Přejít na obsah


Fotka

Domácí výroba: Ateliérové blesky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 24 listopad 2008 - 18:28:43

Ahoj, zkoušel někdo v domácích podmínkách vyrobit blesky? Dnes jsme s jedním kamarádem řešili ceny a je rozhodnutý se do toho pustit podomácku, tak pokud má někdo zkušenosti budu rád.

PS: Nevím kam to vlákno dát, kdyžtak ho přestěhujte.
  • 0

#2 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 24 listopad 2008 - 19:26:49

http://www.radio-fot...Studioblesk.php

nedoporučuju dělat, pokud nemáte alespoň základní znalosti v oblasti elektrotechniky, nemáte představu o vyhlášce č. 50 a nikdy jste na stole nepracovali s vyšším napětím jak 230 V. je to o hubu. ale taky to mám v plánu někdy do budoucna. až bude víc času.
  • 0

#3 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 24 listopad 2008 - 19:41:35

jéjda já jsem těch blesků nadělal mraky, tedy konkrétně více jak 15 kousků. Ně proto, že jsem neměl na koupi, ale proto, že mě el. bavila.
Předně záleží na co by jsi blesk potřeboval a pak dle toho je udělat. Musím však říct, že oné prof. kvality a konfortu asi nedocílíš. Zato by šlo udělat blesky za zlomek ceny.
  • 0

#4 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 24 listopad 2008 - 19:44:15

Taky nad tím přemýšlím, ale ne nad výrobou samotných blesků. Síťové blesky SB 235 se dají pořídit za padesátikorunu a snad by šlo nejak zapojit několik blesků do série, aby chodily současně. Bednu jako softbox už by nebyl problém vyrobit.
  • 0

#5 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 24 listopad 2008 - 20:02:56

jéjda já jsem těch blesků nadělal mraky, tedy konkrétně více jak 15 kousků. Ně proto, že jsem neměl na koupi, ale proto, že mě el. bavila.
Předně záleží na co by jsi blesk potřeboval a pak dle toho je udělat. Musím však říct, že oné prof. kvality a konfortu asi nedocílíš. Zato by šlo udělat blesky za zlomek ceny.


nebyl bys ochoten nadhodit nějaký schema?
já studu v - čvut fel - a bohužel jsem zahlcenej jinejma věcma (školou, žejo).... časem si hodlám taky něco udělat domu.... a zrovna na tamtom schematu se mi pár drobností nelíbí.
  • 0

#6 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 24 listopad 2008 - 20:27:15

Taky nad tím přemýšlím, ale ne nad výrobou samotných blesků. Síťové blesky SB 235 se dají pořídit za padesátikorunu a snad by šlo nejak zapojit několik blesků do série, aby chodily současně. Bednu jako softbox už by nebyl problém vyrobit.

Chtěl jsem to napsat. Že nejjednodužší, až sprosté řešení je zesíťování blezků. Dávají se paralérně. Podle použití se v požadovaném rozměru přišroubujou k dřevěnému rámu nebo na překlišku. Já jsem dělal 3x3 blesky cca 25cm od sebe. Tím vzniklo pole blezků, jakop foto vana. Před to jemný papír, aby rozptýlil světlo. Odpálil jsem jeden blesk a ostatní se odpálii sami.
Výsledek je rozptýlené světlo o né moc veliké intenzitě. Intenzitu jsem zkoušel vypočítat dle běžných fyzikál. zásad, ale nevycházelo to, neb neznáme průsvitnost papíru. Na portréty to stačilo. Dle potřeby to šlo několik blezků odpojit.
  • 0

#7 duffa

duffa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2008 - 20:33:35

souhlas s Lukas_87. Kdysi jsem par blesku taky bastlil a ideove jsem tak nejak castecne autorem toho zapojeni co je v tom linku. Puvodne to bylo teda zapojene trochu jinak, pocitalo se s vyssim napetim na kondenzatorech, udelal jsem i nejakou prototypovou desku a pak jsem to predal Frantovi, ktery to trochu predelal, udelal tam to prepinani kondenzatoru a hlavne to dotahl do konce po konstrukcni strance. Idealni to opravdu neni a vychazi to z toho ze jsme v tu doby nemeli lepsi kondenzatory nez ty Siemensy (ktere byly navic za par babek), to je mimochodem asi kamen urazu, chce to sehnat poradne kondenzatory ktere jsou pro blesky delane. Kdyby nekdo chtel tak bych asi nekde vyhrabal puvodni schema a tistak v Eagle, ale byl to fakt jen prototyp tak je to ponekud syrove, chybi tam hodnoty soucastek, atp. Kazdopadne to prepinani je takova znouzectnost, mnohem lip se to reguluje napetim ale pak je potreba kondiky na vyssi napeti, tak aspon 500V.

Jinak ale musim priznat ze jsem to nakonec nedodelal hlavne kvuli tomu ze jsem se toho trochu bal, ono to opravdu neni zadna pr*el, energie v tech kondenzatorech je obrovska a dokaze to cloveka zabit jak nic a nechtel jsem z zeny udelat vdovu a z deti siroty :)

A zamysleni na zaver, kdyz vidim za jake srandovni ceny se dnes prodavaji studiove blesky tak se obavam ze ve finale to mozna clovek udela o chlup levneji, ale nejak extra levnejsi to nebude. Za cenu levnejsiho systemoveho blesku se da koupit sada dvou prijatelnych svetel i se stativama.
  • 0

#8 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 24 listopad 2008 - 21:03:19

Ten odkaz je bezva. Takto zhotovený blesk může udělat mnoho radostí. Je však dost náročný a výroba nebezpečná. Chtělo by kamaráda, co má rád elektroniku.
  • 0

#9 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 24 listopad 2008 - 21:06:20

duffo, s tím přepínáním to nemyslím hanlivě, ono by to stačilo, jen si říkám, že možná by bylo lepší to celý řídit logikou, která by spínala relátka.... přecijen by to bylo oddělený.

co já vim, tak pokud se výkon řídí změnou napětí na kondenátorech, tak to vede k změnám teploty barvy záblesku, sice ne moc extra, ale poznat to na fotkách prej je... tak mě napadlo řídit to tyristorem (moc do spínacích součástek nedělám) - ovlivňovat výkon dobou, po kterou by existoval výboj... jo, asi by to nebylo tak jednoduchý a mimoto spínací časy někde kolem desetitisícin sekundy, ale.... mno :)
  • 0

#10 duffa

duffa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2008 - 21:59:16

V poho, ja to nejak hanlive nechapal :wink: S tou zmenou barevne teploty jsem to nevedel, diky za upozorneni. Skoda, tim napetim se to pekne ridi :) Ovlivnovani doby zablesku principialne tak narocny neni, koneckoncu tak fungujou vsechny TTL blesky a spousta z nich umoznuje manualne volit vykon a delaji to presne tak. Ale samozrejme amatersky to narocne je, o tom zadna.

Jo jeste neco, kdyby chtel nekdo prece jenom ty blesky bastlit, tak bych doma nasel jeste nejake zbytky, predevsim kruhove vybojky, nikdy jsem je nepouzil a byly docela drahe, tak bych se jich za nejkou rozumnou cenu klidne zbavil. A pak mam plnou krabici tech kondenzatoru 1G/385V (teda tusim ze 385V, proste nejak tak podobne).
  • 0

#11 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 25 listopad 2008 - 09:59:06

Vážený kolego , nepochybuji o Vašich "vysokonapěťových dovednostech" .
Zlacený nápis na leštěné žule v "Parku oddechu Benjamina Franklina " :
" Eripuit coelo fulmen ..." / Vyrval nebesům blesk ... / Vám budu tiše a
s pokorou závidět . Erik - Středočeská vědecká knihovna v Kladně .
  • 0

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 listopad 2008 - 10:18:35

Lukasi sorry, ale je fakt hodne znat, ze se o tom zatim jen ucis :)
  • 0

#13 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 25 listopad 2008 - 11:27:55

já bych spíš potřeboval nějaký přenosný systém nezávislý na 220V - úplně by mi stačila krabice a v ní 4 čajky za papírem, ale já to fakt nepostavím. no tu krabicu jo, ale nezapojím to a nemám ponětí čím to pohánět
  • 0

#14 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 listopad 2008 - 11:47:58

UPS?
  • 0

#15 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 25 listopad 2008 - 17:14:24

Ehm není to z mojí hlavy, snad mi to „zdroj“ promine…

Po burzách koupíte staré pořádné Metze, adaptujete na slušné NiMh akumulátorky, přidáte vaničku z bílého plastu, popřípadě vylepíte hliníkovou folií a předsadíte rozptylnou folií.

Je to za pár šupů, je to přenosné a další úroveň jsou až záblesky za moc, moc peněz.
  • 0

#16 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 listopad 2008 - 19:28:13

Toto je pro me docela aktualni tema, mam k dispozici prostory, ale nemam co do nich. Takze uvazuji bud o stavbe neceho (50tku mam a jakesy ty obvody jsem uz taky postavil), ale porad vaham jestli stavet, nebo nakoupit prave nejake ty stare Metzy a odpalovat je bazdratovyma Cactusama, ci jak se ten slak jmenuje.
  • 0

#17 duffa

duffa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 listopad 2008 - 23:08:05

O pouziti nejakych starych Metzu uz uvazuju davno, ostatne treba takovy Metz 60-CTx ma uz docela slusny vykon, ma GN 60 coz odpovida zhruba 215Ws. Ale chtelo by to nejakou regulaci, nevite nekdo jestli nektery s techto starych blesku ma nejake nastavovani vykonu (byt realizovane zkracenim zablesku)?
  • 0

#18 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 26 listopad 2008 - 18:55:55

Toto je pro me docela aktualni tema, mam k dispozici prostory, ale nemam co do nich. Takze uvazuji bud o stavbe neceho (50tku mam a jakesy ty obvody jsem uz taky postavil), ale porad vaham jestli stavet, nebo nakoupit prave nejake ty stare Metzy a odpalovat je bazdratovyma Cactusama, ci jak se ten slak jmenuje.


Mno zalezi co by jsi chtel a kolik do toho chces dat. V nemecku se daji blesky koupit rozumne tady za to same chteji o 30% navic.
  • 0

#19 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 listopad 2008 - 19:26:45

Mno zalezi co by jsi chtel a kolik do toho chces dat. V nemecku se daji blesky koupit rozumne tady za to same chteji o 30% navic.


Tak ebay pro me neni problem, takze to bych neresil, spise se tedka divam na porizovacku toho bliskladla co je vyse uvedene. Koukl jsem na nejdrazsi soucastku - 3x radialni elyt 1000m/385V a jeden vychazi na 495Kc ... tzn. cca 1500 pro jedno svetlo jenom kondiky, plus ten zbytek osazenstva, kdyz pripoctu trafo apodbne legracky, no dostanu se nekde k cene kolem 2,5 tisice za svetlo. No a kdyz se podivam na walimexacke svetla tak tam jsou 250Ws za 4199Kc a je to bez prace, bez rizika VN soku a se zarukou, takze me to docela hloda :( Kazdopadne momentalne mam prioritu nekde jinde, takze toto se bude resit nejdriv na jare.
  • 0

#20 duffa

duffa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 listopad 2008 - 20:42:27

Koukl jsem na nejdrazsi soucastku - 3x radialni elyt 1000m/385V a jeden vychazi na 495Kc ... tzn. cca 1500 pro jedno svetlo jenom kondiky


Tak jestli myslis ty Siemensy co jsou v tom navodu tak jich mam doma plnou pr..., pardon krabici :) , jeden stal, pokud si dobre vzpominam 50 korun, klidne ti je za tuhle cenu zase prodam, ja uz je asi nepouziju. Tady je ten puvodni letak http://www.elektroni...df/ei-L06-4.pdf ale nevim jestli je jeste maji. Jinak zajimavy zdroj opravdu bleskovych kondenzatoru vypada byt toto:
http://cgi.ebay.de/1...2|39:1|240:1318
  • 0

#21 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 listopad 2008 - 20:54:11

Tak jestli myslis ty Siemensy co jsou v tom navodu tak jich mam doma plnou pr..., pardon krabici :-) , jeden stal, pokud si dobre vzpominam 50 korun, klidne ti je za tuhle cenu zase prodam, ja uz je asi nepouziju.


Toz pokud by se naslo deset kousku, tak bych je urcite pro sebe vzal, zeptam se kolegu mistnich neznalych mistniho fora, zda-li by take nemeli zajem.

A jsou to tedy ty 1000/385 ze ? :)
  • 0

#22 duffa

duffa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2008 - 08:45:22

A jsou to tedy ty 1000/385 ze ? :)


Jo, jsou to presne ty co jsou v tom navodu, tady jsou videt http://www.radio-fot...oto/Studio2.jpg Autor je mel ode mne takze mas 100% jistotu ze jsou to tytez :-)
  • 0

#23 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 prosinec 2008 - 17:05:18


A jsou to tedy ty 1000/385 ze ? :wink:


Jo, jsou to presne ty co jsou v tom navodu, tady jsou videt http://www.radio-fot...oto/Studio2.jpg Autor je mel ode mne takze mas 100% jistotu ze jsou to tytez 8-O


Psal jsem soukromou zpravu, asi nedosla, vzal bych tech deset kousku, ale asi az po vanocich, ted jsem financne mimo.
  • 0

#24 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 2 prosinec 2008 - 17:46:06

duffa:
já bych měl případně také zájem. Protože ale mám doma 2 výbojky 500Ws, které potřebují dle katalogu k hoření min. 600V (ověřeno testem - napětí 500V a zapalovací impulz 10kV=bez reakce; napětí 700V, zapal. impuls stejný=šleha jako blázen :wink: ), potřeboval bych na dva 400Ws fleše těch kondíků celkem 16ks (sérioparalelní řazení). Pokud bys klidně postrádal takové množství, byl bych rád!
(kontakt v profilu)
  • 0

#25 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 3 prosinec 2008 - 10:29:27

jelikože se v tom vůbec nevyznám tak jedna začátečnicko-praktická otázka: na kolik vyjde výroba takového bleskadla? (potřebovalbych nějaké univerzální - spíš menší/slabší
  • 0

#26 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 3 prosinec 2008 - 17:42:44

ypres_bass: Už to tu jednou padlo, pokud nevyužiješ kondíky z výše uvedené nabídky, ale půjdeš do obchodu s elektronickými součástkami, tak pro jeden cca 250Ws fleš dáš hrubým odhadem tak 2500,-Kč za součástky (tu částku jsem neobšlehnul ze shora, ale dal jsem si tu práci a počítal jsem). K tomu přidej náklady (a hlavně potíže se zhotovením) na nějaké pouzdro ve kterém to všechno bude, pak reflektor(y), světelný stojan (i když Adoxácké jsou "za hubičku" :( ) a v neposlední řadě kabely. Když to všechno sečteš a nebudeš si nijak cenit své práce, kterou jsi do toho vložil, myslím, že se dostaneš přibližně na cenu továrních výrobků nejlevnější kategorie! Jako např. už zmiňovaný Walimex, nebo Electra, či fleše od Adoxu, ale ty mi připadají, na rozdíl od Adoxáckých stálých světel, jako takové malé hračky (nechme je tedy digitálistům :) ).
Podtrženo sečteno, pokud nemáš doma ty nejdražší součástky (kondenzátory, výbojky - myslím tím kruhové fotografické výbojky s definovanou barevnou teplotou a dalšími parametry, jejichž cena se pohybuje od 1000,- do třeba i 5000,- za kus) tak asi mnoho neušetříš :)
  • 0

#27 duffa

duffa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2008 - 21:19:01

Vrabec: nic mi neprislo, ale budu s tim pocitat, pak se ozvi nebo ti zkusim napsat ja. A nebo jinak, klidne ti je poslu hned, stejne se mi tam vali, a az budes mit penize tak mi je nejak posles, muze byt?

nicodeme: mam jich docela dost, tech 16 by nemel byt problem.

Jenom pro uplnost musim upozornit ze to nejsou specialni bleskovy kondiky ani nejaky Low ESR ale asi nejaky obycejny, nicmene snad by to chodit melo, autor tech blesku co tu na ne byl odkaz to overil experimentalne :D A Jeste neco, vubec netusim jak jsou stare ale lezi uz hodne dlouho tak je bude chtit trochu naformovat aby hned nedostavaly takovou slehu.
  • 0

#28 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 prosinec 2008 - 18:20:08

Vrabec: nic mi neprislo, ale budu s tim pocitat, pak se ozvi nebo ti zkusim napsat ja. A nebo jinak, klidne ti je poslu hned, stejne se mi tam vali, a az budes mit penize tak mi je nejak posles, muze byt?


No poslal bych to na ucet, to se rozumi, ale pocitam ze nejdrive budu mit volno v rozpoctu po lednove vyplate, tzn. cca 15.1.09, takze pokud by nevadilo, tak se muzem domluvit. Kdyztak mail na me je pod prispevkem, ale pro poradek - tomasvrabec@tomasvrabec.cz
  • 0

#29 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 8 prosinec 2008 - 14:14:11

duffa: Kondíky za tu cenu beru, i když vím, že je nejspíš nečeká příliš dlouhá životnost, když nejsou určené k impulsnímu provozu. Co se týká formování, tak u větších kapacit bych si určitě nedovolil zapájet do přístroje žádný kondenzátor bez předchozího formování a bez kontroly svodového proudu. Pár vybuchlých kondenzátorů jsem už viděl ;) Toho svinčíku pak kolem... Prosím napiš mi na sebe nějaký kontakt na info@jmatusek.cz, abychom se dohodnuli jak to provedeme. Díky!
  • 0

#30 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 8 prosinec 2008 - 21:09:18

Hromy a blesky dělá jenom Pánbůh, tak proč se mu snažit konkurovat :wink:
  • 0

#31 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 9 prosinec 2008 - 08:29:43

Jo jo, vlastně máš pravdu Nojgi :wink: Nějakou dobu už přemýšlím o tom, že bych si zkusil pořídit třeba 2 žárovková světla. Fleše nutně nepotřebuji. Navíc je manipulace s žárovkami mnohem jednodušší a dnes už odpadá i potíž s neuvěřitelně krátkou životností žárovek a "vpodstatě" i s barevnou teplotou. Ale když už mám doma ty výbojky... Prostě mi zvědavost nedá, když se nabízejí tak levné kondenzátory. Pokud bych si je měl koupit za normální cenu, určitě by mě nenapadlo pustit se do vlastní stavby. Dokonce musím přiznat, že jsem se i trochu pousmál, když jsem si všimnul, že se tu nějaké vlákno věnuje výrobě ateliérových blesků, protože mě hned napadlo, že určitě nepůjde o lacinou záležitost.
  • 0

#32 sagitarius

sagitarius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 19 září 2012 - 17:29:03

Tak jsem tady s překvapením objevil link na moje studiový blesky.
Pánové, neumíte si představit, co mi to dalo práce a kolik to zabralo času, ty blesky vymyslet, navrhnout a nakonec sestrojit a ještě to všechno nacpat do těch odpadních trubek :mrgreen:
Dneska bych ale už touto cestou nešel. V době, kdy jsem tyto blesky vymýšlel, byla úplně jiná situace jak na trhu, tak v technologiích. Na trhu toho moc nebylo, a co bylo, bylo pro amatéra nezaplatitelné. Dneska jsou taková světla už cenově dostupná, a i technologie jsou dnes jinde. Není problém na www.dealextreme.com koupit extrémně výkonné LEDkové čipy s výkony 50W, ale i 100W za dost dobrý ceny a do ČR bez poštovnýho. Takový 100W čip se vyrovná 1000W halogenový lampě, a navíc si můžete vybrat studené, nebo teplé podání světla. Je to relativně jednoduché, lehké, bez nebezpečných napětí, co víc si přát. Kdo by potřeboval ještě větší sílu, jsou na našem trhu běžně dostupné metal-halogenidové výbojky s barevnou teplotou denního světla. Prostě těch možností je dnes podstatně více, než bylo v době, kdy jsem ty blesky navrhoval a dělal, a když si vzpomenu na tu fušku, tak už bych to dnes nedělal :-P
  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních