Přejít na obsah


Fotka

Tilt shift pro Nikon


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 osmihran

osmihran

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 únor 2009 - 21:30:54

Je nějaká možnost sehnat objektiv tilt shift pro F mount Nikon? V cenách pod 20000 Kč? Nebo nějka vyrobit?
  • 0

#2 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 28 únor 2009 - 21:32:55

pod 20.000 se dá sehnat fešněj kardan :)
  • 0

#3 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 1 březen 2009 - 10:00:18

Zmínka o kardanu je jistě zajímavá, ale vcelku DOST MÁLO užitečná.

S tilt/shift objektivy pro Nikon F je to asi následovně:

Existují starší MF objektivy, které ale mají pouze SHIFT. Jsou to:

Nikkor 28/4 PC - cca 350-450 EUR
Nikkor 28/3.5 PC - cca 450-650 EUR
- tento objektiv používám sám. Potěší, ale nenadchne.

Nikkor 35/3.5 PC
Nikkor 35/2,8 PC (lesklý stříbrný šroub s jemným vroubkováním)
Nikkor 35/2,8 PC (matný stříbrný šroub s hrubším vroubkováním)
- tuto verzi používám já a rozhodně ji lze doporučit
Nikkor 35/2,8 PC (černý šroub)
- pětatřicítky se dají sehnat v cenách cca 7000-12000 podle stavu a verze

K tomu ještě:

Schneider Super-Angulon PC 28/2,8 - 850-1050 EUR

Potom existují objektivy východní produkce. Prodávají se pod několika názvy, asi nejběžnější je Arsat 35/2,8 HPC (nebo tak nějak). V posledních inkarnacích to má jak shift, tak i tilt. Rozhodně nejde o špatný objektiv, ale vzhledem k dnešní dostupnosti Nikkorů (zejména v některé z posledních verzí) a pokud nevadí absence naklápění, tak bych jedinou výhodu Arsatu viděl v ceně.

---

Potom existují nové typy uvedené na trh teprve nedávno, které disponují oběma funkcemi T/S, ale pro ty platí dost silná omezení v kompatibilitě a kromě toho není dost dobře možné je sehnat v ceně do 20.000. Jsou to:

24/3.5 D PC-E
45/2.8 D Micro PC-E
85/2.8 D Micro PC-E

Ještě je i trochu starší Nikkor 85/2.8 D Micro - ten je na tom s kompatibilitou snad lépe. Cena vysoká.

Blíže viz:
http://www.photosynt.../lenses.html#PC

---

No a konečně je tu možnost nějaké vlastní výroby. Prakticky vždy jde ale o původně středoformátové objektivy a z toho plyne, že nejsou až tak úplně širokoúhlé. Pro hraní s rovinou hloubky ostrosti (tilt) to třeba nemusí vadit. Pro fotografii architektury s její potřebou širokoúhlých shift objektivů už to pak může být méně přínosné. Záleží na konkrétní aplikaci.

Možností přizpůsobování je velké množství. Od prostých redukcí, které umožní využít Shift objektivy pro středoformát (Mamiya Sekor 50/4; východní typy jako Hartblei Super-Rotator) až po kompletní stavbu adaptéru.
  • 0

#4 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 březen 2009 - 10:39:58

Je tu ještě jedna možnost, a to nový Hartblei:

http://hartblei.eu/en/index.htm

cenově ale už nevyhovuje...
  • 0

#5 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 1 březen 2009 - 18:13:59

Mám MIR 67, 2,8/35 mm, což je asi taky velmi blízký příbuzný Arsatu a kromě ceny, kterou mě potěšil, mě i nadchnul kvalitou. Možná jsem měl štěstí na kus a možná jen nemám srovnání s PC Nikkory, což teda opravdu nemám.
A Tebe Fabie, jestli nenadchává Nikkor 28/3.5 PC, tak mi dej vědět až Tě omrzí, nějak se domluvíme :-))
  • 0

#6 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 1 březen 2009 - 18:58:45

Drevorubec: já jsem taky byl s Arsatem celkem spokojený - dokud jsem si nepořídil Nikkor :-)

On je to totiž opravdu poměrně slušný objektiv. Nikkor je o něco ostřejší - což se ovšem na zvětšeninách do určitého rozměru vůbec nemusí projevit a kromě toho nabízí řadu ergonomických výhod. Nikkor 35/2,8 PC při kterémkoliv možném nastavení - při jakékoliv cloně a pozici rotace objektivu - vysvítí CELÉ políčko. Zatímco Arsat při některých nastaveních (při překročení doporučených limitů posunu) vinětuje (= černé rohy), tak s Nikkorem se toho dosáhnout nedá. Tato vlastnost dává fotografovi podsttaně vyšší jistotu a také možnost většího posunu (v některých případech jde až o 3mm, což může být v praxi významné).

Další nevýhodou Arsatu je provedení shiftovacího šroubu - má totiž malé stoupání, takže zatímco u Nikkoru stačí na plný výsuv cca 2,75 otáčky šroubu, u Arsatu jsem měl dojem, že se ušroubuju až do zblbnutí. Není to samozřejmě nic co by znemožnilo fotografování, ale při častějším používání je provedení Nikkoru značným přínosem. Nevím, jestli to u novějších provedení soudruzi z východu vylepšili nebo ne.

U Nikkoru se lépe ovládá přednastavovací clonový kroužek - to je jen ergonomická maličkost.

Nikkor je o něco lehčí.

Můj Arsat měl poměrně patrný barevný posun (byl viditelně teplejší než Nikkor; asi jako Nikkor + KR3). Protože fotím především na diapozitivy, tak mi to vadilo. Pro ČB je to bez významu a pro barevný negativ to má jen malý význam.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních