Přejít na obsah


Fotka

studený smáčedlo


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 25 říjen 2008 - 22:27:00

jak dlouho vydrží namíchanej roztok smáčedla? většinou ho mám v komoře asi tejden, vykoupu v tom tak 3-4 filmy a pak ho vyleju - preventivně
a potom - jak je to s teplotou? nevadí filmu, že smáčedlo má 13°C?
peru normálně film a zároven smáčedlo temperuju v tý tekoucí vodě aby měly obě lázně stejnou teplotu - ale nevím, jestli to filmu neva, ničeho jsem si nevšim, ale nejsem chemik
  • 0

#2 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 26 říjen 2008 - 12:31:09

jak dlouho vydrží namíchanej roztok smáčedla? většinou ho mám v komoře asi tejden, vykoupu v tom tak 3-4 filmy a pak ho vyleju - preventivně
a potom - jak je to s teplotou? nevadí filmu, že smáčedlo má 13°C?
peru normálně film a zároven smáčedlo temperuju v tý tekoucí vodě aby měly obě lázně stejnou teplotu - ale nevím, jestli to filmu neva, ničeho jsem si nevšim, ale nejsem chemik


Mno myslím že v tomhle případě nejde ani tak o chemii jako spíš o fyziku. Emulze je tenká vrstva nanesená na podložce rozdílných fyzikálních vlastností - jako třeba tepelná roztažnost. Studený smáčedlo na studeným filmu žádnej problém nevyrobí, naopak teplý smáčedlo na studeným filmu (resp. jakejkoli větší teplotní rozdíl) by mohlo emulzi porušit. Proto ostatně taky smáčedlo temperuješ žeano, bys nedával filmu skotský střiky :?:
I v případě vlastního účinku smáčedla jde o fyziku, smáčedlo s emulzí chemicky nijak nereaguje (ještě to tak že jo). Principem smáčedla je, esi se nepletu, snížení povrchového napětí smáčecí kapaliny čímž se omezí tvorba kapek. Je jasný že tenhle efekt se bude snižovat s klesající teplotou ale rozdíl mezi 20ti a 13ti stupni je v případě H20 nevýznamný
  • 0

#3 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 26 říjen 2008 - 14:09:05

je pravda že místo smáčedla lze použít HODNĚ slabý jar ("kapka ve vaně")
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 26 říjen 2008 - 14:55:07

podobnou formulaci jsem používal i na manželku, když jsem jím pocákal koupelnu - tvrdil jsem - "to je jenom taková jarová voda!" žádná věda...
smáčedlo stačí koupit jednou za pár let, proč bych používal jar - ale účinek hádám stejný
  • 0

#5 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 26 říjen 2008 - 16:31:43

ypres_bass: RHx má pravdu... Za půllitrovou flašku smáčedla dáte asi tolik, kolik za jeden kvalitní film. Nejsou v něm (jako v JARu) barviva, voňavky a bůhví, co ještě. Protože ředíte kolem 1:150 až 1:200, dáte za cca 100 litrů pracovního roztoku (který stačí např. na 400 kinofilmů nebo 200 svitků - pokud použijete smáčedlo jednorázově) stokorunu.
P.S. Doporučuji AMALOCO smáčedlo H 10 500ml (u Škody), které je velmi kvalitní. Doporučuji rovněž smáčedlo raději poddávkovat než předávkovat! Dále - vypraný film je dobré nechat ve smáčedle déle, než doporučují výrobci - tzn. cca 2-5 minut, ale za občasnéh pohybu! Případnou pěnu nechejte nejprve sjet na okraj filmu, střeste, a pak teprve zavěste film svisle.
  • 0

#6 phanny

phanny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 říjen 2008 - 21:35:01

Než jsem si koupil foma smáčedlo, kapal jsem do posledního praní do tanku oplach co se dává myčky. Jde jen o snížení povrchového napětí, což jar dělá taky, ale ten taky pění, což není zrovna žádoucí.
  • 0

#7 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 26 říjen 2008 - 22:07:55

jsem si to myslel...
  • 0

#8 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 říjen 2008 - 07:59:39

Foma x Amaloco = Nebe x Dudy
  • 0

#9 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 říjen 2008 - 08:18:51

Tož já sem včéra konečně po rokoch začal máčat v destilce. Kurňa to je hnedkaj rozdíl. Né že bych měl nejak se smáčáním problémy, ale hnedkaj to schne rychlejc.
  • 0

#10 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 říjen 2008 - 08:24:32

Destilovaná voda se vypařuje rychleji než klasická? To jsou mi novoty...
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 říjen 2008 - 08:45:59

Foma x Amaloco = Nebe x Dudy


Chápu to správně, že: Foma=Nebe a Amaloco=Dudy? :?:
  • 0

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 říjen 2008 - 08:55:01

Chapej to tak, ze Amaloco je o moc lepsi. O moc.
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 říjen 2008 - 09:49:56

Chapej to tak, ze Amaloco je o moc lepsi. O moc.


Vyzkouším, uvidím. Já jen, že ten zápis tomu trochu odporuje. :?:
  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 27 říjen 2008 - 10:59:38

chemici, fyzici - přemejšlel ještě někdo o tý životnosti?
myslím - kolik filmů v jednom půllitru roztoku smočit a jak dlouho namíchanej roztok vydrží bez nějaký pozorovatelný devastace
mám ho ve zvláštním tanku trvale namíchanej na poličce a netuším, po jaký době, nebo po kolika filmech ho vylejt
to je otázka :!: :?:
  • 0

#15 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 říjen 2008 - 12:30:01

chemici, fyzici - přemejšlel ještě někdo o tý životnosti?
myslím - kolik filmů v jednom půllitru roztoku smočit a jak dlouho namíchanej roztok vydrží bez nějaký pozorovatelný devastace
mám ho ve zvláštním tanku trvale namíchanej na poličce a netuším, po jaký době, nebo po kolika filmech ho vylejt
to je otázka :!: :?:


Dokud je ten roztok čirý, nesmrdí a po protřepání je na povrchu trochu pěna, měl by plnit funkci ;)
Na co to ale chceš nějak dlouhodobě skladovat? Půl litru destilky a trocha smáčedla, to snad ani nestojí za tu starost...

Jediný "devastační mechanismus" související s funkcí smáčedla, který mě napadá, je ředění destilky se smáčedlem čistou destilkou, která je na filmu, co do smáčedla potápíš. Na filmu ale budou zhruba tak mililitry. To vychází na desítky filmů, než začne naředění být výrazné. Dřív se ti to podle mě odpaří, shnije, vyleje... a pokud ne, doplníš pár kapek smáčedla.
(Pro představu, pokud máš půllitr roztoku a každý film ti vymění 5ml vody, tak po vyprání 20-ti filmů v tom tanku zbude zhruba 80% původního roztoku, zbytek jsi nahradil destilkou.)
  • 0

#16 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 říjen 2008 - 13:21:31

Pavle v podstatě by to vypařování mělo byt jedno, ale.... jednoducho prostě včera s destilků sem měl ty negativy suché rychlejc než bez destilky.
  • 0

#17 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 27 říjen 2008 - 14:04:58

chemici, fyzici - přemejšlel ještě někdo o tý životnosti?
myslím - kolik filmů v jednom půllitru roztoku smočit a jak dlouho namíchanej roztok vydrží bez nějaký pozorovatelný devastace
mám ho ve zvláštním tanku trvale namíchanej na poličce a netuším, po jaký době, nebo po kolika filmech ho vylejt
to je otázka :) :lol:


Dokud je ten roztok čirý, nesmrdí a po protřepání je na povrchu trochu pěna, měl by plnit funkci :(
Na co to ale chceš nějak dlouhodobě skladovat? Půl litru destilky a trocha smáčedla, to snad ani nestojí za tu starost...

Jediný "devastační mechanismus" související s funkcí smáčedla, který mě napadá, je ředění destilky se smáčedlem čistou destilkou, která je na filmu, co do smáčedla potápíš. Na filmu ale budou zhruba tak mililitry. To vychází na desítky filmů, než začne naředění být výrazné. Dřív se ti to podle mě odpaří, shnije, vyleje... a pokud ne, doplníš pár kapek smáčedla.
(Pro představu, pokud máš půllitr roztoku a každý film ti vymění 5ml vody, tak po vyprání 20-ti filmů v tom tanku zbude zhruba 80% původního roztoku, zbytek jsi nahradil destilkou.)



no je mi to líto vylejvat, no - takže stanovuji: 5 filmů a dost - to mám na dvě neděle, už takhle mi každou chvíli dojde destilka a loupím u rodičů ve špajzu :wink:
  • 0

#18 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 27 říjen 2008 - 16:43:28

v připraveným smáčedle vyráchám obvykle tak max 6 svitků...myslím, že by to sneslo i mnohem víc...ale důvod proč vylívám a chystám nové je ten, že se mi do smáčedla při manipulaci občas dostane nějaký to smítko...
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 říjen 2008 - 18:59:02

Smacedlo neskladuji, do posledni praci vody proste jen cvrnknu koncentrat injekcni strikackou a pote vylevam. Nevidim jediny duvod pouzivat ho vickrat, kdyz nestoji nic. Skladovanim pouzite chemie jsem si vzdy vyrobil jen problemy. Vse mimo pozitivni vyvojky vylevam. (GDL z minuleho dne je o rad lepsi nez cerstva....)
  • 0

#20 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 říjen 2008 - 19:02:24

Jo a ustalovac pouzity v pozitivu taky nechavam vlastne :)
U negativu ale vse vzdy cerstve, vsak jde o to nejdulezitejsi....
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních