Přejít na obsah


Fotka

Rovnání negativu a papíru


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 březen 2009 - 18:04:56

AHoj,

když jsme tak nedávno přemýšlel nad svým procesem, přišel jsem na to, že spoustu času mi zabere správné narovnání negativu ve zvětšováku a potom následné rovnání rámu s papírem, aby nebyl křivě (i když se mi to ne vždy podaří, taky se vám to stává?) :)

Jelikož jsem temnokomornický samouk, tak si říkám, jestli to třeba nejde "ošulit" (čti urychlit) nějakou vychytávkou, nebo jestli na to neexistují nějaké pomůcky či postupy nebo co já vím.

Díky a fajn den
  • 0

#2 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 březen 2009 - 18:32:57

No nevím. Jsem taky temnokomornický samouk (už tak 15 let), ale na tyhle věci jsem nic nevymyslel. Pochybuju, že se to dá nějakejma "udělátkama" zařídit. Hodně záleží určitě na typu zvětšováku, třeba to u některejch jde bezvadně.

Já na Magnifaxu 4a rovnám negativ v rámečku třeba tak 10-20 sekund, další čas zabere kontrola a odstraňování případných smítek prachu (1-2 minuty). Rám srovnám na začátku zvětšování, pak už se snim nehejbá. Pokud je přesto fotka na papíru trochu křivě (což je stejně minimálně), dořeší se to paspartou, kterou si standardně sám na všechny fotky dělám.

Ve srovnání s ostatními procesy, především osvitovými zkouškami je to totálně bezpředmětný. Ale napadá mě, že to taky záleží na tom, jaký fotky člověk dělá. Já dělám standardně a většinově A4 (menší nikdy) a těch jsem schopen vyprodukovat max. 4 až 5 za jednu session.Což postačuje, věnuju se prostě jen těm nejlepším záběrům, který pro mě maj nějakou výtvarnou hodnotu. Pokud ale někdo dělá třeba náhledy 10X15 z celýho filmu, chápu, že ho pak může výměna negativů časově zatěžovat.
  • 0

#3 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 16 březen 2009 - 18:39:45

Tomu nějak nerozumím.Jak křivě ? V jaké rovině ? Jaké rovnání rámu s papírem ? Film založím mezi skla tak,aby byl vycentrovaný vůči středu a rám si po rozsvícení šibnu tak,jak potřebuji/ otázka sekund /. Kde je problém ?
  • 0

#4 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 16 březen 2009 - 18:46:55

Jinak snad ještě,v životě by mne nenapadlo měnit jednotlivé snímky tak,že založený film budu protahovat ve zvětšováku.Vždy je třeba při změně snímku film i se skly vyndat,skla i požadované políčko zbavit prachu,založit,znovu pořádně proti světlu prohlédnout,strčit do zvětšováku,zvětšovat./ tedy pokud nejste prachofil /.
  • 0

#5 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 březen 2009 - 22:59:45

Tomu nějak nerozumím.Jak křivě ? V jaké rovině ? Jaké rovnání rámu s papírem ? Film založím mezi skla tak,aby byl vycentrovaný vůči středu a rám si po rozsvícení šibnu tak,jak potřebuji/ otázka sekund /. Kde je problém ?


U negativu jsem myslel dát ho mezi skla tak, aby byl uprostřed a rovnoběžně s celým rámečkem (kurňa to se blbě popisuje:-)) vždycky mi to tam trochu lítá a tak ve zvětšováku nadzvedávám to horní sklo a ještě ten film trochu koriguju jak je potřeba.

Ohledně papíru jsem myslel, jak zajistit to, aby nasvícený obraz byl přesně rovnoběžný s okraji papíru.
  • 0

#6 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 16 březen 2009 - 23:24:00

Co vlastně máte za zvětšovák ? Přece když film položím na dolní sklo a připlácnu horním,tam v tom výřezu -než to šoupnu do zvětšováku-vidím,jestli je to vystředěné nebo ne.Navíc to nijak extra rovnoběžně s rámečkem přece být nemusí,jde jen o to,abych film zbytečně nekladl mimo optickou osu zvětšovacího objektivu.V případě,že bych na stopro věděl,že použiji pro zvětšení jen výřez,tak si do toho místa optické osy můžu vrznout střed budoucího výřezu.A proč by měl být nasvícený obraz přesně rovnoběžný s okrajem papíru ? Přece si maskovací rám dám tak,jak mi to vyhovuje / např. srovnám malinko nekolmou linii,nebo naopak zvětším náklon atd./.A nebo,nejde vám spíše o seštelování rovnoběžnosti rovin filmu,průmětny a roviny kolmé k optické ose objektivu-prostě zvětšováku ?Jinak fakt pořád moc nevím, kde je problém :) .
  • 0

#7 extremo

extremo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 141 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 březen 2009 - 10:44:12

Ahoj, snad mě napadá narýsovat si na formát papíru budoucí fotografie zlatý řez, podle kterého pak doladíš jak negativ tak rámeček (není odzkoušeno, chystám se na to příští zvětšování :) ). Čas to asi neušetří, ale Temnokomorník si myslím není žádný labový chrlič :lol: .
  • 0

#8 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 březen 2009 - 16:34:15

Ahoj, snad mě napadá narýsovat si na formát papíru budoucí fotografie zlatý řez, podle kterého pak doladíš jak negativ tak rámeček (není odzkoušeno, chystám se na to příští zvětšování :) ). Čas to asi neušetří, ale Temnokomorník si myslím není žádný labový chrlič :lol: .


Není jednodušší si ten zlatý řez narýsovat v hlavě a promítnout si ho už do hledáčku? To, se mi občas tak zdá, docela šetří materiál a čas - nejen v komoře :wink:
  • 0

#9 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 17 březen 2009 - 17:57:58

Omlouvám se,ale tohle je opravdu jeden z případů ,kdy fakt naprosto netuším,o jakém problému se tu pořád diskutuje.Jaké předkreslené zlaté řezy ? Fotografie není přece žádný technický výkres !!! Rám si pod rozsvíceným zvětšovákem natočím přece tak,jak se mi to líbí a jak uznám za vhodné ! :) .
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 březen 2009 - 18:24:02

Omlouvám se,ale tohle je opravdu jeden z případů ,kdy fakt naprosto netuším,o jakém problému se tu pořád diskutuje.Jaké předkreslené zlaté řezy ? Fotografie není přece žádný technický výkres !!! Rám si pod rozsvíceným zvětšovákem natočím přece tak,jak se mi to líbí a jak uznám za vhodné ! :wink: .


:lol: Nic si z toho nedělej, taky nechápu. :) :lol:
  • 0

#11 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 březen 2009 - 20:22:04

no... znam lidi, který neváhaj investovat nemálo svejch babek do přístroje, kterej za ně třeba vybere i ten úsměv u portrétovanýho, ale to je jiná kapitola, jiný aparáty a jiný lidi... a to sem vlastně vůbec nepatří :)
  • 0

#12 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 17 březen 2009 - 20:24:34

no... znam lidi, který neváhaj investovat nemálo svejch babek do přístroje, kterej za ně třeba vybere i ten úsměv u portrétovanýho, ale to je jiná kapitola, jiný aparáty a jiný lidi... a to sem vlastně vůbec nepatří :)

měl jsem to v ruce a vůbec se mi to nelíbilo!
  • 0

#13 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 březen 2009 - 21:40:38

Není jednodušší si ten zlatý řez narýsovat v hlavě a promítnout si ho už do hledáčku? To, se mi občas tak zdá, docela šetří materiál a čas - nejen v komoře :)


Zlatá slova...

Jinak základ profesionální praxe: žádné výřezy, co je na negativu, jde na papír beze zbytku.
  • 0

#14 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2009 - 09:21:25

Osobně jsem tu otázku původně myslel tak, že tam je spousta vůlí jak můžeš položit negativ do skel, jak můžeš položit papír pod zvětšovák a potom se to rovná, tak jsem si říkal, jestli to zkušení komoří nemají nějak ještě speciálně ošéfovaný, ale asi to všichni dělají stejně :wink: :-) tak už to nebudu dál zkoumat.

I tak díky moc za názory
  • 0

#15 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2009 - 10:47:41

Opat jednoducha a rychla rada :
Robit zásadne!!!!!! medzi dvoma sklami, negativ na dolnom skle prilepit za hornú perforaciu , vyznačit si pre dalsie negatívy, čiernou liehovou fixkou pozíciu prvého, dokonale vyčistit, kedže páska vám negatív drží, potom maskáč zaklapnut a vložit vystrihnuté pásiky z čierneho PVC v ktorom je balený papier, kvoli preliatu svetla na dole na doske.. a vytesnit nimi kúsok medzi perforaciou a živým políčkom
Asi niesom dobrý v opise, ale funguje to dokonale. Rozdiely na doske v polohe po výmene negatívu sú minimalne.. max 5mm
  • 0

#16 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 18 březen 2009 - 12:12:58

já si nakreslil na A3 formát papíru, na který zvětšuji (18x24 nebo 24x30). Založím negativ mezi skla a promítnu při plně otevřené cloně a podle toho tu A3 vyrovnám. Obraz z negativu "přetáhnu tak 2 - 3mm přes okraj a doostřím. A3 pak přilepím za hrany ke spodní desce a jdu zvětšovat.
Ono je to pro mě teď jednoduší, páč zatím dělám na RC bez okrajů 8-O Takže až si troufnu na baryty, tak to bude o něčem jiném...
  • 0

#17 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2009 - 13:58:55

A Ciby som kontroloval cez plnu dieru objektívu , na doske cez zvacsovaciu lupu, kvoli prachu, kedže samotný papier stal cca 150až200sk, tak bolo treba dat bacha
  • 0

#18 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 18 březen 2009 - 14:42:14

Ogaři, tož sem si to přečetl až do konca a tato intelektuální debata mi skutečně přecházá mimo meze chápání jednochuchého zednického ofary z Valašska.

Nevím o čem sa bavíte a mysím, že nejsu sám. Tomášu na srazu mi to bude moset vysvětlit, ať tu nejsu za blba...
  • 0

#19 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 18 březen 2009 - 14:48:21

Ale Milane!! Ty zase ze sebe děláš hloupého a přitom až vytáhneš fotku, tak budeme všichni čučet, jak když nám spadne svitek do kanálu 8-O
  • 0

#20 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 18 březen 2009 - 16:12:56

Ale Milane!! Ty zase ze sebe děláš hloupého a přitom až vytáhneš fotku, tak budeme všichni čučet, jak když nám spadne svitek do kanálu 8-O


Souhlasím. Buď jsou to umělcova mimikry a nebo taktika jak zasadit co nejrazantnější úder. Zároveň se na Krakenovi fotky těším a zároveň se už teď připravuju abych unesl svojí fotografickou nicotnost.
  • 0

#21 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 18 březen 2009 - 16:15:16

Ale Milane!! Ty zase ze sebe děláš hloupého a přitom až vytáhneš fotku, tak budeme všichni čučet, jak když nám spadne svitek do kanálu 8-O


Souhlasím. Buď jsou to umělcova mimikry a nebo taktika jak zasadit co nejrazantnější úder. Zároveň se na Krakenovi fotky těším a zároveň se už teď připravuju abych unesl svojí fotografickou nicotnost.


asi tak nějak...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních