Přejít na obsah


Fotka

blesk x synchronizace


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 Ravila

Ravila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 prosinec 2008 - 21:03:02

8-O


Pánové a dámy už mi samím popíjením kořalky změknul mozek
celý den řeším synchronizaci blesku , všem je jasný vztah f=g/d pro fotoapatrát co synchronizuje např. při 1/60

jaký ale nastavit čas když mi foták umožnuje synchro časy od B po 1/500 8-O 8-O

děkuji všem za nakopnutí .............. správným směrem
  • 0

#2 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 prosinec 2008 - 22:40:34

Na osvit bleskem nemá nastavení času vliv (tedy samozřejmě v rámci synchročasů), důležitá je clona, ten záblesk je tak krátký, že se do času otevření závěrky "vejde". Nastavení času hraje roli pro expozici způsobenou přirozeným světlem, je to důležité, pokud chci mít kromě popředí osvětleného bleskem také vykreslené správně pozadí, např. oblohu. Takže budu-li např. někoho fotit s bleskem ve stínu a budu mít clonu 11 a film 100 ASA a v pozadí je otevřená krajina, nastavím čas na 1/125 - 1/250 a budu mít správně osvětlenou jak osobu tak pozadí.
  • 0

#3 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 27 prosinec 2008 - 03:50:58

Na osvit bleskem nemá nastavení času vliv (tedy samozřejmě v rámci synchročasů), důležitá je clona, ten záblesk je tak krátký, že se do času otevření závěrky "vejde".


No souhlas. Analogie s jakýmkoliv Flashmetrem. Pokud se provádí měření záblesku flashmetrem, bere se v potaz pouze jedna hodnota a to clona. Při změně času např. ze 1/30 na 1/125 zůstává naměřená hodnota clony stále stejná.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 prosinec 2008 - 08:27:39

Zdar,
iso, clona a sila zablesku ridi osvetleni v miste mereni.
iso, clona, cas expozice a samozrejme sila zablesku respektive zbytkove svetlo ridi prokresleni pozadi.

Samozrejmne je dulezita i vzdalenost mista pro ktere merime expozici od pozadi. Pokud bude prilis kratka neni v tom takrka rozdilu. Svetlo totiz ubyva se ctvercem vzdalenosti. Pokud tedy merime a exponujeme hlavni motiv v metrove vzdalenosti od blesku a pozadi je ve vzdalenosti 2m dopada na nej 4mene svetla tim padem je zhruba o 2EV podexponovane proti mistu mereni.

Doufam ze je to pochopitelne :) neumim moc vysvetlovat pokud nemuzu mavat rukama.

Vzhledem k castym dotazum na tohle tema se pokusim udelat na jarnim srazu takovou prednasku s ukazkou jak to v atasu drtim ja :D
  • 0

#5 Ravila

Ravila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 prosinec 2008 - 12:28:25

děkuji , už v tom mám jasněji
  • 0

#6 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 27 prosinec 2008 - 23:25:06

:)


Pánové a dámy už mi samím popíjením kořalky změknul mozek
celý den řeším synchronizaci blesku , všem je jasný vztah f=g/d pro fotoapatrát co synchronizuje např. při 1/60

jaký ale nastavit čas když mi foták umožnuje synchro časy od B po 1/500 :D :D

děkuji všem za nakopnutí .............. správným směrem


Synchronizace např. 1/60 znamená, že můžeš použít nejrychlejší čas s bleskem 1/60. Tedy 1/60, 1/30, 1/15, 1/8....atd. Kdyby jsi použil kratší čas např. 1/250 budeš mít přiblejsknutou jen část políčka, protože závěrka byla rychlejší než záblesk. Tož aspoň tak si to vysvětluji já. Jinak by udávaný synchročas byl k ničemu. U tohoto času do, kterého můžeš bezpečně fotit je u starších fotoaparátů písmeno X a u novějších symbol blesku.
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 prosinec 2008 - 23:44:16

... Kdyby jsi použil kratší čas např. 1/250 budeš mít přiblejsknutou jen část políčka, protože závěrka byla rychlejší než záblesk. ...


záblesk má délku řádově tisíciny až desetitisíciny vteřiny. Jde o to, že synchro je takový čas, kdy je naráz exponováno celé políčko. při kratších časech je exponováno pouze pohybující se štěrbinou, která má za následek právě přiblejsknutí jen části záběru. Jak funguje rychlostní synchronizace (až 1/4000sec nebo i kratší) netuším. Tento problém je v podstatě eliminován u centrálních závěrek, kde se celé políčko exponuje naráz při jakémkoli čase. Určitou nevýhodou je ale absence velmi krátkých časů, většina závěrek končí na 1/500, často 1/400 nebo méně.

Například Pentax nabízel několik objektivů pro svoje středoformátové SLR (jak 645 ak i 67) s vestavěnou závěrkou (645: LS 75/2,8 a LS 135/4, 67 LS 90/2,8 a něco delšího, asi taky 135mm), disponovaly časy 1/ 60 - 125 -250 a 500 v případě 645, u 67 verzí nevím. P 645 má synchročas 1/60, 67 jenom 1/30. Funguje to tak, že fotoaparát v režimu centrální závěrky exponuje lamelovou závěrkou časem 1/50sec bez ohledu na nastavený čas na objektivu na centrální závěrce, která je nezávislá. Některé další systémy mají veškeré objektivy vybaveny vlastní závěrkou a tudíž umožňují práci s bleskem se všemi časy (Zenza Bronica), nebo všechny TLR mjící konektor blo připojení blesku :)
  • 0

#8 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 28 prosinec 2008 - 11:47:02

jenda:

No já jsem se zadíval na stařičkého Zenita 3M a tam to jedno není :) Proto jsem oponoval. Objektivy s vlastní závěrkou jak píšeš byly právě dělány pro blejskání v ateliéru, focení módy...atd. Tam jak píše je lze fotit 1/500 a někde asi i kratší časy. Takové ty padající předměty do vody a rozstřikující se kapičky.
  • 0

#9 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 28 prosinec 2008 - 17:07:38

jenda1250:
Vysokorychlostní synchronizace funguje formou stroboskopického efektu kdy záblesková jednotka bliká v rychlém intevalu. Záblesky jsou ale menší intenzity. Musí se totiž vejít do celkového výkonu záblesku, která je schopna jednotka dát. Čili směrné číslo je daleko menší než při fotografování synchročasem.
/snad mám pravdu/
  • 0

#10 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 28 prosinec 2008 - 17:15:25

nojgi:
Kapičky a padající předměty do vody atd. by bylo velmi složité fotografovat velmi krátkými časy. Naopak. Je lepší použít dlouhý čas /třeba i 1 až 2 s/ v absolutní tmě otevřít závěrku, provést akci a expozici regulovat výkonem záblesku (zábleskůůů). Synchronizace je v tomto případě prováděna zvukovým odpalovačem záblesku nejlépe doplněným o zpoždďovač odpalu blesků (zpoždění se nastavuje v řádu milisekund).
  • 0

#11 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 28 prosinec 2008 - 19:08:05

No mimochodem o blescích, synchronizaci ale i focení těch kapiček je celkem dost zajímavých informací na stránkách Andrewa Davidhazyho. Třeba tady a tady nebo tady. Jo a tady. Ono pokud zvládá člověk číst v angličtině je tam i spousta jiných zajímavých věcí.
  • 0

#12 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 28 prosinec 2008 - 20:23:57

nojgi:
Kapičky a padající předměty do vody atd. by bylo velmi složité fotografovat velmi krátkými časy. Naopak. Je lepší použít dlouhý čas /třeba i 1 až 2 s/ v absolutní tmě otevřít závěrku, provést akci a expozici regulovat výkonem záblesku (zábleskůůů). Synchronizace je v tomto případě prováděna zvukovým odpalovačem záblesku nejlépe doplněným o zpoždďovač odpalu blesků (zpoždění se nastavuje v řádu milisekund).


Děkuji za informaci. Aspoň už vím jak se to dá udělat a představa krátkého času spolu s bleskem se rozplynula.
  • 0

#13 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 28 prosinec 2008 - 21:06:22

No ono to jde i systémem "pokus omyl" a prostě se do správného okamžiku odexponování trefit a úplná tma taky být nemusí. V každém případě zmrazení pohybu má na svědomí zábleskové světlo, nikoliv krátký čas závěrky. Pravda ale je, že pomocí sound trigger (zvukového odpalovače a zpožďovače) je komfort práce nesrovnatelný. Jedno takové samo doma zařízení jsem kdysi měl a funguje to (i když tenhle model měl k dokonalosti hodně daleko).
  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 3 leden 2009 - 18:25:25

táta se dal přemluvit a zase bude fotit, starou exaktou
má k tomu i celkem pěknej blesk a sice
Nacional PE-2556
použití je mi celkem jasné, jen se ptám, jestli se při zařazení rozptylky musí nastavit otevřenější clona, protože je záblesk slabší, nebo se to pomocí vestavěného čidla upraví samo a blesk si ten úbytek světla dorovná?
dííík
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních