Přejít na obsah


Fotka

pevné vs. multigradační papíry


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 říjen 2008 - 21:15:31

Protože jsem nedávno po dlouhé době zvětšovala, a de fakto jsem nezařazovala žádný filtr, zajímalo by mě, zda je ve výsledku nějaký rozdíl mezi multigradačními papíry a papíry s pevnou gradací...
Zatím jsem si vybírala papíry pro zvětšování podle toho, zda
1) umožňují použít různou filtraci - ale stejně zatím neumím využívat všech možností MG, o kterých se mi ani nezdálo (viz toto vlákno )
2) jsou různých odstínů
3) jsou matné, leské...
3) jsou hladké či mají nějakou strukturu

Jde mi o to, jestli papír s pevnou gradací, bude mít na rozdíl od MGpapíru jiný šmrnc, když při zvětšování u MG papírů filtraci nepoužiju.
  • 0

#2 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 2 říjen 2008 - 22:20:03

.. k tomuhle uvedu jenom takovej příklad, foma uvádí pro "normální" gradaci u mg papírů použití dvou m1 filtrů a pro použití bez filtru nic nepíše. Osobně na mg papíry bez filtru zvětšuju nerad, i když nějakou fotku už jsem takhle udělal. Na papíry s pevnou gradací jsem taky dělal, ale některý fotky byly šedivý, tak jsem začal s mg. Teď zjišťuju, že by se to dalo řešit kontrastnější pozitivní vývojkou.
  • 0

#3 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 3 říjen 2008 - 06:18:00

Eduško, možu ti řést neco akorát k fomě teda provedení brom, kde sem zkúšal jak MG tak pevné gradace. Všeobecně bych tak nějak tipnul, že když na MG nezařadiš filtr, tož je to tak krapet měkkčí než normal na pevněgradačním papíru. Zkrátka bych řekl, že takové gradační esko (Speciál). Nazvětšoval sem onehdá papíry na pevnou a poté multigradační fomu s dvěma filtrama M1 (gradace normal) a výsledek byl takový, že sem si oprvně říkal, že se mi zdá okometricky ten pevný brom lepčí, ale druhý den sem nevěděl, kerý je kerý.
Možu také potvrdit, že na MG papíry bez filtru zvetšuju docela často, prostě, koknu a vidím eslivá to sedí. Nevidím v tym žádný nedostatek. Tož tak.
  • 0

#4 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 říjen 2008 - 07:38:10

jedny snad prej kreslej líp světla a druhý stíny... jenom už teď nevim, který sou který... a nebo je to taky klam danej vobtížnym srovnánim konkrétních gr. stupňů jak to psal zednickej... ;) ;)
  • 0

#5 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 3 říjen 2008 - 12:29:18

zkousel jsem pevny fomabrom N s multigradacnim. nezaznamenal jsem rozdil, resp. nebyl jsem schopny po zamichani fotek poznat co je co. vyhodu pevne gradace vidim v casech. pokud na durstu chcu dosahnout stejny kontrast u multigradacniho papiru jako u pevne gradace, musim jit s purpurovym filtrem nekam kolem 60-70 (strop je 130), coz samozrejme prodluzuje expozici.
na druhou stranu takove fomatony se delaji jen multigradacni, takze stejne i kdybych chtel byt ortodoxni, tak nebudu, protoze bez techto papiru si nedokazu svuj svet v komore predstavit.
  • 0

#6 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 4 říjen 2008 - 06:03:44

jj díky moc - to jsem potřebovala vědět - tj. že se při výběru papíru asi budu řídit, tím, jakou má papír strukturu, barvu...a ten první bod (viz výše) ponechám osudu :)
Momentálně mám ovšem zásobu multigradů, tak když o tom tak přemýšlím, tak byla ta moje otázka vlastně jenom čistě teoretická. :D
  • 0

#7 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 7 leden 2009 - 10:55:18

na ilfordích expresech je uvedené použití bezpečnostního hnědého filtru - takže když máme na zvětšováku červený a na lampišce zelenožlutý, tak mám smůlu? a jde to zvětšovat na obyč zvětšováku bez těch barevných koleček?
pokud ne, tak ty expresy nabízím k výměně - jsou to 30x40 a je tam tak 10-15kousků
  • 0

#8 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 7 leden 2009 - 11:10:44

Ilfordí Expresy jsou hlavně hodně citlivé, tak obecně pozor na úroveň světla v komoře a papír obracej emulzí dolu. Asi ti víc o tomto papíru řeknou „dokumentáři“. Ten červený pod zvětšovákem na chviličku ano. A ten zelenožlutý se slabou žárovkou taky si jo. Udělej si zkoušku, co to s tvým osvětlením snese. Můžeš dělat bez MG filtru a pak ti vyjde lehce nižší gradace. Počítej s extrémně krátkejma časama osvitu.
Úplnej opak jsou Fomatony – ty snesou strašně moc.
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 leden 2009 - 11:46:02

Zelenožlutý na Ilfordí expresy dle mé zkušenosti NE. Červený v klidu.
  • 0

#10 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 7 leden 2009 - 14:47:36

Když už jsme u těch světel... Nemá z vás někdo zkušenost s tímto světlem španělské výroby a MG papírů? A to jak oranžový tak červený filtr? Vložený obrázek
  • 0

#11 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 7 leden 2009 - 15:17:03

koukám na tu cenu
a co tenhle filtr, zakoupitelný u škody?
kaiser 4015
zamontovat kutilsky do jakéhokoliv světla
já to dal pomocí lepící pásky do menší halogeny z baumaxu, která ležela doma
taky je třeba dopasovat slabší zdroj svícení, tak kolem 15w, ale škatule je to dobrá a s naklápěním, i kdyby se to kupovalo, tak to do 400,- celý pořídíš
ten filtr na mg papíry - nesmí svítit přímo do misky, ale asi metrová vzdálenost už stačí (foma variant)

ale nejlepší poměr výkon-cena dávají vysocesvítivé červené diody, doma sletované na nepotřebné trafo připojené a aspoň dva metry od pracovního místa, kvůli rozptylu, umístěné
  • 0

#12 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 7 leden 2009 - 15:46:56

V bazarech se různá svítidla a filtry stále dokola objevují za pár šupů. do nich doporučuju žárovku 15W pro ledničky. Výroba LED osvětlení je zvladatelná i pro méně zdatné elektrotechniky.
  • 0

#13 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 7 leden 2009 - 16:05:32

Elektronik nejsem ani za mák a světlovýše na obrázku jsem dostal. Má oranžový filtr, uvnitř je 15W žárovka a oproti tomu co si pamatuju z minulosti, svítí to nějak podezřele moc.
  • 0

#14 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 leden 2009 - 16:10:59

Originál nové sklo bych asi nekupoval, dle mého je to až zbytečné utrácení. Doporučuji ledky třeba i půjčené z kola či červenou žárovku, ta je stejně nejlepší....
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2009 - 16:16:03

Originál nové sklo bych asi nekupoval, dle mého je to až zbytečné utrácení. Doporučuji ledky třeba i půjčené z kola či červenou žárovku, ta je stejně nejlepší....


Souhlas. A taky doporučuju prolézt místní fórum, protože tohle už se tady řešilo několikrát.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních