Přejít na obsah


Fotka

Pár otázek pro naprostého začínajícího...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 leden 2009 - 20:09:59

mám pár otázek.


Mohu třeba vyvolávat Fomapan 400 a ILFORD PAN 400 společně v jednom tanku myslim stejná vývojka a tak...?

Dá se ještě nějak vyvolat film, který má poškozenou perforaci... ? (ve staré Praktice vyskočil s drážky(nevim) a celá jedna stran perforace je na padrť...)

Děkuji za odpovědi.

:-)
  • 0

#2 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 2 leden 2009 - 20:17:53

ad1: raději ne.

ad2: jak to víš? koukal jsi na něj? :-) nu, napadá mě nastřihat a do misky, jinak pude zakládání velmi těžko
  • 0

#3 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 leden 2009 - 20:26:21

no když jsem otevřel dvířka tak na mě vypadly dva malé kousky perforace... je mi divné že vše šlo jako pomásle převynutí filmu tam i zpět v těle... :-)
  • 0

#4 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 leden 2009 - 21:06:41

Otázkou je, zda jste vůbec převíjel!!! Pravděpodobnější je, že jste "zarval" převíjecí páčkou, protrhnul perforaci a pak už jste jenom kiklal páčkou a točil kličkou ANIŽ SE FILM POHYBOVAL VEN A ZPĚT DO KAZETY.
Vyvolávat dva různé filmy najednou v jedné vývojce a jedné vývojnici samozřejmě lze, ale pouze tehdy, je-li pro vyvolání potřebný stejný čas a stejná kinetika překlápění! A to nebývá časté... Pokud se ovšem neuchýlíte ke kaskadérství, tzn.: po uplynutí kratšího času vynětí příslušné cívky z vývojnice v úplné tmě a její přeložení do jiné nádoby s přerušovačem a poté do vývojnice s ustalovačem, ovšem za současného korektního vyvolávání filmu (s delším časem vyvolávání) v první vývojnici. Lze to natrénovat, ale je to krkolomné, ušetříte tím málo času ale zato výrazně zvýšíte pravděpodobnost karambolu.
  • 0

#5 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 2 leden 2009 - 21:17:47

Mno podle nadpisu vlákna:
Co bys rád, abych se tě zeptal?
  • 0

#6 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 leden 2009 - 21:34:16

jo jak jsem to psal rychle mělo ta být "pár otázek od..."

omlouvám se :-)
  • 0

#7 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 2 leden 2009 - 21:41:09

Mno dobrá:-)

Jinak k té perforaci-toto nijak neovlivňuje vyvolávání samotné, ale problém bude založit do vývojnice. To jako že to pude blbě. Pokud je ale poškozená jen krátká část, zkusil bych odstřihnout. Důležité je, aby se film neslepil. Pokud budeš vyvolávat v misce, pouvažoval bych obětovat pár snímků a rozstříhat film na menší části.. i když náhoda je blbec a 100% rostřihneš ty nejdůležitějšíB)
  • 0

#8 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 leden 2009 - 23:51:14

ad 1) nedělal bych to. Pořiďte si druhý tank :wink: v každé ruce pak můžete klopit jeden ...

ad 2) místní temnokomorníci mě za toto možná ukamenují, ale... toto mám z dřevních dob vyvolávání super 8 filmů když nebyl zrovna tank či z jiného obskurního důvodu. Vyvolejte to v úplné tmě v kýblu nebo jiné větší nádobě. Nalejte vývojku, opatrně vhoďte film, trochu ho "zmuchlejte" - ale opatrně, neponičit - nutné proto, aby se vám film v kýbl-tanku neslepil. Kvedlejte rukou, doporučuji latexovou rukavici :cry:
  • 0

#9 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 leden 2009 - 23:56:35

Vyvolejte to v úplné tmě v kýblu nebo jiné větší nádobě. Nalejte vývojku, opatrně vhoďte film, trochu ho "zmuchlejte" - ale opatrně, neponičit - nutné proto, aby se vám film v kýbl-tanku neslepil. Kvedlejte rukou, doporučuji latexovou rukavici :wink:


něco podobného je oficiální doporučení pro druhé volání černobílé inverze po sekundárním osvitu... jen pozor na rozmočenou, měkkou želatinu...snadno se setře.
  • 0

#10 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 leden 2009 - 18:09:31

"Kýblovou" metodu je možné použít i pro navinutí filmu do cívky, když lze očekávat problémy. Do kýblu vodu o stejné teplotě jako vývojka, ponořit film i cívku a navíjet pod vodou. Jde to krásně. Zároveň tím docílíte i přednamočení:roll:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních