Přejít na obsah


Fotka

wet plate collodion - mokrý kolodiový proces


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1536 odpovědí na toto téma

#1301 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 30 červen 2020 - 23:29:47

este by som vzal do uvahy teplotu roztokov

.

kolodium je ako vztah s zenou

 

.

drobne zmeny a na chladnicke nechadzame odkazy ze to nefunguje


  • 1

#1302 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 1 červenec 2020 - 09:01:39

... ty mapy tam někdy mám a někdy ne, to musím doladit protože je tam nechci.

 

Úplně nejdřív jsem myslel že je to studenými roztoky, ale teď jsem dělal s teplotami 21°C a mapa se objevila. Pak jsem si myslel, že se toto udělá při manipulaci s deskou při vkládání do kazety, tedy: desku zcitlivuji ve vertikální poloze, pak prakticky ihned po vytažení z tanku dávám desku do kazety horizontálně, tzn. že je deska o 90° otočena a gravitace působí tudíž jinak. Po vložení desky do kazety dám celou kazetu opět vertikálně. Jenomže v tomto problém asi nebude, neb jak píše pan jmpetzval, po polití vývojkou tam ty mapy nevidím(vývojkou nešetřím, polévám rychlou vlnou myslím velmi rovnoměrně). Takže by mohl být problém až v přerušení, možná nedostatečném? Desku přerušuji skoro 1l. destilky což jsem bral jako dostačující, pak vkládám do vany s ustalovačem. Teoreticky je možné, že na desce ještě zůstane nějaká vývojka která mapy udělá. Příště budu každopádně přerušovat důkladněji, tohle musím dořešit, jinak bych problém v ničem neviděl.

  

Někdy je možná lepší nespěchat, občas mi např. nechtělo držet kolodium na skle, pak jsem zjistil, že dávám desku moc brzo po polití do tanku, že to chce chvilku počkat, až kolodium trochu zavadne. Pánové, děkuji všem za rady, příště napíšu jak to dopadlo...


  • 0

#1303 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 1 červenec 2020 - 12:21:39

...a ještě k přepočtu tetrahydrátu na bezvodý CdBr2. První várku kademnatých solí jsem měl od pana Jiruše, CdBr2 byl také tetrahydrát. Nic jsem ale nepřepočítával, takže jsem namíchal Lea3 s menším množstvím CdBr2, kolodium ale funguje řekl bych úplně normálně, nic neobvyklého nepozoruji. Příště budu ale míchat přesný poměr dle receptu.


  • 0

#1304 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 1 červenec 2020 - 13:47:09

ved, ano ...  toto vcera som uz Vam nechcel pisat. casto miesam kolodium tak, ze ani vahu nepouzivam, len od oka. iste, teroreticky vsetci vieme, ze trosku posunujeme kontrast, sp. citlivost, a co ja viec este co... ale prakticky take male odchylky su zanedbatelne.   a tie mapy pane chino, ja som zacinal testovat od mensich formatov, od 18x24 potom 24x30... po dajakom zaveru som postupoval vyssie, lebo skoda za material.

 

.


  • 2

#1305 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 3 červenec 2020 - 07:45:52

Tak včera večer proběhlo sklo 45x45, snažil jsem se minimalizovat mapy. Takže sklo bylo po celou dobu(do polití vývojkou) ve vertikální poloze(±10°), vyvolání i přerušení proběhlo v polypropylenovém podnosu s lemem 20mm. Tzn, že jsem pouštěl vlny jak vývojkou tak destilkou a vypadá to, že budu dodělávat podnosy i na ostatní formáty, osvědčilo se to, naopak mi to přijde jako pohodlnější. Mapy nejsou. Než jsem to dělal, tak jsem vše důkladně promýšlel a několikrát simuloval s vodou. Ten lem 20mm je myslím ideální, neb když podnos na jedné straně hodně nadzvednu(do skoro vertikální polohy), tak nemusím mít strach že sklo vypadne(podtlak), ale zároveň se vyleje prakticky všechna kapalina, při polévání mi ten "nízký" lem taky nevadí a zároveň v něm zůstane dost kapaliny na vlny. Takže spokojenost...

 

Jinak jsem dělal nedávno i velký plech 60x70, mapy tam nejsou. Ten plech byl díky své velikosti při polévání v ruce ohnutý, kapaliny tedy tekly pouze jedním směrem, resp. tedy rychle odtekly dvěma směry po 180° logicky, neměly čas se zastavovat na rovině a potom při naklánění tvořit nějaká potůčky/mapy.

 

Taky mi včera nedopatřením spadlo tělo z asi 70cm, vůbec nic se mu nestalo, takže zkouška volným pádem proběhla úspěšně.

 

Kolodiu a vyvolávacím podnosům zdar...


  • 0

#1306 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 3 červenec 2020 - 08:08:39

Gratuluju, jsem rad, ze vlna pomohla 8-)


  • 1

#1307 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 3 červenec 2020 - 15:58:11

Ještě k těm potokům. Taky se mi občas stávají a zádrhel bývá v několika proměnných se stejným projevem:

  • teplota vývojky (studená vývojka z octovky umí dělat jakoby "mastné oka" jak na polívce. Stejná teplota vývojky s kys. dusičnou při stejné akci a potoky nebyly.
  • teplota vody. Častější výskyt jevu v zimním období.
  • málo přerušovací vody. I v případě delšího a nešetřivého přerušení se fleky minimalizovaly.
  • opatrné přerušování s nedokonalým rozlevem. Vylízá u větších desek.
  • a tipl bych si vše umocněno tvrdší vodou z kohoutku. Ale tady jsem proměnnou netestoval.
  • jev je častější u podexponovanějších záběrů

Toliko poznatky z praxe. Zábavné je zejména odstraňování jevu způsobovného vícero proměnnýma. Tam, pro mé duševní zdraví, nastupuje smíření s babravýma rukama. Úlevou je rovněž delší práce s kolodiem v uzavřenějším prostoru. Člověk se nad to snadno povznese etherem.


  • 1

#1308 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 20 srpen 2020 - 14:06:51

...jenom tak nesměle napíšu, že chino už má taky web, tak kdyby se chtěl někdo mrknout na nějaká moje nová kolodia, něco mám v galerii...

...fotokaras tečka cz...


  • 7

#1309 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 26 srpen 2020 - 21:25:44

...sklo 4545(detaily super). Jinak sem zjistil, že je sklo nejlépe vyčištěné plavenou křídou(žádná chemie) a lakování nejlepší sandarakem, takže sem nakonec neobjevil zase nic nového, naopak.

 

Včera jsem obdržel vyvolávací podnos z PP na formát 6070, takže se chystám na první velké sklo na podnosu, něco už to bude vážit, není to pro slabochy :mrgreen:.

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 4

#1310 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 27 srpen 2020 - 07:04:05

Pekny web pane Chino. Mimochodem, ta velkoformatova skla jsou jak tlusta?


  • 1

#1311 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 27 srpen 2020 - 08:01:32

...všechny skla mám tl. 2mm, už se mi podařilo samozř. i něco rozbít, chce to pracovat v klidu a zbytečně nespěchat.


  • 0

#1312 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 27 srpen 2020 - 12:42:12

pan chino, pekny web, gratulujem. ste sikovnejsi ako ja, lebo 2mm skla uz na 30x40cm lamem ako kukuricu. staci nespravne chytit... preto vyssie ako 24x30 pouzivam 3mm. clovek by ani nemyslel, ze kolko moze robit ten 1mm.

 

pan vlkm, chceli ste vidiet flakatu ambrotypiu, tak Vam aj taku ukazem :) (aj sken hrozne nevydareny) -  30x40cm, Lea 3 

 

 

2020ambro30x40005.jpg

 

 

 

.


  • 4

#1313 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 27 srpen 2020 - 18:35:20

Hm, no, tomuhle bych rekl celkem zdarila ambrotypie.

Jdu otevrit flasku vina.


  • 2

#1314 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 30 srpen 2020 - 22:11:52

...včerejší Terezka na 3mm sklo 6070. Ta manipulace se sklem už je nepohodlná, sklo mi dokonce sklouzlo při otočce před vložením do kazety a prořízlo rukavici, klouže když je polité sem zjistil a taky mi dneska došlo, že otvorem vzniklým vniklo stříbro, neb mám černou ruku u nepatrné řezné rány. Každopádně 6070 skla budu dělat už vždy 3mm i když mám už nařezané dvojky, dvojka je opravdu málo na takový formát...

 

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  939.jpg   86,99K   3 Počet stažení

  • 3

#1315 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 31 srpen 2020 - 08:43:11

Hm, dvojku sklo tejto veľkosti by som bral do rúk len s najväčšou opatrnosťou a najradšej v stredovekom brnení.


  • 0

#1316 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 31 srpen 2020 - 12:02:02

pane chino, pekne, gratulujem.  ked date rezat skla tak sklenarovi povedze aby poriadne zbrusil hrany, ved je to nebezpecne. mne sa take este nestalo, moj sklenar to robi perfekne a ked sam rezem skla tak na hrany pouzivam oslicku (brusny kamen) na kosu.

 

 

.


  • 0

#1317 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 31 srpen 2020 - 13:35:59

Dobré jsou diamantové houbičky.


  • 0

#1318 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 1 září 2020 - 23:27:27

U zabroušených hran mnohem snáze přeteče kolodium přes okraj. Zbytečně mi pak všechno kype bokem.


  • 0

#1319 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 3 září 2020 - 14:41:18

ale nepretecie... povrhove napatie pomoze. alebo ked aj pretecie, nech tecie radsej kolodium ako krv.  alebo nie? :)

 

 

 

.


  • 1

#1320 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 3 září 2020 - 22:33:16

Právě to povrchové napětí fachá lépe na ostré hraně. A k té krvi mi hlavou jdou moudrá slova starých praktiků rukodělných prací. Nešikovné maco musí pryč a jedovatá krev odtéct :-) Ale každý to máme jinak. Já nelámu ani tenká skla ve velkých plochách a říznu se jen velmi zřídka, ale zase mi snadno překype kolodium i vývojka přes okraj, no a další to mají zas jináč :-)


  • 0

#1321 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 4 září 2020 - 07:29:48

nikdy som nezbadal rozdiel medzi nezabrusenou, zabrusenou oslickou a zabrusenou sklarom na brusnom kotuci...v najhorsom pripade, Borut myslim natiera okraj albumenom


  • 0

#1322 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 4 září 2020 - 07:44:45

Me kolodium ze zabrousenych hran taky steka. Kademnate hodne, draselne/amonne mene. Potreni hran vajecnym bilkem pomuze, ale neni to zadna hitparada.


  • 0

#1323 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 5 září 2020 - 13:14:33

Ahoj lidi,
především zdravím.
Může někdo prosím poradit poměr co se ustalování týče?
Mam na mysli thiosíran k poměru k množství vody.

 

Díky moc a pěkný den Všem


  • 0

#1324 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 6 září 2020 - 08:19:45

250g thiosiranu 1l vody


  • 1

#1325 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 6 září 2020 - 11:21:03

ano, tak cca. 20% percentny roztok, preto pisem cca, lebo to nie je velmi kriticke, mensie odchylky su prakticky nezbadatelne. mozete pouzivat aj konfekciu (skoro hocico, co je na trhu), ked pouzivate krystalicky thiosiran pentahydrat, tak ani to nemuste riesit.  o nico silnejsi roztok a/ alebo dlhsi cas trosku zaferbuje obraz do hneda. 

 

30x40cm ambrotypia, kolodium Lea 3, Zeiss Tessar 360/4.5

 

20200905ambro30x40001.jpg

 

 

 

.


  • 6

#1326 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 6 září 2020 - 14:29:28

Ahoj Všem,

 

ještě otázka. Hledám nějaké produkty, protože si už chci míchat vše sám.
Sehnat se dá v pohodě vše potřebné
KI, KBr, FeSO4 atd. ale na objednání je k odběru vždy jen min. balení 500g.
Da se výše uvedené koupit třeba v lékarně?
 

Díky moc


  • 0

#1327 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 7 září 2020 - 11:33:05

Zelenou skalici bych bral při její ceně klidně půlkilo - ono se to nekazí a časem se ve vývojce spotřebuje. Kolik a zda vůbec mají v lékárně netuším, ale asi bych na to nevsázel. Ostatní (ale i tu skalici) ti můžu odsypat a poslat (KI i KBr stači na kolódia 50g na docela dlouho, KBr využiješ i v klasické dotografii) - napiš mi SZ a můžem se domluvit


  • 0

#1328 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 8 září 2020 - 21:22:06

Případně prubni ve svém okolí nějakou laboratoř (vodaři, půdaři...) a zkus se zeptat. Dost často mají pro nás magory pochopení a dokážou něco odprodat. Já takhle štěstí měl.


  • 0

#1329 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 9 září 2020 - 18:00:33

Ahoj Všem,

 

ještě otázka. Hledám nějaké produkty, protože si už chci míchat vše sám.
Sehnat se dá v pohodě vše potřebné
KI, KBr, FeSO4 atd. ale na objednání je k odběru vždy jen min. balení 500g.
Da se výše uvedené koupit třeba v lékarně?
 

Díky moc

 

nedaleko od Vas, v Jablonci n. N.  som mal raz hodne davno (je k tomu skoro uz styridsat rokov...) velmi sladku a milu priatelku, tak Vam poradim dobre: nespekulujte a kupte polkilove balenie zo vsetkeho. co ste menovali. budete mat do zasoby, su to lacne chemikalie, budete to potrebovat, urobia Vam radost a nepytaju ani jest. jeden mail a za par dni Vam donesie kurier. jednoducha vec ako facka. 

 

.


  • 1

#1330 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 12 září 2020 - 09:03:24

 

Ahoj Všem,

 

ještě otázka. Hledám nějaké produkty, protože si už chci míchat vše sám.
Sehnat se dá v pohodě vše potřebné
KI, KBr, FeSO4 atd. ale na objednání je k odběru vždy jen min. balení 500g.
Da se výše uvedené koupit třeba v lékarně?
 

Díky moc

 

nedaleko od Vas, v Jablonci n. N.  som mal raz hodne davno (je k tomu skoro uz styridsat rokov...) velmi sladku a milu priatelku, tak Vam poradim dobre: nespekulujte a kupte polkilove balenie zo vsetkeho. co ste menovali. budete mat do zasoby, su to lacne chemikalie, budete to potrebovat, urobia Vam radost a nepytaju ani jest. jeden mail a za par dni Vam donesie kurier. jednoducha vec ako facka. 

 

.

Děkuji za odpověď :)


  • 0

#1331 DanielP

DanielP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationRychnov u Jablonce nad Nisou
Reputace: 4

Publikováno 21 září 2020 - 15:52:34

Zdravím přátelé,

tak konečně bych měl mít vše (alespoň myslím) :)

Čekám jen na volno a klid k pokusům a ve čtvrtek začínám s experimenty.

Nebudu předbíhat, zatím začnu se statickými scénami, ale zeptám se. Při fotografování portrétu. Stihnete ještě ostřit po té, když už máte připravenou desku v kazetě?
Píše se tady, že příprava, tedy ostření, probíhá před přípravou desky.
Zdá se mi, že se to dá zvládnout i těsně po tom. Že by portrét čekal cca. 4-5 min.??
 

Pěkný den Všem


  • 0

#1332 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 21 září 2020 - 17:04:00

Ostrim podoboji, prvne pripravim, zaostrim. Pak poleju, zcitlivim, nazenu modela zpet do zidle, kresla atp. Zaostrim podruhe, vlozim kazetu...


  • 0

#1333 Hightower

Hightower

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 září 2020 - 06:49:43

Vážení, mám možnost koupit větší množství (100 g +) bromidu kademnatého, jodidu kademnatého, bromidu draselného, jodidu draselného a thiosíranu sodného (mohu koupit i menší množství, cca 25g, ale vyjde dráž). Neměl byste někdo zájem? Praha


  • 0

#1334 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 23 září 2020 - 15:11:52

A na kolik by to vyšlo?


  • 0

#1335 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 2 říjen 2020 - 21:58:46

Zdravím kolegové zdejší, něco z postřehů mých nových kolodiových.

 

Skla nezkoušejte lakovat při nízkých teplotách, neb mi včera v pozdně odpolední hodině popraskalo kolodium, pravděpodobně vlivem teploty, která byla pouze 10.5°C. 

 

Možná by nebylo od věci, se těsně před expozicí, zamyslet, jestli je opravdu vše jak má být. Teď se mi už podruhé totiž stalo(u skla 6070), že jsem zapomněl přisunout záblesk na stativu na předem určené místo. Takže jsem neosvítil jistou část obličeje a tudíž zde bylo podexponováno. I takto to sklo vypadá řekl bych dobře, ale byla to chyba která se příště nemusí vyplatit, na velkém formátu to pak zamrzí když to nedopadne dle očekávání, zbytečně vlastní blbostí.

 

jmpetzval: u nás vítáme chlebem a solí, u  vás koukám chlebem a budíkem, jiný kraj jiný mrav. Pěkné je to ale i s tím budíkem.

 

Jinak u nás na Vysočině probíhá tento víkend akce otevřené ateliéry, takže se bude možno u china, dozvědět něco ohledně skla a kolodia.

 

PS: stále je málo světla na velké formáty a velké výtahy, záblesky 2000Ws jsou na hraně, chtěl bych větší HO někdy, ale nejde to a svítit do obličeje trvalým světlem nechci. Snad se někdy zablýskne na lepší časy silnějším zábleskem...


  • 2

#1336 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 5 listopad 2020 - 08:16:07

Dobrý den všem. Pořád koketuji s myšlenkou pořídit záblesk nejlépe min. 4000Ws. Elektrice ale moc nerozumím, mohl by jste mi někdo prosím poradit?

 

Nebude mi takto silný záblesk vyhazovat pojistky? Nebudu muset mít nějaký generátor, resp. bylo by možné to odpalovat jen tak ze sítě? Když odpaluji např. čtyři záblesky, tak to musím mít zapojené na dva el. okruhy(dvě zásuvky).

 

Jaké jsou možnosti nákupu záblesků větších než 2000Ws? Líbil by se mi svým výkonem HENSEL EH PRO 6000Ws. Koukal jsem i po amerických WHITE LIGHTNING X3200, musím něco do léta vymyslet, předem děkuji za rady.


  • 0

#1337 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 5 listopad 2020 - 08:53:49

Mam predstavu ze tie zablesky beru stavu z nejakeho kapacitoru co je v generatore. A generator sa nabija podstatne pomalsie zo siete. 


  • 1

#1338 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 5 listopad 2020 - 09:00:04

Přiložený soubor  images VDGG.jpg   6,54K   1 Počet staženíPřiložený soubor  8f595fae3a518e4e92b14c9395f70065.jpg   65,54K   0 Počet stažení

 

Vážený kolego, chino, doporučuji Van de Graaff Generator a k poslechu Van der Graaf Generator v původním obsazení z roku 1967. Elektrikářské gumáky a rukavice, ocelová klec pro profylaxi fotografa a izolační tyč k sepnutí elektrického výboje. Vynikající terapie v době SARS-CoV-2 Type 20AEU1 - D614G Spike Protein. Účinně desinfikuje fotografický atelier včetně zvukové aparatury, kterou je doporučeno vypnout z elektrické sítě během exposice a velkokapacitní hasičák na planoucí kolodium. "Starý Jezevec" Erik

 

p.s. VDGG : 1967 Manchester, Pers. : Chris Judge Smith, Peter Hammil  /voc,kb,g/ , Hugh Banton /organ, bass on organ/ , David Jackson /sax, flute/, Guy Evans /ds/.  


  • 1

#1339 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 5 listopad 2020 - 22:16:19

pane chino, vidim, ze dostavate same vyborne rady, takze aj ja Vam dam jednu: ak mate pocit, ze potrebujete vacsi zablesk, tak treba kupit. dnes v tom asi len financne moznosti mozu byt obmedzujuce. elektrika, istice, atd. su uz len lahko riesitelne male detaily. a Hensel je znacka ako cigaro Cohiba, s tym nic nepokazite...

fakt nad rozmer 50x50cm som neisiel, dokonca v poslednej dobe idem opacnou cestou, spat k 30x40 a mnesim formatom, najviac 24x30cm - este aj k tomu hovoria ULF... :)), a este k 18x24, ktory je uz  asi maloformatova fotografia oprati Vasim doskam ... :)))  a na tieto bohate vystacim tym co mam, ani vsetko nepotrebujem. 

 

ale pane chino, znie to asi cudne, ale Vase problemy ma tesia, lebo ked nad tym rozmyslate, ze ako ist na 4000Ws, tak to znamena, ze asi sa mate dobre. a musim Vam povedat uprimne, ze to ma nesmierne tesi, tak ako aj Vase ine uspechy.  sam som mal velku radost z jesne, lebo bolo velmi dobre pocasie a niekolko dni som fotografoval na mokry kolodium historicku cast lucenskych cintorinov...  

 

 

 

ambr24x30_07.jpg

 

lucensky kalvinsky cintorin/  oktober 2020/ ambrotypia 24x30cm

 

 

.


  • 5

#1340 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 6 listopad 2020 - 02:06:51

Vážený kolego, starý Jezevče Eriku. Jako každý zdejší kolodista, používám samozř. pro výrobu energie Vámi doporučený generátor. Zatím tedy jeho kapesní pří(ruční) verzi, sloužící primárně k bezdrátovému pohonu 15W žárovky v komoře. Chci ale ještě větší výkon, víc energie, nejvíc...

 

Hudba z hlediska energie, opět minimalisticky, tzn. výběr Dead Can Dance...P. Glass, M. Nyman, resp. už mám rád klid i v hudbě.

 

Ale stejně je všechno jinak, fyzika je dávno mrtvá(v kvantech): interference, K. interpretace, vlna pravděpodobnosti, neurčitost, kolaps vlnového charakteru, superpozice, dekoherence, štěpení na alternativy, . Tisíce témat, lineární rovnoběžky setkávající se v nekonečnu...aneb, bavme se o duši a ne o guláši...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  • 0

#1341 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 6 listopad 2020 - 02:07:38

.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#1342 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 6 listopad 2020 - 08:31:06

Vážený kolego, chino, pásový dopravník elektronů byl mým oblíbeným nástrojem, hojně využívaným k vertikálním kreaturám našich vesměs dlouze ovlasených a také krásně ochlupených spolužaček v počátku 60. let. Užili jsme spoustu legrace. Třímám v pazourech Compendium der Photographie von Professor Fritz Schmidt, Verlag von E.A.Seemann in Leipzig 1916, svoji "Vídeňskou kořist", III. Abschnitt - Zelloidinpapiere. Strana 253 obsahuje adresy celkem 21 výrobců Zelloidinpapiere, mimo jiné i Rembrandt-Zelloidinpapiere von Langer.Co, Hrdličzka-Wien. Strany 253 - 257 mohu v případě Vašeho zájmu naskenovat. Malebná krása podzimu a kouzlo, které nás očekává s prvním popraškem sněhu, to jsou okamžiky, kdy srdce doslova zaplesá. Přeji úspěch a mnoho originálních námětů pro Vaši skvělou práci !!!  S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#1343 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 6 listopad 2020 - 12:57:48

Pánové, abych zde jenom netlachal, přihodím něco tématicky, pár dnešních cvaků.

 

1. Jelikož mám již pravidelnou stolici, sednu si každé ráno na toaletu a zírám, mám krásný výhled na stromy, kde hlasitě povykují straky, pobíhají veverky a nezřídka tyto straky i na veverky nalétávají, mám radost, že zase vyšlo slunce a že se mohu hluboce nadechnout.

 

2. Cvak kamaráda Luboše, 6070 sklo, nahoře vlevo mi úplně nedrželo kolodium jak vidno, je vidět i černá prasklina vlivem nízké teploty.

 

3. Udělal jsem si zase radost, koupil bukovou spárovku, dílenský box a samonivelační laser váhu. Zavěsil pár skel a vytvořil pracovní koutek, myslím že se blýská na lepší časy, jenom je třeba si to uvědomit a čerpat z toho.

 

4. Jak vidno, ve fotokomoře bylo ráno pouze 5.2°C.(venku 4.3°C.), takže budu komoru pomalu zazimovávat a chystat, zimní koupelnovou verzi. V kalendáři není zrovna plno, je třeba si umět čas rozvrhnout, o nic jiného vlastně v životě nejde.

 

 

Duuri, zatím se pouze informuji na možnosti větších záblesků, vím že s Milošem máte 4000Ws?

Pane jmpetzvale, ano mám se jak vidno dobře.

Pane Eriku Kurachu, určitě bych něčím zajímavým, naskenovaným nepohrdnul, naopak.

 

Za chvíli vyrazím na houby, rostou lišky obecné, bedle, václavky a občas klouzci, v lese je krásně.

 

 

 

 

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 2

#1344 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 6 listopad 2020 - 13:03:23

ad.2, 3, 4

Přiložený soubor (y)


  • 3

#1345 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 7 listopad 2020 - 10:14:10

osobne vlastnim Elinchrome 3000 classic..v Kapro bolo max tiez 3000ws. Ale myslim ze Elinchrome vyrabal aj 6000w

 

edit:v kapro je 6000,2400 a 2x1200


  • 1

#1346 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 7 listopad 2020 - 20:25:12

pane chino, u nas lisky sa volaju kuriatka, a mam ich uz ulozene nakyslo octom, okrem toho do polievky, ako perkelt, alebo prazenicou su vyborne. dubaky zase mam ususene do vianocnej kapustnice.

 

v cintorinoch je najvacsi problem dostat sa autom (mobilnou tmavou komorou), tam, kde chcem fotografovat. druhy najvacsi problem su ludia, ktori pozeraju a nedaju pokoj. treti, ale mensi problem je dostat povolenie. tuto jesen urobil som take cintorinske ambrotypie cely cyklus. v lucenci je velky, prekrasny a velmi zaujimavy zidovsky ortodoxny a neologicky cintorin, pre verejnost bezne zatvoreny. zial na branu klopem zatial bezuspesne. ale dufam...

 

 

2020ambr24x30_008.jpg

 

lucensky katolicky cintorin/ oktober 2020/ 24x30 ambrotypia

 

.


  • 3

#1347 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 8 listopad 2020 - 09:25:35

duuri, pěkný arzenál záblesků máte, mám co dohánět.

 

pane jmpetzvale, já nedělám také nejčastěji 60x70 formát(na což by se právě hodil větší záblesk), ale když už, tak bych chtěl větší prostor pro práci s HO. Peníze se budou na to muset najít, nejsem rentiér ani milionář, jsem ale skromný ve spoustě jiných věcí, které zase přijdou většině lidí důležité. Kolodia dělám jenom pro známé, abych byl přesný- ještě jsem si neřekl za kolodium ani korunu, nějakou reklamu(např. přes soc. sítě) neřeším. Každopádně sleduji(což jsem nečekal), že se ke mně chovají někteří kolegové fotografové, jako "ke konkurenci?", nejsou sdílní a přátelští, jako jsem já a jak mi to přijde normální. Toto už se mi několikrát potvrdilo a to mě i mrzí. Přitom digitálistům do zelí nelezu a to je většina prakticky, taková je asi doba. Každopádně nezoufám, protože mám svoje dobré přátele a to mi stačí.

Ty hřbitovy budou na skle jistě zajímavé, ještě zajímavější budou ale ty židovské až je nafotíte. Nevím proč, ale ta křesťanská víra mi není moc blízká, je to z mnoha důvodů a o konkrétní víru samozř. nejde/všichni jsme si rovni, resp. jde o spiritualitu a ne o náboženství! Já nejsem zatím do terénu vybaven, ale plánuji Eskimo stan nejen zde doporučovaný, příští rok to rozjedu i v širé pláni.

Ad. moje houbaření, minule jsem našel jenom ty kuřátka(spoustu), u nás se jim taky tak říká, ale chtěl jsem být spisovný. Zatím jsem je jenom povařil, dnes je budu mít ve smetanové omáčce se špenátovýmí tortellini.

 

Jinak tady na Vysočině dnes pod mrakem, sluníčko se zatím ještě neukázalo. Hezký den, přeji všem...


  • 2

#1348 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 8 listopad 2020 - 16:40:13

 
pane chino, ano, lisky, vedecky cantharellus cibarius. co som pisal ohladom svetiel, neberte prosim v zlom. myslel som to len velmi zjednoduchsene, riesenie technickych problemov takeho charakteru na takej urovni viacmenej zalezia len od financnych moznosti. na tie veci, o ktorych pisete – rozne postoje, nazory, atd. -  ani nemyslim, ani nevsimam. ani nesledujem, su mimo okruhu mojich zaujmov. vseobecne z toho sveta ma zaujima cim dalej, tym menej.
 
cintoriny cez moje ambrotype nevidim ako sakralne miesta.  samozrejme, aj taky aspekt moze byt, ale ked pozeram - alebo fotografujem, co je principialne to iste -, toto hladisko je pre mna absolutne nepodstatne. vzdy som mal rad cintoriny, lepsie povedane stare a historicke pohrebiska… moderne cintoriny ma desia, su pre mna absurdne, neludske, neesteticke. naopak stare cintoriny vplyvaju na mna tajemne, prijemne, a ukludnujuco. preto ma pritahuju a preto ich rad fotografujem. otazka viery v tomto pripade je irelevantna aj ked som veriaci katolik. viera je pre mna samozrejmost, je dolezita ako prejav vernosti tradiciam, jeden z mnoho pilierov identity a vedomia, ako kontinuita v case a  kluc k bezcasnosti.
 
tiez nemam eskimo alebo podobny stan. roky planujem kupu, ale dajako mi to zatial este nikdy nevyslo. ale mam pomerne velke auto, s velkym kufrom…  velke kufre su v zivote niekolkonasobne prakticke a velmi dolezite :)
 
 
2020ambr24x30_014.jpg
 
jesenne hrusky/ 24x30cm ambrotypia 
 
 
.

  • 5

#1349 Imago

Imago

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 9 listopad 2020 - 18:44:45

...jenom tak nesměle napíšu, že chino už má taky web, tak kdyby se chtěl někdo mrknout na nějaká moje nová kolodia, něco mám v galerii...

...fotokaras tečka cz...

Kouknul jsem na web, paráda. Ohledně objektivů mě zaujal ten Dogmar. Traduje se, že samotná konfigurace zadních skel Dogmaru vytvoří slušný soft focus. Ohnisková délka by pak měla být o polovinu delší, než původní objektiv.


  • 1

#1350 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 10 listopad 2020 - 12:54:50

Duuri, taky jsem koukal po Elichromech 3000(S a SE), dají se koupit za rozumné peníze bazarové, zatím jsem ve fázi zvažování pro a proti(nové/bazarové).

 

jmpetzval: ty hrušky jsou jako od starých mistrů, jednoduché, čisté, nádhera. Přes zimu plánuju dělat taky nějaká zátišíčka.

 

Imago: Dogmar mám jen krátce, udělal jsem s ním zatím tři portréty, ale je to teď můj "hlavní portréťák". O tom soft focusu jsem taky četl, ale prakticky mi to přijde stejné jako třeba Anastigmat Choroplast 500mm, ale ono to bude možná také tím, že je vidět jenom malý prostor za zaostřenou oblastí-to co osvítí záblesk, jiné by to asi bylo při zaostření na vzdálenější objekt a byla vysvícena větší "hloubka".


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních