Přejít na obsah


Fotka

Praktina FX - objektivy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 duben 2009 - 06:43:26

Nenašel jsem vlákno odpovídající v sekci malém formátu a zakládat nový mě přijde zbytečný tak aspoň tady.
Nevíte co je to za typ bajonetu? je to Carl Zeiss Jena Tessar 50mm a přemýšlím, že by potřeboval nějakýho širšího bratříčka. Normálně používám skla nikon, ale tenhle foták po dědovi nebo spíš to sklo má vždycky takovej pěknej fíling (nesnášim to slovo, ale nevěděl jsem jak to jinak vyjádřit.
Vložený obrázek

vlákno založeno a příspěvek přesunut. Notorius 8:23 2.4.09
  • 0

#2 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 duben 2009 - 07:51:39

je to bajonet Praktina....poněkud neobvyklý...ale těch tehdy bylo...
občas se něco najde u Škody, měli tam onehdá jakousi 35 na Praktinu, běžně bývá Tessar 40/4.5

také o něm uvažuju...do sbírky
  • 0

#3 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 duben 2009 - 08:20:45

Díky administrátorovi za založení vlákna.

je to bajonet Praktina....poněkud neobvyklý...ale těch tehdy bylo...
občas se něco najde u Škody, měli tam onehdá jakousi 35 na Praktinu, běžně bývá Tessar 40/4.5

také o něm uvažuju...do sbírky


Tak skoro mě překvapuje, že ty jako takovej velkosběratel ho eště nemáš :twisted: . Ta 35 by byla příjemná v podstatě bych si sní asi vystačil. Každopádně foták u nás v rodině koluje už 50 let a je bez ujmy, je to celkem slušnej kus kovu, ty nemčouři to měli celkem vymáklý. Jen budu muset nechat vyčistit spoušť, protože někdy musím hodně domáčknout, aby spustila.
  • 0

#4 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 2 duben 2009 - 09:43:13

Byly dva typy Praktin, FX a IIa. Objektivy na IIa půjdou na FX nasadit, ale pravděpodobně bude problém se skákací clonou a myslím, že to nepůjde použít ani s omezením. Tyto objektivy jsou ale vzácnější než starší typy (vypadají jako zmenšené objektivy na P-six včetně systému skákací clony). Na FX funguje skákací clona s natahováním jako je u záklaďáku na snímku. Pak už existoval s touto skákací clonou pouze zmíněný Flektogon 2,8/35. Ostatní výměnné objektivy měly pouze předvolič clony a fungují na obou typech Praktin.
  • 0

#5 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 duben 2009 - 15:07:04

Byly dva typy Praktin, FX a IIa. Objektivy na IIa půjdou na FX nasadit, ale pravděpodobně bude problém se skákací clonou a myslím, že to nepůjde použít ani s omezením. Tyto objektivy jsou ale vzácnější než starší typy (vypadají jako zmenšené objektivy na P-six včetně systému skákací clony). Na FX funguje skákací clona s natahováním jako je u záklaďáku na snímku. Pak už existoval s touto skákací clonou pouze zmíněný Flektogon 2,8/35. Ostatní výměnné objektivy měly pouze předvolič clony a fungují na obou typech Praktin.


na něco jsem koukal na ebay po nějakým sledování by se asi i dalo něco od carl zeiss sehnat přímo se systémem odclonění a zaskakováním v 35mm ohnisku. Ale docela mě překvapilo kolik některý prodávající chtějí za praktinu FX + objektiv, to snad ani nemůžou prodat... ta cena je spíš jejich zbožný přání.
  • 0

#6 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 duben 2009 - 16:53:15

http://www.fotoburza...v_praktina.html
kdyby se to někomu hodilo celkem pěkný přehled objektivu s bajonetem praktina, který jsem našel.
  • 0

#7 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 10 duben 2009 - 17:46:39

Jo, to je parádní stroj. Mám po dědovi IIa a skutečně ty fotky mají něco do sebe. Bojím se jen konečné životnosti závěrky.
Jinak v době předdigitální (rozuměj "když jsem ješte neměl digitál, ale ostatní už jo") jsem s ní úspěšně machroval když jsem vyndal hranol. Takovej živej náhled tehdy nemělo nic, jedině Flexaret :-))
  • 0

#8 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 20 duben 2009 - 15:02:13

Jo, to je parádní stroj. Mám po dědovi IIa a skutečně ty fotky mají něco do sebe. Bojím se jen konečné životnosti závěrky.
Jinak v době předdigitální (rozuměj "když jsem ješte neměl digitál, ale ostatní už jo") jsem s ní úspěšně machroval když jsem vyndal hranol. Takovej živej náhled tehdy nemělo nic, jedině Flexaret :lol:)


Jo se závěrkou je to problém. Plátno už začíná být takový dost křehoučký. Oprava je prý nerentabilní a hlavně náhrada už asi ani není. Takže maximálně lidová tvořivost...
Nevíte někdo o něčem čím by se dala závěrka udržovat, neco čím se napouští, aby si zachovávala stejnou pružnost?
  • 0

#9 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 22 duben 2009 - 09:56:05

Pokud je pogumování plátna narušené jen trochu, někdy pomůže štetec namočený v lihu a rozetřít poškozené pogumování. Případně přisypat trochu pudru (dětského zásypu). Ale opatrně a raději na plátnech, kterým už není jinak pomoci a stejně prosvítají.
  • 0

#10 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 22 duben 2009 - 10:21:18

Skoro přesně pasují roletky na Zorkij nebo FED. Jednou jsem to dělal a stačilo trošku obrousit závěs. Ruské roletky se dají koupit. Taky se dá koupit závěrkové plátno ve větším kuse (asi A4) a vystříhnout potřebnou velikost.
  • 0

#11 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 září 2009 - 09:57:55

tak se mi konečně podařilo natrefit na 35/2,8 flektogon a v pěkným stavu a už slouží na plno.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních