Přejít na obsah


Fotka

MF SLR - hledáček (případná korekce) a brejlovci...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#1 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 11 prosinec 2008 - 11:06:22

Poohlížím se po MF SLR znacka není asi az tak duležitá ikdyz preferuji asi tri Nikon, Pentax nebo Olympus. Proč ti píši, jak je to s přizpůsobením hledáčků korekcí u těchto starších krásných mašinek... jak to rešíte vy pokud pri focení nechcete mít brýle na očích? Možná se ptám uplně blbě přesto budu rád když mě usadíte do reality.
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 prosinec 2008 - 11:19:06

Některé modely měly vestavěnou korekci hledáčku (Pentax LX + hledáček FA-1 +1 až -1,5D něbo tak nějak, FA-1W měl tuším dokonce -3D), byla to ale spíš vyjímka potvrzující pravidlo. Na ostatní Pentaxy se dají nasadit korekční čočky s krokem po 1 (nejsilnější myslím -5D) dioptrtrii, stojí asi 250kč u škody. Asi by neměl být problém stávající čočku vymáčknout a něchat si tam vsadit přesně vybroušenou v optice, zatím jsem to ale nezkoušel (řeším podobný problém, nemám totiž přesně -2D a je to znát).

Další možností je toto řešení:

http://gbjan.sweb.cz...tax/ocnice.html

P.S.: podle mě popisovaná vada není astigmatismus ale cylindr (mám obojí) :D :wink:
  • 0

#3 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 11 prosinec 2008 - 11:30:16

já teda fotím bez brýlí a trošku to nadostřuju (mám 0,5 D)
  • 0

#4 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 11 prosinec 2008 - 11:31:40

U mé F100 mám korekci naplno do mínusu a vše je v pohode mám -2D (jinou vadu zraku naštěstí nemám), ale je videt, že tento problém asi nebudu řešit sám. tzn. zaměřit se jen na zrcadlovky kde je vestavěný korekční člen nebo minimálně je možnost výměné dioptrické čočky do hledáčku. Což tedy nevim jestli je tato možnost i třeba u FM atd. od nikonu, který je mi sympatický z hlediska možnosti použití objektivů, které již vlastním.
  • 0

#5 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 11 prosinec 2008 - 11:33:23

já teda fotím bez brýlí a trošku to nadostřuju (mám 0,5 D)


Myslím, že 0,5D je celkem prd :? to má spousty lidí ani o tom nevědí
  • 0

#6 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 11 prosinec 2008 - 11:40:01

Pokud se nepletu na na všechna manuální těla od Nikonu lze nasadit korekci. Někdy je problém s kompatibilitou mezi těly (třeba F3HP) ale to lze řešit redukcí.
  • 0

#7 NektarLektvar

NektarLektvar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 11 prosinec 2008 - 12:02:12

Na Nikony jsou korekční čočky občas někde k mání, většinou ale na objednávku a bez možnosti vyzkoušení - není tak úplně jednoduché se na poprvé trefit na tu správnou hodnotu...a když se mi na FE2 nepodařila sehnat, vyřízl jsem si lupínkovou pilkou z plastových "skel" starých čtecích brýlí kroužek potřebného průměru a ten vložil pod to půvoní sklo co je na hledáčku...
  • 0

#8 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 11 prosinec 2008 - 12:52:00

U mé F100 mám korekci naplno do mínusu a vše je v pohode mám -2D (jinou vadu zraku naštěstí nemám), ale je videt, že tento problém asi nebudu řešit sám. tzn. zaměřit se jen na zrcadlovky kde je vestavěný korekční člen nebo minimálně je možnost výměné dioptrické čočky do hledáčku. Což tedy nevim jestli je tato možnost i třeba u FM atd. od nikonu, který je mi sympatický z hlediska možnosti použití objektivů, které již vlastním.

u FM a FM2 se šroubují dioptrické korekce přímo na obrubu jako očnice. Mám tu před sebou obě.
  • 0

#9 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 11 prosinec 2008 - 13:05:21

...hlásím, že Olympus OM-4 má korekci až tři a půl dioptrie, což jsou moje zkažené oči. Stejně ale fotím s brýlemi, je to pohodlnější a taky kdyby jsem si je měl pořád sundavat, tak nic nevyfotím.
  • 0

#10 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 11 prosinec 2008 - 14:25:07

Taz: v nějaký takový řešení jsem doufal, takže pro mě příjemná zpráva.

...hlásím, že Olympus OM-4 má korekci až tři a půl dioptrie, což jsou moje zkažené oči. Stejně ale fotím s brýlemi, je to pohodlnější a taky kdyby jsem si je měl pořád sundavat, tak nic nevyfotím.


jo tak jsem občas linej sundávat brýle to když někde chodím a mám foták u hlavy výjmečně, ale pokud čucím zkrz foťák delší dobu tak to mi brýle vadí
  • 0

#11 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 11 prosinec 2008 - 14:57:22

mám dojem, že zrovna Nikon F3HP je pro použití s brýlemi velmi vhodná
  • 0

#12 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 11 prosinec 2008 - 15:46:48

venca: to můžu potvrdit - právě proto se to jmenuje High Eyepoint Finder :? , obraz v hledáčku i expoziční info jsou viditelné až do vzálenosti 25 mm od oka.

Jinak korekční čočky pro Nikony jsou na ebay k sehnání celkem bez problémů, jen je někdy vyšší cena (25 E). 8-O
  • 0

#13 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 11 prosinec 2008 - 16:39:09

Já jsem takhle nemohl sehnat očnici na F3 (ne hp). V pražských bazarech nic, leda scelým tělem :?

Nakonec jsem se náhodou octnul ve Vídni, zašel do Leicashopu. Takovýchhle věcí tam maj plné bedny, vedle bedny s Hasselbladama, Rolleiema...jako kdyby to byl odpad. Jistě by jste tam diopt. korekci našli. Jen je to trochu z ruky.
  • 0

#14 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 11 prosinec 2008 - 22:02:33

korekce na nikn neni problém, jenom bych chtěl vážené uživatele upozornit, že nechat si dioptrii vybrousit v optice je hezká věc, ale ty kroužky do hledáčku většinou maj menší průměr, než upínací ústrojí většiny mašin, an kterejch to do těch brejlích většinou brousej, takže vám řeknou, že to neuměj.
ale neni problém si vzít pilník a vopilovat si to, žejo, vono je sklo docela poddajnej materiál....
  • 0

#15 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 11 prosinec 2008 - 22:17:59

Já jsem řešil dioptrickou korekci u:
MZ5n - má "vlastní" stavitelnou korekci (kolik D nevím, nechce se mi hledat), jinak "dodatečná korekce bez problémů - lze zakoupit u Škody, já jsem kupoval v Photo Life Shopu, je k mání i u Pen Tec. Nepochybuji, že i jinde.
P67II - koupil jsem u PenTec, vyměnil jsem sám - práce na 20 sec.
Fujica GSW 690 III - tam to bylo horší, ale hodí se do ní korekce z Nikonu řady FM (19mm, některé jiné Nikony mají 21mm - pozor!), bez problémů sehnatelná u Škody.
Jediným problémem byl fakt, že u těchto Nikonů má hledáčkový systém už jaksi jednu dioptrii "vlastní". (Fujica nikoliv - je to RF) Já potřebuji +2D, ale to nefungovalo. Po dlouhém zkoumání mě Škodovi servismani (otec a syn - příjemní lidé) přivedli na správnou stopu - takže jsem nakonec koupil +1D a "když se to sečetlo" - je to právě těch +2D. Navíc je k mání korekce, z níž jde sklo vyjmout (jakási Segerova pojistka) a lze zabrousit cokoliv. V optice nebyl problém - i když sklíčko má průměr cca 17-18mm (obroučka se závitem 19mm).
Jednoduché to bylo u Konicy Hexar AF, kam asuje stejná korekce z Nikonu - zde jsem použil kupodivu +2D a je všechno OK.
Je pravdou, že je nejlépe vzít foťák a vyzkoušet na místě. I když cena není zdrcující, není důvod vyhazovat 3-4 stovky zbůhdarma.
  • 0

#16 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 12 prosinec 2008 - 00:30:49

V optice nebyl problém - i když sklíčko má průměr cca 17-18mm (obroučka se závitem 19mm).


mohu se zeptat, v jaké optice ti to zabrousili?
  • 0

#17 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2008 - 12:21:38

Ja teda musim fotit s brylemi ... 1.5 leve, 1.75 prave + astigmatismus na kadzem oku jinak a to vse v cylindru :)

Nemuzu nosit ani cocky :wink:
  • 0

#18 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 12 prosinec 2008 - 14:32:58

Lukas_87
Sklíčko brousili v "městské optice", vůbec se nepozastavovali nad tím, že by to měl být problém...
Vrabec
Rovněž disponuji cylindrickými skly, úhly příšerně rozdílné, ale protože zírám do hledáčku jenom jedním okem, "problém se redukuje na 50%":-) Uvažoval jsem i o možnosti zabroušení cylindrické čočky, ale není třeba...
Jedním z důvodů, proč tak rád fotím Konicou Hexar AF je fakt, že její ostření je bleskurychlé a zcela mimořádně přesné - za jakýchkoliv světelných podmínek...
Pro P67II jsem v Leicashopu zakoupil fungl novou (byť used) hledáčkovou lupu (odklopitelnou, na pantu), skrzevá kterou je zaostřování hračkou i potmě. Vřele doporučuji!
  • 0

#19 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2008 - 14:42:23

Pentaxista - No tak ja vlastne problem s ostrenim nemam .... cislicove pristroje ostri samy, u dalkomeru to prekryti jeste vidim a na Yashice je lupa od vyroby :)

Akorat bez bryli bych vyfotil velky prd. Nevidim ani cislo tramvaje kdyz prijizdi na zastavku :wink:
  • 0

#20 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 12 prosinec 2008 - 14:46:40

Lukas_87
Sklíčko brousili v "městské optice", vůbec se nepozastavovali nad tím, že by to měl být problém...


prosím, nemáš po ruce adresu / náčtr, kde bych je našel?
  • 0

#21 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 108 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 082

Publikováno 12 prosinec 2008 - 14:51:05

korekce na nikn neni problém, jenom bych chtěl vážené uživatele upozornit, že nechat si dioptrii vybrousit v optice je hezká věc, ale ty kroužky do hledáčku většinou maj menší průměr, než upínací ústrojí většiny mašin, an kterejch to do těch brejlích většinou brousej, takže vám řeknou, že to neuměj.
ale neni problém si vzít pilník a vopilovat si to, žejo, vono je sklo docela poddajnej materiál....


Já jsem se na podobný problém ptal u kamaráda co má optiku a také ji vysludoval. Když zjistil, že to není pro mě tak mi řekl na rovinu" hele ono je s tím dost práce ať se dotyčný zastaví a něco vymyslíme. Jelikož po prohlídnutí dokumentace k výrobě brýlí pro dotyčnýho zájemce zjistil, že jde o klasickou vadu a má brýle plusovky, tak poradil ať si koupí brejle u Větnamců nebo v makru a dořízne a vlepí si je do očnice. Jelikož fotí taky, tak mluvil z praxe. No a ono to funguje bez připomínek.
  • 0

#22 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 12 prosinec 2008 - 17:36:47

Tak ze mě je ode dnešního dne taky brejlovec... :wink: Tohle jsem zatím neřešil a nějak tuším, že mě to už čeká.
  • 0

#23 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 prosinec 2008 - 18:20:00

Pentaxista se zmiňoval o odklopitelné hledáčkové lupě pro P67II. Nemáte někdo zkušenost s podobnou lupou pro Mamiya 645 PRO? Na ebay by se ted jedna dala koupit a pokud je to dobré, docela by mi pomohla. Jaká je asi rozumná cena za takovou věc?
  • 0

#24 RasCZ

RasCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 8 březen 2010 - 15:45:35

I když jsem si optiku jakž takž odbyl na gymplu a sem tam si něco zajímavého přečtu chci na jistotu vědět tyto věci:

1. Mám ostřit s brýlema (-1,25 a -1,75) když používám P-sixe, ostřím na matnici, výjmečně přes hranol. Používám i lupu, i když s ní celkem zápasím.

2. V temné komoře, když ostřím přes lupu popřípadě když budu používat ostření na zrno, sundat brýle nebo nechat?


Prosím, vyžentě mi někdo toho brouka jednou pro vždy z hlavy!!!!
  • 0

#25 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 březen 2010 - 17:27:49

No já jsem brejlovec. Něco klasika, něco díky hnutým osám. Zásadně s brýlemi, jinak nejsem schopen vidět ostré zrno nikdy.
Ke korekcím, kdysi jsem si nechal udělat čočku na EOSe, stejnou jako mám v brýlích. Výsledek? Jo dobrý, jen nesmím foťák otočit. Pak vidím starou belu. Tak jsem se zase vrátil na focení s brýlemi...... Ona ta osa funguje jenom když je sklo tak jak bylo navrženo. Jeli to tvůj případ, neřeš a používej brýle.
Jinak ve výsledku mám na horším oku +1.75klasika a -2,5osa, celkem tedy skorem nic, ve výsledku bez brýlí jsem slepec.
  • 0

#26 RasCZ

RasCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 8 březen 2010 - 17:46:43

Takže paráda, všechno valit s brýlema na nose.
Mi jenom furt vrtalo hlavou, když mám brýle na dálku, jestli si tím neškodím, protože když ostřím u toho Pentaconu mám oko "přilepený" na šachtě, respektive na lupě.

Ještě jeden kladný příspěvek, teorie bude potvrzena na 100% a já budu moci v klidu spát.
Díky moc
  • 0

#27 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 8 březen 2010 - 18:03:38

je pravda že mám teda jenom 0.5 a 0.75(nevím jestli +/-), ale já fotím zásadně bez brýlí a nikdy jsem s tím neměl problém (spíš jsem měl všechno rozmazané když jsem si ty brýle nechal). ale brýle mám na dálku, takže možná v tom to bude...
  • 0

#28 Martas

Martas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 březen 2010 - 18:26:51

je pravda že mám teda jenom 0.5 a 0.75(nevím jestli +/-), ale já fotím zásadně bez brýlí a nikdy jsem s tím neměl problém (spíš jsem měl všechno rozmazané když jsem si ty brýle nechal). ale brýle mám na dálku, takže možná v tom to bude...


no já mám taky-0.5/-0.75 ale když ostřím s Petaxem brejlama tak je to nebe a dudy(nebo už mám asi -0.75/-1 ;-) )
  • 0

#29 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 březen 2010 - 18:28:51

Ked ma niekto bryle tak dioptricke korekcie su tusim na kocku.
Moj pripad, bryle nosim stale, ale ked fotim musim ich davat dole inak nevidim v hladaciku cele policko ... dost nepohodlne, ale holt u nikon fm2 to inak nejde.
  • 0

#30 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 8 březen 2010 - 19:06:44

brýle mám od svých 3 let a do hledáčku fotoaparátu čučím od svých 8 let. Sice se mi oči trochu zlepšili, jedno o 1 a druhé o 0,5 dioprtie za ty roky poctivého nošení (nesundávám je ani v bazénu, přece tam nebudu čučet jak krtek, chci vše vidět, a když mi uplavou, tak to jsou špatné brýle a je potřeba je vyměnit :lol: ) žádné korekce nepoužívám, čučím do hledáčku s brýlemi, vyjímka je, když je zima a já si díky šále zafuním brýle, to pak je musím sundat a snažit se něco vyšpekulovat bez nich. Jinak bez nich ani ránu. Byli doby v mém ranném dětství, že jsem s brýlemi i spala. ;-) :) Asi si to mé podvědomí spojilo s mými zážitky z ranného dětství, kdy jsem chodila na rozkapávání očí, a různé testy jestli jsem náhodou nezdědila tupozrakost po mém otci, který díky této nemoci na jedno oko vůbec nevidš,ěl a na druhé měl silné dioptrie. Jinak já mám na jednom oku 3 a na druhém 2,5 dioptrie, nějaké ty cilindry a nevidím na dálku. :D
  • 0

#31 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 březen 2010 - 20:20:52

Tak jsem zase musel řešit dioptrickou korekci...
Poničil jsem +2D do Konicy Hexar AF - nikomu neřeknu jak! :)
1. Zcela automaticky jsem se vypravil do optiky, kde mi dříve už korekci vybrousili - firma skončila. No nic, říkám si, optik je zako máku. Opradu, optik je dost, ale unisono: "Nelze upnout do stroje, nemáme tak tenké sklo, v rukách nebude nikdo brousit..."
2. Pokusil jsem se zakoupit "hotovou" korekční čočku u Škody:
http://www.fotoskoda...cnice-a-korekce
Není !!!
3. Nezbylo, než koupit větší kruhovou (pro Nikon) a použít své ruce a hlavu: Nejprve jsem zubařskou vrtačkou a diamantem "vybavil" sklíčko z obroučky (obroučka je mosazná a sklo je zalisované) - prostě jsem obroučku na dvou místech rozříznul. Poté jsem musel sklo zmenšit, což jsem provedl tak, že jsem obkreslil lihovým fixem vnitřní obvod obroučky a jemným diamantovým brouskem sklo oříznul. Trvalo to tak pět minut a korekce byla na světě. Pak ještě odbarvit v lihu, odmastit a vyleštit
A FERTIG!
Netvrdím, že je to úžasné řešení, ale když teče do bot, tak je povoleno vše! A zubařů je v republice 6000 :-P
  • 0

#32 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 8 březen 2010 - 20:25:52

Pentaxista ale jenom JEDEN.

Bohužel. Nebo Bohu dík? :)

:-P :) :)

PS: mám pocit, že u škody poslední dobou zásadně nevedou skladem to, co bych zrovna potřeboval :).
  • 0

#33 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 březen 2010 - 20:47:38

jenda 1250:
S tím Škodou souhlasím! A doplním: někdy se až stydím, že chci za své peníze něco, co chci já a ne to, čeho by se rádi zbavili oni.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních