Přejít na obsah


Fotka

Hasselblad-co je to za zada?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
87 odpovědí na toto téma

#1 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 leden 2009 - 18:32:59

Lubose tu otravuji SZ jiz par tydnu a pomalu nemam odvahu ptat se na spoustu dalsich veci co me zajima (a jak se do Hassyho dostavam tak vzdy objevim neco dalsiho co chci vedet). Zeptam se tedy vas ostatnich. Objevil jsem na prodej Hassyho ktery mi vyhovuje ale naprosto netusim co to tam je za zada.
Vložený obrázek
Jde mi o tu umelou hmotu co tam je. Nikdy jsem to nevidel. Diky
  • 0

#2 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 23 leden 2009 - 18:45:51

Lubose tu otravuji SZ jiz par tydnu a pomalu nemam odvahu ptat se na spoustu dalsich veci co me zajima (a jak se do Hassyho dostavam tak vzdy objevim neco dalsiho co chci vedet). Zeptam se tedy vas ostatnich. Objevil jsem na prodej Hassyho ktery mi vyhovuje ale naprosto netusim co to tam je za zada.

Jde mi o tu umelou hmotu co tam je. Nikdy jsem to nevidel. Diky

já si myslím že to je nějaký rámeček na to jaký v tom máš film...
  • 0

#3 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 leden 2009 - 18:52:23

Lubose tu otravuji SZ jiz par tydnu a pomalu nemam odvahu ptat se na spoustu dalsich veci co me zajima (a jak se do Hassyho dostavam tak vzdy objevim neco dalsiho co chci vedet). Zeptam se tedy vas ostatnich. Objevil jsem na prodej Hassyho ktery mi vyhovuje ale naprosto netusim co to tam je za zada.

Jde mi o tu umelou hmotu co tam je. Nikdy jsem to nevidel. Diky

já si myslím že to je nějaký rámeček na to jaký v tom máš film...


To me taky napadlo, ale proc to? Vzdyt ty zada tam maj takovej malej ramecek uz z vyroby, ne? Aspon co jsem videl tak ano.
Ono je to fuk, ted mi dosly dalsi fotky a tahle me od koupe odradila: Vložený obrázek
  • 0

#4 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 23 leden 2009 - 19:01:22

Chybějící polep nemá na kvalitu fotografii vliv... toho bych se nebál. Pokud je aparát v ČR, lze se s prodávajícím jistě domluvit na prohlídce mechanikem hned po koupi.

Kazeta (nikoli zadek) je A12 na 12 snímků na film 120. Plastový rámeček je praktická pomůcka - slouží k uložení kazetové planžety (šíbru) při fotografovaní.
  • 0

#5 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 leden 2009 - 19:18:34

Diky Ivane!
Chybejici polep jiste nema na kvalitu fotografii vliv. Ja mam bohuzel tu zkusenost ze to indikuje pokus o opravu, pripadne neco jineho co prodejce zamlci a pak zjistim ze je nekde problem. To se mi u ceskych prodejcu stalo tolikrat ze u nas uz v podstate nenakupuji. Vim, stejne muzu dopadnout i venku, ale tam mam proste lepsi pocit. Neptej se me proc, proste to tak je. Kuprikladu nedavno. Koupil jsem Yashicu Mat a videl odlouply polep. Jen lehce. Prodejce tvrdil ze aparat koupil novy jeho deda a skoro s nim nefotil, on ze ho vytahl ze skrine a prodava. Pri cisteni jsem zjistil ze je precvaklej drat na synchro blesku a nastavovany dalsim. Na vnitrnich stranach skel byly otisky mastnych prstu. Mohl bych dlouze pokracovat... Bohuzel.
  • 0

#6 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 23 leden 2009 - 19:47:14

když už tu byla řeč o tom krycím plechu. neexistuje nějaká nelesklá varianta? z nějaké tmavé oceli nebo snad plastu? občas mi připadá, že mám kvůli ní odlesky na filmu :wink:
  • 0

#7 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 23 leden 2009 - 19:57:41

když už tu byla řeč o tom krycím plechu. neexistuje nějaká nelesklá varianta? z nějaké tmavé oceli nebo snad plastu? občas mi připadá, že mám kvůli ní odlesky na filmu :wink:


To se mi skoro ani nezdá moc pravděpodobný aby to bylo tim a když, tak neni závad v plechu, ale v tom "světlotěsnění kolem". Používám jedny zádá od horsyho kde je plech taky jak zrcadlo, a nikdy žádnej problém.
  • 0

#8 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 23 leden 2009 - 19:58:34

Ivane,
klidně se mne můžeš ptát dále.
Záda jsou pravděpodobně takzvaně nového typu, který se začal dělat okolo roku 2000.
Slovo pravděpodobně používám schválně, protože ta umělá hmota (praktická schránka na šíbr), lze docela snadno přilepit i na původní kazetu. Dokonce jde sehnat za pár dolarů z Čínské druhovýroby.
Jinak kazety starého a nového typu se liší daleko podstatněji a to v prospěch nových. Jde o spolehlivost přetáčení a především o schopnost udržení roviny filmu. Ty starší vyžadují clonit alespoň 11. Ty nové jsou poněkud lepší a 5.6 na zaklaďáku už je na jistotu.

Luboš
  • 0

#9 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 leden 2009 - 20:06:31

Lubosi diky, ale uz nemam odvahu. Predstavuji si to z druhe strany. Do urcite doby je clovek rad ze pomuze, od urcite chvile ho to muze zacit obtezovat. A ja bych nerad tu hranici nasel. Dovolim si udelat vycuc nasich SZ a prilepit je k memu prvnimu tematu o Hassym aby pripadni dalsi zajemci o informace meli z ceho cerpat.
(no, neda mi to a jeste jedna vec. cena te 40mm je opravdu desiva, proc jen ta nejdrazsi a ne CF ktere u jinych ohn.vzdalenosti staci?)
  • 0

#10 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 23 leden 2009 - 20:43:19

40mm je takový Zeissův prokletý objektiv přepočítávali ho s každou generací objektivů a v té poslední CFE dokonce dvakrát. A věděli proč.
Řada C ve stříbře je přímo pomsta naivním fotografům důvěřují značce. Černá řada C byla lehce upravená a ovrstvená, nicméně do 11 v podstatě slepá. Na plnou díru je neostrý i střed. Řada CF je už pochlapená a dostala plovoucí člen.Je použitelná nicméně o dost horší než 50mm. Ta ostatně také kvalitu nabrala až v osmdesátých letech řadou CF. Dovolím si zde odbočku k Pentaxu 67, kde nešťastným objektivem byl zase 55mm. Třikrát ho přepočítali a nakonec víceméně okopíroval Zeissů Distagon 50mm. Paradoxem je, že to pak kreslilo lépe než Zeiss.
Ale zpátky ke 40mm. Poslední řada má dvě mutace mírně vylepšenou CF, ta jde poznat, že plovoucí člen se doostřuje samostaným kroužkem, dle vzdálenosti objektu. Ale ta ještě nic moc nebyla. Teprve poslední verze, kde se plovoucí člen již pohybuje automaticky v závislosti na zaostření je opravdu vynikající. Tato verze má označení CFE IF a kreslí na plnou díru do krajů naprosto dokonale, to pokračuje až do clony 16. Na 22 už to lehounce vadne. Rozhodně je to nejostřejší širokáč, který jsem kdy měl v ruce. Cena je strašná. Chce se to nadýchnout a koupit, ono to nějak dopadne. Vyplatí se to. Všechny ostatní 40mm od Zeisse totiž konkurence překreslí a to o dost levněji. Nevymýšlím si. Prostě u 60mm stačí ke špičce černá C řada ze sedmdesátých let, u 50mm CF řada z let osmdesátých a holt u té 40mm je to CFE IF, která se začala dělat až v roce 2002.
Pokud si k Hasselbladu koupíte špatný širokáč, pak už je lepší si pořídit RB67 nebo RZ67. Její záklaďák a střední teleobjektivy Zeisse po lehkém zaclonění docela dotahujou. Širokáče má Hasselblad bezkonkurenční, ale chce to použít výše zmíněné generace. Tož tak.

Luboš
  • 0

#11 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 24 leden 2009 - 15:19:58

když už tu byla řeč o tom krycím plechu. neexistuje nějaká nelesklá varianta? z nějaké tmavé oceli nebo snad plastu? občas mi připadá, že mám kvůli ní odlesky na filmu :-)


To se mi skoro ani nezdá moc pravděpodobný aby to bylo tim a když, tak neni závad v plechu, ale v tom "světlotěsnění kolem". Používám jedny zádá od horsyho kde je plech taky jak zrcadlo, a nikdy žádnej problém.


tady je ukázka toho leaku, který podle mě způsobuje ten plech
http://www.photopost...l.php?id=351441

no a tohle je zas typický leak, který jde jen přes tu štěrbinu (bez plechu): http://fc49.devianta...by_frida_vl.jpg (akorát nechápu, proč to má vpravo)
  • 0

#12 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 25 leden 2009 - 12:23:10

když už tu byla řeč o tom krycím plechu. neexistuje nějaká nelesklá varianta? z nějaké tmavé oceli nebo snad plastu? občas mi připadá, že mám kvůli ní odlesky na filmu :-)


To se mi skoro ani nezdá moc pravděpodobný aby to bylo tim a když, tak neni závad v plechu, ale v tom "světlotěsnění kolem". Používám jedny zádá od horsyho kde je plech taky jak zrcadlo, a nikdy žádnej problém.


tady je ukázka toho leaku, který podle mě způsobuje ten plech
http://www.photopost...l.php?id=351441

no a tohle je zas typický leak, který jde jen přes tu štěrbinu (bez plechu): http://fc49.devianta...by_frida_vl.jpg (akorát nechápu, proč to má vpravo)



Že by něco takového způsoboval lesklý plech je podle mě nesmysl. V podstatě u všech SF kazet od všemožných výrobců a od 6x4,5 do 6x9 je a tak bych problém opravdu svedl na netěsnost kolem. Co může být někde jiná věc je třeba zkroucení filmu a nedržení roviny s objektivem viz, Kamarádova vakuová kazeta na Hasselblad, ale to už je spíše šílenství. http://www.horolezec...=item&itemid=17
  • 0

#13 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 leden 2009 - 12:54:21

Vlastnim Kamaradovu kazetu a myslim, za z ni budu cerpat radost do konce dnu. Takovy narust kvality jsem nikdy nezazil. Vrele doporucuji jakkoli ziskat.

Lubos
  • 0

#14 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 25 leden 2009 - 18:24:29

Precetl jsem si ten Kamaraduv clanek a jsem na rozpacich. Z clanku v podstate plyne ze nikdo na svete nema ostre snimky az na L.Kamarada, pripadne Lubose ktery ma take jeho kazetu. Prosim, tohle nemyslim vubec nijak ironicky nebo urazlive, ale po precteni toho clanku si rikam jestli ma vubec vyznam jit do systemu Hasselblad kdyz:
fotim na cb ktery se jako 220 nevyrabi, rad fotim pri clone do 5,6 (vyjma krajiny). A v neposledni rade je to otazka sirokace. Lubos tu psal ze 40mm ma vyznam jen ten nejdrazsi, coz je asi 3000,- euro +-. A L.Kamarad pise ze bez jeho kazety je to sklo nepouzitelne (duvody uvadi). Z toho mi vychazi ze je nesmysl kupovat Hassyho kde zaplatim za skla silene penize (typicky jedno ohnisko v CF +- 1000,-euro), nebudu mit ostre fotky a na sirokac muzu zapomenout. Nevim jestli uz to neni o hledani much lupou v rohu fotky, pripadne o tom ze L.Kamarad zvetsuje nejmene na 1x1 metr a tam uz to mozna videt je. Lubosi, nemas predstavu jak je na tom treba Mamiya? Nebo je to obecny problem diky tomu papirovemu pasu? Kdysi jsi tu napsal "Snažím se psát krátce, ale informací o tomto systému je třeba znát před nákupem mnoho". Urcite, take ti vdecim za spoustu usetrenych penez, mimo jine. Hodne jsem se toho od tebe dozvedel a za to ti moc dekuji, otazkou je jestli ty informace co jsem dostal nehovori spise v prospech kuprikladu te Mamie ;)
  • 0

#15 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 25 leden 2009 - 19:20:30

fotim na cb ktery se jako 220 nevyrabi

čb 220 vyrábí kodak
  • 0

#16 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 25 leden 2009 - 19:23:11

To neni reseni. Proc jit do filmu 320? Navic fotim na iso 50-125. U barvy to jde, ale na tu udelam max 5% produkce.
  • 0

#17 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 25 leden 2009 - 19:34:42


fotim na cb ktery se jako 220 nevyrabi

čb 220 vyrábí kodak


no, ja si spis osobne myslim ze Lada Kamarad pouzil kazetu 220 z duvodu vnitrniho prostoru, ktery je vzadu vetsi nez u 120ky, aby tam mohl dat ten svuj "nesmysl". Ve 220kove kazete lze pouzit i 120 film. Me se to dost libi a verim tomu, ze pro profi ucely a velkoformatove zvetsovani to ma svoje opodstatneni. Ono u normalnich kazet opravdu neni dosazeno 100$% rovnobeznosti po cele delce pritlacne desticky, prave z duvodu kryciho pasu. Myslim ze u SF to ma nejlepe vyreseno Mamiya Press, ktera ma kazetu esickovite prohnutou. Dost lidi si je chvali.

Ono vakuovy pritlak ma napr. i Contax u nekterych svych hi-tech modelu (RTS III)
  • 0

#18 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 leden 2009 - 19:38:00

Film 220 pouzil proto, ze se stodvacitkou to nejde :) Prisal by se jen papir, takze efekt nula. Objektivi posouzeni prinosu, nejlepe s praktickou ukazkou by me vcelku zajimalo. Pokud muze nekdo ukazat nejaky scan, byl bych mu moc vdecny. Abych se priznal, tak az takovemu vyznamu totiz neverim. A pritom mu Contax 645 vakuova zada ma k dispozici, takze bych ani nemusel vymejslet kdovijaky brikule :)
  • 0

#19 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 25 leden 2009 - 19:39:36

Film 220 pouzil proto, ze se stodvacitkou to nejde ;) Prisal by se jen papir, takze efekt nula. :)


:)) pravdu mas, to me netrrrrklo
  • 0

#20 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 25 leden 2009 - 19:57:22

Pokud muze nekdo ukazat nejaky scan, byl bych mu moc vdecny.


Lubosi, i ja se primlouvam za pokud mozno nejakou ukazku, pripadne vyjadreni jestli je to markantni i u mensich zvetseni, nebo az u vetsich tisku (kde uz ovsen prichazi ke slovu problem rovnosti pri skenovani). Diky.
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 leden 2009 - 20:32:07

I kdyz, je otazka, zda by scan neco ukazal - rozdil by zrejme byl jen v rovinnosti celeho filmu, ktera je malokdy az tak potrebna. Vetsi prinos bude zrejme v presnosti zaostreni - je pak zaostreno vzdy presne a stejne. Musel by se tak udelat rozdilovy test serizene klasicke kazety a te vakuove. Na kazde nacvakat cely film z jednoho aparátu na poradnem stativu a to nejlepe nastridacku. Mezi snimky vzdy klepat s volnou kazetou aby se film mel sanci uvolnit...
  • 0

#22 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 leden 2009 - 20:46:09

Tak jsem před chvílí dopsal asi tisícislové pojednání a odeslal a ono nic. A já si ho nezkopíroval.
Znova fakt ne. Anebo až to vydejcham.

Nabízím k testu svoji techniku i atelier, po domluvě udělám cca půldenní povídání o Hasselbladu z ukázkama a porovnám skonkurencí. Nefandím žádné značce, je to nářadí. Trošku výjimku u mne má jen AP67 a to kvůliva tomu, že není dokonalý.

Pokud máte někdo zájem, pište.

Luboš
  • 0

#23 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 25 leden 2009 - 21:04:51

Pokud půjde o příznivé datum, tak já rozhodně zájem mám. Mohu přinést systém Mamiya 645 Pro TL s objektivy Sekor a Zeiss pro srovnání. Čím se bude testovat? ČB proces nebo diák/scanner? O digitální stěnu asi zájem nebude, že?
  • 0

#24 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 25 leden 2009 - 21:06:34

Tak jsem před chvílí dopsal asi tisícislové pojednání a odeslal a ono nic. A já si ho nezkopíroval.
Znova fakt ne. Anebo až to vydejcham.
Luboš


znám to, dnešní prohlížeče ale většinou na takové věci pamatují a stačí zmáčknout tlačítko zpět...text tam většinou je v paměti také.
  • 0

#25 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 leden 2009 - 21:18:01

Navrhuji diák, skener. Mám to zajeté. Digitální stěna je možná také a to výborná, ovšem za to se tu střílí.
Původně jsem chtěl testovat diák v standardní seřízené kazetě a vakuové kazetě na Hasselbladu, proti tomu Pentax 67II a navrch porovnat s digitální stěnou. Pokud by někdo přinesl i jiné kousky, je možná test rozšířit. Požere to více času, ale udělat přímé srovnání středoformátu je zajímavá výzva. Pak by se musilo počítat, že by se den fotilo, pak bych dal zpracovat a naskenoval. Skenuji Nikonem 9000, není to úplný průšvih. Rozhodně zmydlí 5x dražší skener od Hasselbladu a dost úspěšně atakuje levné bubny. Na pořádnej buben s kvalitní obsluhou samozřejmě nemá. Pak bych porovnával na monitoru a zároveň tiskem na špičkovém plotru.
Původně to mělo být určeno pro nešťastníky toužící po Hasselbladu, ale takováto akcička lze libovolně přizpůsobit.

Luboš
  • 0

#26 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 leden 2009 - 21:22:45

No však já jsem v tom tisícislovém elaborátu psal, že jsem dost často nedovtipný. Snad příště.

Luboš
  • 0

#27 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 leden 2009 - 21:24:06

Kdybys chtěl, můžu dát k dispozici i toho svýho Contaxe, ale z originálních skel na něj mám jen Plannar 80/2 a klasická, tedy nevakuová záda... Já o to až tak nestojím, ale když už se tím chcete zabývat...
  • 0

#28 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 25 leden 2009 - 21:26:57

Navrhuji diák, skener. Mám to zajeté. Digitální stěna je možná také a to výborná, ovšem za to se tu střílí.
Původně jsem chtěl testovat diák v standardní seřízené kazetě a vakuové kazetě na Hasselbladu, proti tomu Pentax 67II a navrch porovnat s digitální stěnou. Pokud by někdo přinesl i jiné kousky, je možná test rozšířit. Požere to více času, ale udělat přímé srovnání středoformátu je zajímavá výzva. Pak by se musilo počítat, že by se den fotilo, pak bych dal zpracovat a naskenoval. Skenuji Nikonem 9000, není to úplný průšvih. Rozhodně zmydlí 5x dražší skener od Hasselbladu a dost úspěšně atakuje levné bubny. Na pořádnej buben s kvalitní obsluhou samozřejmě nemá. Pak bych porovnával na monitoru a zároveň tiskem na špičkovém plotru.
Původně to mělo být určeno pro nešťastníky toužící po Hasselbladu, ale takováto akcička lze libovolně přizpůsobit.

Luboš


Ta poslední věta to vystihuje. Nijak nelpím u svých fotek (ani cizích) na dokonalé technické kvalitě, ale s nadhledem (místní komunitě vlastním) bořit některé mýty bude jistě zábavné i poučné zároveň.
  • 0

#29 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 leden 2009 - 21:32:44

Bude mi ctí uvítat v aťasu Contax. Naposledy jsem s ním dělal okolo roku 2000 a byl dost přesvědčivý. Vzhledem k tomu, že jsi druhý člověk, který má zájem, začnu přemýšlet nad termínem. Pro lepší informaci aťas je v Praze v Hloubětíně a lze i přespat. Privilegoval bych pracovní den, vzhledem k tomu, že o víkendech privileguji rodinu.

Luboš
  • 0

#30 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 leden 2009 - 22:03:35

Navrhuji diák, skener. Mám to zajeté. Digitální stěna je možná také a to výborná, ovšem za to se tu střílí.
Původně jsem chtěl testovat diák v standardní seřízené kazetě a vakuové kazetě na Hasselbladu, proti tomu Pentax 67II a navrch porovnat s digitální stěnou. Pokud by někdo přinesl i jiné kousky, je možná test rozšířit. Požere to více času, ale udělat přímé srovnání středoformátu je zajímavá výzva. Pak by se musilo počítat, že by se den fotilo, pak bych dal zpracovat a naskenoval. Skenuji Nikonem 9000, není to úplný průšvih. Rozhodně zmydlí 5x dražší skener od Hasselbladu a dost úspěšně atakuje levné bubny. Na pořádnej buben s kvalitní obsluhou samozřejmě nemá. Pak bych porovnával na monitoru a zároveň tiskem na špičkovém plotru.
Původně to mělo být určeno pro nešťastníky toužící po Hasselbladu, ale takováto akcička lze libovolně přizpůsobit.

Luboš


Mne sice moc nezajima jak ktera masinka je dobra, ale hlasim se na pokec a jako pomocnik ;)

Docela rad bych s tebou popovidal.
  • 0

#31 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 leden 2009 - 22:06:10

Nabizel jsem se ze stejnych duvodu .)
Nechces Dany vzit Mamiyu do placu? Preci jen tva paleta skel je obdivuhodna...
  • 0

#32 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 leden 2009 - 22:10:51

[/quote] ivan otazkou je jestli ty informace co jsem dostal nehovori spise v prospech kuprikladu te Mamie Smile

Ivane snažím se Ti odkrýt co nejvíce problémů s Hasselblady, chválu se dočteš všude. Je to výborná věc, pokud máš opravdu dost volných peněz, času na následné seřízení a pevné nervy. Když si uděláš tvrdé firemní kolečko a budeš mít vše perfektně seřízeno a ty správné skla v tašce, je to už pohoda. I bez vakuové kazety. S ní ovšem nastává situace, kdy člověk poněkud nevěří svým očím. Jednak je ostrost přesně tam, kam jste ji poslali na matnici a druhak je ukrutná. Znát je to hodně. Ovšem, tím že jich Láďa vyrobil jen několik kusů a nemám pocit, že by po večerech snil o další sérii, je to v podstatě teorie.
K Mamiye - upřímně pokud bych věděl co vím teď, jdu do RZ67 a i kdybych si k ní koupil celou sadu objektivů, bude to jen zlomek mé investice do Hasselbladu.
Mamiya totiž ostří bez problémů a také se bez problémů servisuje. Na rozdíl od Hasselbladu má dobrou prognózu, spojila se s PhaseOne, koupila ji bohatá softwarová firma, prostě myslí doředu a má co nabídnout. Hasselblad legendární řadu V (C500 až 555) přestal vyrábět už před lety a stejně jako Zeiss jen doprádává zbytky již vyrobeného. Koupila ho Fuji a v Dánsku vyrábí řadu H, která je od H2 výš už jen digi a to nekvalitní, neb Imacon s nápisem Hasselblad. Objektivy jsou Fuji a jsou horší než Mamiya 645, která je 4x levnější. Tělo se dobře drží a má velké jméno. H řadu bych opravdu nekupoval. Jediná jeho deviza je, že díky nápisu a dobré reklamně dobře působí na nedovzdělané mladíčky v reklamních agenturách.
Takže - mám to nejlepší od Hasselbladu, všechno seřízené , vakuovou stěnu, datastěnu, atd. Měnit nebudu. Vyšlo mne to sit tak jako stavba menšího domu. Na tom bych už jen prodělával.
Kdybych začínal znovu vemu Mamiyu RZ67 a možná i 645AFDIII, hafo objektivů a furt budu na zlomku peněz, co jsem dal za Hasselblad.
Na film je výstup z Hasselbladu s normální kazetou zcela srovnatelný s RZ67.
Tož tak.

Luboš
  • 0

#33 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 leden 2009 - 22:17:36

Rozumím.
Pánové Venco, Dany a Pavle_P (příadně další) bude mi ctí.
Termín odhaduji na přespříští týden. Den upřesním do dvou dnů.

Luboš
  • 0

#34 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 26 leden 2009 - 10:55:29

bude mi ctí se smět přidat.... díky
  • 0

#35 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 26 leden 2009 - 17:18:35

Rozumím.
Pánové Venco, Dany a Pavle_P (příadně další) bude mi ctí.
Termín odhaduji na přespříští týden. Den upřesním do dvou dnů.

Luboš


Luboši, že bych také dorazil? Já vím... jsem pozvanej.
  • 0

#36 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 27 leden 2009 - 02:43:16

Těším se Mamiaku a rád Tě uvidím Zdeňku.
Zkusím precizovat systém srovnání, aby nevzal veškerý čas a zbylo ho i na pokec.
Přes SZ se hlásí Ivan.

Hezký den

Luboš
  • 0

#37 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 27 leden 2009 - 16:15:02

Takže mne by se nejvice hodilo úterý 10.2. Začátek by mohl být okolo 15:00, konec až se skončí + možnost přespání (tedy lehce improvizovaného přespání). Měl bych představu testu na nekonečno, tedy ještě za stávajícího světla, poté bych nasvítil pár obtížně fotitelných rekvizit zábleskama na stole, no mohli bychom zkusit i portrét. Třeba.

Jen se obávám, že vyvolání a naskenování nebude reálné ten den, Takže vyvolám, naskenuji, vytisknu a sezvu k hodnocení.

Takže to vypadá spíše nadvakrát a nebo dám výsledky na net. To se domluvíme.

Luboš
  • 0

#38 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 27 leden 2009 - 17:57:01

Takže mne by se nejvice hodilo úterý 10.2. Začátek by mohl být okolo 15:00, konec až se skončí + možnost přespání (tedy lehce improvizovaného přespání). Měl bych představu testu na nekonečno, tedy ještě za stávajícího světla, poté bych nasvítil pár obtížně fotitelných rekvizit zábleskama na stole, no mohli bychom zkusit i portrét. Třeba.

Jen se obávám, že vyvolání a naskenování nebude reálné ten den, Takže vyvolám, naskenuji, vytisknu a sezvu k hodnocení.

Takže to vypadá spíše nadvakrát a nebo dám výsledky na net. To se domluvíme.

Luboš


Tak to se akorát těsně vrátím z cest.
  • 0

#39 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 27 leden 2009 - 18:10:30

dojedu, těšim se!
  • 0

#40 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 27 leden 2009 - 18:38:42

Myslím,že dorazím. Zřejmě jen s jistým zpožděním.
  • 0

#41 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2009 - 23:02:59

No dobrej večír!
To že jsem sem dlouho nepsal neznamená že si mě odnesla zubatá. Byl jsem totiž v nemocnici. Ale žádný strachy, nebyl to infarkt ani mrtvice,
to se stává jen takovejm tlustejm prasatům, jako je Vašek Neckář. Mně se stala jiná nemilá věc.
Z mých francouzských holí si dělal srandu fakan od sousedů a když jsem ho házel přes zábradlí na balkóně, přehnal jsem to a spadnul za ním. Ale co je šest pater pro starýho sokola, dole jsem udělal veletoč na sušáku a odnesl to jen kotník. Zato hocha museli ze zahrádky picérie seškrabávat. Sem zvědavej, čím Taloši ty ubrusy vyperou. Příslušníkům jsem samozřejmě dosvědčil, že to byla sebevražda. Dělat si prdel z Ing. Chevala, poctivýho důchodce z Prahy, to je vždycky sebevražda.

No ale proč to píšu zrovna sem. Pokud se mi desátého nebudou bořit kolečka od vozejku do sněhu tak bych se s dovolením zastavil. Rád bych se dozvěděl proč ten váš kamarád dělá podtlakový kazety a řeší mikrony když pak veme širokáč a osolí to na šestnáctku clonu.
  • 0

#42 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 leden 2009 - 00:09:36

Lubosi, co by me nejvic zajimalo je srovnani sire zaberu 40mm a 50mm (staci mi jen pohled do hledacku) a pak srovnani te nejdrazsi 40mm s jakoukoliv jinou a to v normalnich zadech, ne v tech od L.Kamarada. To bych si rad nafotil a vyvolal sam. Bylo by v tvych silach zajistit obycejna zada a tu horsi ctyricitku?
  • 0

#43 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 28 leden 2009 - 00:22:01

Protože když veme 350 nebo 500mm, tak fotí na plnou.
  • 0

#44 servus

servus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 28 leden 2009 - 00:27:09

Ivane 50mm nevlastním a starou 40mm také ne. Mám tu novou 40 a pak 60. Nicméně se tyto skla pokusím zajistit. Seřízenou nevakuovou kazetu mám, jinak bych ani test nemohl dělat.

Luboš
  • 0

#45 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 28 leden 2009 - 07:46:11

Pane Chevale, spadl nam opravdu kamen ze srdce. Fakt jsme si už mysleli, že nejste mezi námi....
  • 0

#46 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 28 leden 2009 - 08:30:36

....Z mých francouzských holí si dělal srandu fakan od sousedů a když jsem ho házel přes zábradlí na balkóně, přehnal jsem to a spadnul za ním. Ale co je šest pater pro starýho sokola, dole jsem udělal veletoč na sušáku a odnesl to jen kotník. Zato hocha museli ze zahrádky picérie seškrabávat. Sem zvědavej, čím Taloši ty ubrusy vyperou. Příslušníkům jsem samozřejmě dosvědčil, že to byla sebevražda. Dělat si prdel z Ing. Chevala, poctivýho důchodce z Prahy, to je vždycky sebevražda.

:oops: :) B)
  • 0

#47 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 28 leden 2009 - 08:56:22

tak na setkání s našim důchodcem turbo-agresiv se těšim snad ještě víc než na ty hajzlblády :oops: a jináč naprostej souhlas s tou clonou - nerozumim tomu přesně stejně už vod tý doby, co sem to prvně čet :)
  • 0

#48 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 28 leden 2009 - 09:44:29

Ivane 50mm nevlastním a starou 40mm také ne. Mám tu novou 40 a pak 60. Nicméně se tyto skla pokusím zajistit. Seřízenou nevakuovou kazetu mám, jinak bych ani test nemohl dělat.

Luboš


Mohu přinést pouze ten starší stříbrný 50mm distagon, pokud to má nějaký význam.
  • 0

#49 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 leden 2009 - 09:47:14

Budu rad! Nejde o kvalitu, nechci s nim fotit, jde mi o uhel zaberu. Pokud mi bude stacit 50mm neni co resit, pokud to bude malo siroke tak budu muset resit otazku 40mm a to je hodne penez... Diky, ivan
  • 0

#50 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 leden 2009 - 10:00:46

Protože když veme 350 nebo 500mm, tak fotí na plnou.

Mladíku, vycházel jsem z fotografií kamaráda co má na svých horolezeckých stránkách a tam žádnou na plnou nevidím. Možná ji nevystavil, neznám všechny jeho fotografie. Pořád nemohu uvěřit že by ty ostatní široké objektivy byly takový propadák.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních