Přejít na obsah


Fotka

Ekvivalentní hodnoty ke starým clonovým číslům


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 březen 2009 - 09:27:52

Ví někdo jaké sou ekvivalentní hodnoty ke starému označení clonových čísel 4,5 – 6,3 – 9 – 12 – 18 – 25 atd.? Děkuji
  • 0

#2 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 březen 2009 - 12:37:12

Ví někdo jaké sou ekvivalentní hodnoty ke starému označení clonových čísel 4,5 – 6,3 – 9 – 12 – 18 – 25 atd.? Děkuji


Nejsou žádné ekvivalentní hodnoty, 4.5 je 4.5, 12 je o chlup víc než jedenáct, 18 o něco víc než 16, 25 víc než 22. Je to jen jinak popsaná stupnice.
  • 0

#3 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 28 březen 2009 - 14:15:20

Tuším, že se tomu říká německá stupnice, a k tomu co napsal Bitovod dodám jen to, že to "o trochu" je skoro úplně přesně 1/3 EV. Kdysi jsem si na to udělal v Excelu takovou tabulku číselnýho vyjádření hodnot clon,časů a citlivostí po 1/3EV a tohle mě na ní asi nejvíc zaujalo...Čili 4.5 je o 1/3 EV víc zacloněno než 4, 6.3 o 1/3 víc než 5.6 atd., krok je stejnej jako u běžné stupnice, tj. sousední čísla jsou rozdíl 1EV.
  • 0

#4 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 březen 2009 - 14:17:40

Tuším, že se tomu říká německá stupnice, a k tomu co napsal Bitovod dodám jen to, že to "o trochu" je skoro úplně přesně 1/3 EV. Kdysi jsem si na to udělal v Excelu takovou tabulku číselnýho vyjádření hodnot clon,časů a citlivostí po 1/3EV a tohle mě na ní asi nejvíc zaujalo...Čili 4.5 je o 1/3 EV víc zacloněno než 4, 6.3 o 1/3 víc než 5.6 atd., krok je stejnej jako u běžné stupnice, tj. sousední čísla jsou rozdíl 1EV.


No jo, to by mohlo bejt, to mi nedocvaklo :twisted:
  • 0

#5 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 28 březen 2009 - 14:23:59

No to víš, já su sice od přírody lenivej, ale občas mi to nedá a nějakou takovou tabulku si stvořím - no a většinou se nestačím divit, co mi z toho vyleze.
Upřímě řečeno, větší "legrace" jsou stupnice U.S. - jakoby stejný čísla, ale úplně jiný hodnoty jako u obvyklýho f: systému.A vůbec nejlepší legrace jsou Kodakovy stupnice - tam měl snad svýho času každej foťák vlastní systém...
  • 0

#6 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 28 březen 2009 - 22:18:28

starych clonovych stupnic je nekolik, doporucuju se tim nezabyvat a prepocitat si otvor znovu. kousek papirove pasky nalepit na objektiv, pak do ruky supleru a kalkulacku a pekne si na pasku vyznacit stupnici "moderni". takto mam oznaceno nekolik starych skel.
  • 0

#7 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 29 březen 2009 - 20:18:01

Rozdíl mezi německou a mezinárodní stupnicí je tak malý, že bych to vůbec neřešil - u čb se neprojeví(hlavně když člověk měří jako třeba já selenovým expozimetrem, který stejně není úplně přesný). Navíc - předpokládám, že jestli se tu objeví Mamiak, tak mne podpoří - užívání německých clon a německé expoziční řady(1/5, 1/10,1/25 atd.) prý zlepšuje karmu fotografovu :twisted:
  • 0

#8 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 29 březen 2009 - 21:02:05

Ale no jistě, správně Ploci, já si právě dělal tu tabulku abych zjistil, jak mám korigovat hodnoty z expozimetru, kdy se ten rozdíl jak sčítá a odečítá oproti mezinárodní stupnici...Rozdíl je fakt minimální, ale dušička má pokoj.
  • 0

#9 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 29 březen 2009 - 21:18:18

Navíc - předpokládám, že jestli se tu objeví Mamiak, tak mne podpoří - užívání německých clon a německé expoziční řady(1/5, 1/10,1/25 atd.) prý zlepšuje karmu fotografovu ;)


Pozor, aby sis nenabehl :wink:,
jsou i lidi uznavajici i jine VF skla nez stara nemecka, tim myslim jina stara.
A ta jsou na karmu jeste o moc lepsi

I kdyz znam cloveka, ktereho nezajimaji skla, jez na predni prirube nemaji slovo Berlin :wink:
  • 0

#10 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 29 březen 2009 - 21:41:25

asi takhle - ten kdo je schopnej vocenit echt německý skla, bublinky v nich, fotografovu karmu a citlivost při tom všem počítá pokud možno ve šajnerech, tak toho rozdíl mezi 1/30 a 1/25 nejenže nemůže rozhodit, ale přijde mu dokonale nezajmavej. soukromě a skromně se domnívam, že ten kdo to má navopak, by s nima pro jistotu pracovat vůbec neměl :wink:
například já sem dneska vodpoledne dorazil u svýho certorufu clonu na doraz někam cca tři milimetry za 36 a pak už jen počítal do deseti (nebo jedenácti, dvanácti...?) nevim. je to jedno - až to poleží tu hodinu a nebo hodinu a půl (pokud jako vobvykle zapomenu) v rodinalu, tak to bude to stejně krásný jako vždycky ;)

pro digitálisty v rouše temnokomorníkově uvádim, že podle stolzeho systému odpovídá mezinárodní hodnotě 1:5,6 hodnota 3,2 nebo starejch cajsovejch 78... to ste z toho moudrý, co? asi jako já :wink:
  • 0

#11 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 29 březen 2009 - 21:57:15

I kdyz znam cloveka, ktereho nezajimaji skla, jez na predni prirube nemaji slovo Berlin :wink:


a tomu zas dobře rozumim. důležitý je vědět, co chci a čemu dávam přednost :wink:
  • 0

#12 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 30 březen 2009 - 17:33:23

k tomu co napsal Bitovod dodám jen to, že to "o trochu" je skoro úplně přesně 1/3 EV.


Ne skoro, je to opravdu přesně o 1/3EV. Pokud máte DSLR (já vím že je to tu nevhodné slovo :cry: ), tak ta má obvykle v custom funkcích možnost volby kroku po 1/3EV místo implicitních 1/2EV. Zkuste si to - a hele, najednou se vám na displeji při každém třetím kroku objeví čísla právě z té klasické "německé" řady :) :lol:
  • 0

#13 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 30 březen 2009 - 21:01:32

tomashr: DSLR - no fuj... Jak říkám, já si to napočítal přesně od f:1 po f:128(myslim) no a ono tam to zaokrouhlování je místy trochu hrubší než u klasické stupnice. Jestli je to "přesně" opravdu nevím, nějak si nepamatuju, z čeho německá stupnice vychází :lol: Vono totiž každej systém má svou "výchozí" hodnotu(y). V praxi mě to moc netrápí, tak jak píše Mamiak.Já si to počítal opravdu jen tak, jaksi z přirozené zvídavosti.

Mamiak: Jěště bych dodal, že pokud vůbec dotyčný používá expozimetr, tak jedině BEWI kukátkovej optickej :D : měří v scheinerech(no jo, ale kterých, když existují dva systémy :) ), používá německý stupnice, a když člověk zjistí, jak pro něj vypadá "poslední čitelný" číslo, tak se na něj dá většinou i spolehnout.A nepotřebuje baterky a netrápí ho stárnutí selenovýho článku.Leda tak šedej zákal. :cry:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních