Přejít na obsah


Fotka

Expozimetr Werralux


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 mAhdi

mAhdi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2008 - 14:59:42

cau,

ma nekdo predstavu jak se s timto pristrojem meri? Zkousel sem najit navod a taky si s tim hrat a porovnavat co me ukazuje fotak, ale nak sem na to neprisel :)

Vypada takto - http://www.kameramus...g/werralux.html - na svetlo reaguje, takze by mel porad merit. Nejde me tak ani o absolutni presnost, mam to jen k pinholce, kdyz nebudu mit u sebe jinej fotak.

dik,
mahdi
  • 0

#2 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 28 listopad 2008 - 15:19:40

posunutim toho ďublíku vůči vnějšímu ozubenýmu kroužečku nastavíš citlivost ASA/°DIN, namíříš na světlo a otáčením kolečka docílíš toho, aby se ti obě ručičky (tj. ta měřící a ta, kterou hejbeš pomocí otáčení kolečka) překrývaly.

nahoře odečteš kombinaci clony a času (u okýnka máš clonový čísla, na točítku máš časy)

nevěřím, že to ještě bude fungovat správně, přecijen selen....
  • 0

#3 mAhdi

mAhdi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2008 - 15:44:29

dik Luky, ja furt nechapal proc ASA nema vliv :) ... meri to o necely jedno EV mimo, takze to je uplne v klidu
  • 0

#4 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 28 listopad 2008 - 16:11:48

dik Luky, ja furt nechapal proc ASA nema vliv :) ... meri to o necely jedno EV mimo, takze to je uplne v klidu


já mám třeba stařičkej německej měřák, selenovej - vypadá hodně podobně - a táta ho asi před deseti lety seřizoval, a pořád to jakože jde, akorát pod f/2.8 a 1/30 na 400 asa to prostě pořád vidí tu 1/30 nebo to klesne na 1/15 (ale tehdy už se jedná o nějaký vteřiny).... takže fungovat - jasně, jo, ale pokud je dostatek světla. tmu to prostě měřit neumí.
  • 0

#5 to_mas

to_mas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 listopad 2008 - 12:12:06

taky mám selenovej měřák, kterej je pořád ještě funkční - nějakej ruskej, ni nevim jak se jmenuje neboť ruštinu neovládám..

nicméně je fakt, že jak je světla málo, je lepší na něj nespolíhat...
  • 0

#6 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 prosinec 2008 - 07:54:21

mě osobně podobně starej měřák vypekl, tváříl se, že funguje, ale jen při trochu míň zatažený obloze nebo mírný šero byl uplně mimo, celkově ztratil citlivost v měření. Nakonec jsem ho odložil uplně když jsem to porovnal z měřením ve foťáku a zjistil, že už je to bohužel moc velká nepřesnost.
  • 0

#7 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 2 prosinec 2008 - 08:08:00

No tak selenovy měřáky jsou prima, jen je potřeba je občas zkontrolovat s nějakým přesnějším měřákem a když se s nima neměří, tak je držet pokud možno v temnu. Vydrží pak mnohem dýl. Taky dva vlastním - původní Exposimet je asi o 1 EV mimo a ten na těle Prakticy LB sedí na skoro celým rozsahu. Ale k pinholce není nutná až taková přesnost vzhledem k delším časům, že.
  • 0

#8 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 prosinec 2008 - 08:32:54

No zase tak uplně jedno to u pinhole není. Jde o to, že co naměříš při cloně 22 s danou citlivosí filmu a když už tohle měření má velkou chybu tak přepočtem koeficientu na čas dírkový komory se chyba celkem dost nasčítá. Teď jsem byl od práce v Římě a pro legraci jsem si s sebou přibalil ke kinofilmu i dirkovku na kinofilm a časy jsem trochu podceňoval a včera při vyvolání jsem byl dost zklamanej, co bylo uvnitř chrámů tak nedopečený a venku zase naopak :wink: ve výsledku mi vyslo hodně málo.
  • 0

#9 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 2 prosinec 2008 - 09:10:01

Ja jen chtěl naznačit, že u delších časů ti v tom stejně zapracuje Schwarzschildův jev, čiliž ten "přesnej" čas z expozimetru pak stejně musíš korigovat atd. Prostě je nutno znat možnosti sve techniky a nepřeceňovat ji.
Vím-li, že to neměří moc přesně, tak s tím radši vůbec nepracuju.
  • 0

#10 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 prosinec 2008 - 09:17:02

jasně to máš pravdu, expozice 28s nebo 31s to už je skoro fuk
  • 0

#11 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 duben 2009 - 20:50:27

mám tady expozimetr na kterém je napsáno:
CdS
WEIMARLUX
takový gdr, celkem zachovalý, ale bez baterky, jestli někdo víte, co tam za baterku z těch dnešních dát, uvítám radu
když tak ho vyfotím, ale snad si někdo vzpomene
  • 0

#12 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 25 duben 2009 - 09:39:38

No já mám dva, ale oba jsou mimo-jeden jakože s mou zkušební echt rtuťovkou PX625 měří, ale v horní i dolní části rozsahu je oproti Sverdlovsku vedle i o 2,5 EV. Snad se dá ale zkalibrovat - druhej mám rozebranej, protože ten je fest mrtvej, a jsou tam snad tři(?) trimry. No a baterka? Na zkoušku třeba nějakou sluchátkovou zinkooxidovou nebo přímo normální PX625U (alkalickou), pro provoz asi zkalibrovat pro SR44 a udělat nebo koupit na ni rozměrovej adaptérek. Mimochodem, mám i návod k tomuhle expozimetru, originál v němčině, můžu ho naskenovat a poslat.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních