Přejít na obsah


Fotka

Fomadon Excel - ředění


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 tichpa

tichpa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 listopad 2008 - 10:13:55

Zdravím, koupil jsem neg. vývojku Fomadon Excel a chtěl bych vědět, jaký vliv má její ředění na kontrast, zrnitost atd... Jaké máte zkušenosti?

Můžu používat vyvolávací časy pro Kodak Xtol? Třeba tyhle:
http://digitaltruth.com/devchart.html?
Foma totiž neuvádí skoro žádné vyvolávací časy.. :wink:
Diky!
  • 0

#2 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 25 listopad 2008 - 10:16:17

Foma je neuvádí, právě protože se lze řídit informacemi k Xtolu a jeho klonům. Zde na tk jsou to oblíbené vývojky, takže tu najdeš informací požehnaně. Zkus google "heslo site:temnakomora.cz" nebo odkaz "hledat" zde na tk.
  • 0

#3 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 25 listopad 2008 - 10:41:12

Když použiješ vyvolávací časy pro Kodak Xtol tak tím nic nezkazíš, i když asi úplně stejné to nebude.
  • 0

#4 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 25 listopad 2008 - 15:59:39

Nějakou dobu jsem si myslel že časy uváděné u X-tolu můžu používat pro Excel. Excel jsem s oblibou používal v ředění 1+1 na HP5-ku a Pan 400 kde mi časy seděly. Pak jsem v Excelu vyvolal FP4-ku podle datasheetu Kodaku a chyba byla na světě. Takže bych si s tou záměnou nebyl tak jistý. U jiných filmů ale nevím, nezkoušel jsem. Vyvolávací látky by měly být stejné ale mám neodbytný pocit že použitá alkálie bude jiná. Excel mi dává ostřejší a větší zrno. X-tol je uhlazený.
  • 0

#5 Meriamon

Meriamon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 25 listopad 2008 - 19:49:01

Před měsícem jsem vyvolal Kodak T Max 3200 v Excelu (1:1)přesně dle časů pro X-Tol doporučených z Kodaku a výsledek mě příjemně překvapil.
Negativy jsou o 100% lepší, než na Deltě 3200 vyvolané v Microphenu.
  • 0

#6 tichpa

tichpa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 listopad 2008 - 20:39:43

Nějakou dobu jsem si myslel že časy uváděné u X-tolu můžu používat pro Excel. Excel jsem s oblibou používal v ředění 1+1 na HP5-ku a Pan 400 kde mi časy seděly. Pak jsem v Excelu vyvolal FP4-ku podle datasheetu Kodaku a chyba byla na světě. Takže bych si s tou záměnou nebyl tak jistý. U jiných filmů ale nevím, nezkoušel jsem. Vyvolávací látky by měly být stejné ale mám neodbytný pocit že použitá alkálie bude jiná. Excel mi dává ostřejší a větší zrno. X-tol je uhlazený.


Ajaj, pravě na FP4ku jsem to chtěl použít... :wink:
  • 0

#7 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 25 listopad 2008 - 21:02:21

Kodak uvádí pro FP4 v X-tolu 8min ve stocku a 10min při ředění 1:1. Na krabičce od Excelu je pro FP4 ve stocku 10min. Použil jsem Excel 1:1 a čas 10min a film byl dost podvolaný. Asi by spíš seděl tem fomácký čas. Ovšem ten je pouze pro neředěnou vývojku.
  • 0

#8 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 leden 2010 - 20:13:39

Kolegové drazí,
již nákou dobu volám v R09. jiš sem dosáhl toho že dokážu vyvolat film ctejně.Možná že stejně blbe, ale to tet neřeším.
Chtel bych skusit ten excel...k věci...
1.Když to rozmíchám jak píše výrobce získám 1L vývojky. To se považuje za neředenou vývojku,kterou mohu dál ředit?
2.Výrobce píše že v tom 1L lze vyvolat 12ks filmu 135/36 nebo 120.Dá se na to spoléhat?

díky Adam
  • 0

#9 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 únor 2010 - 10:17:30

1.Když to rozmíchám jak píše výrobce získám 1L vývojky. To se považuje za neředenou vývojku,kterou mohu dál ředit?

ano, běžně se používá stock, nebo se ředí pro jednorázové použití 1+1 až 1+3

2.Výrobce píše že v tom 1L lze vyvolat 12ks filmu 135/36 nebo 120.Dá se na to spoléhat?

pro použití stocku se potom prodlužuje volací čas pro každý další volání - v tom bych se zamotal
volal jsem vždycky 1+1
když by sis oblíbil stock, tak bych doporučil trochu tou vývojkou ze začátku "šeredit"
aspoň v případě kinofilmu
rozdělit na tři díly po 330 ml a v každým vyvolat dva filmy a vylejt
výsledky stabilní a při ceně 76 za litr je to 13 korun za jeden film
no a časem můžeš v tý třetině volat o jeden film víc a uvidíš o kolik to chce prodloužit čas aby ten třetí se podobal těm prvním
a jsi na devíti, víc bych to nelámal 76 děleno 9 = osm korun padesát
ta stocková úvaha je teoretická, ale postupoval jsem takhle s x-tolem a výsledky jsem měl stejný
  • 0

#10 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 únor 2010 - 10:38:55

:) nejsem xtolový či excelový přeborník, ale RHxova slova bych asi reflektoval. Dočetl jsem se v moudrých pramenech pro XTOL, že je potřeba velmi dbát zásady, že 1 film vyžaduje pro dokonalé provolání 100ml stocku. tudíž v 1 litru 10 filmů mi vychází, s tím je dobré počítat i při ředění, kdy na 1 kinofilm je obvykle použito 300ml lázně, 1+2 je OK, 1+3 už je málo vývojky, pak musí být celková lázeň 400ml.
I když se říká, že excel je to stejné jako xtol, i že asi je odlišný kvůli o fous delším volacím časům, tak předpokládám, že vyvolávacích látek v excelu víc nebude, tak tohoto bych se držel.
  • 0

#11 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 1 únor 2010 - 11:47:08

K Xtolu se píše, že při 1 litru stocku se vyvolává prvních 5 filmů bez prodloužení, dalších 5 filmů s prodloužením 15%, dalších 5 filmů s prodloužením prodlouženého času o dalších 15%. Celý datasheet zde
  • 0

#12 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 9 únor 2010 - 00:45:11

Mohl bych se zeptat, jestli nekdo mate zkusenosti s volanim Ilford Pan 100 ve Fomadonu Excel stock? Dekuju za pripadne odpovedi :(
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních