Přejít na obsah


Fotka

Kaiser 6002


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 březen 2009 - 17:06:58

Vážení přételé,
před časem sem tady řešil problém s neostrostí zvětšenin při krajích. Většina tipovala, že to je prohnutím negativu, však zrovna nedávno jsem zjistil, že problém je jinde. Jestli znáte Kaiser 6002- disponuje dvěma vodováhama- jedna na promítací desce a jedna na destičce s objektivem. vždycky jsem měl obě v přesné vodorovině a myslel jsem, že tím mám vyhráno. Teď jsem ale zjistil, že aby byla zvětšenina celá ostrá (ona ta neostrost byla vlastně vždy jen při jedné straně) musím tu rovinu objektivu o dost nahnout vůči rovině zobrazení. ostrst zrna jsem měřil pomocí lupy paterson. tedy se ptám, zda se někomu stalo něco podobného a zda to není prapodivné a zda takovým vychýlením pak netrpí celá zvětšenina.
Kaisera jsem celého rozebral a složil zpět a zdá se, že všechno sedí přesně tak jak má... Tan zvětšovák mi dělá neustálé starosti:-(
  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 7 březen 2009 - 19:22:17

Napadlo me, jestli nemuze byt spatny objektiv. Vim, ze nekomu upadl fotograficky a pak se mu tam pohly cocky a taky to mel v kraji mirne neostre. Takze zkusit jiny objektiv :wink:
  • 0

#3 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 7 březen 2009 - 21:06:47

Vážení přételé,
ostrst zrna jsem měřil pomocí lupy paterson.


zkus si to zmerit i klasickou lupou v rozich, co to dela - mikroskop Paterson funguje pouze uprostred obrazu.

Ta vodovaha co mas na zakladne na pate tyce je pouze indikativni, sam ma Kaisera a osobne jsem s tim nikdy problem nemel - ale premeril bych si tu desku i normalni vodovahou.
Zkusil bych i ten objektiv - pripadne priclon.
  • 0

#4 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 březen 2009 - 10:06:56

mám objektiv rodenstock rodagon 50/2,8 a clonim s nim většinou na 8... mně určitě nespad, ale nejsem první majitel( však nejsou na něm vůbec patrné známky opotřebení).
s tim patersonem- ono to jde i v krajích, jen jsou tam vidět pouze takový srpečky...
  • 0

#5 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 9 březen 2009 - 08:52:23

To co popisuješ, vypadá na problém s rovnoběžností rovin filmu (resp. promítnutého obrazu) a základny zvětšováku. Jak psali ostatní, může to být i objektivem ačkoliv nejeví známky optřebení.
Zkusil bych následující. Srovnat hlavu tak, aby se jevila přesně kolmá k základně (a tím by měla být rovina filmu rovnoběžná). Potom promítnout rámeček (i bez fimu) a přesně změřit délky promítnutých hran a to se současným i jiným objektivem. Tím bys měl zjistit, jestli je chyba v objektivu nebo v seřízení zvětšováku. Pokud poté seřídíš zvětšovák tak, aby se promítal rámeček tak jak má, mělo by to mít na zvětšeniy jen pozitivní vliv. Ale asi bych se snažil najít příčinu .... třeba i malou deformaci některé části (uchycení tyče, tač samotná atd.)
  • 0

#6 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 březen 2009 - 10:43:24

Každý zvačšovak si musíš doladit, aj dursta.. /a to ani nepíšem o plastovom Kaiseri /
Cez pančuchu, cez zrno do rohov..
Potom som šachtu šanoval, ako oko v hlave, žiadny silný dotyk, jemné zaobchádzanie, aby sa nastavenie neporušilo..
Potom sa Ti samozrejme zmenia rozmery políčka-obdlžnika do jemného "kosoštvorca", či ako sa to volá, xi... na doske. A ked tu hromadne chalani objednávali presné kovové plechové rámiky, rád by som videl, ako im vychádzajú fotky, ked zvačšujú full-frame,t,j, s + 2-3 mm čierneho ramiku.. Ten im musí tým padom vychadzar nerovnomerne..
Trošku som v téme odbočil, sorry
  • 0

#7 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 březen 2009 - 13:18:28

ja osobne mam Kaisere VCP 6x9 a s rovinou ostrosti problem nemam, protoze ho nemam na stalem miste a obcas ho skladam tak po slozeni vzdy prejedu hlavni osy vodovahou, az kdyz je postaven na miste (soucasne na pracce v koupelne).

Zkus tu puncuchovou zkousku - ta by to mela odhalit.
  • 0

#8 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 březen 2009 - 20:49:06

díky všem za rady. jen nevim, co přesně je ta punčochová zkouška. to se jako do rámečku natáhne punčocha a ostří se na ní? nebo?
  • 0

#9 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2009 - 23:25:14

tak jsem to teď asi 2 hodiny zkoušel vyladit. zjistil jsem, že ta vodováha na zakladně fakt docela kecá... nicméně jsem vyzkoušel tu punčochu do rámečku 6x6 a zjistil sem, že za žádnejch okolností nemůžu dosáhnout toho aby byly za a) rovnoběžný hrany stejně dlouhý a za :) proostřen celý výřez. ani při cloně 8 jsem zaboha nemohl proostřit současně střed i kraje. je možné, že je to kondenzorem? ale kaiser vcp 6002 by měl být i na středoformát, ne? nicméně zkošel jsem to se třemi objektivy- rodagon 50, anaret 501 a anaret 80 a ani u jednoho se mi nepovadlo ani proostřit celou plochu ani srovnat hrany do stejné délky. no a taky jsem zjistil, že celá ta rovina objektivu asi neni vůbec ve váze na dýlku (jakože osa kolmá na tu první...) a to se ani nedá nastavit.tak já nevim... asi si koupim digitál...:)
  • 0

#10 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2009 - 23:26:55

...anaret 50 samozřemě, to byl překlep:-)
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2009 - 23:38:13

Kondenzor nemá s rovinou ostrosti co do činění.
  • 0

#12 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2009 - 00:03:20

já jen že ten kinofilmovej výřez to asi proostří, protože se to zkrátí o ty neostrý kraje, ale u toho středoformátu toho nemůžu dosáhnout...
  • 0

#13 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 12 březen 2009 - 00:27:06

jakej tam mas prosim te kondenzor, to vypada ze tam mas na kinofilm a ne na 6x6
  • 0

#14 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2009 - 00:50:04

no a jak to mám zjistit? na tom kondenzoru neni vůbec žádný označení... každopádně chlápek, od kerýho sem to kupoval mi garantoval, že to na 6x6 je...
  • 0

#15 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 12 březen 2009 - 00:54:15

no a jak to mám zjistit? na tom kondenzoru neni vůbec žádný označení... každopádně chlápek, od kerýho sem to kupoval mi garantoval, že to na 6x6 je...


jak velky ma prumer skla? 6x6 ma kulaty tvar a prakticky vyplni celou hlavu do sirky
  • 0

#16 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2009 - 01:11:40

no v průměru má něco přes 9 cm a od stěn zvětšováku ho dělí tak půlcentimetrová mezera- nezdá si mi, že by se tam vešel o moc větší...
  • 0

#17 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 12 březen 2009 - 01:13:07

no v průměru má něco přes 9 cm a od stěn zvětšováku ho dělí tak půlcentimetrová mezera- nezdá si mi, že by se tam vešel o moc větší...


no tak to je opravdu 6x6 kondenzor, tak to uz nevim..
co misticka s objektivem, neni obracene?
  • 0

#18 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2009 - 01:31:18

A sakra! no jo to by mohlo bejt ono! já sem teď ze středoformátu asi rok nezvětšoval a úplně sem na tu mističku zapomněl... díky za tip!
  • 0

#19 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 12 březen 2009 - 07:32:56

Jo, teď mě to trklo. Na tenhle zvětšovák jsou dva typy kroužků pro objektiv. Jeden pro ohnisko do 50mm a druhý od 60 do 105mm, je to na nich vyznačeno. Objektiv se do nich šroubuje ze strany, na které je vyznačeno ohnisko. Překontroluj a uvidíš.
  • 0

#20 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 12 březen 2009 - 09:43:05

A sakra! no jo to by mohlo bejt ono! já sem teď ze středoformátu asi rok nezvětšoval a úplně sem na tu mističku zapomněl... díky za tip!

molo by to byt ono, u nekterych kaiseru se otaci, u nekterych se vymenuje.
  • 0

#21 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2009 - 14:52:22

aha no já jí zkusil prostě otočit a zdá se, že to pomohlo... zkusím něco zvětšit a pak uvidim...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních