Přejít na obsah


Fotka

Kartón a polokartón


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 21 listopad 2008 - 08:18:25

Zdravím všechny. Zkušené (asi hlavně starší) temnokomorníky se chci zeptat na jednu terminologickou věc. Na papíry zvětšuji z filmu pouze asi 2 roky a proto rozlišuji (a používám) v zásadě pouze dva druhy papírů - baryt (papírová podložka) a RC (plastová podložka).

Teď jsem ukazoval nějaké svoje baryty svému tátovi. Kdysi (70. a 80.tá léta) fotil na Practiku, zvětšoval v koupelně. Teď už má pouze EVF, ale o mém klasickém směřování si často povídáme. No a táta tedy držel v ruce ten baryt a uznale (to mě trochu potěšilo :lol: ) říká: "Hmm, tak ty děláš na kartón. To já jsem vždy dělal jen na polokartón. Ono se to lépe pralo, sušilo a celkově vůbec jednodušeji zpracovávalo".

Takže se chci zeptat (jen abych si to uměl v hlavě srovnat): byly už v sedmdesátých letech ercéčka a říkalo se jim polokartón nebo se dělaly pouze baryty (tj. papíry s papírovou podložkou) a dělaly se dvou zcela odlišných gramážích? A kdy se objevily RC na trhu? Zavzpomíná někdo :roll:

Předem díky za info.
  • 0

#2 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 21 listopad 2008 - 09:03:36

Byly neobromy, coz byla papirova podlozka nikoliv ten hnusny igelit, ale s nizsi gramazi. na srazu na Sumave na nem bylo mozno spatriti Krakenovu "Panenku"
  • 0

#3 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 listopad 2008 - 09:03:44

Kdy se začaly dělat RC si nevybavím, ale fotopapíry se dělaly ve 3 gramážích, kdy gramáž označovalo první číslo ze skupiny, druhé značilo barvu podložky, třetí druh povrchu a čtvrté strukturu povrchu. Ale k té gramáži : dělal se opravdu karton a polokarton .Ten jsem kupoval vlastně jen v pohlednicovém formátu, větší jsem dělal na kartony. Pak byl ještě dokument, to byl dost slabý papír, který se spíše blížil kancelářskému papíru než fotopapíru...
  • 0

#4 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 21 listopad 2008 - 20:20:44

Díky za krátké info. Většinu rodinných fotek máme v rozměru 9x13. Kromě toho si pamatuji, že výroba fotek do alba byla pokaždé několikahodinová manufaktura - táta vždy poctivě udělal na papír všech 36 záběrů. Takže polokartón, který díky menší gramáži méně nasával a rychleji schnul, bylo výhodné řešení.

Myslím, že u našich ve sklepě jsou ještě nějaké krabičky se starými papíry, tak zkuším prohlédnout to označení.
  • 0

#5 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 21 listopad 2008 - 21:06:12

Armas: Jestli máš nějaké staré papíry po vašich, tak je klidně na nějaké třeba experimenty vyzkoušej. Já jsem zrovna teď o víkendu vyhrabal ze šuplete několik balíčků starých papírů, dělal jsem na ně tak před 25-20 lety. Schválně jsem zkusil pár papírů 7x10 na kontakty z negativu 6x9 a šly dobře. Jinak co se týká toho označení, tak třeba N2111 byl polokarton normální gradace lesklý, S2111 polokarton měkké gradace lesklý, N1126 karton s rastrovým povrchem, atd.
  • 0

#6 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 22 listopad 2008 - 02:14:25

Kdy se začaly dělat RC si nevybavím, ale fotopapíry se dělaly ve 3 gramážích, kdy gramáž označovalo první číslo ze skupiny, druhé značilo barvu podložky, třetí druh povrchu a čtvrté strukturu povrchu. Ale k té gramáži : dělal se opravdu karton a polokarton .Ten jsem kupoval vlastně jen v pohlednicovém formátu, větší jsem dělal na kartony. Pak byl ještě dokument, to byl dost slabý papír, který se spíše blížil kancelářskému papíru než fotopapíru...


Mám pocit, že první RC se začal dělat barevný Fomacolor. Nejdříve Fomacolor na kartonu nesl označení PM20. Nástupce na RC podložce s označením PM30. Podle papíru se označovala i sada na zpracování SM20 a pak SM30.
  • 0

#7 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 22 listopad 2008 - 10:35:44

Nevím,jestli RC byly zrovna v 70. letech,ale před cca 20 lety zcela určitě.V té době jsme se coby běžní amatéři,kteří celou předchozí dobu používali "obyčejné baryty " / tehdy tomu tak nikdo neříkal,prostě papíry/ koukali na tyto produkty jako na hogo fogo věc,prostě "pokrok" :wink: . Když proto dnes někdo píše,že by se chtěl po RC odvážit na baryt,musím se jen usmívat.Dělal na to přeci každý poseroutka a nikomu nepřišlo,že je s tím nějaká zváštní otrava.Jinak je třeba si uvědomit,že tehdá se doma dělalo především 9x13,18x24 udělat v koukatelné podobě,tak jsem byl za kinga.O nějakých 30x40 z kina si mohly nechat zdát jen opravdové špičky nebo velmi,ale opravdu velmi pokročilí amatéři.Všechno se / pokud se to nedávalo rovnou do krabice od bot/ lepilo obvykle děsnýma rožkama,které stěží udržely čumkartu,takže v takových podmínkách měly ty polokartony opodstatnění.Karton většinou spolehlivě časem rožky utrhl.Jinak to byl s prominutím strašný hajzlpapír.O kvalitě tehdejší / 80. léta / tuzemské emulze se raději nezmiňovat.
  • 0

#8 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 22 listopad 2008 - 12:52:15

Jestli máš nějaké staré papíry po vašich, tak je klidně na nějaké třeba experimenty vyzkoušej.


Na kontakty 6x7 to možná zkusím, ale nic už od toho nečekám. Když jsem před časem začínal s pozitivním procesem, tak jsem zkusil práškovou vývojku Foma cca 10 let starou, papíry cca 15 let staré a své poněkud méně kryté negativy. Výsledek byl tristní, prakticky se mi nepodařilo vykreslit stíny - vše bylo příliš světlé. Tak jsem koupil čerstvé papíry i pozitivní vývojku, začal lépe exponovat a zlepšilo se to. Ale na tom kontaktu bych možná mohl zkusit starý papír a novou, ale jetou vývojku. Zda to něco udělá... :wink:
  • 0

#9 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2008 - 12:03:54

Ve středu jsem od pana Vavříka docela výhodně zakoupil papíry Forte Bromofort 30x40. Jsou to polokartony asi hodně dlouho prošlé, normální gradace. Včera jsem na to nazvětšoval nějaké fotky (formát 15x20) a nevypadá to věru zle. Řekl bych že to vypadá docela dobře, černá tam je, bílá taky. Zvětšoval jsem z negativů co mi na Foma RC i Foma baryt vycházely na gradaci tak 2-2,5; vývojka Ilford Multigrejd.
  • 0

#10 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 19 prosinec 2008 - 15:19:12

Mě bylo líto asi 15 let prošlých papíru, zandaných ke všemu za ledničkou. Jednalo se o 50x60 cm. Tak jsem použil vývojku pro prošlé papíry a černá byla černá a bílá trochu horší, ale jen pro opravdový fajnšmekry. Pravda je, že jsem je sušil na skle za pomocí papírové pásky a tím se odkrojily našedlé rohy.
Myslím si, že pro fotky, kde je na okrajích tmavá se dají i velmi přestárlé papíry použít. Pro techniku "haj kej" nikoliv.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních