Přejít na obsah


Fotka

Nemocný OM-4


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 30 březen 2009 - 16:04:46

Měl bych dotaz na příznivce OM systému.
Přišel mi do ruky jeden OM-4, který nefunguje, ale poněkud zvláštně...
Když jsem ho dostal, měl vyndané baterky a zvedlé zrcadlo. V okamžiku vložení baterek se sama od sebe otevřela závěrka a už zůstala otevřená. Páčkou posunu filmu nejde hnout, ani jinak to nehodlá spolupracovat, pouze pípne když se přepne do režimu battery check. Skoro mi přijde, že ten přístroj možná ani nebude vadný, jen se dostal do nějakého nedefinovaného stavu a pokud by dokončil cyklus expozice do konce, tak by pak už jel... Ale jak toho docílit? Nesetkal jste se už někdo s podobným chováním?

A doplňující dotaz - máte případně tip na nějaký osvědčený servis starých Olympusů, nejlépe v Praze?
  • 0

#2 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 30 březen 2009 - 22:27:11

Vyzkoušej následující postup: zmáčkni tlačítečko BLOCK - najdeš ho když držíš foťák normálně, objektivem od sebe, vlevo dole, pod zmiňovaným nápisem, prostorově je to v přechodové oblasti mezi tělem a bajonetem. Držíš je zmáčknuté a volič času otočíš na červenou 60 nebo B, tím OM-4 přepneš do mechanického stavu a měla by se uzavřít závěrka a spadnout zrcadlo.
Pokud tohle nepomůže, tak to bude něco vážnějšího.
  • 0

#3 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 30 březen 2009 - 22:39:19

Stahni si manuál http://zuserver2.sta...nuals/om4-a.pdf na straně A-41 je to ve formě obrázku, což ti napoví víc než můj písemný projev. A pak ten manuál je dobrý na vysvětlení jak OM-4 měří a ukládá hodnoty.
  • 0

#4 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 31 březen 2009 - 06:15:16

Vyzkoušej následující postup: zmáčkni tlačítečko BLOCK - najdeš ho když držíš foťák normálně, objektivem od sebe, vlevo dole, pod zmiňovaným nápisem, prostorově je to v přechodové oblasti mezi tělem a bajonetem. Držíš je zmáčknuté a volič času otočíš na červenou 60 nebo B, tím OM-4 přepneš do mechanického stavu a měla by se uzavřít závěrka a spadnout zrcadlo.
Pokud tohle nepomůže, tak to bude něco vážnějšího.


Na tohle jsem už přišel a nepomohlo, takže asi je něco v xxxxx :lol:
  • 0

#5 Reccas

Reccas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 březen 2009 - 07:22:47

Nevím, jak je to s OM 4, ale OM 2 S/P, co se mi dostal do ruky, měl obdobný problém. Několikerým vynímáním a zpětným zandaváním baterií se mi podařilo zmiňovaný problém vyřešit. Bohužel je vadný transport filmu a poškozená flex- neopravitelné. Ani Oly nemá potřebné díly (i kdyby ano, jejich cena převyšuje reálnou hodnotu fotoaparátu). Prostě mi to připadá, že se předchozí uživatel pokusil natáhnout závěrku během expozice. A to bývá pro tyto aparáty smrtelné. Raději ruce pryč.
  • 0

#6 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 31 březen 2009 - 14:52:03

Tak jsem to opravil - popadl mě záchvat zuřivosti, milým OM-4 jsem praštil o stůl, závěrka zajela, zrcadlo se vrátilo a od té chvíle vše funguje perfektně...
Prostě kdo viděl film Armageddon s Brůsem Vyližem, tak to byla přesně ta scéna na konci "Tákhle řešime problemy na růské orbitalni stanici", třísk do toho hasákem a raketoplán v pohodě odstartuje :wink: :lol:

Důrazné varování - rozhodně to nikomu nedoporučuji jako standardní metodu opravy staré fototechniky!! Nicméně když jsem otevřel thread, tak jsem pokládal za vhodné seznámit s výsledkem...
  • 0

#7 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 31 březen 2009 - 15:55:10

Dovolím si prognózovat, že se problém vrátí (v nejméně vhodném okamžiku). Doporučil bych CLA mechanismu pohybu zrcadla.
  • 0

#8 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 31 březen 2009 - 16:05:28

Dovolím si prognózovat, že se problém vrátí (v nejméně vhodném okamžiku). Doporučil bych CLA mechanismu pohybu zrcadla.


Můžeš mít pravdu, podotýkám ale, že mi jde spíš o nafocení nějakého "demo" filmu a pak to skončí ve vitríně, rozhodně to nikdy nebude primární foťák, na který bych byl vázaný. Takže si mohu dovolit tomu nechat volný vývoj...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních