Přejít na obsah


Fotka

Stereo 35


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
29 odpovědí na toto téma

#1 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 duben 2009 - 21:11:39

Zdravím, známý, který přšel na digi, rád sbírá stereokotoučky a rád by udělal i vlastní snímky tohoto druhy. Nejraději by právě tento přístroj vzhledem k tomu, že užívá běžný kinofilm, ale nebylo by špatné získat názor někoho, kdo má praktické zkušenosti. Případně pokud by někdo o takovém přístroji věděl, či ho chtěl přímo prodat. Nejlpe ovšem s takým tím vyražečem, či jak to sluje, jenž vystříhá jednotlivá okénka - přístroj se s ním prý prodával v sadě, a bez něj by celá věc nabyla na obtížnosti.
  • 0

#2 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 duben 2009 - 18:38:48

Kdo hledá, obvykle najde. Našel jsem jeden kus i s řezačkou za 3500 u škody. Našel by se někdo, kdo by ho tam pro mne koupil? Peníze bych samozřejmě poslal předem.
  • 0

#3 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 8 duben 2009 - 16:19:00

Kdo hledá, obvykle najde. Našel jsem jeden kus i s řezačkou za 3500 u škody. Našel by se někdo, kdo by ho tam pro mne koupil? Peníze bych samozřejmě poslal předem.


no, ja ti to koupim, ale takovehle kupy nemam moc rad, o Stereu 35 nic nevim, nerozumim tomu, dale je tu moznost ze se to nebude libit atd...
  • 0

#4 dm

dm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 duben 2009 - 13:44:09

Stereo 35 mám, používám. Je to jednoduchá krabička, uzávěrka jen 60-tina a b-éčko. Funguje mi to dobře, největší opruz je asi sehnat prázdné kotoučky, to je problém. Dává se tam kinofilm, nějaký jemnější diák, próvia např. Kotoučky jsou z toho hezký. No ale jak říká Jack Nickolson v Easy Rider, it leads to harder stuff... Takže pak přišel Sputnik, ale to už je další příběh. Dotazy zodpovím, budou-li...
  • 0

#5 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 duben 2009 - 14:46:08

No mně se 3500 zdá skoro až dost. Jestli to nepotřebuješ teď hned, doporučil bych ještě chvíli hledat.
  • 0

#6 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 10 duben 2009 - 17:04:51

Jestli ti stačí ta 1/60 a B, tak s ním budeš možná i spokojenej. Mě to donutilo přejít na Belplasku a pak i Sputnika, podobně jak výše psal dm.
Sehnat u nás kotoučky je pakárna, protože všichni původní výrobci už výrobu ukončili. Naštěstí je po světě podobných bláznů dost, z nichž jeden nedávno rozjel výrobu http://www.fresavola.../Home/Home.html. Neměl jsem je v ruce, takže zkušenost nemám. Od kotoučků z Meopty se liší rozměry - jsou asi o 0,2 mm větší - a materiálem - české jsou uvnitř papírové a na povrchu plechové, tyhle mají uvnitř plech a na povrchu papír, stejně jako původní ViewMaster. Měly by být plně kompatibilní.
Jinak ta 1/60 je podle mě neštěstí. Jediná prakticky použitelná citlivost je 100/21° a i s tou se mi stalo, že jsem neuclonil. Jakmile je málo světla, tak by se zase hodila aspoň 1/30. Prostě to je na fotky venku když je normálně, nebo v noci na B. Přitom je to jedinej stereofoťák se kterým lze fotit na plnou díru. U všech větších formátů je potřeba clonit kvůli hloubce ostrosti aspoň na 8 u kinofilmu, se Sputnikem dokonce na 22 (a je to ještě málo). Kdyby Stereo 35 mělo i jiný časy, tak by se s ním dalo třeba na koncertech fotit na ISO 800 a plnou díru. To je s jinými stereofoťáky problém. Dobré je i přeměření skutečných časů závěrky, můj exemplář má 1/69s.
Jo a pozor na focení s bleskem. Středový kontakt v sáňkách není X ale M!!! To je taky nepochopitelné na začátek 70. let 20. století. Já jsem si vevnitř přepájel jeden drát, tak už tam mám X.
Dá se s ním užít spousta legrace, vřele doporučuju.
3500,-Kč je nižší průměr, co tak lehce sleduju ceny. Odpovídá spíš sběratelské hodnotě než fotografické. Bez vysekávačky nebrat, nebo jen za hodně zajímavou cenu. Já ti pak můžu půjčit mojí vysekávačku, moc jí nepoužívám.
Pokud do něj fakt půjdeš, tak při focení mysli na to, že do kotoučku se vejde 7 dvojic - foť série po sedmi a budeš mít parádní kotoučky. Na jeden film se vejde asi 80 dvojic, tak nešetři, ať nefotíš jeden film rok jako já. Poslední rada pro focení: nejbližší objekt nesmí být blíž než 2 metry.
Nezapomeň se pak pochlubit, existují i stereoprojektory na kotoučky, tak můžeme udělat kotoučkové promítání.
Do toho krámu klidně zajdu vyzkoušet technický stav...
  • 0

#7 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 14 duben 2009 - 06:58:24

Drevorubci:

Děkuji za také množství rad, je totiž dost těžké něco zjistit. Nebylo to pro mne, ale pro známého, který fotí hlavně tiki-takyfotoaparátem, takže nějaké velké požadavky ohledně možností nemá - prostě si chce doplnit svoji sbírku kotoučků vlastními výtvory. Uvažovali jsme původně stereomikromu, ale tu jsme zavrhli kvůli 16mm materiálu, a belplascu proto, že podle inzerátů, jež jsme objevili, je naprosto k nezaplacení(vzhledem k účelu, jinak by to problém nebyl).

Vlcakovi:

Nakonec už je zakoupen, známý jel nečekaně do Prahy, takže ho vzal. Děkuji ovšem za nabídku.
  • 0

#8 tuli

tuli

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 červenec 2016 - 00:46:36

Dobrý den všem,

ráda bych koupila Stereo 35 a Steomat. Pokud byste rád někdo prodal, tak se na ceně snad domluvíme.

 

Nebo bych si ráda oba přístroje vypůjčila za finanční kompenzaci.

 

Děkuji :)

 

mail: jitka.porizkova@gmail.com


  • 0

#9 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 24 květen 2023 - 20:47:48

Napsal jsem také do bazárku, ale tam je to jakési mrtvé, takže i sem. Rovněž moje tvořivá dušička potřebuje pro experimenty tento přístroj, budu vděčný za každou informaci, kdyby někdo o nějakém věděl.


  • 0

#10 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 25 květen 2023 - 03:21:46

Na ebay jsi se koukal? Zahlédld jsem tam nabídku i z ČR.
  • 0

#11 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 26 květen 2023 - 15:17:00

Mají ho u Škody, ale dost drahý (myslím 4900,-).


  • 0

#12 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 26 květen 2023 - 21:31:56

Napsal jsem také do bazárku, ale tam je to jakési mrtvé, takže i sem. Rovněž moje tvořivá dušička potřebuje pro experimenty tento přístroj, budu vděčný za každou informaci, kdyby někdo o nějakém věděl.

Mám ten prístroj. Som ochotný ho zapožičať. Alebo aj predať. Možno.


  • 0

#13 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 30 květen 2023 - 16:16:42

Napsal jsem také do bazárku, ale tam je to jakési mrtvé, takže i sem. Rovněž moje tvořivá dušička potřebuje pro experimenty tento přístroj, budu vděčný za každou informaci, kdyby někdo o nějakém věděl.

ja mam svoj z aukra za 1000kc..bez rezacky, tu este zhanam :)


  • 0

#14 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 31 květen 2023 - 11:21:51

Děkuji všem za podněty, už to mám vyřešeno.


  • 1

#15 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 14 červenec 2023 - 11:19:42

Přátelé, kamarádi, já vám teď prozradím, proč jsem sháněl tuto hranatou plastovou vrzavou krabici. Občas dělám fotosérie a fotoseriály a napadlo mě použít tento přístroj. Když nafotím snímky levým a pravým objektivem ve správném pořadí, vznikne série 2 - 8 snímků. Optimální pro využití plochy papíru se mi zdá být 6 a ty pak společně zvětším i s perforací.

Přiložený soubor (y)


  • 6

#16 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 245 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 14 červenec 2023 - 14:50:06

Moc pěkný fotky ! Jenom si říkám, když už jsi věnoval Ty i modelka čas a práci tomu focení, jestli by nestálo za to obětovat na každou fotku jedno políčko kinofilmu normálním foťákem ? 


  • 0

#17 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 14 červenec 2023 - 18:51:37

netradiční ale paráda. Vlastní inspirace?


  • 0

#18 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 14 červenec 2023 - 19:26:27

Moc pěkný fotky ! Jenom si říkám, když už jsi věnoval Ty i modelka čas a práci tomu focení, jestli by nestálo za to obětovat na každou fotku jedno políčko kinofilmu normálním foťákem ? 

To by právě nebylo ono, normálním foťákem jsme samozřejmě fotili také, na střední formát. Chci tam mít tu perforaci, čísla a písmena, ale nápis Foma je na filmu co půl metru a na většině fotek není, musím najít jiný film, který má hustější a pestřejší značení na okrajích.


  • 0

#19 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 14 červenec 2023 - 20:45:03

To chce nějaký ciné materiál.
  • 0

#20 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 16 červenec 2023 - 11:25:36

Přátelé, kamarádi, já vám teď prozradím, proč jsem sháněl tuto hranatou plastovou vrzavou krabici. Občas dělám fotosérie a fotoseriály a napadlo mě použít tento přístroj. Když nafotím snímky levým a pravým objektivem ve správném pořadí, vznikne série 2 - 8 snímků. Optimální pro využití plochy papíru se mi zdá být 6 a ty pak společně zvětším i s perforací.

dobry napad :) ale aj v stereo by to mohlo byt zaujmave:)

 

ps: moje stereo 35 nevrzga:)


  • 0

#21 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 červenec 2023 - 12:36:54

kdo nemá stereo aparát - zmíním - jeden kolega exponoval kinofilm a poté jej znovu založil, jistě ne přesně stejně a exponoval znovu, samozřejmě vzniklé dvojnásobné expozice a různé překryvy nešlo nijak předpokládat, ani poznámky si nedělal

kdo by už vedrem nevěděl co....

 

mě se tohle povedlo jednou neúmyslně a sice s osmičkou kamerou, bylo to ve výsledku velmi zajímavé


  • 0

#22 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 6 leden 2024 - 22:03:56

Nevít o tom někdo něco?

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#23 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 6 leden 2024 - 23:04:31

Aha, kniha Vrba - Kajuch: Stereoskopia a stereoskopická fotografia

Přiznám se, že tu publikaci jsem neměl vůli dočíst do konce (přespříliš "povznášející" teorie) a tahle informace je až na str. 181 těsně před koncem knihy. Myslím, že je to pěkná blbost - tedy to, že se to z formátu 6x13 cm (obzvlášť v amatérských prostředích) reprodukovalo pomocí "zvětšováků", tady se páni autoři patrně dost uťali. Protože tyhle stereo negativy se při klasickém procesu vždy přímo kopírovaly a to i v případě větších komerčních produkcí. Nebo se později vydávaly vytištěné jako bromografie či levnější (a kvalitou horší) heliogravura. Ony už i výchozí formáty stereofotoaparátů počítaly s přímým kopírováním, až už v největším negativu 9x18, nejpoužívanějšími 4,5x10,5 nebo zmíněným 6x13. Po příchodu barevného inverzního filmu se pak začaly rojit systémy pro stereodiapozitivy počínaje View master a mnoha dalších aparátů pro formáty 16 a 35mm kinofilmu. Je docela možné, že součástí příslušenství některých takovýchto systémů mohl být takovýto nějaký speciální stereozvětšovák koncipovaný pro fixní formát papírových stereo obrázků např. těch 6x13, ale nemám o tom povédomí. Určitě se ale negativy 6x13 nezvětšovaly na papír 6x13, toť kravinérium...


  • 0

#24 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 7 leden 2024 - 00:09:35

Ptám se proto, že dělat kontakty ze Sputnika, pak to rozřezat, prohodit a nalepit je docela opruz, tak hledám elegantnější řešení. Asi bych takové zařízení dokázal vyrobit, dvě skříně, dva objektivy, lampová skříň s ledkama.  Ale narazil jsem na problém při zkoušení jak by to mohlo vypadat. Když snížím Magnifaxe tak, aby bylo zvětšení 1:1, začnou se dít nějaké optické podivnosti, s 80 to vůbec nejde zaostřit, se 105 to docela jde, ale pořád to není ono.


  • 0

#25 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 7 leden 2024 - 09:50:57

Kopírovací rámečky pro stereo fotky 6x13 byly dělány tak, aby se negativy vykopírovaly postupně na společný papír - levý snímek bylo třeba dostat na pravou stranu a naopak. Kvůli tomu je tam i ta šoupací krytka. Což se určitě týká i kopírovacího rámku coby základního příslušenství Sputniku. Já jsem s ním taky před cca 30 roky dosti obcoval, ale nikdy jsem nekopíroval... Ony totiž byly tehdá ve velkém výprodeji svitkové Fomachromy D20 a to za neuvěřitelnou "cenu" 7,- Kč (už po revoluci) a to i včetně vyvolání a poštovného zpět!!! A dokonce ani nebyly prošlé a barvy byly (tehdy) velice slušné (dodnes mi to hlava nebere). Tož jsem se tehdá celkem dost vyblbl se Sputnikem. Akorát jsem na prohlížení používal raději starý Zeissův stereoskop, umožňující i pozorování průhledných předloh. Větší pošušňáníčko jsem nezažil.

Nicméně Váš nápad není nezajímavý, mně vlastně nedošlo, že by se touto cestou dalo vynechat to prohazování negativů. K tomu účelu by se dal využít i běžný zvětšovák Magnitarus apod. 9x12 a větší, negativní rámek byste vymyslel a vytiskl na 3d tiskárně...centimetr po stranách navíc (negativ 6x13 versus zvětšovák 9x12 by se určitě coby rezerva našel. Ani s optikou byste tam neměl mít problém, důležitá de jen dostatečná délka výtahu čili měchu. Tož držím palec


  • 0

#26 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 7 leden 2024 - 13:29:22

... Když snížím Magnifaxe tak, aby bylo zvětšení 1:1, začnou se dít nějaké optické podivnosti, s 80 to vůbec nejde zaostřit, se 105 to docela jde, ale pořád to není ono.


Co máš za Magnifaxe? U 4 se při zmenšování a 1:1 vyndává šuplík s kondenzorem, u 3 při použití 105 objektivu taky, u 80 tam musí být č. 1. Na makro byly nástavce na objektiv, ale to nebylo na 1:1. Zaostřování je při makru a 1:1 obtížné stejně jako při focení s měchovou kamerou - s výtahem měchu se mění i měřítko a vzdálenost předmětu od středu objektivu, je proto lepší nastavit měch napevno a zaostřovat posuvem předmětu/kamery/zvětšováku; výtah měchu při 1:1 by měl být 2x ohnisková vzdálenost (to je i dost na to, aby bylo možno použít 50mm objektiv i pro svitek). Pokud se nedostaneš dost blízko k desce zvětšováku, zkus papíry vypodložit - při 1:1 by měla být vzdálenost optického středu objektivu taky 2x ohnisková vzdálenost.
  • 0

#27 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 7 leden 2024 - 14:00:05

Mám 4 s barevnou hlavou. Něco jsem dělal špatně, ale už se mi podařilo doladit vzdálenosti pro všechna ohniska objektivů. 


  • 0

#28 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 7 leden 2024 - 22:30:14

Jinak celkem nedávno vyšla takováto publikace, kdyby to někoho snad...

Přiložený soubor  42.jpg   513,22K   6 Počet stažení


  • 0

#29 Igor61

Igor61

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 105 příspěvků(y)
  • LocationРоссия, Москва
Reputace: 31

Publikováno 9 leden 2024 - 08:20:32

Книги на русском языке по технике изготовления стереофотографии. Возможно они Вас заинтересуют. 

 

Knihy v ruštině o technikách stereofotografie. Možná vás budou zajímat. 

 

 

https://cloud.mail.r.../37wm/Q69DXCDk4

 

https://cloud.mail.r.../1bXz/YuAaNT2bN

 

https://cloud.mail.r.../xBHB/ExBGvQi55

 

https://cloud.mail.r.../eZmb/NziQhdYtp


  • 0

#30 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 9 leden 2024 - 11:36:18

No jo, Igore, když já už tu ruštinu za těch čtyřicet let od maturity zapomněl :)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních