Přejít na obsah

Fotka

wet plate collodion - mokrý kolodiový proces

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1306 odpovědí na toto téma

#1301 milosm

milosm

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 1 653 příspěvků(y)
Reputace: 1 796

Publikováno 30 červen 2020 - 23:29:47

este by som vzal do uvahy teplotu roztokov

.

kolodium je ako vztah s zenou

.

drobne zmeny a na chladnicke nechadzame odkazy ze to nefunguje

• 0

#1302 chino

chino

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 138 příspěvků(y)
Reputace: 117

Publikováno 1 červenec 2020 - 09:01:39

... ty mapy tam někdy mám a někdy ne, to musím doladit protože je tam nechci.

Úplně nejdřív jsem myslel že je to studenými roztoky, ale teď jsem dělal s teplotami 21°C a mapa se objevila. Pak jsem si myslel, že se toto udělá při manipulaci s deskou při vkládání do kazety, tedy: desku zcitlivuji ve vertikální poloze, pak prakticky ihned po vytažení z tanku dávám desku do kazety horizontálně, tzn. že je deska o 90° otočena a gravitace působí tudíž jinak. Po vložení desky do kazety dám celou kazetu opět vertikálně. Jenomže v tomto problém asi nebude, neb jak píše pan jmpetzval, po polití vývojkou tam ty mapy nevidím(vývojkou nešetřím, polévám rychlou vlnou myslím velmi rovnoměrně). Takže by mohl být problém až v přerušení, možná nedostatečném? Desku přerušuji skoro 1l. destilky což jsem bral jako dostačující, pak vkládám do vany s ustalovačem. Teoreticky je možné, že na desce ještě zůstane nějaká vývojka která mapy udělá. Příště budu každopádně přerušovat důkladněji, tohle musím dořešit, jinak bych problém v ničem neviděl.

Někdy je možná lepší nespěchat, občas mi např. nechtělo držet kolodium na skle, pak jsem zjistil, že dávám desku moc brzo po polití do tanku, že to chce chvilku počkat, až kolodium trochu zavadne. Pánové, děkuji všem za rady, příště napíšu jak to dopadlo...

• 0

#1303 chino

chino

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 138 příspěvků(y)

Publikováno 1 červenec 2020 - 12:21:39

...a ještě k přepočtu tetrahydrátu na bezvodý CdBr2. První várku kademnatých solí jsem měl od pana Jiruše, CdBr2 byl také tetrahydrát. Nic jsem ale nepřepočítával, takže jsem namíchal Lea3 s menším množstvím CdBr2, kolodium ale funguje řekl bych úplně normálně, nic neobvyklého nepozoruji. Příště budu ale míchat přesný poměr dle receptu.

• 0

#1304 jmpetzval

jmpetzval

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 779

Publikováno 1 červenec 2020 - 13:47:09

ved, ano ...  toto vcera som uz Vam nechcel pisat. casto miesam kolodium tak, ze ani vahu nepouzivam, len od oka. iste, teroreticky vsetci vieme, ze trosku posunujeme kontrast, sp. citlivost, a co ja viec este co... ale prakticky take male odchylky su zanedbatelne.   a tie mapy pane chino, ja som zacinal testovat od mensich formatov, od 18x24 potom 24x30... po dajakom zaveru som postupoval vyssie, lebo skoda za material.

.

• 0

#1305 chino

chino

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 138 příspěvků(y)

Publikováno 3 červenec 2020 - 07:45:52

Tak včera večer proběhlo sklo 45x45, snažil jsem se minimalizovat mapy. Takže sklo bylo po celou dobu(do polití vývojkou) ve vertikální poloze(±10°), vyvolání i přerušení proběhlo v polypropylenovém podnosu s lemem 20mm. Tzn, že jsem pouštěl vlny jak vývojkou tak destilkou a vypadá to, že budu dodělávat podnosy i na ostatní formáty, osvědčilo se to, naopak mi to přijde jako pohodlnější. Mapy nejsou. Než jsem to dělal, tak jsem vše důkladně promýšlel a několikrát simuloval s vodou. Ten lem 20mm je myslím ideální, neb když podnos na jedné straně hodně nadzvednu(do skoro vertikální polohy), tak nemusím mít strach že sklo vypadne(podtlak), ale zároveň se vyleje prakticky všechna kapalina, při polévání mi ten "nízký" lem taky nevadí a zároveň v něm zůstane dost kapaliny na vlny. Takže spokojenost...

Jinak jsem dělal nedávno i velký plech 60x70, mapy tam nejsou. Ten plech byl díky své velikosti při polévání v ruce ohnutý, kapaliny tedy tekly pouze jedním směrem, resp. tedy rychle odtekly dvěma směry po 180° logicky, neměly čas se zastavovat na rovině a potom při naklánění tvořit nějaká potůčky/mapy.

Taky mi včera nedopatřením spadlo tělo z asi 70cm, vůbec nic se mu nestalo, takže zkouška volným pádem proběhla úspěšně.

Kolodiu a vyvolávacím podnosům zdar...

• 0

#1306 vlkm

vlkm

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 64

Publikováno 3 červenec 2020 - 08:08:39

Gratuluju, jsem rad, ze vlna pomohla 8-)

• 0

#1307 Dalis

Dalis

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 66 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 66

Publikováno 3 červenec 2020 - 15:58:11

Ještě k těm potokům. Taky se mi občas stávají a zádrhel bývá v několika proměnných se stejným projevem:

• teplota vývojky (studená vývojka z octovky umí dělat jakoby "mastné oka" jak na polívce. Stejná teplota vývojky s kys. dusičnou při stejné akci a potoky nebyly.
  • teplota vody. Častější výskyt jevu v zimním období.
  • málo přerušovací vody. I v případě delšího a nešetřivého přerušení se fleky minimalizovaly.
  • opatrné přerušování s nedokonalým rozlevem. Vylízá u větších desek.
  • a tipl bych si vše umocněno tvrdší vodou z kohoutku. Ale tady jsem proměnnou netestoval.
  • jev je častější u podexponovanějších záběrů

Toliko poznatky z praxe. Zábavné je zejména odstraňování jevu způsobovného vícero proměnnýma. Tam, pro mé duševní zdraví, nastupuje smíření s babravýma rukama. Úlevou je rovněž delší práce s kolodiem v uzavřenějším prostoru. Člověk se nad to snadno povznese etherem.

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních