Přejít na obsah


Fotka

Kopírování negativů (ne hist. proces, ale jako takové)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 469

Publikováno 25 březen 2009 - 12:58:09

Chtěl bych se optat, zda a s jakým výsledkem je možno okopírovat negativ jako takový. Jaká je pro to nejlepší cesta? Napadá mě přiložení dvou negativů na sebe + prosvícení třeba v rámečku zvětšováku, nebo svícení zvětšovákemna negativ, či ofocení velké kopie pozitivu. Každé má své výhody nevýhody. Tak jen se tak ptám, zda s tím nemá někdo zkušenost, než se do pokusů pustím sám. Zajímá mě hlavně devalvace kvality.

Nejjednoduší na vyzkoušení se mi zatím zdá svícení zvětšovákem na negativ - tedy v praxi si to představuju tak, že bych svítil přímo do foťáku se sundaným objektivem. (nebo pro případ VF na kazetu s filmem - to asi budu zkoušet dnes...)
  • 0

#2 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 25 březen 2009 - 13:01:52

Chtěl bych se optat, zda a s jakým výsledkem je možno okopírovat negativ jako takový. Jaká je pro to nejlepší cesta? Napadá mě přiložení dvou negativů na sebe + prosvícení třeba v rámečku zvětšováku, nebo svícení zvětšovákemna negativ, či ofocení velké kopie pozitivu. Každé má své výhody nevýhody. Tak jen se tak ptám, zda s tím nemá někdo zkušenost, než se do pokusů pustím sám. Zajímá mě hlavně devalvace kvality.

Nejjednoduší na vyzkoušení se mi zatím zdá svícení zvětšovákem na negativ - tedy v praxi si to představuju tak, že bych svítil přímo do foťáku se sundaným objektivem. (nebo pro případ VF na kazetu s filmem - to asi budu zkoušet dnes...)


nemohl by to nějaký temnokomornický mazák předvést v Nedvědici na srazu? misky na vyvolávání budou o velikosti 24x30 cm...
  • 0

#3 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 469

Publikováno 25 březen 2009 - 13:20:56

Nejvetsi problem je, ze bych to potreboval provest 2x jelikoz mi primarne jde o kopii negativu jako takovou, ne prevedeni do pozitivu. Proste zalozni kopie :)
  • 0

#4 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 25 březen 2009 - 13:32:04

Nejvetsi problem je, ze bych to potreboval provest 2x jelikoz mi primarne jde o kopii negativu jako takovou, ne prevedeni do pozitivu. Proste zalozni kopie :oops:


Negativy emulzema k sobě plácnout pod sklo, bliknout zvětšovákem a pak repete. Pokud to bude VF, tak doporučuju film Medix, slabé „rubínové“ červené světlo pro orientaci. Proužkovky stejně jako s papíry do misek.
  • 0

#5 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 25 březen 2009 - 13:38:37

Já v začátcích trochu experimentoval a zkoušel dělat nějaký duplikáty, ale tam mi tehdy šlo i o brutální zvětšení kontrastu (taky jsem na ty pokusy používal Fomu Repro N5). Pokud se pamatuju, někde jsem tehdy četl, že ideální je kopírovat "emulze na emulzi", taky se mi to na 6*9 i kino osvědčilo, ale ono mi šlo i o rozměrovou shodu.
Tak nějak tuším, že při kontaktním kopírování nedochází ke ztrátam vlivem optiky, rovnoměrnosti svícení, rovnoběžnosti atp., zas je ale potřeba zajistit kontakt po celé ploše a to naprosto bez pardonu.
Devalvace kvality - promítal jsem si z kina původní negativy i vykopírovaný pozitivy a žádná velká ztráta se co se pamatuju nekonala.Ale je to už dlouho a moje měřítka se od té doby dost změnily :oops: Samozřejmě, čím víckrát se ten postup bude opakovat, tím větší budou ztráty.
S těma duplicitníma negativama - tam bych ten dotaz směřoval na tvůrce starýma technikama, ti mají vychytaný řízení kontrastu na duplicitních negativech.
Prostě originální negativ je naprosto nenahraditelnej, to je na analogu to krásný i strašný zároveň...
  • 0

#6 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 25 březen 2009 - 13:47:44

Nejvetsi problem je, ze bych to potreboval provest 2x jelikoz mi primarne jde o kopii negativu jako takovou, ne prevedeni do pozitivu. Proste zalozni kopie :oops:


Negativy emulzema k sobě plácnout pod sklo, bliknout zvětšovákem a pak repete. Pokud to bude VF, tak doporučuju film Medix, slabé „rubínové“ červené světlo pro orientaci. Proužkovky stejně jako s papíry do misek.

ten Medix je fajn cesta - pouze pozor aby byl ve vyvojce dostatecnou dobu,
me se v Multigrejdu(pro hist. techniky dostacujici) vyvolal cca za 30sec. Diky tomu ze je to tak rychle jsou na nem videt ruzne cmouhy atd ...

No uvidis sam - vezmu ho ssebou do Nedvedice jako rezervni neg. pro Vandyka.

Tedy min svitit, dele volat - on ten Medix je dost citlivy.
  • 0

#7 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2009 - 18:52:00

Nejvetsi problem je, ze bych to potreboval provest 2x jelikoz mi primarne jde o kopii negativu jako takovou, ne prevedeni do pozitivu. Proste zalozni kopie :oops:


Praktickou zkusenost nemam, ale pokud by se ti s tim nechtelo delat 2x abys ziskal na negativu zpet negativni obraz, tak to stalemuzes udelas jednou, tj. negativ prosvitis na negativ a ten vyvolas jako inverzi (viz muj clanek vyvolavame negativ jako pozitiv), cimz se dostanez zpet k negativnimu obrazu.

S filmovym Super 8 obrazem jsem si mel moznost pohrat s optickym a kontaktnim kopirovanim (jsou na to sice specialni stroje, ale princip u fotografickych negativu je v zasade stejny - nekdy si udelam cas a chtel bych to vyzkouset, teorie je teorie a teprve v praxi objevis ruzna prekvapeni... ) :D
  • 0

#8 FunThom

FunThom

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 září 2013 - 19:34:03

Chcel by som sa spýtať, či sa stane niečo s kopírovaným negatívom (čo bude vlastne pozitív) ak sa bude normálne prezerat na diaprojektore? Zaujíma ma prípadné vyblednutie, či iné zníženia kvality filmu po častejšom prezeraní v priebehu pár rokov (teda či takéto prezeranie nebude mať vplyv na kvalitu ako je tomu pri inverzných filmoch). Chcel by som trochu experimentovať a napadlo mi niečo takéto, aby som nemusel kupovať inverzné filmy a spraviť všetko s negatívom.
  • 0

#9 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 18 září 2013 - 21:22:27

Před několika lety jsem si začal lepit na okno zbytky filmů, především diapozitivů, právě abych mohl pozorovat, jaký vliv má přímé sluneční záření, rozdíly teplot a vlhkost. Není to ovšem exaktní test, je to jen dlouhodobé vystavení nepříznivým podmínkám. První zmizely údaje, co jsem si k tomu napsal fixou, tedy datum vylepení, druh filmu a kde to bylo voláno (E-6), takže tyto údaje už nevím :)
Každopádně do háje šly všechny, ale různě rychle a různým směrem. Byl jsem zvědavý co udělá Fomapan R100. Velmi dlouho se držel bezezměny (jako jediný), ale v posledním roce celý zhnědnul. Řádně uložené referneční vzorky v pravém smyslu slova k tomu nemám, ale ty diáky co si prohlížím a příležitostně promítám, zatím žádné problémy nevykazují. Změny barevnosti těžko posoudit, oko se nechá snadno ošálit a paměť taky.
Občasné promítání je pro diáky normální. Když je budeš mít uložené ve tmě a v suchu, je to ideální a vydrží dlouho. Černobílé filmy obecně vydrží mnohem víc. Černobílý negativ i diapozitiv jsou si vemi podobné (většinou i zaměnitelné), takže by tam velký rozdíl v životnosti být neměl. Jen je vhodné si na diapozitivní použití vybrat negativ s čirou podložkou.
  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 385

Publikováno 18 září 2013 - 21:23:22

tady je takové dlouhé dia vlákno, kde je i kopírovaní negativ/negativ ale jestli je tam něco o životnosti pozitivní kopie si pohledej
http://www.temnakomo...ia/page__st__50
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních