Přejít na obsah


Fotka

Rozpouštení práškové vývojky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 david o

david o

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 únor 2009 - 22:10:19

Ahoj dnes jsem poprve michal praskovou vyvojku,je to fomadol excel w27
delal jsem to podle navodu(nejdrive mensi a pak vetsi baleni a dolit do litru),ale stejne se uplne nerozpustila,plavou v ni takove droboulinke kousicky asi jako prach(ten to urcite neni).je neco spatne?muzu s tim vyvolat film?diky za pomoc.
  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 16 únor 2009 - 22:22:49

Tohle mi dela i ID11, musis michat, michat a zas michat...a casem se to rozpusti :) vetsinou...
  • 0

#3 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 únor 2009 - 22:24:45

Asi málo rozmýchaná chemie.Zkus si příště ohřát vodu na víc jak předepsaných, myslím 40°C.A pořádně rozmýchat, pořádně!Totéž udělaj s rozdělaným roztokem a normálně ji zpracuj.Sice někdy se stane, že aj mě zostanů nějaké mikrohrudky na dně, ale já ju stejně při přelévání do flašky přefiltruju (alá papírový kapesník).Po čase stejně zjistíš, že ta vývojka za moc nestojí.Ale pro začátek ideální.Ať sa daří!
  • 0

#4 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 16 únor 2009 - 22:31:47

Mno tak já se podělím o svou zkušenost s Excelem-Zaprvé:míchat, míchat, míchat. Nakonec se rozpustilo vše. Zadruhé: Míchal jsem "do zásoby", vyvolávat jsem chtěl až za týden. Přefiltroval jsem namíchanou vývojku do falšky, vytlačil vzduch a nechal stát. Za dva dny na to koukám a vevnitř plavala spousta bordelu - takový jako vlákýnka-jakoby prach z textilu. Nevím kdy to vzniklo, ale vypadalo to fakt hnusně.Takže znova přefiltrovat, a šel jsem (i když s nedůvěrou) volat. Bez problému-tedy v rámci prvního pokusu s touto vývojkou. Zbytek jsem pozoroval zase týden a nic. Flaška byla čistá a filtroval jsem papírama ze stejnýho balíčku.
  • 0

#5 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 únor 2009 - 22:49:14

Ty jo, jak si to po sobě čtu...mýchat...To su ale dobrý češtin :)
radši du spat
:lol:
  • 0

#6 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 16 únor 2009 - 22:59:40

No jak tak koukám, tak jsem nenapsal, co jsem vyvodil z "pokusu": Takže - rozmíchanej Excel přefiltrovat, radši dvakrát, nechat odstát(myslím že stačí i přes noc, já byl příslušné dva dny mimo a pak jsem se zas nechtěl zdržovat mícháním), a objeví-li se nějakej bordel, promptně znovu přefiltrovat.
P.S. Jsem si vzpoměl, že mi v Excelu při míchání dost dlouho plavaly oranžový krystalky tak 0,3 mm velký - rozpouštěly se (oproti zbytku) opravdu dlouho. Ale rozpustily se.
  • 0

#7 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 17 únor 2009 - 09:08:49

David o: Ogaro, poslúchaj, asi tak všecko co píšů ostatní je pravda, ale jen bych poopravil.
Excel, či jak se té vývojce nadává, obsahuje, pokud mne paměť neklame, fenidon. To je taková látka, kerá se rozpúšťá (ve vodě) blbě jak sviňa a mysím si, že je to právě ta látka, co ti tam plave.
Fenidonu se používá do litru vývojky skutečně stopové množství (tak 0,1g), ale je to velmi důležitá (vyvolávací) látka, bez které by to moc neštymovalo.
Proto si mysím, že rozmíchat a filtrovat je sice pěkné, ale nedostaneš z teho nejaké standardní výsledky.
Davide: poslúchaj má rada zní tak: Vem si nejaké hudební bazmek co hraje, pusť si tam ogaru Vivaldího a míchaj, míchaj jak ďas, toť jediná pomoc.
Pokud se ti bude zdát, že je to otrava, tak věř, že není, protože jsi ještě nerozpouštěl fenidon v triethanolaminu, či jak sa ta sračka menuje.

Tož tak.
  • 0

#8 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 17 únor 2009 - 15:03:30

No tak jak píše Kraken, všechno rozmíchat!(já to tak myslel, ale možná to nemuselo být správně pochopeno) Při slívání filtruju čistě proto, že během míchání se mi do vývojky určitě dostává i nějakej ten prach ze vzduchu-jsem prostě poněkud paranoidní, leč jak jsem psal výše, právě Excel na tom má svůj podíl.
  • 0

#9 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 17 únor 2009 - 15:52:29

Excel to dělá. Pokud to máš rozmíchané v petce ponoř ji na chvilku do teplé vody a mělo by to pomoct. Mám vývojky v místnosti kde se moc netopí a v tomto ročním období se mi nerozpustil ani za 14 dní. Dal jsem ho do kýblíku s horkou vodou a rozpustil se hned. I v létě mu to nějaký den trvá než se rozpustí. A to i při extatickém míchání.
  • 0

#10 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 17 únor 2009 - 16:19:25

Souhlas s Krakenem. Ohřej vodu na cca 60 stupňů, pust si co posloucháš (Vivaldiho nemusim, Bach je mi milejší) a míchat, dokud to není rozpuštěný. Ochladit a mělo by to bejt OK. Jo a k PET flaškam, u některých se stává, že po odstátí vývojky se objeví takový černý kusy nebo síťky, vznášející se vlasce, no prostě černej bordel. Netuším co to je, flaška po tom ztmavne, na funkci to nemá vliv. Po jednom přefiltrování to zmizí a už se neobjeví.
  • 0

#11 david o

david o

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 únor 2009 - 19:16:34

Mate pravdu,ja to rozpoustel podle toho jejich návodu ve 30 ° C a to je asi malo.trochu jsem to zahral a je to v pohode.dik za odpovedi,mejte se vsichni fajn
cau David
  • 0

#12 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 únor 2009 - 19:41:58

Ahoj, změnil jsem název vlákna. Příště se prosím vyvaruj nicneříkajících pojmenování typu: dotaz, pomoc, prosím poraďte... (platí obecně, samozřejmě). Díky :-D
  • 0

#13 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 únor 2009 - 21:21:25

Pomaha nesypat cely sacek najednou ale po troskach. A samozrejme vetsi teplota, do tech 60.
  • 0

#14 ivan73

ivan73

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 102 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 únor 2009 - 23:45:17

Držet se několika bodů:
1. trpělivost - čili míchat dokud se to fakt nerozpustí
2. dostatečně ohřát, bez problémů použít klidně těch 60stupňů
3. nenechat si to vychladnout - když mícháš dlouho, teplota ti klesne např. na těch 35, a to může být málo, klidně znovu ohřát ve vodní lázni
4. nechat to třeba nějakou dobu odstát, ono se to někdy nakonec rozpustí
5. filtrovat jen opravdu nějaké nečistoty.

Už dlouho jsem sám body 4 a 5 nemusel použít.
  • 0

#15 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 únor 2009 - 07:19:08

a doplnim ivana73:::::::::::::

bod 6. DESTILOVANA VODA !!!
to tu nikto nespomenul..

pokial to vyvolavaš vo vyvojniciach, nepostrehneš výhodu destilky smerom k buducnosti. Ak by si mal stroje, časom by ta čakalo kamarátsvo s HCL-kou, vodny kamen.. napr.minilaby su v tomto smere zanedbané..
Ale opat k teme : aj tak by som doporučil klasické špiraly na čb negatívy občas preplachnut tiež v HCL-ke, mohli by sa lepšie vtáčat.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních