Přejít na obsah


Fotka

Záměna pořadí tonerů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
2 odpovědí na toto téma

#1 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 říjen 2008 - 14:43:41

Měl bych jeden dotaz z „ tónovací“ praxe:
Je zvykem, že pokud se tónuje čb fotografie sépiovým tonerem a poté ještě seleniem, tak selenium jde vžycky nakonec. Je možná záměna pořadí tonerů se stejným konečným efektem? Jde o případ, že bych se rozhodl dodatečně tónovat sépiovým tonerem fotografii, která již předtím prošla seleniem. Nejsem chemik, ale tak nějak plus mínus laicky vím, že selenium mění halogenid stříbra v emulzi na „stabilnější“ selenid střibra, ale nevím, zda lze tento selenid při následném sépiovém tónování standardně vybělit a znovuvyvolat? Samozřejmě to mohu vyzkoušet , ale tlačí mě čas a třeba to bude někdo z temnokomorníků vědět…? Předem díky
  • 0

#2 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 10 říjen 2008 - 05:53:19

Nezkousel jsem to, ani jsem o tomto poradi toneru neslysel, ale domnivam se, ze to fungovat nebude prave ptoto, ze stribro v emulzi bylo zmeneno na selenid stribra.

Nicmene pokud je fotografie tonovana selenem a pote vybelena, vybeli se pouze latentni obraz a selenid zustane. Tim vznika tzv. China print. Nazev nema nic spolecneho s Cinou je odvozen od jmena fotografa ktery tuto techniku poprve pouzil.
  • 0

#3 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 říjen 2008 - 21:28:49

Taky myslím, že to asi fungovat nebude, ale možná to příležitostně vyzkouším. Každopádně díky za odpověď.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních