Přejít na obsah


Fotka

microphen vs. stara R09


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 marcel

marcel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 únor 2009 - 23:14:05

zdravim
vie prosim niekto aspon trochu erudovane posudit, ci je mozne porovnat vysledky volania hp5+ na iso 1600 v microphene (stock) a v starej R09 povedzme pri 1:80 alebo 1:100?

docital som sa tu sice, ze microphen v pohode vydrzi aj pol roka vhodne uskladneny, pre mna je vsak velmi pohodlne mat jednu flasku R09 a z nej robit pracovne roztoky podla potreby a nebyt odkazany na presne poznamky pri microphene.
  • 0

#2 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 17 únor 2009 - 06:52:06

...PAN 400 jsem volal na 1600 v Rodinalu, jeden film vyšel druhej ne. Tak jsem koupil Microphen, kterej je v podstatě stoprocentní. V R09 to určitě jde, ale musíš mít zmáklej proces. Majkrofen je pro blbý.
  • 0

#3 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 17 únor 2009 - 08:30:50

přrdpokládám-li, že pan 400 je totéž co HP5, pak máme v rodinalu(totiž v R09, ale to je prý stejně starý rodinal) při ředění 1+40 a teplotě 20°C jistotu při asi 25 min. Jenom nesmí být scěna moc kontrastní. Pokud tuto podmínku dodržíme, máme moc pěkné výsledky, lepší než s jinými vývojkami. Pokud si vzpomenu, neco sem potom možná hodím na ukázku
  • 0

#4 marcel

marcel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 únor 2009 - 13:47:16

neslo mi ani tak o casy pri konkretnych ISO, slo mi o to co najviac sa priblizit polotonmi k microphenu.
  • 0

#5 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 17 únor 2009 - 13:52:00

...při tak vysoký citlivosti to nebude jednoduchý, ba možná neuskutečnitelný. Majkrofen, jak je někde napsáno, zvyšuje citlivost filmu, což rodinál nee...
  • 0

#6 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 17 únor 2009 - 15:39:05

cukr by tej R09 pomohl.....
  • 0

#7 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 17 únor 2009 - 16:34:17

mikrofen citlivost mírně zvyšuje, Rodinal ji dobře využívá. Zásadní rozdíl mezi těmi vývojkami je ale v podání zrna. V případě Mikrofénu to bude rozpatlané, "jemnozrné" podání a v případě Rodinalu naopak velmi ostré a poněkud hrubší. Záleží na tom, co kdo rád. Obě vývojky se dají pro hp5 s úspěchem použít.
  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 únor 2009 - 17:09:34

jak se nyní zabývám fotografováním v posledních zbytcích světla tak mi to spíš vychází na silný vývojky, ten microphen stock není úplně ořechovej, ale zase to na (kino) filmu je a to je oč tu v tom ponurém reportážním světle jde
kdyby tak někdo namíchal něco silnýho jako microphen, jemnýho, ale ne zlobivýho jako am 20 a ostrýho jako ředěnej rodinal při ostrým bleskovým světle
:-D
  • 0

#9 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 17 únor 2009 - 17:11:19

Přiblížiť sa polotónmi k mikrofenu - není problém mít snímek při užití R09 tonálně vynikající i při takém převolání, jde o to, v jakých podmínkách je snímek pořízen. Nebude tu hned, ale hodím sem(třeba příští týden) fotografie pořízené při takovém rodinném setkání u krbu, na stropě světlo rozptylující svítidlo, v něm žárovka 75W, místnost tmavá, osvit 1/25vt. při cloně dva mi vyšel až pro citlivost 33°. Volal jsem popsaným způsobem a vysledek byl skvělý.
Pokud by ale byl kontrast veliký, bylo by mnohem těžší to vychytat - v tom případě bych hodně ředil a nechal film ležet ve vývojce s minimálním pohybem nějakou tu hodinku. To už ale hádám, tak daleko jsem tento proces zatím nepropracoval.
  • 0

#10 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 17 únor 2009 - 20:30:42

jak se nyní zabývám fotografováním v posledních zbytcích světla tak mi to spíš vychází na silný vývojky, ten microphen stock není úplně ořechovej, ale zase to na (kino) filmu je a to je oč tu v tom ponurém reportážním světle jde
kdyby tak někdo namíchal něco silnýho jako microphen, jemnýho, ale ne zlobivýho jako am 20 a ostrýho jako ředěnej rodinal při ostrým bleskovým světle
:-D


koukni se na upravenou fx11 z článku "glycinky" od Bzenčáka. Podle mých testů (s deltou 3200) je to zatím moje No.1 ...
  • 0

#11 marcel

marcel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 únor 2009 - 20:38:26

ja som totiz volal jeden hp5+ na 1600 a bolo to dost zrnite a kontrastne, a hoci mam zrno rad, toto mozno uz aj na mna bolo tak kdesi na hranici :-D
a mam pocit (ako tu citam krizom krazom prispevky vo forach), ze som to moc preklapal. napriklad onu spominanu hp5 na 1600 som volal tusim 25 minut v R09 1:40 s tym, ze prvu minutu som preklapal celu, potom na zaciatku kazdej minuty raz preklopil a prastil s tym o stol.
pri 20 stupnoch celzia.

pomerom 1:100 by som dostal mensie zrno?
jemnejsi kontrast?
vdaka
  • 0

#12 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 17 únor 2009 - 22:09:44

ja som totiz volal jeden hp5+ na 1600 a bolo to dost zrnite a kontrastne, a hoci mam zrno rad, toto mozno uz aj na mna bolo tak kdesi na hranici :-D
a mam pocit (ako tu citam krizom krazom prispevky vo forach), ze som to moc preklapal. napriklad onu spominanu hp5 na 1600 som volal tusim 25 minut v R09 1:40 s tym, ze prvu minutu som preklapal celu, potom na zaciatku kazdej minuty raz preklopil a prastil s tym o stol.
pri 20 stupnoch celzia.

pomerom 1:100 by som dostal mensie zrno?
jemnejsi kontrast?
vdaka


ten kontrast ti narostl spíš proto, že si hp5 převolal. Rodinal 1+100 ti o moc menší zrno nedá, ale zmenší ti kontrast. Ale taky využití citlivosti, takže bych se bál málo krytého negativu. Pokud Ti vadí na iso 1600 hrubé zrno, můžeš zkusit ten microphen nebo dd-x, zrno bude menší, ale počítej s tím, že bude nehezky rozpatlané. S kontrastem si nepomůžeš.
Jinak bych volil Deltu3200.
  • 0

#13 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 únor 2009 - 10:36:15

Asi mimo tema , ale pikoška...
Roky dozadu, zvacseniny porobené, sobota, klud.. tabáček.. :roll:
Poznate to...
Vybehnem hore na povalu a náááhodou som našiel starú Orwo R09-nu, minimalne 7 ročná, vnútri skoro asfalt, ale hýbala sa v tej tmavej lekárnickej flaške, xi žila, herečka
Kedže som práve dorobil Cibu, tak ma z prdele napadlo, kedže Ciba je v prvom a tretom roztoku čb proces, R09 som nariedil a šupol ako vyvolávací roztok. V zvačšováku som nechal diak, časy, filtrácia rovnakéé.
Výsledok ???

Tipnite si ....

Uplne, skoro rovnaká FOTKA !!!! :
D
štastie ? náhoda? neviem.. aj ked rodinalka bola vždy na moj vkus makka vývojka, má moje celoživotné sympatie.. taká manželská diamantoffka, xi
  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 únor 2009 - 11:52:26

jak se nyní zabývám fotografováním v posledních zbytcích světla tak mi to spíš vychází na silný vývojky, ten microphen stock není úplně ořechovej, ale zase to na (kino) filmu je a to je oč tu v tom ponurém reportážním světle jde
kdyby tak někdo namíchal něco silnýho jako microphen, jemnýho, ale ne zlobivýho jako am 20 a ostrýho jako ředěnej rodinal při ostrým bleskovým světle
:roll:


koukni se na upravenou fx11 z článku "glycinky" od Bzenčáka. Podle mých testů (s deltou 3200) je to zatím moje No.1 ...


hádám je na temné prostor k následující činnosti:
míchám komerčně vývojky a přidružené lázně
kdyby tak někdo, kdo má vzdělání a licenci = přístup ke vší chemii, prostory na skladování a míchání, možná i živnosťák míchal normálně na kšeft pro ostatní komorníky, co nemaj kde skladovat a nechtěj kupovat pytel něčeho na dvacet roků atd.

bezzápachový ustalovač
nebo práškové vývojky - u škody je za 160,- a on by se dostal i se ziskem na půlku
nebo vývojky co se nedají koupit
je li zde chemik s takovými možnostmi a prostorem, jistě by řada temnokomorníků v návaznosti např. na články pana kolegy bzenčáka vyzkoušela ledacos a časem přešla na "svoje míchání" nebo objednávala od tohoto dodavatele dál

jistě se zde "pro kolegy" míchá a posílá poštou všude možně, ale tohle by bylo kapánek ve větším a hlavně normálně zaplacená práce navíc a i materiál
  • 0

#15 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 únor 2009 - 11:59:52

mu to melduju už druhej rok... :roll: 8-)
  • 0

#16 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 18 únor 2009 - 16:42:28

2RHx:
té upravené FX11 mi zbylo asi 110 ml, ředí se 1+1 až 1+3, takže na vyzkoušení by to mělo stačit. Pokud by byl zájem, můžu ji vzít na svoji vernisáž...
  • 0

#17 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 18 únor 2009 - 16:53:33

Není to tak jednoduché jak to na první pohled vypadá. Komerčně "na bílo" se to nevyplatí! Jen získat všechna razítka a povolení a zkolaudovat prostory (postavit/zrenovovat dle norem EU - vyřešit odpadové hospodářství, protipožární opatření, zajistit hygienu práce ) je investice v řádu několika melounů. Neumíte si ani představit co po vás na stavebním úřadě budou všechno chtít.
  • 0

#18 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 únor 2009 - 17:27:57

Není to tak jednoduché jak to na první pohled vypadá. Komerčně "na bílo" se to nevyplatí! Jen získat všechna razítka a povolení a zkolaudovat prostory (postavit/zrenovovat dle norem EU - vyřešit odpadové hospodářství, protipožární opatření, zajistit hygienu práce ) je investice v řádu několika melounů. Neumíte si ani představit co po vás na stavebním úřadě budou všechno chtít.


No přesně. Tohle vím, není to taková sranda. Ještě podotku pseudoekologii, v případě zaměstnanců ještě rizikové příplatky atp. Není to sranda, legálně to moc nejde (teda pokud nemáte v zásobě nudícího se milionáře). Když připočtu související náklady, na cenu komerční vody se nedostanu. Proto takovej šedej způsob je relativně schůdnej. Namíchám si vodu, kamarádům jí poskytnu za cenu chemikálií. Čistý to není pokud v tom jsou jedy kategorie T+ nebo podobný (karcinogení, výbušný a podobný "sračky").
  • 0

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 únor 2009 - 17:30:34

Není to tak jednoduché.....Neumíte si ani představit ....

plně rozumím, jedině na temno, nebo v rámci nějaký existující laboratoře se všemi akreditacemi

2RHx:
té upravené FX11 mi zbylo asi 110 ml, ředí se 1+1 až 1+3, takže na vyzkoušení by to mělo stačit. Pokud by byl zájem, můžu ji vzít na svoji vernisáž...


dík dík, ale asi stihnu až nedvědici a pokud nemám vývojky jasně definovaný a spolehlivý zdroj, tak radši dělám s jinou
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních