Přejít na obsah


Fotka

Plaubel peco


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 5 duben 2009 - 23:52:22

Zdravím. Jakkoliv je můj rozpočet stále napjatý, cítím trošku, že jakkoliv pro naprostou většinu snímků stačí co nejprostší sklopný přístroj, jsou situace, kdy naklonitelnost čelůvky byla by záhodna. Naraziv ne německé e-bayi na Plaubel Peco Junior 9x12/10x15 táži si, má-li kdo s aparáty oné značky a nejlépe s tímto nějaké zkušenosti. Podotýkám, že o práci s lavicovým přístrojem(to jsem to hezky počeštil 8-O )nevím nic, takže můžete radit hezky zeširoka a já si to vděčně a rád poslechnu.
  • 0

#2 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 6 duben 2009 - 06:02:14

hmmm, jeden mám 8-O
jen jsem trochu ztracený v těch různých modelech, mám černý strojek s černými destičkami. co by Tě na tom přístroji zajímalo?
  • 0

#3 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 duben 2009 - 07:16:50

Ten, který jsem začal sledovat, nemá objektiv ani závěrku. A v čelůvce je kulatý otvor. Jde mi o to, jestli jsou destičky dostupné, jak to udělat se závěrkou atd. Určitě se to tu už řešilo, ale vyhledávání není vždycky snadné.
  • 0

#4 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 duben 2009 - 08:03:36

A abych doplnil - má červený měch. Jinak toho na něm moc napaného není.
  • 0

#5 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 duben 2009 - 09:35:11

A zde obrázek: Vložený obrázek
  • 0

#6 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 6 duben 2009 - 09:43:32

ploci, sice plně chápu to sklápění, ale přece jen, neni to tak trochu zrada? co by na to řekli ve zschachwitzu na pirnský ulici?
  • 0

#7 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 duben 2009 - 19:49:50

Co by na to řekly na onom vzněšeném místě, na to mám strach byt jen pomyslet.

Dokonce se za onu myšlenku stydím. Naklánění čelůvky a jejího opaku(přemýšlím, zda ji nazvat zadní čelůvka, či spíše teménka) bych tolik nepotřeboval, navíc možná poradíš nějakou civilizovanější možnost řešení. Spíše ale vidím problém v dlouhých ohniscích. S dvojitým výtahem mého certotropu mohu využít polovinu svého širokého anastigmatu unofocal, tedy nějakých 24cm. To není špatné, ale pokud bych někdy došel k tomu, že mám důvod a dostatek schopností se pokusit o portrét, bude věc vyžadovat nejméně f=30cm, možná i 60cm. Dalo by se to využít i na některé záběry v krajině, i když nevím, zda-li bych se s takým nesložitelným přístrojem nosil.

Jakkoliv je to však přístroj dekadentní stavby, domnívám se, že polehčující okolností je, že se jedná o stále ještě nemecký aparát, je vybaven na ten nejsprávnější z malých negativů a navíc má červený měch. Sám si to ale nerozsoudím.
  • 0

#8 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 duben 2009 - 09:29:13

výrok s.o. zní po krátkym autokolokviu následovně:

je-li přístroj skutečně z německa a má-li měch v barvě kardinálského šarlatu, lze udělit dispens
  • 0

#9 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 7 duben 2009 - 11:21:51

zvláště když je značka Plaubel, kteréžto značky aparát vlastní i jiný člen S.O. :lol: bohužel o tomto typu neporadím, mám jiný typ. A o Plaubelu se toho an netu nedá moc najít... :)
  • 0

#10 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 duben 2009 - 18:20:20

Tedy děkuji jeho temné eminenci a ctěnému temnictvu vůbec za důkladné a správné posouzení a rozřešení závažného problému po stránce praktické i věroučné :-P .

S tím, že na internetu nic nenajdu, je to svatá pravda. Akorát jsem narazil(náhodou) na fotolabor forum fotoimpexu. Jeden uživatel onoho přístroje se ptal, zda-li leze pořídit filmy formátu 10x15cm. Jelikož podporuji každého podobného, zaregistroval jsem se, abych tomu Postkartenformatliebhaberovi poradil, že foma se nevzdává a film onoho formátu stále produkuje. Jaký div, že když jsem se pak přihlásil a pokusil se napsat, dozvěděl jsem se, že nemám oprávnění na odpovídat či co. Vysvětlení veškeré žádné. To tam snad vede nějaký Turkische Auslander, jinak to není možné.

Trošku se začínám bát, že když to koupím, tak na to nic neseženu, a destičky a také ty ptákoviny budu někde soustružit, místo abych fotografoval :-)
  • 0

#11 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 7 duben 2009 - 19:22:32

Trošku se začínám bát, že když to koupím, tak na to nic neseženu, a destičky a také ty ptákoviny budu někde soustružit, místo abych fotografoval :-P


mno ty destičky na to zdá se být budou dosti jednoduché. Počítám plech kvadrátního formátu a na něm z rubu jeden tlustší kulatý, kterýž zapadne do otvoru, v obou pak soustředně vystružena díra odpovídající příslušné fršlus. To by neměl býti gróse problem firobiti :-)
  • 0

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 duben 2009 - 19:45:54

Nezapomínejte, že každý i drobný nedostatek, který se teď snažíte nevidět bude v terénu opravdickým problémem. Zvláště pokud je -15, stojíte v půlmetrové závěji ve sněhu, fouká a padá omrzlice - tam se fakt poznají kvality fotoaparátu, zvláště toho velkoformátového....

Tím nechci mentorovat, ale mě by třeba vživotě nenapadlo, jak nepříjmné je v těchto podmínkách byť jen vyměnit objektiv, ač měněno na tak primitivním a funkčním systému, jako je Sinar... Doma v obýváku je vše tak snadné :) A to nemluvím o přenášení, skládání atp...

Proto bych se opravdu vyvaroval kompromisům hned od začátku, jsou to přecijen velmi ohrožené peníze. Ono se řekne, jak se cokoliv vyřeže, vysoustruží, nicméně tohle neumí každý, ani to není levné...
  • 0

#13 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 duben 2009 - 20:46:12

Nechat si něco vysoustružit je v tomhle případě drobnost - mám známého nástrojáře, séria by asi nešla, ale třeba převlečnou matici už mi dělal. Spíš mám obavy třeba z toho, jaké jsou na to kazety - plaubel prý dělal vlastní, a ty nahradit nepůjde...
  • 0

#14 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 duben 2009 - 21:11:19

Vím, že se ptáš na Plaubel, ale nedá mi to. Doporučil bych ti spíš tenhle strojek Linhof Kardan Color I když nevím, zda trváš na 10x15, tohle je max 4x5. Vypadá možná divoce, ale měl jsem ho chvíli doma a nemít už závazek na koupení horsmena, určitě bych si ho nechal. Je to malé, velmi lehké, velmi šikovné a přesné. Nejlepší je skladnost. I když to má výtah někde 400mm + integrovaný širokoúhlý měch, díky rozebiratelné kardanové tyči se to vejde i do malého batůžku. Prostě malinko omezený kardan s přenosností sklopky. Příslušenství milion a cena byla výborná. Nenech se zastrašit cenami co jsou na sofort kaufen, co jsem to sledoval tak ceny byly od pěti, do deseti tisíc, záleželo na stavu. Tyjo, já si ho snad sám pořídím :)
  • 0

#15 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 duben 2009 - 21:44:10

Hm, zajímavé. Jak jsem napsal, byl by to pro mne přístroj se zcela omezeným využitím, takže se musím hodně rozmýšlet, ale ta linhofka je zajímavá. Mal sehen...
  • 0

#16 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 8 duben 2009 - 06:09:57

nevím jak starý Plaubel ale to co mám je na klasické univerzální kazety. destičky na tn starší plaubel jsou ještě poměrně v pohodě, příslušenství se dá sehnat na vše možné včetně tohoto plaubelu - i když si musíš počkat a mít štěstí. a seženeš věci o kterých jsi nevěděl že existují ale kupuješ naslepo, protože si nikdy nejsi jistý zda to sedí na tvůj přístroj. plaubel měl sice díly očíslované....ale katalog jsem k tomu nikde neviděl.... :-)
  • 0

#17 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 8 duben 2009 - 07:36:25

Trochu odběhnu od hlavního tématu - s tím snadným vysoustružením to není až tak jednoduché. Vždycky nejsložitější je příprava, rozkreslení, vyrobení přípravků, abys to vůbec mohl uchytit a opracovat. Což je náročné na čas. U jednokusové výroby se to promítne do ceny výrobku ve 100procentní výši. Pár takových jednorázových věcí na zakázku a za chvíli si na ceně původní kamery.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních