Přejít na obsah


Fotka

vývojka velmi málo využívající citlivost


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 14 duben 2009 - 15:57:18

Poraďte mi prosím. Potřebuji vývojku která při zachování dostatečného kontrastu ubere dvě clony, nebo více.

U Rodinalu 1+25 se dostávám na 2 min. Na ředěnějším Rodinalu mi jde moc dolů gradace.

Při snímání mám jako podmínku velmi málo cloněný bezzávěrkový velký VF objektiv. ND filtr 3 clony nestačí a získání těchto filtrů v extra velkém průměru je potíž.

Časem to asi vyřeším obří závěrkou, nebo zvládnutím „ruční závěrky“ na krátké časy. Teď se mi, ale kupí přeexponované negativy. Staré knihy takové vody popisují, ale raději bych dal na něčí zkušenost.
  • 0

#2 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 14 duben 2009 - 16:18:32

Zkuste jako ND / ikdyž ne tak úplně ND / použít svářečské sklo.Nevím,co to je extravelký průměr,ale třeba to bude stačit.Prodává se to obvykle v krámech s železářstvím,existují minimálně tři hustoty,což je také bezva.Sklo je sice zároveň takové žlutozelené,ale na krajinu např. by to nemělo v některých případech vadit.Je to natolik levná a účinná legrace,že za pokus to stojí.Kdyby to někomu přišlo jako fujtajbl pod úroveň,mohu říci asi tolik,že tato skla jsem kdysi běžně užíval jako filtry před refraktor při fotografování slunečních skvrn projekcí za okulárem/ tudíž se všechny vady ještě fest znásobovaly/ a nebylo to vůbec špatné.Na kontaktech myslím úbytek kvality ani nepoznáte,o to jsem absolutně přesvědčen.Nedělám si iluze ,že např. filtry od Hamy jsou nějak výrazně lepší a když se filmy dělané skrz ně nějak podstatně nezvětšují,také obvykle no problemo.
  • 0

#3 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 duben 2009 - 16:56:40

stare prave ultrajemnozrnne stracali 1 az 3 stupne, inak potom snad cokolvek na bazi (iba) metolu. z vlastnej skusenosti su to stoeckler (konkretne thornton) a beutler, tie bolo treba prikrmit, kontrast sa pritom nahnat dal.
  • 0

#4 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 14 duben 2009 - 20:19:37

Premo a vis ze jsem ty svarecske skla taky zvazoval :wink:
Diky za podporu v te silene myslence, mozna to fakt prubnu
  • 0

#5 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 14 duben 2009 - 20:21:53

Jak říká Mišok, šel bych klidně do staré D 76. Vzpomínáš na ni a verzi KOnica SD 28? :wink:
  • 0

#6 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 14 duben 2009 - 20:22:04

Premo a vis ze jsem ty svarecske skla taky zvazoval :wink:
Diky za podporu v te silene myslence, mozna to fakt prubnu


Nezkousel nekdo pouzit jako ND filtry ruzne kryte vyvolane planfilmy??
  • 0

#7 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 14 duben 2009 - 20:30:28

Jak říká Mišok, šel bych klidně do staré D 76. Vzpomínáš na ni a verzi KOnica SD 28? :wink:

jj, konica. Ale tam to bude tak mozna o clonu, o vic asi ne?
KOlikrat mame ty nega prehulene o 3 a vice
  • 0

#8 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 14 duben 2009 - 21:43:09

Jak už tady někdo nakousl, šel bych do metolovek, perceptol, microdol X, FX-5b...atd. To jsou potvory žeroucí světlo.

Normální vývojka a volat kratší dobu asi nepůjde, když jste na 2 minutách u rodinalu a ředění nepomáhá.

Nebo z Kulhánka vývojka PHN a PHNK. Hodně podobný recept jsem zkoušel a špatné to není. Využije citlivost, ale nepřevolá. Malá koncentrace chemie.

Pak mě napadá ještě jeden recept s hodně malým množstvím chemie, ale to už je pomalu na analytické váhy a destilka musí být extra čistá. Nejlépe lékařská.
  • 0

#9 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 15 duben 2009 - 01:11:37

Jiříku, konica dělala tak clonku, to zas ja, ale ta D76, bych řekl, že aj dvě :wink:
  • 0

#10 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 15 duben 2009 - 07:39:00

jkcz : Jen pro informaci,nejméně husté sklo,které mám / označení č. 8 / vezme asi 8-9 clon,takže pro kloboučkování při plně otevřeném / řekněme 5,6/ objektivu a 100 ISO to za slunečného dne to háže +- 2 s ,což je paráda.Skla mají rozměr 11x9 cm,takže na ledacos to stačí.Ještě k té výsledné kvalitě-nechci si tady honit triko,to opravdu ne,uvádím to spíš pro povzbuzení,ale za sérii fotografií vývoje slunečních skvrn pořízených právě přes tato skla / a navíc patřičně zvětšené !/ jsem ještě za federace obdržel v celostátní astrofotografické soutěži nejlepší ocenění :wink: . Na ty kontakty to musí stačit naprosto s přehledem.
  • 0

#11 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 15 duben 2009 - 10:37:50

Zkuste jako ND / ikdyž ne tak úplně ND / použít svářečské sklo.Nevím,co to je extravelký průměr,ale třeba to bude stačit.Prodává se to obvykle v krámech s železářstvím,existují minimálně tři hustoty,což je také bezva.Sklo je sice zároveň takové žlutozelené,ale na krajinu např. by to nemělo v některých případech vadit.Je to natolik levná a účinná legrace,že za pokus to stojí.Kdyby to někomu přišlo jako fujtajbl pod úroveň,mohu říci asi tolik,že tato skla jsem kdysi běžně užíval jako filtry před refraktor při fotografování slunečních skvrn projekcí za okulárem/ tudíž se všechny vady ještě fest znásobovaly/ a nebylo to vůbec špatné.Na kontaktech myslím úbytek kvality ani nepoznáte,o to jsem absolutně přesvědčen.Nedělám si iluze ,že např. filtry od Hamy jsou nějak výrazně lepší a když se filmy dělané skrz ně nějak podstatně nezvětšují,také obvykle no problemo.


To je rada! Děkuji! Brzo to vyzkouším. S těma clonama a časama by to bylo opravdu paráda. Rozměr tak akorát vyjde.

p.s. tykání beru od všech temnokomorníků, zvlášť těch zkušenějších
  • 0

#12 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 15 duben 2009 - 10:38:28

Zkuste jako ND / ikdyž ne tak úplně ND / použít svářečské sklo.Nevím,co to je extravelký průměr,ale třeba to bude stačit.Prodává se to obvykle v krámech s železářstvím,existují minimálně tři hustoty,což je také bezva.Sklo je sice zároveň takové žlutozelené,ale na krajinu např. by to nemělo v některých případech vadit.Je to natolik levná a účinná legrace,že za pokus to stojí.Kdyby to někomu přišlo jako fujtajbl pod úroveň,mohu říci asi tolik,že tato skla jsem kdysi běžně užíval jako filtry před refraktor při fotografování slunečních skvrn projekcí za okulárem/ tudíž se všechny vady ještě fest znásobovaly/ a nebylo to vůbec špatné.Na kontaktech myslím úbytek kvality ani nepoznáte,o to jsem absolutně přesvědčen.Nedělám si iluze ,že např. filtry od Hamy jsou nějak výrazně lepší a když se filmy dělané skrz ně nějak podstatně nezvětšují,také obvykle no problemo.


To je rada! Děkuji! Brzo to vyzkouším. S těma clonama a časama by to bylo opravdu paráda. Rozměr tak akorát vyjde.
Z
p.s. tykání beru od všech temnokomorníků, zvlášť těch zkušenějších
  • 0

#13 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 15 duben 2009 - 10:44:04

Ještě dík za ty rady na vývojky. Na paklík přeexponovaných negativů vezmu nějaký metol. Další negativy budou snad co nejdřív přes svářečský sklo.
  • 0

#14 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 15 duben 2009 - 12:16:29

Kubikulo, s těma vývojkama... v nějaký knížce doma autor popisuje nástinem čistě fyzikální vyvolávání obrazu (výsledkem je prej ultrajemnozrnnej negativ jinak nedosahnutelnejch kvalit)... a myslim že tam zmiňujě přeexpozici 10x (nebo jakože 10x delší expoziční čas, asi, nevim).
a pak se to nějak ustaluje a zase vyvolává a buhvíco...
bych se ti na to doma mrknul, chceš-li

kombinace ND a fyzikálního vyvolávání by mohla udělat taky svoje .)
  • 0

#15 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 24 srpen 2009 - 10:12:42

Kubikulo, s těma vývojkama... v nějaký knížce doma autor popisuje nástinem čistě fyzikální vyvolávání obrazu (výsledkem je prej ultrajemnozrnnej negativ jinak nedosahnutelnejch kvalit)... a myslim že tam zmiňujě přeexpozici 10x (nebo jakože 10x delší expoziční čas, asi, nevim).
a pak se to nějak ustaluje a zase vyvolává a buhvíco...
bych se ti na to doma mrknul, chceš-li

kombinace ND a fyzikálního vyvolávání by mohla udělat taky svoje .)


Fyzikální vyvolávání

Tohle bych chtěl už dlouhou dobu zkusit. Raději však s nějakým zkušenějším chemikem. Recept jsem viděl ve skriptech VSUP nebo akády. Něvěřím ale, že to tady už někdo nezkoušel...?
  • 0

#16 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 24 srpen 2009 - 10:49:47

Sklo ze svářecích brýlí jsem zkoušel a výsledky byly zoufale nekvalitní.
Co tak nějaký hustší ND filtr? Sám mám 64x, ale jsou i nějaké 100.000x, nebo tak něco ...
  • 0

#17 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 24 srpen 2009 - 12:33:46

Fyzikální vyvolávání

Tohle bych chtěl už dlouhou dobu zkusit. Raději však s nějakým zkušenějším chemikem. Recept jsem viděl ve skriptech VSUP nebo akády. Něvěřím ale, že to tady už někdo nezkoušel...?


Postup je v každém fotografickém receprtáři. Jen se obávám, že narazíš na problém se sháněním dusičnanu stříbrného.
  • 0

#18 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 24 srpen 2009 - 12:58:51

tak hádám, že s tím dusičnanem to již místní master of collodium process mají nějak vošéfovaný

recept jsem našel tento:

I. destilovaná voda - 500ml
metol - 10g
kyselina citronová - 50g

II. destilovaná voda 20ml
dusičnan stříbrný 2g
  • 0

#19 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 24 srpen 2009 - 14:05:53

Fyzikální vyvolávání jsem jednou před lety viděl, obraz vylez prakticky nekrytej, ale zvětšovatelnej. Teď se mi to plete s rehalogenací a zhlavy to nedám. Macek-Paspa to v receptáři mají. Jestli nebudete někdo rychlejší, tak ho opíšu.
  • 0

#20 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 24 srpen 2009 - 14:15:40

ten co jsem zveřejnil je právě odtamtud

otázka je, jak před tím negativ správně ustálit - píšou, že ustalovač nemá být kyselý ani koncetrovaný
  • 0

#21 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 24 srpen 2009 - 14:23:32

"...osvitneme ciltivou vrstvu 10krát déle než pro vyvolávání chemické. Potom ji ustálíme v čerstvě připraveném 3% roztoku thiosíranu sodného, což trvá asi 20min...." -> praní asi dvě hodiny -> vývojka podle výše zmíněného receptu

na vyvolání negativu 9x12 je to asi 100ml roztoku I. a 1ml roztoku II.
vyvoláváme při bílém světle

po půl hodině kolébání je hotovo


toliko Fotografický receptář Macek-Paspa, 1998
  • 0

#22 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 24 srpen 2009 - 14:24:07

ehm, 1958
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních