Přejít na obsah


Fotka

Sklápění zrcadla po expozici


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 leden 2009 - 17:48:52

Koukám, hledám informace a nějak se nemůžu ničeho rozumného dobrat, tak tedy do samostatného vlákna:

Jak jsou na tom SF zrcadlovky (Mamyia 647, 67, Bronica GS, SQ, ETR...) se sklápěním zrcadla po expozici? U čeho zůstává Jirásek (Temno) v hledáčku, dokud není znovu nataženo? Rád bych některou z nich (OK, vím, že jsou to rozdílné formáty) a docela bych ocenil, kdyby se některý typ choval jako slušně vychovaná kinofilmová zrcadlovka, tedy že- vyjma krátkého zatmění při expozici- v hledáčku furt-und-furt vidím, co se mi před hledáčkem děje.

Tak nějak jsem vysledoval, že standardnější chování je spíš to temno, nebo se pletu? V manuálech se obvykle probíraj podstatnější věci (třeba jak se nasazuje krytka na objektiv), takže i když k většině manuály mám, tak takovouhle informaci v nich vylovit je práce pro vraha...

Poradíte?

Ď.
  • 0

#2 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 leden 2009 - 17:54:38

jo to bys měl přidat do seznamu i broňu S2, S2A...ta s auto-objektivy Jiráska nedělá :)
Jenom nevím, jestli to dovolí nejvyšší náčelník naší sekty :)
  • 0

#3 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 leden 2009 - 17:58:52

jo to bys měl přidat do seznamu i broňu S2, S2A...ta s auto-objektivy Jiráska nedělá :)
Jenom nevím, jestli to dovolí nejvyšší náčelník naší sekty :)


No jo, vidíš, o těch historickejch jsem si před chvílí četl "tam u vás" :) a teď jsem na ně zapomněl...
  • 0

#4 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 leden 2009 - 18:13:41

Systémy se závěrkami v objektivech (M67 + Bronicy) se musí natáhnout, abys něco viděl. Nicméně jsou na to stavěny, takže fotoaparátu tu nevadí. Vadit to může jen při ateliérové práci, jelikož např. u M645 máš šanci si všimnout, zda osoba mrkla. O ostatních to je v tomto o moc horší. Takže jedinému z vyjmenovaných - Mamiyi 645 se zrcátko po expozici vrací.
  • 0

#5 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 leden 2009 - 18:27:10

Díky, to s tou centrálkou mi nedošlo, to je pak asi jasný.

I když - to se musí ta závěrka při expozici stejně docela proběhnout, ne?
Natáhnu, hlavní závěrka se otevře, zrcadlo se sklopí (abych něco viděl), exponuju, hlavní se zavře, zvedne se zrcadlo, otevře se pomocná závěrka, otevře se hlavní závěrka pro expozici, zavře se hlavní závěrka po expozici, zavře se pomocná závěrka. Pohybů je to hromada, tak pro mě vlastně zůstává malým tajemstvím, proč se ještě nesklopí zrcadlo a neotevře hlavní závěrka, když už je tam takhle živo :)

No ale co už, takhle to je a tím to asi hasne, tím pro mne trochu Bronica ztrácí lesk - asi jsem už moc zmlsanej :)
  • 0

#6 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 6 leden 2009 - 18:27:27

Opravte mne jestli se mýlím, ale není to tím, že je závěrka před zrcadlem
(centrální v objektivu) a nikoliv za zrcadlem jako u kinoformátu? Nezůstává náhodou centrální závěrka uzavřená do doby než se nenatáhne zrcadlo zpět dolů? Kdyby se zrcadlo vracelo automaticky zpět dolů musela by závěrka v jednom cyklu udělat: Zavřít - Otevřít -Zavřít - Otevřít. At je divný ne?
  • 0

#7 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 leden 2009 - 18:29:38

Opravte mne jestli se mýlím, ale není to tím, že je závěrka před zrcadlem
(centrální v objektivu) a nikoliv za zrcadlem jako u kinoformátu? Nezůstává náhodou centrální závěrka uzavřená do doby než se nenatáhne zrcadlo zpět dolů? Kdyby se zrcadlo vracelo automaticky zpět dolů musela by závěrka v jednom cyklu udělat: Zavřít - Otevřít -Zavřít - Otevřít. At je divný ne?


A cyklus Zavřít - Otevřít - Zavřít ti připadá o tolik jednodušší?
  • 0

#8 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 leden 2009 - 18:54:12

V okamžiku expozice se centrální závěrka zavře, spadne zrcadlo, závěrka se otevře na stanovený čas a zase zavře

Při natáhnutí zvedne zrcadlo a otevře centrální závěrka.
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 leden 2009 - 18:59:06

bitovod - nějak nevím proč by pro tebe měla Bronica ztrácet lesk tím, že to tam běhá jak šílený :) Nebo to je tím, že se zrcadlo nevrací? Ono je to geniální pro focení s předsklopením zrcátka - šustne si jen centrální závěrka, takže se fakt nemá nic co hnout. Ale tak to funguje jen u Mamie 67. U Bronicy to je naneštěstí pojebané a nevím proč při předsklopení zrcátka zrcátko spadne jen napůl a pak si ještě docvakne....

Napiš co s tím chceš fotit, já znám tyhle všechny foťáky dost dobře, třeba bych ti pomohl s výběrem....
  • 0

#10 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 leden 2009 - 19:13:06

bitovod - nějak nevím proč by pro tebe měla Bronica ztrácet lesk tím, že to tam běhá jak šílený :) Nebo to je tím, že se zrcadlo nevrací? Ono je to geniální pro focení s předsklopením zrcátka - šustne si jen centrální závěrka, takže se fakt nemá nic co hnout. Ale tak to funguje jen u Mamie 67. U Bronicy to je naneštěstí pojebané a nevím proč při předsklopení zrcátka zrcátko spadne jen napůl a pak si ještě docvakne....

Napiš co s tím chceš fotit, já znám tyhle všechny foťáky dost dobře, třeba bych ti pomohl s výběrem....


Ne, tím běháním fakt ne, ale tím, že je po expozic tma... Já to chci víceméně "univerzální", když nebudu mít potřebu brát na kšeft nebo sport digitál, tak abych si uličky, zákoutíčka, krajinný i technologický detaily, něco od architektura a tak podobně, a třeba i ty lidi na pouti, co už, fotil tak nějak bez pocitu, že mi jde něco nějak šejdrem a jinak, než jsem zvyklej.

Já měl původně vyhlídnutou M645 1000s jako, jak ono se tomu teď říká, "platformu" - nevýměnný záda, relativně jednoduchej stroj, se správným měřicím hranolem ale i nějakou tu automatiku zvládne, takže by se dal použít i "akčněji" (i když já léta fotil akčně se Zenitem E a taky to šlo), po shození hranolu je to taková pohodovka se šachtičkou atd.

No a pak jsem tu četl různé reakce a chvalozpěvy na Bronicu, tak jsem se po nich tak zakoukal... Rád bych se vrátil hlavně k focení lidí na ulici, digitálem mě to nějak nebere a kino je pro děti :) Ne, vážně, prostě to chci jako základ paralelního systému, do kterýho už budu až do konce věkův ládovat jenom 120 BW film a nikdy jinak, ale se kterým, když do baťohu nasypu pořádnou hrst ruliček, můžu nafotit tejdenní výlet bez toho, že bych měl pocit, že mi teď zrovna něco hrozně extra moc chybí.

Takže nějak tak.
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 leden 2009 - 19:23:21

bitovod - nějak nevím proč by pro tebe měla Bronica ztrácet lesk tím, že to tam běhá jak šílený :) Nebo to je tím, že se zrcadlo nevrací? Ono je to geniální pro focení s předsklopením zrcátka - šustne si jen centrální závěrka, takže se fakt nemá nic co hnout. Ale tak to funguje jen u Mamie 67. U Bronicy to je naneštěstí pojebané a nevím proč při předsklopení zrcátka zrcátko spadne jen napůl a pak si ještě docvakne....

Napiš co s tím chceš fotit, já znám tyhle všechny foťáky dost dobře, třeba bych ti pomohl s výběrem....


Ne, tím běháním fakt ne, ale tím, že je po expozic tma... Já to chci víceméně "univerzální", když nebudu mít potřebu brát na kšeft nebo sport digitál, tak abych si uličky, zákoutíčka, krajinný i technologický detaily, něco od architektura a tak podobně, a třeba i ty lidi na pouti, co už, fotil tak nějak bez pocitu, že mi jde něco nějak šejdrem a jinak, než jsem zvyklej.

Já měl původně vyhlídnutou M645 1000s jako, jak ono se tomu teď říká, "platformu" - nevýměnný záda, relativně jednoduchej stroj, se správným měřicím hranolem ale i nějakou tu automatiku zvládne, takže by se dal použít i "akčněji" (i když já léta fotil akčně se Zenitem E a taky to šlo), po shození hranolu je to taková pohodovka se šachtičkou atd.

No a pak jsem tu četl různé reakce a chvalozpěvy na Bronicu, tak jsem se po nich tak zakoukal... Rád bych se vrátil hlavně k focení lidí na ulici, digitálem mě to nějak nebere a kino je pro děti :) Ne, vážně, prostě to chci jako základ paralelního systému, do kterýho už budu až do konce věkův ládovat jenom 120 BW film a nikdy jinak, ale se kterým, když do baťohu nasypu pořádnou hrst ruliček, můžu nafotit tejdenní výlet bez toho, že bych měl pocit, že mi teď zrovna něco hrozně extra moc chybí.

Takže nějak tak.


Hele chapu co myslis, proto mam na bezny foceni M645 Pro je to pracovni kun. O nic se nemusim starat, funguje jak slusne vychovana zrcadlovka. Mne se brona libi hodne ale timhle a horsim vyberem skel je pro mne jasny vitez M645.
  • 0

#12 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 leden 2009 - 19:33:15

Hele chapu co myslis, proto mam na bezny foceni M645 Pro je to pracovni kun. O nic se nemusim starat, funguje jak slusne vychovana zrcadlovka. Mne se brona libi hodne ale timhle a horsim vyberem skel je pro mne jasny vitez M645.


Jé, konečně mě někdo pochopil, díky :) Prostě spolehlivost, žádný velký problémy, nic moc novýho se pro ovládání nemusím naučit, prostě vezmu a použiju. O sixovejsch sklech (on takovej Arsat/Zodiac 30/3.5 má taky něco do sebe) ani nemluvě.

Tak jo, díky, už vím, co opravdu chci :) Navíc oproti tobě bych raději 645 1000s, mj. právě kvůli tomu, že proti Pro nemá výměnná záda, což je o další zbytečnou mechaniku, pár gramů a nějaký to těsnění míň.
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 leden 2009 - 19:37:05

Takže:

Rozhodně bych ti doporučil systém s výměnými zády. Je to jeden z nejlepších vynálezů, ochuzovat se o ně by byla hloupost. Pokud bys je však mermomocí nechtěl, doporučil bych ti okouknout Pentax 645, jelikož má skvělý hledáček. Nicméně svitek který se nedá jednoduše zatáhnout do kazety prostě po výměnném backu volá.

Dále - záleží co chceš majoritně používat. Jestli hledáček, tak bych si škrtnul Mamiyu 67, protože z toho pak je ohromné těžké hovado a i když ho uneseš, zbytečně strhává pozornost lidí.

Jestli šachtu, tak bych doporučil Bronicu SQ-Ai, či zpětně Mamiyu 67, s šachtou to taková obluda není. (Dle mého je to technologicky jeden z nejlépe promyšlených fotoaparátů) Jo, teď jsem si vzpoměl. Bronica má jednu velmi(nebo taky vůbec ne) závažnou vadu - nemá na sobě místo pro ukládání planžety. Pro pořádného člověka to je v klidu. Ale pro mě zmatkaře je to smrt. Nikdy jsem ji nemohl najít... Tzn, asi spíš ta Mamča 67.

A když se vrátím k tomu hledáčkovému systému, tak tam doporučím Mamiyu 645 Pro. Má vše co je potřeba. Je velmi spolehlivá Zrcátko se vrací, objektivy jsou velmi kvalitní a dostupné. Pořídil bych si ji s motorem a měřícím hranolem. Pak se sní pracuje jak s kinofilmem. Já s ní mám jediný problém, nelíbí se mi moc vzhledově, ale to jsem asi jediný na světě. Jinak bych ji najisto měl. Osobně používám Contax 645 AF, což je ještě dokonalejší věc, nicméně o dost dražší. Pro 645 mi přijde šachta nic moc věc, přecijen při focení na výšku to moc pohodlné není.

Jo a mamči mají obě shift, to Bronica nemá. (jsou tam možnosti, ale ne reálné)

Sečteno podtřženo, kup si Mamiyu M645 Pro. :)
  • 0

#14 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 leden 2009 - 19:40:16

Cha chá :) Tak vidíš, máš to ze dvou stran.

A na nějaký dumání o gramech, těsnění a tak se vykašli. Funguje to, není potřeba na tom hledat mouchy. Je to profi systém, kdyby byly jakýkoliv problémy lidi by jim to hodili na hlavu. Neházejí....
  • 0

#15 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 leden 2009 - 19:42:27

Takže:

Rozhodně bych ti doporučil systém s výměnými zády. Je to jeden z nejlepších vynálezů, ochuzovat se o ně by byla hloupost.

Sečteno podtřženo, kup si Mamiyu M645 Pro. :wink:


Sakra, a já už měl tak hezky vybráno :!: Díky moc za rozbor, z pohledu SF teoretika jsem měl dojem, že záda nevyužiju - ani u kina mi zase až tak moc nevadilo, že musím film nejdřív dodělat, než ho vyměním... Ale jestli tvrdíš, že ty centimetry, gramy, těsnění a převody, co jsou tam navíc, za tu legraci stojí, tak to asi budu muset svůj výběr přehodnotit.

Jdu se ponořit do detailního studia manuálů, díky moc.
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 leden 2009 - 19:57:23

Cha chá :wink: Tak vidíš, máš to ze dvou stran.

A na nějaký dumání o gramech, těsnění a tak se vykašli. Funguje to, není potřeba na tom hledat mouchy. Je to profi systém, kdyby byly jakýkoliv problémy lidi by jim to hodili na hlavu. Neházejí....


Necekal bych ze ty zrovna tak budes obhajovat mamcu :!:))))

JJ u vymenejch zad problemy nejsou navic ma mamca pomerne velkej a dostupnej vyber skel. Neco jsem naplacal tady.
  • 0

#17 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 leden 2009 - 20:03:02

Tsss, pro me Mamiya byla vzdy nej. Jen mi proste nesedela, ale to nema s jejimy kvalitami co delat. (645) RZ byla nejlepsi tak nejak vubec, ale pro me zbytecny stroj. 645 + 4x5 je dle meho vytecna kombinace, taze doufam, ze uz zadny kotrmelce provadet nebudu .)
  • 0

#18 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 leden 2009 - 21:24:19

Bitovod: Měl bych Mamču 1000s s objektivem 150/3.5 a měřicím hranolem a rukojetí na prodej.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních