Přejít na obsah


Fotka

svetlotlac - svetlotisk


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 rastCAM

rastCAM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 160 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 3 říjen 2008 - 12:53:41

nemate niekto prosim niekde v starsich knihach nejake informacie o pracovnom postupe pre svetlotlac (Collotype)?... gugl mi v tomto pripade vobec nepomohol... vsade su uvadzane iba vseobecne info, ale nic konkretne sa mi nepodaroilo najst...
  • 0

#2 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 3 říjen 2008 - 13:33:45

bohužel nic podrobneho nemam. mohu poslat jen uryvek z knihy Pavla Scheuflera Historicke fotograficke techniky, kde je i tento proces popisovan. Ale neni to pracovni postup, jen takove obecne rikani
  • 0

#3 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 3 říjen 2008 - 13:37:37

Podle toho postupu je ten proces hodne podobny olejotisku.
Cituji z vyse zminene publikace:
Podle puvodního postupu J. Husníka byla tisková forma tvorena
sklenenou deskou, na níž byla nanesena svetlocitlivá vrstva chromované želatiny. Po vykopírování negativní predlohy se vrstva vyvolávala vodou s glycerínem a chloridem sodným. Reliéf vzniklý zbobtnáním neuvrzené želatiny na neosvetlených místech podržoval vlhkost, která odpuzovala
mastnou tiskarskou barvu, zatímco osvetlená místa barvu prijímala. Pri kopírování obrazu se nepoužívalo bodového rozkladu sítí, jemná struktura obrazu se vytvorila zrnitostí želatinové vrstvy,vzniklé behem jejího sušení.

  • 0

#4 rastCAM

rastCAM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 160 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 3 říjen 2008 - 15:31:36

ano.. presne takychto popisov je pristupnych dost.. len ten pracovny postup nikde nieje... resp. ani supis pouzitych chemikalii... ten mi chyba najviac, hlavne ich koncentracie a pomery pri aplikacii... skoda.. ja po tom patrat urcite budem.. ak nieco najdem tak to sem hodim...
  • 0

#5 dm

dm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 říjen 2008 - 20:47:40

Docela podrobný popis je v Practical Guide to Photographic & Photo-Mechanical Printing od W.K.Burtona, r.v. 1892, kapitola XXXIX a další... :wink:

Teď vážně, knihu mám. Bi-chromovaná želatina se exponuje atd. a inkoust na tom pak drží, nebo ne... V tom se popis schoduje. Na skenování je ta kniha chatrná, vazba by to asi nevydržela a těch stran je dost. Ale jestli je to fakt potřeba, můžu zkusit najít, co bude třeba.
  • 0

#6 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 5 říjen 2008 - 06:24:30

Docela podrobný popis je v Practical Guide to Photographic & Photo-Mechanical Printing od W.K.Burtona, r.v. 1892, kapitola XXXIX a další... :lol:

Teď vážně, knihu mám. Bi-chromovaná želatina se exponuje atd. a inkoust na tom pak drží, nebo ne... V tom se popis schoduje. Na skenování je ta kniha chatrná, vazba by to asi nevydržela a těch stran je dost. Ale jestli je to fakt potřeba, můžu zkusit najít, co bude třeba.


přefotit. makrosklem ze stativu nebo nějakým (Mamiaku odpusť) digicvakátkem. k přečtení to bude (takhle jsem přefocoval knížku co mi v uni. knighovně nechtěli půjčit domů a do kopírky mocc nešla (750 stran...)
  • 0

#7 rastCAM

rastCAM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 160 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 6 říjen 2008 - 07:38:42

dm.. dik za tip... na amazone je ta kniha za 30$.. to nieje vela... asi ten nedostatok informacii vyriesim jej kupou.. ale skor ako by som ju kupoval, mohol by som ta poprosit o prefotenie aspon tej pasaze v ktorej sa popisuju ingrediencie pre svetlotlac?... dik
  • 0

#8 rastCAM

rastCAM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 160 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 6 říjen 2008 - 07:46:12

takze dm.. asi to prefocovanie nebude potrebne... podarilo sa mi najst link, kde je obsah knihy online... dufam, ze je to ta kniha o ktorej si pisal :lol:
link na knihu:
http://books.google....esult#PPA318,M1
  • 0

#9 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 6 říjen 2008 - 08:18:50

takze dm.. asi to prefocovanie nebude potrebne... podarilo sa mi najst link, kde je obsah knihy online... dufam, ze je to ta kniha o ktorej si pisal :-)
link na knihu:
http://books.google....esult#PPA318,M1


no vidiš žorži - kde je vůle, tam je cesta... a šlo to i bez cvakátka :lol:
  • 0

#10 dm

dm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 říjen 2008 - 20:50:16

To jsou věci, je to vono. Moje kapitola 39 je na tom google books kapitola 36, takže mám jiné vydání - druhé doplněné 1892. Ale v principu je to ono. Přefotit bych to mohl, ne že ne, jen nejsem tak akční... a věci se řeší samy.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních