Přejít na obsah


Fotka

Atelier na pude?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 begbye

begbye

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 březen 2009 - 20:05:24

Ahoj, prosim o radu zkusenejsi a nejvic ty kteri nekdy atelier na pude pouzivali. Mam moznost v nasem dome obsadit pudu. Delka je dostacujici, v podstate se rovna delce domu, odhaduji dobre 30 metru. Horsi je sirka, ta je cca 4,5 metru s tim, ze tam kde bych videl svetla a nahe modelky je jeste vyklenek o sirce 1,5 metru dlouhy cca 3-4 metry. Ma to jedno plus. Da se jit jakoby do dalsiho "patra" a fotit z nadhledu.

Puda je neizolovana, spinava, otresna. Investice by byly velke. Jenze v tom dome bydlim (o par pater niz), pudu bych dostal zadarmo (krom investic na upravu) a to sou faktory ktere hovori pro. Nasel bych jiste lepsi prostory, ale nejel bych tam vytahem se svacinou v ruce a platil bych najem.
Nejsem profi fotograf co se focenim zivi. Vzdyt ani neumim svitit. Atelier se mi urcite nezaplati, s tim pocitam.

A ted otazky:
Jde pudu izolovat tak dobre ze tam nebude v lete vedro?
Dostacuje sirka pro foceni? Neplanuji nic vic nez klasickou atelierovou nekomercni fotografii - portrety, maximalne postavy. Na druhou stranu nechci delat portret jako na obcanku, rad delam neco kde je kolem prostor.

Tak s chuti do me.
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 březen 2009 - 20:16:59

ahoj, tak předně VÍTEJ!
trefovat se do tebe skoro určitě nikdo nebude, tady je to slušnej mančaft a vůbec samá lepší společnost... :)

k samotnýmu aťasu snad jen coby "zavedenej" ateliérník s už druhym tejdnem :lol: pronajatou halou tolik:

k tomu, abys přišel na to, že ho:
- vůbec nepotřebuješ
- potřebuješ úplně jinej

neni ještě nutný investovat ty nemalý částky vo kterejch píšeš. ty ti tam totiž, pokud z toho časem neuděláš třeba ložnici, zůstanou... na tohle je právě ten pronájem výbornej - výpovědní doba a šlus, deme dál...

jestli seš někde z kraje, můžeš si přijít pohrát do toho našeho... :wink:
  • 0

#3 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 17 březen 2009 - 20:23:45

1. tak o tomhle se mi v tom krcálku(3x3x4m) může jenom zdát...
2.odkud jsi?
3.pokud to už jednou udělláš, tak to nabídni k pronájmu že tam budeš pouštět amatéry co si nemůžou dovolit vlastní - pokud budeš brat pod 250/h tak se ti to do půl roku vrátí.
4.druhá věc je to ale ještě vybavit technoparkem.
  • 0

#4 begbye

begbye

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 březen 2009 - 20:24:57

Diky za odpoved. Jsem z uplne opacneho konce republiky...
Nenapsal jsem to spravne. Bud ho udelam u nas na pude nebo vubec. Cim jsem starsi, tim jsem pohodlnejsi. Navic je tam dost prostoru pro temnou kterou doma resim v koupelne, coz je dalsi velke plus. No a to nejvetsi plus je zasivarna pred zenou, ze...
  • 0

#5 begbye

begbye

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 březen 2009 - 20:27:24

1. tak o tomhle se mi v tom krcálku(3x3x4m) může jenom zdát...
2.odkud jsi?
3.pokud to už jednou udělláš, tak to nabídni k pronájmu že tam budeš pouštět amatéry co si nemůžou dovolit vlastní - pokud budeš brat pod 250/h tak se ti to do půl roku vrátí.
4.druhá věc je to ale ještě vybavit technoparkem.


2-Brno
3-Uvazuju nad tim
4-To je jen otazka penez, nedelal bych z toho velke tema. Vic bych resil "co" nez "za kolik". Teda, zase ne ze bych do toho vrazil meloun a ani nemrkl
  • 0

#6 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 březen 2009 - 21:35:09

Přátelé, trochu off-topic: hledám prostor v Praze, kde by šel atelier zařídit. Něco podobného, jako má Mamyiak v HK (myslím, že jsou na ten prostor 4). Už mám jednoho potenciálního společníka.

Přibližná představa: u metra, levně, vytápěno.

O nájem se podělíme, já mohu dodat vybavení atelieru nahromaděné za 20 let praxe (mám všechno, ale prostor ne).
  • 0

#7 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 březen 2009 - 21:45:17

Kdo by měl info o prostoru/zájem prosím na SZ.
  • 0

#8 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 115 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 18 březen 2009 - 00:01:21

Já by jsem jen uklidil půdu, vybílil a provizorně, bezpečně dotáhl elektriku. No a fotil. Většina lidí příjde k rozměrům atel. již hotovému, dle dispozice místnosti. Uvidíš, že časem zjistíš, co vychytanejch maličkostí ti ušetří práci a zestandartizuje. Velkej ateliěr není zas tak výhoda. Na to příjdeš sám. Prostě tak akorát pro svoje potřeby. O tom nejdůležitějším rozměru jsi nepsal.- Výška, na tu se často zapomíná. Nemá cenu se bavit o velikosti at. když nemáš do stropu alespoň 2,5 metru. Také si rozmysli, čím chceš svítit. Pro začátek by jsem doporučil světla žárovková - halogenová. Práce se blesky je náročnější. mnozí fotografové si príci s blesky pod kůži nedostanou nikdy a musí mít měřáky a jakokoliv jiná instalace světel není pro ně možná.
Za několik dní příjde jaro. ---foť a foť a foť....Zde by jsem poradil ze začátku si hrát s digitálem. Uvidíš hned chyby a že jich bude. Nesmíš se nechat odradit od neúspěchu a naopak se snažit těšit z výsledků, které se dostaví až po nějaké době.
Ještě k těm světlům. Opravdu je jedno jaký budou. Nedej na lidi, co křičej že jedině 1000 Watů.....Si vytahují triko, nebo nikdy nefotili. Klidně stačí 200 watů. Můžeš začít i s rozdílnejma výkonama. Skoro by jsem to doporučoval. Hlavně si však dej před světla rozptylující papír, tkaninu atd. Nezačínej s ostrejma světlama, to je ztráta času.
Dalo by se toho napsat mnoho.Například, že kromě základní místnosti je vhodný mít ještě jednu malou. Také komoru mít na půdě není k zahození.
  • 0

#9 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 18 březen 2009 - 01:58:05

Paravan. Do atelieru mosí byt paravan. Mno v Brně, tak nesměle hlásím ruku hore že pokud to bude otevřené lidu, mám zájem.
  • 0

#10 wolfram

wolfram

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2009 - 03:54:31

tak pár postřehů - tu délku ti můžu jen závidět. Paraván, který tu byl zmíněn je výborný nápad - pokud nemáš slečnu možnost šoupnout k převlíknutí vedle do místnosti. Taky se hodí stolek a tři židličky. Občas je fajn udělat pauzu. S flešema by ti měl asi poradit někdo, kdo s tím dělá. Jestli plánuješ používat i starší foťáky, tak pevný světla. Mám klasický stavební halogenky z Obi - přes deštníky - 500 W. Klapky má takové dost provizorní ze zvláštního černěného staniolu od televizních osvětlovačů - tohle budeš muset asi pořešit jinak. Bacha, ty lampy hřejou jako blázen. Normálně se o tá spálit Asi nebudeš fotit jenom ze stativu - spíš bych řekl, že většinu pojedeš z ruky. Dvě lampy 500 W (hlavní a doplňkové) mi při 400 ASA dávají cca tolik světla, že fotím 1/60 na cl. 4. Někdy o fous víc, někdy o fous míň. Nejčastěji nasazuji objektiv 50/1.4 a ten dává i při téhle cloně výborné výsledky. ten výkon lamp je kompromis - když budeš mít moc silných, bude to yhazovat pojistky. Jestli nebudeš používat jenom černý hadr, tak zjistíš, že bys měl vysvěcovat i pozadí. Takže další dvě lampy - nutné místo po stranách. Hodí se stojan na pozadí - šňůra se pronáší a vůbec je to vopruz. Ale stojan se dá koupit za rozumnou cenu. A není od věci mít stojan na odrazku - cca 3.500 kaček. Ovšem začít můžeš už s 2 světlama a 2 deštníkama. S tím užiješ spoustu srandy a zbytek lze kupovat postupně. Stativy klidně bazar, ale radši fortelný. Padající rozžhavené světlo není nic moc. V zásobě mít náhradní "žárovky.
Co přirozený světlo - na některé fotky by se dalo použít. U některých by zase mohlo zlobit, takže počítat i s případným zateměním oken.
  • 0

#11 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 18 březen 2009 - 04:00:31

Jo, halogenky nejsou špatné pro začátek, bo stojí málo peněz. Ale 500W znamená v jejich případě téměř totéž tepelného výkonu. Na uchycení světel/blesků je možná lepší než na stativu mít je na takových těch xxxxxx ludrách(nevím jak se to menuje, mění to délku) bo je to mnohem flexibilnější. Zase je to dražší či v případě samodomo výroby složitější.
  • 0

#12 wolfram

wolfram

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2009 - 04:06:19

jo a ještě k elektrice
- zásuvek není nikdy dost
- prodlužovačky nejsou nikdy dost dlouhé
- kabely jsou v ateliéru hlavě pro to, aby se o ně zakopávalo
  • 0

#13 wolfram

wolfram

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2009 - 04:47:29

berraneck: tak ten stropní závěsnej systém je cenově zcela jiná relace a navíc to chce vysokej strop. Ta půl kila jsou fakt spíš topení (v létě a zvlášť na půdě) to může být problém. Proto bych nedoporučoval nějaké svícení přes pauzák. Zkoušel jsem frost (speciální osvětlovačskej blbě sehnatelnej nehořlavej pauzák) ale taky to nebylo ono. Potřebuje větší odstup od světla. Když je to připevněný ke stativu, tak to výrazně narušuje stabilitu. Na zvláštním stojanu to zabírá další místo.

Jo a ještě k halogenům - zapomeň na barvu. Na čb jsou zcela v pohodě. Ale pro barvu dávají žlutý světlo o to se nedá očůrat - filtry berou světlo, kterýho je už tak málo. Speciální filmy se zase dělají v nízkých citlivostech. Barvu leda na digi s vyvážením bílé.

A taky bych se juknul, jestli se nějde neválí taková ta otáčecí trojnožka, jaký bývají u klavírů. Při focení portrétů v sedě by se hodila.
  • 0

#14 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 18 březen 2009 - 08:41:26

Já si kdysi sehlal 500W žárovky pro foto a stejně to byla bída. (na lidi) Tepla z toho je jak naděláno. Navíc jak to pořád svítí, tak to focenou osobu oslňuje a ta se potí a mžourá.
Nemohu si vynachválit záblesky. Blikne to jednou, fotit jde krátkými časy, modulační žárovka neoslňuje, jen dělá jakousi představu o osvětlení., navíc jde vypnout. Dokonce světla je i ze 400Ws lampy tolik, že není třeba se bát přiclonit ani s materiálem 21 DIN.
  • 0

#15 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 18 březen 2009 - 10:28:23

já si myslím, že to je především otázka pro stavaře, tam bych začal
izolace, rozvody el. a vody, topení - dělal bys tam vlastně byt
no a podle toho, co řekne bych postupoval dál - taky z něj může vypadnout cena nový oktávky
jinak - jaro na krku a období, kdy na půdě bude dvacet stupňů i bez topení/chlazení brzy nastane = zamést, obložit to stavební textilií co se dává pod štěrk kvůli trávě, dvě lampičky sebrané ze stolu v kanceláři a je možno začít
  • 0

#16 xMilda

xMilda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 272 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 93

Publikováno 18 březen 2009 - 10:49:07

Já myslím, že těch 4,5m Ti do začátku na portréty a občas nějaký polocelek a celou postavu budou bohatě stačit.
K tomu svícení.....taky jsem začínal s halogenama a prošlapal si tu slepou cestičku, abych si na konci řekl...tudy ne! Jako přímotop dobrý, ale svítit už bych tím nechtěl. Pořídil jsem si jeden záblesk 250W, deštník, softbox, odrazky a teprve od té doby začínám pomalu pronikat do tajů svícení a modelování světla.
Ale samozřejmě vše záleží od toho, kolik do toho hodláš investovat, jestli budeš fotit barevně nebo jen černobíle, máš v plánu si jen občas cvaknout nějaký portrét (akt) nebo se tomu věnovat víc?
Odizolování střechy to je zase z úplně jiného soudku. Vzal bych tam nějakého stavaře, aby To omrknul a řekl svůj názor.
  • 0

#17 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 18 březen 2009 - 16:14:41

postupem času mě ateliéry začínají zajímat.. ale takové nějaké oldschool.. chtěl bych se naučit svítit tak, aby z toho lezly výsledky, jaké můžu vidět na fotkaách 50 a více let starých..
čím svítili? jak svítili?

bylo by fajn tady možná hodit nové téma o svícení.

jo a nebylo by dobré natřít jednu stranu ateliéru na bílo a druhou na černo? (tekhle bych to řešil já)..

jinak ke světlům.. nedávno jsem viděl na youtube nějaký klip o svícení portrétů 4mi daylight zářivkami..

nemáte nějaké pěkné odkazy o ateliérecha práci v ateliéru? nikdy jsem v žádném takovém slušném neměl tu čest sledovat práci dobrého fotografa.
  • 0

#18 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 březen 2009 - 18:12:13

Dej si do Youtube jméno Ken Henderson, má tam vcelku pěkný osmidílný seriál o svícení...
  • 0

#19 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 18 březen 2009 - 18:50:43

chtěl bych se naučit svítit tak, aby z toho lezly výsledky, jaké můžu vidět na fotkaách 50 a více let starých..
čím svítili? jak svítili?

často "skleněnmým stropem"
  • 0

#20 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 085 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 18 březen 2009 - 21:33:44

já si myslím, že to je především otázka pro stavaře, tam bych začal
izolace, rozvody el. a vody, topení - dělal bys tam vlastně byt
no a podle toho, co řekne bych postupoval dál - taky z něj může vypadnout cena nový oktávky
jinak - jaro na krku a období, kdy na půdě bude dvacet stupňů i bez topení/chlazení brzy nastane = zamést, obložit to stavební textilií co se dává pod štěrk kvůli trávě, dvě lampičky sebrané ze stolu v kanceláři a je možno začít


Tak trochu bych tady možná s nějakou informací mohl pomoci. Sedím skoro porád u PC (dneska to bude zase asi až do rána, komůrka si mě vůbec neužije) a počítám si z dlouhé chvíle stavební rozpočty.
Kolik asi vložíš do vybavení, to si nejspíš dokážeš spočítat sám.
Jak výše uvedeno - tvořil bys tam vlastně podkrovní byt, který by ale nemusel být tolik nákladný. Ale nákladné to bude. Podle rozsahu úprav, třeba i zásahu do střechy - asi i nějaké to okno - vidím to že bys musel nejspíš absolvovat i nějaké to projednání na stavebním úřadě. Minimálně bych se tam optal - je lepší se zeptat předem, než tam pak chodit na základě předvolání.
Kromě vlastního prostoru ateliéru bych tam viděl pro trochu toho komfortu modelkám, modelům ale i fotografa minimálně nějaké WC... Co se ochrany proti letním horkům týče, je to asi stejné jako izolace proti zimě. Byla by to jedna z nejdražších položek.
Pokud se dodatečně zatepluje střecha, je většinou zapotřebí vložit mezi krytinu a tepelnou izolaci nějakou fólii a to znamená přeložit komplet střešní krytinu.
No ale takhle to asi nemá smysl radit. Doporučuji zkusit oslovit nějaký projekční ateliér nebo alespoň někoho známého, který se v tomto oboru pohybuje. Měl by sis stanovit minimální potřebný prostor - v tomto případě délka, k tomu minimu pro trochu komfortu nějaký metr přidat a na další prostory zatím zapomenout.
Pokud bys mi poslal nějaký jednoduchý náčrtek své představy s pár údaji o rozměrech (šířka, výška, sklon střechy apod.), mohl bych Ti nějakou orientační cenu zkusit vyplodit.
Luboš
  • 0

#21 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 085 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 18 březen 2009 - 21:38:08

Snad je to po přečtení srozumitelné, že můj výplod je směrován ku tazateli "begbye", tedy ne ku "RHx" :)
  • 0

#22 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 18 březen 2009 - 21:54:38

Ad zateplování stávajících půdních prostor: zásadní problém byl vlhkost a její odvětrání. Z tohoto důvodu se třeba dělaly takové habaďůry jako vytvoření roštu mezi krokvema těsně pod prknama (máme plech) a na to se namáčkla izolace. Rošt zajišťoval proudění vzduchu mezi střechou a izolací, především kvůli odvodu vlhkosti z izolace (snižuje účinnost). Pak přišlel systém s folií, kdy se na prkna rovnou naplácla izolace, přes ní se udělal rošt na sádroš/palubky a přes něj se natáhla fólie. Spoje se přelepějí izolačkou a tím je zajištěno, že z místnosti nebude unikat vlhkost do izolace. Nicméně nějaké odvětrání by tam být mělo, u nás jsme nic takového nedělali, protože na původní střeše máme střechu ještě jednu, novou o nějakých 10cm výš :) .
  • 0

#23 begbye

begbye

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2009 - 13:59:44

Panove diky za odpovedi jak zde ve foru tak i v SZ a diky i za nabidky pomoci se stavbou - pokud k tomu dojde, rad jich vymenou za levnejsi pronajem vyuziji.
V tuto chvili nema vubec cenu resit jestli halogen nebo blesky. Vzhledem k tomu ze jeste nevim jak moc by ta stavba byla narocna, a tedy jestli ji podstoupim, je to predcasne. Navic je jasne ze blesky :)

Potrebuji vyresit 2 veci: jestli to jde odizolovat a na kolik to cele vyjde. Jak jsem psal, mam v planu tam udelat i fotokomoru. Delka je kolem 20-30 metru, nebojte se ze bych nepomyslel na prostor pro toalety, stul atd. V podstate bych z toho chtel udelat neco mezi bytem a komorou/atelierem. Tak aby si tam mohli decka hrat zatim co tatka foti, aby tam mohly probihat oslavy vetsiho poctu lidi...
Pokusim se dnes neco nafotit a zmerit, v SZ mam nabidku na pomoc s pribliznym dhadem nakladu a od toho se odrazim. Pokud mate nekdo zkusenosti s izolovanim, dejte mi prosim vedet.
Jinak pokud jde o okna: par malych stresnich, asi by nebyl problem je trochu zvetsit, pak je tam jedno normalni ktere je na urovni mista kde by stal model - bocni prirozene svetlo. Ale nevim nevim. Okno neni prilis velke a je orientovano na jih. Orientace pudy je vychod-zapad. V okoli se delaji pudni vestavby, tzn. ze asi nebude problem tam udelat okna jaka by si clovek namyslel (tedy v ramci toho co dovoli pamatkari).
  • 0

#24 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 19 březen 2009 - 14:15:35

Pokud bys to chtěl izolovat celé tj 30m, odhaduji 40-50 tisíc jen za materiál při tlouštce min. vaty 20cm. Pokud bys šel na mezních 15, bude to zhruba o deset tisíc levnějí. Celkové náklady se tak budou pohybovak kolem 150ti tisíc za celý ateliér. (nepočítám střešní okna a tak, to je dalších 50-70tisíc) Pokud by to tedy mělo být na úrovni bytu s ateliérovým vybavením, počítej s cenou vyšší než 300 tisíc. Což se nevyplatí, pokud to nebudeš opravdu brát spíš jako byt. Pokud by to byl jen ateliér, je jasné že fin. se to nevyplatí. (jako amatér se do svého at. dostanu max 2-3 měsíčně můžeš z toho vycházet)
  • 0

#25 begbye

begbye

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2009 - 14:53:43

Nikdo tu nemluvi o nejake ekonomicnosti nebo navratnosti, to bych se tim musel zivit. Na druhou stranu mam to stesti ze nemusim chodit kazdy den do prace a v tom atelieru mohu byt klidne kazdy den. O to ale nejde. Diky za cenovy nastin.
  • 0

#26 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 březen 2009 - 16:14:26

Ad zateplování stávajících půdních prostor: zásadní problém byl vlhkost a její odvětrání. Z tohoto důvodu se třeba dělaly takové habaďůry jako vytvoření roštu mezi krokvema těsně pod prknama (máme plech) a na to se namáčkla izolace. Rošt zajišťoval proudění vzduchu mezi střechou a izolací, především kvůli odvodu vlhkosti z izolace (snižuje účinnost). Pak přišlel systém s folií, kdy se na prkna rovnou naplácla izolace, přes ní se udělal rošt na sádroš/palubky a přes něj se natáhla fólie. Spoje se přelepějí izolačkou a tím je zajištěno, že z místnosti nebude unikat vlhkost do izolace. Nicméně nějaké odvětrání by tam být mělo, u nás jsme nic takového nedělali, protože na původní střeše máme střechu ještě jednu, novou o nějakých 10cm výš :-) .


Jeníku ty si od fochu, to sem nevěděl? Je to tak říká Jeník, bacha nato, není to enem nahňápat vatu a zadělat to sádrošem!!!
  • 0

#27 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 085 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 19 březen 2009 - 16:46:29

Potrebuji vyresit 2 veci: jestli to jde odizolovat a na kolik to cele vyjde. Jak jsem psal, mam v planu tam udelat i fotokomoru. Delka je kolem 20-30 metru, nebojte se ze bych nepomyslel na prostor pro toalety, stul atd. V podstate bych z toho chtel udelat neco mezi bytem a komorou/atelierem. Tak aby si tam mohli decka hrat zatim co tatka foti, aby tam mohly probihat oslavy vetsiho poctu lidi...


Pokud to máš v plánu nějak takhle (předpokládám, že uvažuješ s celoročním využitím), tak bych řekl, že 750 tis. bude hodně dobrý výsledek stavebních nákladů a to si nesmíš nic vymýšlet. Záleží také na způsobu realizace (na klíč, svépomocí).
Nezapomeň kromě zjišťování o dostatečném zdroji elektřiny, napojení na vodu a kanalizaci, také na vyjádření požárníků. Nemluvě o dohodě s bydlícími pod půdou, kterým budete dělat nad hlavou ejchuchu = zvuková izolace podlahy apod. A i při dobré izolaci bych uvažoval do tohoto prostoru s klimatizací. Když je v létě 14 dní vedro, skoro každé zateplení půdního prostoru jakoby tam ani nebylo ....
  • 0

#28 begbye

begbye

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2009 - 18:32:46

Aha, no tak to je zbytecny se o tom dal bavit, ja cekal ze material vyjde +- na 100 000,- a zbytek bych vyresil svepomoci.
  • 0

#29 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 085 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 19 březen 2009 - 19:28:22

Aha, no tak to je zbytecny se o tom dal bavit, ja cekal ze material vyjde +- na 100 000,- a zbytek bych vyresil svepomoci.


To záleží právě jak to pojmeš. Když to bude všechno jakoby provizorní (např. ta izolace bude jen překrytá fólií, ale už tam nebude přes to žádná deska, sádrokatron nebo něco co udělá větší pohodu prostředí, která by v ateliéru asi měla být, tak to bude peněz méně. Dají se tam třeba natáhnout nějaká plátna, ale jak to bude za půl roku vypadat ? A co podlaha ? Představa, ža tam naskládáš pár dřevotřísek a přetáhneš to PVC - no jde to, ale zase - co to udělá za půl roku ? A podobně.

Určitě se dají udělat nějaké kompromisy, na důležitých místech neštřit, někde něco zjednodušit, ale myslím, že při tom rozmachu, jak jsi naznačil, tam bys asi se 100 tis. nevystačil ani na základní materiál.

Zapomeň na velká párty, urči si potřebný prostor pro ateliér, přidej k tomu tu komoru (kde může být i ten WC - možná lze předpokládat, že současný provoz v ateliéru a komoře nebude), pro děti bude stačit nějaký koutek v rohu ateliéru.
Píšeš, že se Ti tu chlapi nabízí s radou a pomocí. Udělejte na místě schůzku a příjdete určitě na nějaké vhodné řešení jak to půjde udělat....
Luboš
  • 0

#30 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 19 březen 2009 - 21:54:01

Pro zateplení za materiál počítej 500-700 kč na m2 při použití sádrokartonu a minerální vaty. Být tebou, využiji pro ateliér 8 a pro komoru 3 m. Už jen v té práci tě to ochrání před zblázněním. Brousit ten sádroš je peklo, skoro bych ti doporučil alespoň na tohle nějakýho dělníka. Další prostor můžeš udělat posléze, pro ušetření použij například lakované dřevoštěpkové desky. Ty dej ostatně i na podlahu. Dobré je sehnat někoho, kdo ti je schopen sehnat materiál bez dph. Pokud si mákneš a trochu slevíš z nároků, je dle mého vcelku reálné to za těch 100 jako hrubou stavbu udělat s tím, že většina věcí bude spíš předpřipravených, ale jako prostor pro základní manipulace to už bude schopné.... Ono hodně záleží na konkrétních dispozicích, někde dáš pár kaček za odpady, někde tě to vyjde na 50...
  • 0

#31 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 19 březen 2009 - 21:59:20

brousit sádroš je v pohodě, chce to jen pořádně setřít a zbytek vezmeš vibrační bruskou.
  • 0

#32 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 20 březen 2009 - 01:06:55

Chlapi, já úplně čučím jak tu létajú cifry a ešče to nikdo ani neviděél, řešíte podlahu a nevíte jaká tam je, jaké je krytina, kde sú odpady, jaké topení tam udělat, zda bude vlastní kotel, elektřina, nebo odkud brat teplo do článků, o elektrice ani nemluvím, no to je tolik neznámých, že přinejmenčím nejak odhadnút cenu je úsměvné :)

A to vím o čem mluvím :-) , i když poťápaný tak su přece enom zedníkm, ni?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních