Přejít na obsah


Fotka

MAMIYA RZ67 - LZE POUŽÍT FILM 120 V KAZETĚ 220?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 březen 2009 - 22:24:42

Má někdo vyzkoušeno, zda lze použít film 120 v 220 kazetě RZ67? U hasselbladu to jde, jen se musi hlídat počítadlo..
  • 0

#2 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 březen 2009 - 08:21:32

Rekl bych proc ne? Neni tam nejakej prepinac? Mam na RB kazety 6x8 a jdou tam oboje.
  • 0

#3 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 14 březen 2009 - 10:22:35

Mám to zkusit? Jen se bojím, že 220 film má jinak daleko začátek než 120 a tak se nevyužije všech 10 políček. Další věc se obávám budou trochu jinak dluohé mezery mezi snímky, ale to tak být nemusí, to netuším.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 březen 2009 - 18:20:13

Pouzit to jde ale vzhledem k tomu ze na 220 neni kryci pas tak bude trosku posunute zaostreni pri vyssich clonach by to vadit nemuselo ale vzhledem k tomu co fotis .... ;-)
  • 0

#5 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 březen 2009 - 11:00:19

Odpoved zde: http://www.mamiya.co...-iipro-iid.html

Q. Can I use 120 film in a 220 magazine or 220 film in a 120 magazine.

A. NO! Using 120 film in a 220 magazine can damage the magazine. The pressure plate is designed for the thinner 220 film. Using 220 film in a 120 magazine can produce out of focus images.
  • 0

#6 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 15 březen 2009 - 19:21:55

No s tím zaostřováním se mi to nezdá, stejně je citlivá vrstva na vodícíh lištách. A že by nějak moc tlačila destička mi nepřipadá.
  • 0

#7 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 15 březen 2009 - 19:33:52

No s tím zaostřováním se mi to nezdá, stejně je citlivá vrstva na vodícíh lištách. A že by nějak moc tlačila destička mi nepřipadá.


presne tak obecne kazety na 220 maji pritlacnou desticku blize, aby kompenzovaly nedostatek kryciho pasu.
  • 0

#8 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 16 březen 2009 - 09:32:18

No s tím zaostřováním se mi to nezdá, stejně je citlivá vrstva na vodícíh lištách. A že by nějak moc tlačila destička mi nepřipadá.


Taky si myslím. Problém by nastal spíš obráceně (viz poslední věta odovědi z Mamiya FAQ), to jest při použití 220 ve 120 kazetě a nejhorší to bude s 220 filmem ve foťáku na 120/220 při neprohozený (otočený) přítlačný destičce, bo tam jsou dvoje vodící lišty a destička dosedá na vnější (120) či vnitřní (220) dle druhu filmu. Že by se mohla destička poškodit kvůli krycímu pásu mi připadá jako nepravděpodobný, jen se sichrujou aby ses s nima pak nesoudil, že ti to neřekli :wink:
  • 0

#9 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 21 březen 2009 - 20:11:16

Dříve jsem ohledně této otázky znal jen neověřené zprávy z internetu podle kterých to JDE.

Pro odstranění pochybností (alespoň stran posunu) jsem to zkusil. Takže:

1. Film 120 LZE protáhnout kazetou RZ67 220. Svitek jsem nenafotil, ale vzal jsem jeden 120 který mám na testování posunu filmu a založil ho do kazety 220. Po každém snímku jsem kazetu sundal a fixou na film udělal značku. Rozestupy mezi snímky sice nejsou přesné, ale to nejsou ani v kazetách 120. Rozhodně nedošlo ani k náznaku překrytí.
Startovní značky jsou sice u 120 a 220 trochu jinak rozložené, ale klíčová vzdálenost startovní značky od počátku filmu je prakticky shodná (183/187mm - což nehraje roli, protože je tam z každé strany rezerva).

120 - začátek filmu je 183 mm od značky "START" a 430mm od začátku papírového pásu
220 - začátek filmu je 187 mm od značky "START" a 575mm od začátku papírového pásu. Pro úplnost dodávám, že na filmu 220 je ještě jedna značka - a to "START MARK FOR SPECIAL EQUIPMENT" 255mm od začátku papírového pásu, ale tím se nenechme zmást :!:

Na okraj poznamenávám, že při 11. snímku (konec 120) se ozve "cvaknutí" jak volný konec filmu přejede přes hranu vozíku. Na počítadlo je samozřejmě nutno dávat pozor.

Jestli film 120 může způsobit nějaké poškození kazety 220 netuším, já si ničeho podezřelého nevšimnul. Snad leda že by drsný papír poškrábal lesklou přítlačnou destičku a tak pak v budoucnu poškrábala lesklou stranu filmu 220 (??). Nezdá se mi to ale moc pravděpodobné. A pravděpodobné se nezdá ani jiné poškození kazety vzhledem k celkové robusticitě systému RZ67.

2. rovina zaostření: toto jsem experimentálně nezkoušel, takže se mohu pouze připojit k teoretickým úvahám a přispět dílčím měřením na skutečných kazetách: boční vodící kolejničky musí být ve stejné pozici u kazet 120 i 220, protože jinak by to snad ani vůbec fungovat nemohlo. Ostatně to potvrzuje i měření - na kazetách RZ67 pro svitky 120/220 jsou vodící kolejničky v obou případech stejně vzdálené od roviny bajonetu.
Ostatně při bližším ohledání se základová část kazet (tak která se přidělá na rám těla a do které se zakládá vozík) jeví zcela shodná u kazet 120 i 220. Jestli jsou opravdu shodné nemohu prokázat, ale vypadají tak. Asi se liší jen vozíky.

Jestli se liší přítlak destiček u vozíků nevím - nemám to jak změřit, ale nezdá se. Vypadá to, že pružinky u kazet 120 i 220 jsou stejně silné. Ostatně jak výše uvedeno a jak zmínil i Hynek, pozice filmu vůči bajonetu je dána pozicí kolejniček a ty jsou podle všeho na stejném místě pro oba typy. Snad že by destička kazety 220 prohnula film 120 více dopředu? To se mi nezdá. Přítlačné destičky pruží o cca 0,5mm a že by 0,1mm papíru navíc hrálo nějak zásadní roli? To pochybuji.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních