? Používám k tomu Tetenal Colortec RA-4 a kodak 13x18 a nedaří se nedaří, fotky jsou buď moc tmavé nebo zase světlé. Už jsem zničil spousty papírů a tak bych chtěl požádat o radu, jak dloudo osvítit, jak dlouho vyvolávat a nastavení barev?
Nebo jestli někdo ví o jiném způsobu jak na to.

Děkuji "
  • 0

#2 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 říjen 2008 - 20:13:30

Černobílé jsi někdy dělal, nebo rovnou RA4?
Čas ve vývojce záleží na teplotě, jestli je to nízkoteplotní kit (tj. pro 20° až 24°C), tak časy budou od 30s (24-25°C) do 60s (20°C). Ale mělo by to být napsané v návodu ke kitu. Absolutní hodnota teploty není tak kritická, ale měla by být vždy stejná (takže to chce termostat). Celková hustota ("tmavost") fotky se řídí úplně stejně, jako u černobílé, ovšem s tím, že je potřeba brát ohled na hodnotu filtrace, případně to nějak měřit (analyzátor, denzitometr).
Nastavení barvy je pro začátečníka věda, doporučuju si o tom někde nejdřív přečíst. Úplně bez měřících přístrojů se to dá, ale chce to získat odhad a používat aspoň nějakou pomůcku na vyhodnocení barevné odchylky (tabulku, vzorník barev).
  • 0

#3 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 říjen 2008 - 20:40:45

Jak píše khorak, čas by měl být uveden v návodu a ten čas je třeba dodržet a tmavost fotky řídit dobou osvitu. Barevné papíry jsou dost citlivé a osvit může vycházet dost krátký (v jednotkách vteřin). Pak je lepší více zaclonit nebo použít šedý filtr (na barevné hlavě, pokud ji používáš), aby se časy dostaly tak na 15-20 vteřin. Pak se lépe regulují odchylky a vyloučí se chyby způsobené náběhem světelného zdroje ve zvětšováku. Také měření času by mělo být spolehlivé a opakovatelné.
Každá kombinace typu filmu a typu papíru má jinou nejvhodnější filtraci, takže je dobré se zvláště ze začátku držet jednoho typu filmu a papíru. Vyplatí se nafotit si za daných světelných podmínek na jedno políčko šedou tabulku a optimální filtraci pak určovat porovnáním fotografie s tabulkou, na šedé barvě se odchylky lépe poznají. Porovnávat usušené fotografie a na denním světle, nebo aspoň při osvětlení, které má barevnou teplotu blízkou dennímu světlu (docela dobrá je levná žárovka Phillips se světle modrou baňkou, dá se normálně koupit třeba v Baumaxu).
A hlavně vydržet, někdy se fakt nedaří.
  • 0

#4 oranzada

oranzada

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 říjen 2008 - 18:48:18

Díky za radu,
černobílé mi docela jdou, ale stěma barevnýma je problém.
Ještě zabloumám nad tou filtrací tu jsem nastavil tak jak bylo napsáno na těch papírech, teplotu jsem se snažil držet kolem 22°C.
Možná jestli není problém v tom, že jsem naředil jen část kitu, rozdělil jsem si ho na čtyři dílky a jen jeden dílek od každého jsem použil.

Jinak dík za zastavení
  • 0

#5 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 říjen 2008 - 19:30:50

Filtraci opravdu nestačí nastavit jen podle papíru, pro stejný papír jsou filtrace např. pro Kodak Profoto 100 a Fuji Pro 160S velmi odlišné. Je to tím, že filmy mají různě zbarvené podložky, které působí také jako filtr.
  • 0

#6 oranzada

oranzada

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 říjen 2008 - 20:19:31

A to, že jsem nenaředil celý kit, ale jenom jeho část.
Může v tom být problém?
  • 0

#7 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 říjen 2008 - 07:17:21

A to, že jsem nenaředil celý kit, ale jenom jeho část.
Může v tom být problém?

No předpokládám, že jsou to koncentrované roztoky a ne prášky... Koncentráty jsou k postupnému odběru v pohodě, jen je potřeba je důkladně před ředěním protřepat. Požívám Amaloco a to snad ani není roztok, v koncentrovaném stavu to spíš vypadá jako nějaká suspenze a v návodu je napsáno "velmi prudce protřepávat půl minuty", ve skutečnosti je to ale uspokojivě homogenní tak za 3 minuty.
Práškové chemikálie by se musely rozvažovat a obecně se to nedoporučuje, leda když se roztok připravuje z jednotlivých složek. Když je to už smíchané, nedá se na složení třeba vývojky z půlky nebo méně balíčku spolehnout.
Jinak jak už tu bylo napsáno, je potřeba pracovat s delšími časy (ideálně nejmíň 10s), aby se tolik neuplatnilo nažhavování a dosvit žárovky. Tohle řeším šedým filtrem ND4. Druhá možnost by byla mít na zvětšováku závěrku, ale to by dalo víc práce ubastlit...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních