Přejít na obsah


Fotka

nebrat a odejít


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 10 duben 2009 - 13:03:21

V záplavě techniky z let minulých i těch pozdějších se objevují výrobky, které již za své doby byly naprosto mimo. Zejména ze 70 tých let je těchto výrobků mrtě. Dnes, kdy si můžeme vybrat z hojnosti strojů a stroječků z různých int. aukcí by jsem rád našel prostor, kde by se upozorňovalo na výrobky s nimiž jsou opravdu špatné zkušenosti. Jen by jsem byl rád, aby sem psali lidi, kteří mají opravdu zkušeností a nikoliv informace přejaté.
Jako první by jsem začal z oblasi 8mičkářů. Tuto promítačku opravdu nebrat.
Projektor 8 mm MEOLUX I (Číslo aukce 604843567)
Měl ji můj otec a i strejda na ní upozorňoval jako na nejhorší, co se dalo koupit. Předně špatně zavádí film a i po vyčištění a namazání se film občas zastavil a okýnko schořelo. Dále vyčítám konstruktérům, že použili levné plasty, které jak je známo časem se zmenšují a křehnou. Mnoho takto řešených posunů zadrbává, popřípadě je uvolněno. Co opravdu je hrůza je žárovka. V době vzniku kamery se používal ještě systém celkové baňky s žebrovým vedením vlákna. Proto i to divný napětí pro žárovku. Pokud praskne, tak si připravte korunky na jinou promítačku. Raději koupit novou promítačku, než-li náhradní žárovku.
Otec
  • 0

#2 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 10 duben 2009 - 20:32:47

Zenith 3M a pravděpodobně další stroje této řady.

Klady: Výborná optika Hellios 2/58. (lze použít i jako základní zvětšovací objektiv)

Zápory: Ruská mechanika - rád trhá film (osobní zkušenost), do některých těl jde světlo(měl jsem štěstí, sdělená zkušenost), mě se naopak při chození bez koženého pouzdra otevřely zadní dvířka.

Při dnešních směšných cenách fajnových věciček bych se tomuto fotoaparátu vyhl velkým obloukem, i když jsem se s ním ve své době dost naučil.
  • 0

#3 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 16 duben 2009 - 12:11:13

No, ona ani promítačka Meolux 2 není žádnej zázrak. Mám jí doma a rád jsem jí vyměnil :)) Systém řešení navíjecí i první cívky vedle sebe na jedné tyči je opravdu na hovno. Zvláště, když se to nepodaří samo zavézt. Žárovka je navíc jen 50W a tudíž to není tak dobré světlo.
  • 0

#4 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 24 duben 2009 - 23:12:14

Mozdna neni Meolux 1 zase takovej zazrak, ale mne uz funguje pres 10 let bez zavady a to ji mam este po dedeckovy, kolega ma tu samou meoluxku a take si nestezuje. Pokud mi nekdy odejde zarovka tak si vymenim trafo a namontuju obyc. halogen a zrcatko, to snad takovej problem neni. Krom toho mi este nikdy nespalila zadne okenko akorat na konci filmu kdyz se nevyskubne konec filmu z civky. Snad jen to zavadeni filmu, to je fakt hruza, ale v posledni dobe uz sem to skoro vychytal, staci spravne sestrihnout film a malinko utahnout odvijeci kotouc.

Ono se da asi zvyknout na cokoliv, ja bych teda nemenil.
  • 0

#5 Vlasta

Vlasta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
  • LocationHulín
Reputace: 8

Publikováno 14 červen 2013 - 03:28:03

Já bych varoval před promítačkou Eumig S9100 a hlavně jejím posíláním poštou. Přední stavěcí šroub je plastovej, zadní nohy jsou taky plastový a ohýbají se, dvojitá hřídel na cívky drží na tak malým kousku hliníku, že se taky ohýbá (Mě upadla a musel jsem úplně předělat její uchycení). Když se film zasekne, tak se poskládá uvnitř promítačky a můžete ho půl metru vyhodit. Jinak je to tichej stroj s dobrým zvukem.
  • 0

#6 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 13 červen 2019 - 21:41:49

Vidím toto "antimeoluxové" vlákno, tak toho využiji: Pokud má někdo meolux a chce se ho zbavit, rád se ho ujmu. Nemusí mít žárovku, ba ani motor.


  • 0

#7 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 listopad 2020 - 03:27:27

Vidím toto "antimeoluxové" vlákno, tak toho využiji: Pokud má někdo meolux a chce se ho zbavit, rád se ho ujmu. Nemusí mít žárovku, ba ani motor.

Dneska jsem si ji koupil, jestli nebudu spokojený, dám věděl  :-P


  • 0

#8 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 listopad 2020 - 10:03:53

Ivanovicz, prečo chceš Meolux?


  • 0

#9 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 26 listopad 2020 - 12:56:16

Meolux už nesháním, už mi jeden kolega podaroval.

Konstruuji skener. Snad ho jednou taky dokonstruuji.

Jinak v Meoluxu jsou některé díly shodné jako v Meosu, což jsem nedávno využil při výměně ulomeného drapáku. Proto meolux není k zahození - jako zdroj náhradních dílů.


  • 0

#10 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2020 - 19:08:49

Teď už chápu, dorazily mi všechny náhradní díly, a nebyla to zrovna levná sranda. Všechno jsem smontoval a pokusil se navinout film. A ejhle, ani jedna ze dvou projekčních cívek, které mám, nesedí správně. Improvizací jsem je nějak nasadil a vše vypadalo jako připravené ke spuštění, tak jsem to pustil a film prostě jen promítačkou projížděl, takže drapák asi nefunguje a navíc mé improvizované řešení uchycení cívek nevyšlo a zadní cívka začala upadávat.

Nevíte někdo, jestli to půjde opravit?

Meolux už nesháním, už mi jeden kolega podaroval.

Konstruuji skener. Snad ho jednou taky dokonstruuji.

Jinak v Meoluxu jsou některé díly shodné jako v Meosu, což jsem nedávno využil při výměně ulomeného drapáku. Proto meolux není k zahození - jako zdroj náhradních dílů.


  • 0

#11 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 1 prosinec 2020 - 20:54:45

ani jedna ze dvou projekčních cívek, které mám, nesedí správně. Improvizací jsem je nějak nasadil a vše vypadalo jako připravené ke spuštění, tak jsem to pustil a film prostě jen promítačkou projížděl

 

To nevypadá, že by nešel drapák. To by film stál, protože v režimu promítání okenička svírá film, a to dost pevně. Pokud projíždí, je rozevřená okenička a drapák odkloněný, což se normálně děje při převíjení. Poku jenom nezůstalo stisknuté tlačítko převíjení, mohl se uvnitř např. zaseknout prvek, který ji okeničku rozevírá.


  • 0

#12 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2020 - 21:27:37

Asi se muselo tedy něco zaseknout, protože tlačítko na převíjení ta promítačka nemá. Když to mám otevřený a dívám se na to, jak to jede, tak vidím že se tam cosi jako drapák hýbe, na film v kameře to ale nemá vliv.


  • 0

#13 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2020 - 23:59:41

Jo, tak chybu jsem našel v té vyměňovací normal8/super8 části, nejdřív to nešlo, protože byla ztuhlá, potom až moc uvolněná a nakonec, když jsem to opravoval, jsem kousek omylem ulomil. Jenže potom, co jsem to slepil, to fungovalo chvilku jak mělo, dokud se to zase neodlepilo, takže musím zítra přijít na to jak to spojit aby to fungovalo.

Asi se muselo tedy něco zaseknout, protože tlačítko na převíjení ta promítačka nemá. Když to mám otevřený a dívám se na to, jak to jede, tak vidím že se tam cosi jako drapák hýbe, na film v kameře to ale nemá vliv.


  • 0

#14 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 prosinec 2020 - 09:27:39

Pripojím sa k osmičkárom. Ruské kamery LOMO 214, 215, 216, 217, 219., teda tie s pevným objektívom (214, 215?), dokonca aj expoičnú automatikuale problém u nich je ten, že majú poddimenzovaný a zle vyriešený motorček, ktorý zväčša po troch až piatich kazetách odíde a potom  kolíšu otáčky ako sa im chce ak sa vôbec točí. Jedine že by človek chcel vidieť ako vyzerá kamera zvnútra poprípade sa chcel miesto filmovania venovať oprave motorčeka. Návod na opravu je podrobne popísaný v jednom z čísel Amatérského filmu, ročník číslo si nepamätám.


  • 0

#15 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 prosinec 2020 - 10:34:28

P.S. sorry, akosi mi to vypadlo, tak doplním.:

... 219. Aj keď majú relatívne dobrú optiku, teda tie ...


  • 0

#16 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 prosinec 2020 - 22:55:47

 

ani jedna ze dvou projekčních cívek, které mám, nesedí správně. Improvizací jsem je nějak nasadil a vše vypadalo jako připravené ke spuštění, tak jsem to pustil a film prostě jen promítačkou projížděl

 

To nevypadá, že by nešel drapák. To by film stál, protože v režimu promítání okenička svírá film, a to dost pevně. Pokud projíždí, je rozevřená okenička a drapák odkloněný, což se normálně děje při převíjení. Poku jenom nezůstalo stisknuté tlačítko převíjení, mohl se uvnitř např. zaseknout prvek, který ji okeničku rozevírá.

 

Tak po pár dnech mi to opravil kamarád. Funguje to celkem dobře, ale největší problém (krom těch cívek, které jsem si už objednal na ebayi) je hlavně ta výměnná destička, která určuje, jestli se promítá ze super8 a normal8, takže jsem se chtěl zeptat, jestli je někdo nemáte a nepotřebujete je. Rád bych odkoupil tu na super8.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních