Přejít na obsah


Fotka

Kroucení barytu po vypnutí a odříznutí


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 27 leden 2009 - 23:14:13

Z poslední várky zvětšenin na Fomatone 523 II. se mi 2 fotky začaly druhý den kroutit; resp. spíše se jen mírně zvlnil jeden okraj (delší strana). Po odříznutí byly dokonale rovné, zvlnění nastalo až tak 5 hodin poté.

Odřízl jsem je ze skla sice na omak suché, ale po relativně krátkem čase a papír možná nebyl ještě zcela proschlý.

Má někdo podobné zkušenosti?
  • 0

#2 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 leden 2009 - 23:23:17

Ano. Reseni je asi jen jedno - nechat to na skle delsi dobu.
  • 0

#3 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 28 leden 2009 - 07:43:11

Tak to já mám zase jiný problém. Fotky ze skla sundávám až mám čas a to může být až po týdnu. Jsou krásně rovné, ale po ořezání a nějakém čase se mi začnou kroutit do "luku". Na srazech jsem viděl krásně rovné printy, ale ty mé jsou zkroucené, jak to děláte?
  • 0

#4 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 28 leden 2009 - 08:04:53

Hraje tam roli více faktorů - vlhkost vzduchu, proudění vzduchu, délka sušení, gramáž papíru. Navíc i po vypnutí papír dále pracuje, podle toho, jak se přenáší mezi místnostmi, při transportu na výstavu atd... Asi u každého to bude jinak. Já odřezávám za 24 hodin, dřív rozhodně ne, suším při pokojové teplotě.
Jediná rada - nechat sušit déle. Případně po usušení nakašírovat na nějakou podložku, třeba samolepící kapu.
  • 0

#5 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2009 - 08:32:16

Mně se to stávalo dřív celkem často, nebylo to teda nic hroznýho, ale papír se kroutil, když jsem ho dlouhodobě neskladoval v deskách. Nedávno jsem na radu známého podstatně prodloužil dobu vypínání (nejméně den a půl, radši víc) a je dá se říct po problému.
  • 0

#6 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 28 leden 2009 - 08:58:21

je to jak píše jura, tu dodatečnou fixaci sem sice nezkoušel, ale prodloužený vypnutí rozhodně pomůže
  • 0

#7 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 28 leden 2009 - 10:12:31

Také je dobré při sušení ve svislé poloze alespoň ze začátku občas obrátit sklo vzhůru nohama, horní polovina schne rychleji než dolní, nerovnoměrný tah občas i přetrhne pásku. Nejlepší je sušit ve vodorovné poloze, ale na to většinou nebývá dost místa.
  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 28 leden 2009 - 10:13:44

suším v komoře - v chladu kolem 8-12°C určitě nejmíň den, dva
potom se sklem přenesu do tepla kolem 20° a tam nechám aspoň pár hodin
pak odříznu a dám do papírový obálky mezi silnej karton, co k tomu výrobce přibaluje, nebo mezi listy těžký knihy

stejně to trochu pracuje a prohnutí nastane, ale jen mírné
  • 0

#9 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 28 leden 2009 - 10:19:21

Taky by jsem se přidal k Juroj.
Nezapomeňte, že papír si sám saje vodu ze vzduchu a pracuje. Tedy jedna (rubová) strana. Ta lícová je méně nasákavá. Uplně se tohoto jevu asi nezbavíme. Ale jde o projev ruční práce. Tak z mírného vždy přítomného zvlnění udělějme klad. ......."To je normální, to je ruční papír"...........
  • 0

#10 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 28 leden 2009 - 11:37:47

Mám podobné zkušenosti, jako tu byly popsány.
Sušit spíš déle, spíš v chladnu a ve vodorovné poloze a pak s fotkama hned mezi kartony. Později jim nejvíce vadí sluneční světlo, přesušený vzduch, přechod do jiného prostředí - pracuje to jako každej papír, dost o tom vědi tiskaři.

Myslím, že namáčecí voda by měla být vlažná. Než fotky napínám, tak je okapu a nahodím v koupelně na obkladačky a dlaní setřu vodu, po chvíli je otočím a znova setřu. Takže na skla jdou mokré tak akorát – co nejméně, ale nesmí jim začít usychat kraje. Pan Bartoš fotky na skle válečkuje, já to nedělám.

Když pospíchám, tak napínám fotky i čerstvě zhotovené a někdy jim muselo stačit na napínání i pár hodin do rána. Když nepospíchám tak suším fotky na starém prostěradle na zemi a pak je jindy hromadně napínám.

532/542 I mi usychají na obkladačkách velmi rychle – asi díky struktuře a i možná díky nebarytové podložce. Myslím že zvlnění bude do určité míry odstranitelné lisováním mezi kartony.

Kulhánek popisuje zvláčnění, nemáte s tím někdo zkušenost? Taky Kulhánek popisuje lisování mez skly, ale s tím jsem neudělal dobrou zkušenost.
  • 0

#11 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 leden 2009 - 13:49:36

Je to jasné - 2-3 hodiny na skle jim zcela nestačily :oops:

Nojo, natáhnu je znova a pořádně dlouho.
  • 0

#12 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 28 leden 2009 - 13:50:53

ještě si vybavuju, že v pl se psalo o zvláčnění podložky pomocí tetenal mirasol smáčedla
  • 0

#13 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2009 - 21:00:43

ještě si vybavuju, že v pl se psalo o zvláčnění podložky pomocí tetenal mirasol smáčedla


asi jim ho zbylo hodně na skladě :idea:
  • 0

#14 ellis

ellis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2009 - 21:30:45

ještě si vybavuju, že v pl se psalo o zvláčnění podložky pomocí tetenal mirasol smáčedla


asi jim ho zbylo hodně na skladě :idea:


mirasol, ilfotol - to je jedno, ale smáčedlo používám taky, voda rychle a hlavně rovnoměrně odkape...postup jako Kubikula, jen místo obkladaček položím na stěnu vany, nechám to tak cca 15 minut, někdy i více, až je papír vlhký a ne mokrý - pozná se to nejlépe na rubové straně fotky, cca v polovině času otočím vzhůru nohama. Formáty 20x30 nechávám napnuté cca 7 hodin, 30x40 cca 9 hodin. Nekroutí se vůbec.
  • 0

#15 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 únor 2009 - 06:24:16

Když to tak čtu - potřebuju udělat ast ták 12 kousků 50x40 a rád bych baryt. Má to ale háček - jeden, dva papíry někde usuším, ale na to, abych to sušil všechno, bych musel bydlet ve skleníku :) Prostě tolik skla doma nemám, jak to řešíte vy? Někd tu psal, že dává mokrej papír do igelitovýho pytle, tím by se asi dala vyřešit "fronta na schnutí", nemáte někdo jiný řešení? Tohle mi připadá trochu zdlouhavý...
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2009 - 06:39:25

Když to tak čtu - potřebuju udělat ast ták 12 kousků 50x40 a rád bych baryt. Má to ale háček - jeden, dva papíry někde usuším, ale na to, abych to sušil všechno, bych musel bydlet ve skleníku :) Prostě tolik skla doma nemám, jak to řešíte vy? Někd tu psal, že dává mokrej papír do igelitovýho pytle, tím by se asi dala vyřešit "fronta na schnutí", nemáte někdo jiný řešení? Tohle mi připadá trochu zdlouhavý...


Dobry veci vzdycky trvaj :) kup si par skel navic a sus to po obou stranach. Papiry klidne nech uschnout a druhej den je muzes zase namocit.
  • 0

#17 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2009 - 09:24:43

Když to tak čtu - potřebuju udělat ast ták 12 kousků 50x40 a rád bych baryt. Má to ale háček - jeden, dva papíry někde usuším, ale na to, abych to sušil všechno, bych musel bydlet ve skleníku :) Prostě tolik skla doma nemám, jak to řešíte vy?


Mám jen jedno sklo 65x95, tam se mi vejdou vedle sebe dva papíry 40x50, v případě nouze to opatrně podložím, otočím a z druhé strany nalepím další dva. Vzhledem k tomu, že stejně produkuju maximálně dvě zvětšeniny za noc, tak se mi nikdy fronta nevytvořila :)
  • 0

#18 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 únor 2009 - 12:42:42

Když to tak čtu - potřebuju udělat ast ták 12 kousků 50x40 a rád bych baryt. Má to ale háček - jeden, dva papíry někde usuším, ale na to, abych to sušil všechno, bych musel bydlet ve skleníku ;) Prostě tolik skla doma nemám, jak to řešíte vy? Někd tu psal, že dává mokrej papír do igelitovýho pytle, tím by se asi dala vyřešit "fronta na schnutí", nemáte někdo jiný řešení? Tohle mi připadá trochu zdlouhavý...

no já bych ani čerstvě vyprané 40x50 nelepil. U takového formátu je to pnutí už dost výrazné. Nechal bych do druhého dne zaschnout a pak jen lehce namočit na 3 minutky a na sklo.
  • 0

#19 westernboy

westernboy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2009 - 15:31:01

Já si pořídil stará vyřazená skla různých rozměrů ze starý vitrín kredenců...skle vlezou kamkoli za (na) skříň a pak klidně napnu i 8 fotek 50x60...ale mezi náma, kdo jich dělá tolik najednou....
K tomu kroucení...taky se mi to stává....a opravdu záleží na vlhkosti vzduchu a tom zda dělám v době kdy se topí...teď v zimě se topí a vzduch je sušší a papír se více kroutí...ale stačí jej pak nechat chvíli ležet vodorovně a trochu se srovná i sám....a pak v krabici nebo složce se srovná úplně..
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních