Přejít na obsah


Fotka

matnice - vaše zkušenosti


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 18 prosinec 2008 - 22:56:00

Problematika matnic do Rolleie, Minolty, Hasselblada, Flexaretu a jiných se tu již probírala.
Poprosil bych vád o osobní zkušenosti s různými výrobci/prodejci.
Sám uvažuji o Beattie pro Hasselblada. Co máte lepšího, horšího nebo nepoužitelného?
Díky...
  • 0

#2 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 19 prosinec 2008 - 01:29:00

ohledně hasselbladu nevim, ale do Rolleje, jsem dával matnici z Mamiyi rb67, která je skutečně výrobná. Minolta má dokonalé matnice z výroby, takže tam není třeba nic měnit.
  • 0

#3 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 19 prosinec 2008 - 08:24:02

ale do Rolleje, jsem dával matnici z Mamiyi rb67

Jak jsi to udělal? Rozměry asi nejsou shodné, takže jsi to nějak ořezal?
  • 0

#4 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 19 prosinec 2008 - 11:27:08

Taky jsem to resil, protoze muj rollei ma matnici s klinem a mrizkou, coz mi moc nevyhovuje. Nemohl jsem se srovnat s cenou matnic typu beattie, takze jsem zakoupil matnici z RB67 a upravil.
Neni to nic tezkeho, ale pravda je, ze mam nejakou modelarkou zkusenost. Rozmery jsem odmeril dle puvodni matnice a mekkou tuzkou naznacil na novou. Potom jsem si je oblepil kabuki paskou - specialni textilni paska pro modelare, ktera nenechava lepidlo po strzeni a je velmi odolna. Da se bezne koupit v modelarskem obchode. Zbytek jsem proti poskozeni vymaskoval bublinkovou folii. Navic ta paska vam usnadni vedeni rezu. Pak uz stacilo vzit modelarskou pilku - velmi tenka z ziletky vyrobena pilka (taky k sehnani v kazdem modelarskem kvelbu za cca 30 Kc) a trpelive odrezat nepatricne casti. Pak uz jsem jen vse doladil jemnym pilnickem a brusnym papirem. Papir polozite na stul - idealni rovna plocha, uchopite matnici (porad vymaskovana) a opatrnymi krouzivymi pohyby kolmo na papir zarovnate rez. Hrany srazite tahlymi pohyby jednim smerem jakoby ven z matovane plochy Pozor matnice byvaji z krehkeho plastu, takze hranu srazet ve spravem smeru, at si nevytrhnete trisku z matnicove plochy. Pak uz jen staci odmaskovat a pripadne veleopatrne omyt v destilce se smacedlem. A je hotovo. Vysledek skvely a cena rozumna.
  • 0

#5 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 19 prosinec 2008 - 11:45:47

dělal jsem to stejně jako Vladik, akorát jsem použil skalpel (taky z modelářských potřeb), který jsem ještě na vařiči nahřál. Jde to pak mnohem lépe.
Rozdíl oproti original Rollei matnici je obrovský!
  • 0

#6 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 19 prosinec 2008 - 12:11:35

Nejlepsi matnice je dle meho z Mamiye RZ67. Verze RB je v porovnani mnohem mnohem horsi. Do Bronicy jsem kupoval Brigtscreen, rozdil tam byl, ale nelibilo se mi to. Nedoporucuji.
  • 0

#7 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 19 prosinec 2008 - 15:37:44

Matnice pro Mamiyu RZ znám - asi by šla upravit.
Ale víc mě zajímají názory právě na Beattie, Brightscreen,Maxwell a jiné.
Pokud někdo kupoval, pište hodnocení... :)
  • 0

#8 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2008 - 00:17:53

Matnici od pana Maxwella (bez klínů, jenom s fresnelkou) jsem si před 2 lety nechal poslat - platil jsem myslím 160 USD. Rozdíl proti původní matnici ze 60. let je znatelný, jasností odpovídá asi tomu, co znám z Acute Matte (nebo jak se to jmenuje) na Hasselbladu. Praktický přínos to má hlavně pro komponování - při pohledu pouhým okem vidím jasně až do rohů, co tam bude. Naopak moje schopnost rychle a přesně zaostřit se novou matnicí nijak (nebo aspoň nijak výrazně) nezvýšila, soudě podle procenta ostrých a zkažených záběrů. Je to asi tím, že při dobrém světle se dá dobře zaostřit i na staré matnici - tím, že je o něco hrubější, tak tu ostrost nějak líp vidím. A když je zase skoro tma, tak v té nové sice víc vidím, ale ostré mi to přijde spíš "od-do" než "přesně tady". Mluvím o ostření na živý cíl, z ruky a ne na střed matnice. Pokud se objekt nehýbe nebo fotím ze stativu, tak pochopitelně zaostřím správně vždycky.
  • 0

#9 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 20 prosinec 2008 - 18:01:47

to DavidS: právě o pohodlnější ostření v rožcích pole mi jde :)
Uprostřed to ujde, ale staré matnice Hasselbladu (mám 500 CM) jsou poměrně hrubé, a pokud potřebuji ostřit mimo střed (často), není to nic moc. Taky díky brýlím, samozřejmě.
Máte někdo zkušenost s Katz Eye a Beattie?
  • 0

#10 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 16 duben 2010 - 07:00:33

Zdravím,
otvoril by som túto staršiu debatku - rád by som časom vymenil matnicu na Graflexe 6x9 (mám nejakú "noname" + Fresnelku ešte originál") za voľačo lepšie - hlavne kvôli náhľadu kompozície napríklad v tmavom lese podvečer.

Ostrenie ma veľmi netrápi, väčšinou cloním nad 22 a používam lupku, takže skôr ozaj tá svetlosť.

Dosť som si prešiel zahraničné fóra, ale myslím, že sa radšej spýtam "doma" :D

Našiel som rôzne typy - ako sa už spomínalo - AccuMatte, Beattie, Maxwell, Bosscreen, SatinSnow, atď. Má niekto praktické skúsenosti, resp. rady?

Jediné, čo zatiaľ viem, že Bosscreen asi nie - kvôli problémom vo vysokých teplotách sa zvyknú vo vrstve spojiva robiť bublinky (vraj) a ono také leto, kufor auta...

Dík!

(P.s. keby niekto mal kus navyše, sem s ním :-) )
  • 0

#11 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 16 duben 2010 - 10:35:18

Ahoj, zkusenosti mam s Beattie Brightscreen - je to bomba v pritmi, za normalni venkovni situace to moc nepoznas, ale jak je trosicku tma tak je to neskutecna parada (mam ji v 6x6), ale cena je nehorazna.

Tuhle jsem si brousil matnici 18x24 a kdyz si s tim clovek pohraje (cca 1-1,5hodiny prace) tak mu vyjde velice pekna matnice (vlastne 2) ;)
  • 0

#12 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 16 duben 2010 - 10:42:10

Vlčáku,
dík za radu!
Myslíš, že rozdiel v prítmí - Beattie / vs domorobo, stojí za to?
Mám jednu ponuku, za stovečku (ojro), no... je to tak na cenovej hranici.
Keby som fotil len cez deň, ani ma to nenapadne, ale proste teraz sa neviem rozhodnúť, a vyskúšať si ju predtým nemôžem, bohužiaľ.

Ja to mám na 6x9, takže podobná situácia. Už som pozeral aj Linhof , cambo a podobné, len to asi fakt chce vidieť, mať v ruke a porovnať. No ty by si mi mohol pomôcť ;)

Ď.
  • 0

#13 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 16 duben 2010 - 10:44:33

Vlčáku,
dík za radu!
Myslíš, že rozdiel v prítmí - Beattie / vs domorobo, stojí za to?
Mám jednu ponuku, za stovečku (ojro), no... je to tak na cenovej hranici.
Keby som fotil len cez deň, ani ma to nenapadne, ale proste teraz sa neviem rozhodnúť, a vyskúšať si ju predtým nemôžem, bohužiaľ.

Ja to mám na 6x9, takže podobná situácia. Už som pozeral aj Linhof , cambo a podobné, len to asi fakt chce vidieť, mať v ruke a porovnať. No ty by si mi mohol pomôcť ;)

Ď.


Na pritmi je to fakt znat, zkus se zeptat treba JKCZ tu moji matnici videl, tak at je to objektivni :!:
  • 0

#14 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 16 duben 2010 - 10:52:48

Díkes, asi ju zoberiem, než zmizne inam, prinajhoršom sa objaví v bazárku.
Uvidím, čo uvidím (ak uvidím), a napíšem.

Ď.
  • 0

#15 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 18 květen 2010 - 16:08:42

Díkes, asi ju zoberiem, než zmizne inam, prinajhoršom sa objaví v bazárku.
Uvidím, čo uvidím (ak uvidím), a napíšem.

Ď.


Tak jak to dopadlo? :)
  • 0

#16 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 18 květen 2010 - 17:09:01

No, špatne :(
Nemci mali zmätočný popis aukcie, takže prišla len Fresnelka, čo ma prekvapilo, po spätnom preskúmaní detailov som im dal za pravdu (na obrázkoch bola krabička z matnice, ale nafotená len fresnelka, len kto to má z tych pidi-foto vidieť).
Pekne im napísal, slušne sa pozdravil, zabalil a na druhý deň poslal späť, peniaze už mám vrátené.

Takže keby niekto mal iný tip, sem s ním (keby sa našli dvaja na 6x9cm, prepílime 9x12 :) ) !
  • 0

#17 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 18 květen 2010 - 17:12:28

A odvtedy som bol vo večernom lese, a ozaj to nie je sranda - skoro nič som nevidel, aj s mikinou cez hlavu. Takže nejaká tá Maxwell-ka by sa ozaj šikla.
Tie by mali byť to "naj". Bohužiaľ, dostupné zrejme iba na telefonickú objednávku (a to zrovna do štátov volať nemusím), eBay a podobné zdroje sú celkom prázdne (sú tam iba Beattie do Rolleiflexov, AccuteMatte pre Hass, a potom sporadicky nejaké Cambo /Linhof pre 4x5).

Ď.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních