Přejít na obsah


Fotka

ustalovače


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 duben 2009 - 17:10:25

Vážení, potřeboval bych radu, zda je možné smíchat Fomafix a Rapid fixer od Ilfordu. Bude to mít na funci vliv :lol:? Chci to na papíry. Díky.
  • 0

#2 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 5 duben 2009 - 23:54:24

Ustalovač je ustalovač, stát se nemá co. Jen nechápu, proč sis nekoupil více levného a stejně dobrého fomafixu. Nebos ten ilford dostal a vymýšlíš, jak ho ve svém procesu zužitkovat?(otázka pro zajímavost, důležitá je pro tebe první věta).
  • 0

#3 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 6 duben 2009 - 06:58:09

Ploci, s temi rychlymi soudy typu "vice levneho a stejne dobreho" bych byl opatrny. Delal sis nejake testy? Vis jak se chova fomafix a ilford rapid fixer?
Rapid fixer ma vyrazne vyssi kapacitu, ustalis v nem vice materialu, takze v konecnem dusledku neni drazsi nez fomafix. Navic se da koupit v 5l kanystru a to je pak ta cena zase trochu privetivejsi. Takze moje odpoved je pokud komercni reseni tak rapid fixer, pokud nekomercni, tak kupovat thiosiran sodny a michat si ustalovac sam. Ja napr. vyuzivam vyhod zasaditeho TF2.
A vubec, nejlepsi by bylo tento dotaz presunout do odpovidajiciho existujiciho vlakna napr.
click
  • 0

#4 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 duben 2009 - 07:14:27

Já neříkám, že jsou zcela stejné. Jenom se domnívám, že u papírů nebude podstatný rozdíl. Hlavně ale nechápu, proč to vůbec směšovat. To mi není jasné.
  • 0

#5 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 duben 2009 - 07:25:34

Díky za vaše reakce. Připadalo mi, že to nemůže být problém, ale nebyl jsem si zcela jistý.. Odpověď na otázku, proč to míchám, je zcela prostá. Měl jsem dost namíchaného fomafixu do misky na 24x30, ale na 40*60 by to nejspíš nestačilo. V sobotu jsem sehnal jen Iford a bylo mi líto fomafix nevyužít. Takže tak.
  • 0

#6 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 6 duben 2009 - 07:40:09

Ploci:
řekl bych, že zrovna levný ten Fomafix nebude! Především je dobré se podívat do datasheetu, kolik materiálu lze v jednom litru prac. roztoku ustálit a pak už jen spočítat na kolik Tě vyjde zpracování např. 1m2 barytovaného papíru. To samé pak udělej pro ustalovače jiných značek. Jak jistě zjistíš, nízká cena Fomafixu je jenom zdánlivá! Třeba Hypam od Ilfordu je ve skutečnosti levnější, ačkoliv při nákupu "vysolíš" víc. Prostě déle vydrží.
Abych si také přihřál polívčičku 8-O Nejlevněji vychází ADOLUX Adofix, ale k tomu už se dopočítáš sám :-)

jh:
asi by to mixnout šlo, ačkoliv se v obou případech jedná o rychloustalovače otázkou je, jak odlišné složení ve skutečnosti mají. On ten rapid fixer se doporučuje k ustálení filmů po vyvolávání pyrovodama, takže může být trochu odlišný a nejspíš i méně kyselý. Ve Fomafixu je dle bezp. listu thiosíran amonný 10-50% a kyslelina octová 1-5% (ostatní látky neuvedeny), pH 5,5-5,8. Bezp. list od Ilfordu uvádí Ammonium Thiosulphate 36-50% a pH 5,1. Teroreticky je to podobné, ale raději bych si počkal na odpověď někoho z místních chemiků. Já mohu jen říct, že bych rozhodně nemíchal klasický kyselý ustalovač s rychloustalovačem (ačkoliv i to by to mělo být možné, když si vzpomínám na recepty ustalovačů, tak se z kyselých dělaly rychloustalovače právě pomocí přídavku amonné soli).
  • 0

#7 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 6 duben 2009 - 07:41:36

Aha, takže s křížkem po funuse...
  • 0

#8 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 duben 2009 - 07:49:41

Aha, takže s křížkem po funuse...

Jo, po funuse... Ale dík, rád jsem si to přečet´. No smíchal jsem to, ustálil Adox FB a za pár let vám povim.
  • 0

#9 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 duben 2009 - 08:08:13

Já sám si už nějakou dobu míchám, proto jsem si hned neuvědomil, že i ten fomafix je rychloustalovač. Už se divím méně.
  • 0

#10 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 6 duben 2009 - 18:44:46

trocha matematiky, pánové (ceny fotoškoda)...

Fomafix 5L, ředění 1+5 -> 30 l pracovního roztoku, 17 filmů/l roztoku
=> 510 filmů celkem. to při ceně 570 Kč dělá 1,12 Kč/film.

Ilford Hypam 5L, ředění 1+4 -> 25 l pracovního roztoku, 24 filmů/l roztoku
=> 600 filmů celkem. to při ceně 846 Kč dělá 1,41 Kč/film.

a nebo se u ilfordu automaticky počítá s tabulárníma filmama (který ustalovač vyčerpávaj o něco dost víc)?

nebo sem blbej?

...
  • 0

#11 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 duben 2009 - 19:19:25

Lukasu, přes tvoje tabulární oblouznění máš body navíc, možná se zmíním u nejtemnějšího :) . Takto se mně vlastně zastat.

Druhá věc je, že tento výpočet dokazuje nesmyslnost nějakých dohadů po ekonomické stránce(ilfordí ustalovač neznám, takže abych byl zcela spravedlivý nemohu tvrdit, jaký je oproti fomáckému). Nuže pánové - míchejme :roll:
  • 0

#12 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 6 duben 2009 - 19:41:16

s tim poblouzněnim to nebude tak horký - 99% fotim na HP5+ - jenomže... když člověk vidí, jaký fotky lezou z delty400 v dd-x...

jinak s tim mícháním - dělám si TF-2 kvůli filmum, jenom mi nějak neni jasný - kolik filmů by měl teoreticky ustálit 1 litr TF-2 (uvážim-li, že je v něm 250g thiosíranu sodného bezvodého)?
mě totiž až tak levně nevychází (cca 80 kč na litr... nebude se někde/někdy ještě shánět ten levnej thiosíran?)
  • 0

#13 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 duben 2009 - 19:59:56

Jsem si říkal, že to nebude tak hrozné :roll: . Ale ostražitost je základem všeho.

Ja ale zminuješ, že používáš ten zásaditý ustalovač - má ještě nějaké výhody, krom použití po pyrovodách? Novým věcem se tak úplně vždycky nebrádím, ne na vše jsou dogmata, jenom z nich mám trošku strach. Opravdu stačí to krátké praní, jak psal bzencak? Sice věřím tomu, že věci rozumím, ale je to nezvyklé
  • 0

#14 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 duben 2009 - 20:11:44

oprava - věřím tomu, že věci rozumí
  • 0

#15 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 7 duben 2009 - 08:32:37

no já peru raději 5 minut, a taky teda věřim, že to stačí :)
a filmy zatim vypdaj tak, že to stačí
hlavně neni potřeba přerušovat
a zmizely mi problémy s dírama ve filmu (asi sem ten fomafix málo ředil nebo co, nebo sem měl moc koncentrovanej přerušovač, ale měl sem předtim dirky v emulzi docela často)
  • 0

#16 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 7 duben 2009 - 10:42:41

Lukas_87:
Ne ne Lukáši, rozhodně (cituji) "nejsi blbej"!

Spočítal jsi to zcela správně. A jak tak na to koukám, pokud použiji uvedené ceny od Škody, při ustalováníí filmů je Fomafix ekonomičtější! Omlouvám se za mystifikaci :)
Ovšem na svou obranu ještě musím upozornit, že každá mince má dvě strany! Pokud použiji stejný matematický postup na papíry, situace se tak trochu změní:

Fomafix 5L, ředění 1+5 -> 30l prac. roztoku, 3m2/l roztoku
=> 90m2 celkem. To při ceně 570Kč dělá 6,33Kč/m2 RC papírů

Hypam 5L, ředění 1+9 -> 50l prac. roztoku, 4m2/l roztoku
=> 200m2 celkem. To při ceně 846Kč dělá 4,23Kč/m2 RC papírů

Tady je naopak výrazně ekonomičtější ten Hypam!
  • 0

#17 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 duben 2009 - 10:47:23

Fomafix je hlavně nahovno, jelikož smrdí. A na to je to vaše počítání krátký .)
  • 0

#18 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 duben 2009 - 11:43:30

Fomafix je hlavně nahovno, jelikož smrdí. A na to je to vaše počítání krátký .)


potvrzuju - v kombinaci s takovejma fomatonama 532 sem si z něho jednou v hůř větraný koupelně uhnal takovej bolehlav, že mi vydržel tři dny :) a to nejsem nijak háklivej
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 duben 2009 - 11:47:42

Taky jsem z něj míval bolehlav. Z toho, jak mě do hlavy třískala manželka, že zas smrdí celej byt, moje oblečení, všechno. To jsem navíc ještě přerušoval octem :) Nevětraná komora mi sdílí dveře s ložnicí, takže se jí ani nedivím :)
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 duben 2009 - 11:52:30

No prostě mi nedá než parafrázovat závěrečnou scénu z filmu Limonádový Joe. :)

"A proto! A proto!: smradu prostý, alkalický TÉ - EF - DVA" :lol:
  • 0

#21 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 duben 2009 - 11:57:14

zásadní dotaz - dá se tf2 poznat po tmě po čuchu? :lol: a nebo je smradu prostej zas moc :)
  • 0

#22 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 duben 2009 - 11:59:39

zásadní dotaz - dá se tf2 poznat po tmě po čuchu? :lol: a nebo je smradu prostej zas moc :)

Naprosto smradu prostej není. Pokud v něm vymácháš prsty, tak slabej odér je z nich cejtit.
  • 0

#23 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 7 duben 2009 - 14:22:07

ilford hypam nesmrdí?
fakt?
no tak to si klidně připlatim :lol:

jinak s těma kapacitama - když koukam na ty metry čtvereční a filmy... ilfor evidentně počítá s tabulárníma filmama, foma jede na klasiku. jinak to nemi možný vysvětlit .)

díky všem.
  • 0

#24 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 duben 2009 - 14:24:33

ilford hypam nesmrdí?
fakt?


ne tak děsivě
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních