Přejít na obsah


Fotka

wet plate collodion - mokrý kolodiový proces


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1536 odpovědí na toto téma

#1351 Imago

Imago

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 12 listopad 2020 - 15:33:42

Měl bych dotaz pro znalce chemie, a jestli ta představa není moc "chucpe", bylo by možné vyvolat mokré kolodium v Caffenol C?


  • 0

#1352 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 12 listopad 2020 - 17:46:43

Obávám se, že ne. Vyvolávač kolodiové vývojky je síran železnatý.


  • 0

#1353 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 12 listopad 2020 - 18:10:06

Imago:   ak myslite na svetlocitlivu vrstvu v mokrom (alebo suchom) kolodiovom procese, tak dajako urcite. neviem ale co presne myslite pod pojmom vyvolanie. ked len redukciu halogenidov striebra na kovove strebro tak povedzme, ze ano, lebo svetlocitlivy material je aj v tomto procese AgBr, AgI pripadne v moderne aj  AgCl.

 

ale ak pod pojmom vyvolanie chapete aj tvorbu kolodiovej fotografie (obrazu), tak to je uz  zlozitejsia vec. prva a podla mna podstatna otazka znie, preco by sme nieco take urobili, ked tento proces ma svoju autenticku vyvojku, rozpravame o 170 rocnej historickej fotografickej technike. tak potom ambrotypie tiez asi mozeme robti na plexisklo namiesto mineralneho skla?  podla niekoho urcite...  ale potom mozeme aj Chambertin Grand Cru pit zo spinaveho horcicoveho pohara a robit aj ine hovadiny. otazka je uz skoro filozofica: skutocne vsetko mozeme vyskusat, alebo urobit?  podla mna na svete vsetko ma svoje miesto a svoju dostojnost.... druha otazka je regulernost vysledneho obrazu. tretia otazka: vyvolanie nie vzdy je ako vyvolanie, stvrta otazka…  atd.  takze naco nieco kazit, co je uz dobre, skoro dokonale 170 rokov?

 

cital som Vase prispevky okolo Lippmannovej fotografie.  zaujimave, som zvadany na prakticke vysledky, drzim Vam palce J

 

 

.


  • 1

#1354 Imago

Imago

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 12 listopad 2020 - 20:25:23

Ptám se jen z chemického hlediska, protože mě to zajímá jako princip.

 

Zkoumání možností albuminového negativu bude asi na dlouhou dobu moje specializace, albumin má svoje přednosti i těžkosti, tento proces byl také příliš brzy ukončen nahrazen novými postupy a jako takový nestihl dozrát.
To co píšete píšete o svém místě a důstojnosti, s tím souhlasím.

 

Spojler:
V případě emulzí je pro mě velká neznámá např. polyvinilalkoholová stříbro-halogenidová emulze. Velmi mě zajímá, jakého nejvyššího rozlišení je možno u této emulze dosáhnout. V tomto případě bych rád experimentoval s Lippmannovým procesem a zcela určitě dojde i na emulzi na akrylové desce, vrstvu vodou rozpustitelného stříbrného pigmentu na povrchu emulze, a podobné taškařice. Tím nechci říci, že nerespektuji historickou důstojnost tohoto procesu, ale naznačuji, že si rád "hraji" s novými možnostmi. Mimochodem, Lipmannovy fotografie lze dobře prohlížet pod skleněným hranolem se svažujícím úhlem deseti stupňů. V principu by bylo možné obraz zalít pryskyřicí přesně pod požadovaným úhlem. Otázkou zůstává, co by to udělalo z dlouhodobého chemického hlediska.


  • 0

#1355 Imago

Imago

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 12 listopad 2020 - 20:38:18

A děkuji za podporu :-)


  • 0

#1356 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 15 únor 2021 - 20:12:48

v kamaratskom kruhu fotografov-kolodistov sme nedavno diskutovali o trvanlivosti roznych kolodii.  je vseobecne znamy fakt, ze v tejto oblasti je na prvom mieste Lea 3. tuto formulu pozivam uz desatrocie, a obsahuje len kademnate soli. sam Mathew Carey Lea (1823-1897) pisal, ze tato formula ma dlhu trvanlivost (az niekolko rokov), ktoru dajako presnejsie nekonretizoval. dalsia literatura ale udavala hodnotu "do dvoch rokov".
tato tema ma zacinala zaujimat uz davnejsie, ale len od roku 2017 som zacinal vedome odkladat mensie mnozstvo (250 ml) z kazdeho miesania na dalsi "vyskum". najstarsie kolodium mam teraz 4 rocne, miesane 5.2.2017, ktore som uspesne testoval naposledy dakedy na jesen 2020. minuly vikend som robil niekolko ambrotypii, tak fungovalo perfekne, bez zmeny farby, konzistencie a samozrejme fotografickych vlastnosti. a to este som nepovedal, ze moja receptura nie je totozna s originalom. namiesto etheru a etanolu pozivam rovnake mnozstvo izopropyl.
som zvedavy, ze kedy pride bod zlomu.  robil z Vas niekto take pokusy?
 
 
wp202101.jpg   wp202102.jpg
 
 
 
.

  • 6

#1357 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 20 únor 2021 - 20:11:32

Já jsem pouze zkoušel porovnávat kolodia namíchaná z izopropylu a etheru, ale rozdíl jsem nezaznamenal. Každopádně je dobré vědět, že Lea3 vydrží beze změn takhle dlouho, mám namíchané ještě čtyři litry s datumem 13.5.2020. Už jsem byl trochu znepokojen, jestli bude kolodium ještě funkční, jsem už klidný.

 

Otázka: vlivem kouře ze zuhelnatělé pizzy mi zoxidoval síran železnatý(8kg). Jeho barva se změnila na khaki, předpokládám, že toto nebude mít vliv na funkčnost vývojky, že?


  • 0

#1358 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 20 únor 2021 - 21:21:03

pane chino, zartujete, vsakze?  :mrgreen:   ved je uplne surrealisticka ta scena, s pizzou a siranom zeleznatym. nebojte sa, nic sa nepokazi a na funkci rostlinare to nebude mít vliv...  ak mate obavy, tak vyskusjte aj pizzu, aj zelenu skalicu.

 

dnes som robil dajake skusobne zatiasia s mojou Linhofkou 13x18 (listovy film Foma Medix XG), ktore som zvacsil na papier 24x30 Fomatone MG classic 542 chamois. ale tak sa mi zapacila ta ruza, ze som musel spravit aj jednu ambrotypiu na 30x40cm... u ktorej trosku mi usla ostrost...  takze dnesny den som prezil celkom prijemne, atelieri a v komore.

 

 

2021s24x30021.jpg  202130x40016-1.jpg

 

 

 

.


  • 5

#1359 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 8 březen 2021 - 23:29:35

vcera roztomile dvojicky

.

8x10 / lea3

 

.

Přiložený soubor  sinarP_210307_1.jpg   167,2K   4 Počet stažení


  • 7

#1360 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 9 březen 2021 - 07:50:07

"Keď som dozvedel, že čakáme dvojičky plakal  som od šťastia... Mať dvojča je paráda."

 

.


  • 3

#1361 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 11 březen 2021 - 22:07:12

Pane petzvale, pizza se pekla v troubě tři hodiny na 200°, pod troubou mám chemii, jediný síran nebyl dostatečně utěsněný tak zhnědnul. Surrealistické bylo, když jsem po třech hodinách přišel ze zahrady do domu a nebylo přes kouř vidět na dva kroky, dva týdny jsem po celém domě pálil různé vonné svíčky a větral, úspěšně tedy.

 

Miloši, procházel jsem tvoje monochromy, máš tam některý moc pěkný portréty, super!

 

Kolodium bohužel nepřihodím, nic nového nemám zdigitalizováno. Nechcete někdo nechat něco vyříznout/vyfrézovat na CNC z překližky? Pojedu si nechat něco ještě dělat na foťák, zítra nebo v pondělí.


  • 0

#1362 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 13 březen 2021 - 10:42:01

Vašek Smolík krom jiného i o kolódiu :)


  • 4

#1363 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 13 březen 2021 - 23:02:27

pokusne som vyskusal "atelier" v kupelni a ako tak to funguje

.

8x10 / lea3

 

.

Přiložený soubor  sinarP_210313_1.jpg   121,34K   4 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210313_2.jpg   138,54K   3 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210313_3.jpg   111,62K   3 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210313_4.jpg   119,4K   3 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210313_5.jpg   124,79K   3 Počet stažení


  • 6

#1364 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 14 březen 2021 - 08:49:59

dobre funguje, len s tym uterakom opatrne

 

 

.


  • 1

#1365 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 15 březen 2021 - 12:02:29

ved vies jak je to, nepriskrtis - nema(s)

.

a chino v lete by sme mohli zacat bastlit moju 60x60, nech je zabava

 

dobre funguje, len s tym uterakom opatrne

 

 

.


  • 1

#1366 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 16 březen 2021 - 12:57:05

pane chino, som myslel, ze zartujete. ale aspon mate take empiricke vedomosti ohladom vplyvu spalenej pizze na zelenu skalicu ako nikdo z nas.

 

milos, 60x60 je pekna myslienka, ale ja som uz to spustil z hlavy. pre mna 30x40 je strop, musim sa s tym zmiernit. 

 

bol som pri Ipli (...Ipel je taka riecka u nas...)  laboroval som v kufri auta bez asistentky, nedobre podmienky, blato, ale zaroven aj prach, fukal silny vietor, raz slnko, raz zatiahnuta obloha, pol dna som s tym bojoval, vysledok jedno rozbyte sklo, milon nepodarkov a jedna ambrotypia 24x30cm, ktoru este teraz dokoncujem.   Industar 37, 4.5/300, Lea 3, exp. 25 sec.,  f/16

 

 

2021031_24x30_02.jpg

 

 

.


  • 9

#1367 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 17 březen 2021 - 14:26:11

Pánové předem se omlouvám, že zde budu opět jenom tlachat a nepřihodím žádné kolodium.

 

pane petzvale, říčka Ipli se povedla, za tu dřinu to určitě stálo! Já jsem plánoval na léto stan Eskimo Quickfish 6, dokonce jsem si ho i objednal na eBayi ze států, ale prodejce mi nejdřív napsal že tento typ není momentálně skladem a za dalších 14dní z důvodu pandemie v Evropě, nezasílají. Takže stan zatím nemám, ale do léta na tom ještě zapracuju.

 

Miloši, chceš dělat výsledný formát 60x60cm ? To lze samozř. udělat, ale na tuhle velikost už to chce jednoznačně stolní stativ, žádná trojnožka to pevně neudrží, ten výškově nastavitelný stolní stojan co jsem si dělal je super, ale je to čistě do ateliéru, je to těžká věc a to jsem se snažil to moc nepředimenzovat. 60x60 už je prostě dřina a hlavně je potřeba spoustu prostoru na manipulaci, ale tohle jistě v kapro.at máte, jasně. 

 

Jinak jsem právě dokončil stavbu mého "exportního" fotoaparátu, už zbývá pouze lak. Toto bude určeno k prodeji jako kompletní funkční systém včetně jednoho objektivu, jedné kazety na film max. vel. 20x20" a dvou kazet na kolodia včetně vložek, možné formáty kolodií jsou 45x45cm, 37x45cm, 32x42cm, 25x32cm a 25x25cm. Nebude se mi s tím chtít rozloučit, ale je škoda aby se s tím nefotilo. Já už mám svoje zaběhnutá těla k plné spokojenosti. Postaví se další:).


  • 2

#1368 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 17 březen 2021 - 15:20:32

aj 59x59 bude nad moje schopnosti ale musim to skusit (v kazdom pripade stvorec), mam mech 60x60/cca 1.9m a 4 objektivy na ten format takze ....

.

pre druhy pokus by som zvolil aby mala kazda standarda svoj stativ, chcem to na portret takze nejaka ta subezna rovina ma az tak netrapi

 

.

prvy pokus z roku 2018 - codename "ikea"

 

Přiložený soubor  leica_m_180329_151847.jpg   72,52K   5 Počet stažení Přiložený soubor  leica_m_180330_230117.jpg   79,89K   3 Počet stažení Přiložený soubor  leica_m_180330_225128.jpg   155,16K   4 Počet stažení


  • 2

#1369 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 17 březen 2021 - 20:58:35

Měch je každopádně základ, záleží ale jak moc bude pevný/prověšený pokud bude mezi standardama na stativech, konstrukčních řešení je několik samozř. Já bych ale z vlastní zkušenosti dvě trojnožky nechtěl, bude se s tím hůř ostřit a pokud se zaostří a oddělá matnice/přidělá kazeta, tak nevěřím tomu že se zadní standarda nepohne. Další otázka je, jaký máš objektivy, teda jaký budeš potřebovat max. výtah? Mně stačilo zatím 1200mm při těch sklech na který portrétuju(udělám výtah max. 2500mm). Kam tím mířím, pokud by ti stačil výtah třeba taky těch cca. 1200mm, tak by se dal použít pouze ten jeden díl měchu co vidím, celý přístroj by byl více kompaktní a lépe ovladatelný. Možností jak to udělat je spousta.

 

Naplánujeme v létě nějaké pracovní zasedání kolodistů tady u mě a při té příležitosti mj. vymyslíme konstrukci:).


  • 1

#1370 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 17 březen 2021 - 21:13:49

objektiv 900mm potrebuje pro 1:1 necele "2 metry", takze ten mech mi prijde tak akorat

.

nebude to stroj na caste a pravidelne foceni takze je pro mne slovo kompromis na prvnim miste / predelat na neco pohodlneho to pujde vzdy

 

.

presne tam to smeruje, vikend spojeny s ochutnavkou nejakych dobrot


  • 0

#1371 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 17 březen 2021 - 22:24:07

Mno, tohle už není žádná sranda. Že se to pohlo, je zřejmé, (Tedy pokud nejde o produktovou fotografii). Vidím ostrý svetr a rozmazanou tvář. Tak držím palce pro zdárný výsledek.
  • 0

#1372 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 18 březen 2021 - 08:29:17

...900mm už je hodně, to chce opravdu výtah minimálně 2m, na 60x60cm může být portrét klidně i větší než 1:1. Jinak udělat kolodiovou kazetu na 60x60 nebude problém, tato kazeta jde velice jednoduše a efektivně přizpůsobit i na třeba 50x60 a jakékoliv menší rozměry, tedy ta moje konstrukce. Miloši mluvíš o kompromisech, myslím že je třeba všechno dělat hned nekompromisně, nějaké pozdější úpravy už stojí další zbytečné úsilí i další peníze.

 

- kolik má ten měch složený, myslím hloubku(výtah)?

- jaký je vnější rozměr měchu a jaká jeho vnitřní světlost(nebo jenom výška jednoho záhybu) na tom větším konci?

 

...jenom mě to tak zajímá z hlediska dalších konstr. rozměrů.


  • 2

#1373 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 18 březen 2021 - 10:52:23

 
pane chino, ten stan je paradny. tam mozete aj pivo capovat. lenze to treba tahat zo sebou (rozmer, vaha), postavit, atd. sila mi uz ubuda a mam ju sotva aj na jednoduche externe fotografovanie na kolodium. mozno terenny voz s vacsim priestorom... ale aj moje neterenne auto superb kombi ma dost velky kufor, tak mi to staci, o asistentke nohovoriac...  je to podobne, ako s tym formatom, 50x60/60x60cm je uz mimo mojich sil. 30x40cm je pre mna este zvladnutelny a prijemny, tak postaci. pan chino, nech Vam sluzi ten stan, aj ked este ju nemate, ale urcite budete mat.
 
milos,  co som pisal vyssie, su moje kompromisy. ale dam za pravdu chinovi. kompromisy nas ubyjaju a robia nas menej. kazdy kompromis je prehrata bytka. pred rokmi zacal som stavat 50x60 - v tom case som mal velku komoru a priestranny atelier - a uz vela nechybalo, skoro som aj dokoncil.  len naco, ked na taky kredenc uz nemam vhodny priestor. 
podla mna stativ/ trojnozka pod strandardy nie je stastne riesenie - aj ked som videl take konstrukcie a pacilo sa mi kvoli kompaktnosti. ale nepodarilo sa mi dosiahnut potrebnu stabilitu.  potom som zobral stavebne, maliarske, pracovne kozy.  no, kozy ja milujem, vidim, ze aj Ty, ale ani to nebolo ono, a pritom su vseliake: prirodne, umelohmotne, zelezne, velke, male, vyskovo nastavitelne. dobrym riesenim bol vyskovo nastavitelny a mobilny (kolieskovy) stolny stativ, ktory som aj vyrobil. lenze to predestinovalo monstrum a nie kompaktnu ULF kameru...  prajem, aby sa Ti to podarilo realizovat. drzim palce.
 
 
.

  • 1

#1374 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 18 březen 2021 - 11:47:31

neplanujem fotit v ateliery, musi to byt prenosne jednym starnucim hovadom a aby sa to voslo do transportneho parniku spolu so zvyskom vybavenia, takze kompromis bol mysleny skor tymto smerom

.

preto modularny system, pre zaciatok samostatne standardy ktore by sa neskor dali vlozit do masivnej konstrukcie ked bude atelier na programe dna

 

.

mech ma krasnych 12cm v zlozenom stave


  • 0

#1375 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 18 březen 2021 - 17:47:59

Sakra, to je tedy sisyfovský úkol.

Jisté je, že zadní "koza" musí mít "aplikaci" s jemným posuvem a aretací. Jak to všechno promítnout do přenosného systému, si při té velikosti, nedovedu moc představit. Budu bedlivě sledovat.

Práce v plenéru? Bude se asi muset dojet vozem až "kam to půjde". Už chápu, proč si někteří vybudovali extrémně velké komory přímo ve svých dodávkách...  :idea:  :-P


  • 0

#1376 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 18 březen 2021 - 18:35:09

pane chino, som myslel, ze zartujete. ale aspon mate take empiricke vedomosti ohladom vplyvu spalenej pizze na zelenu skalicu ako nikdo z nas.

 

milos, 60x60 je pekna myslienka, ale ja som uz to spustil z hlavy. pre mna 30x40 je strop, musim sa s tym zmiernit. 

 

bol som pri Ipli (...Ipel je taka riecka u nas...)  laboroval som v kufri auta bez asistentky, nedobre podmienky, blato, ale zaroven aj prach, fukal silny vietor, raz slnko, raz zatiahnuta obloha, pol dna som s tym bojoval, vysledok jedno rozbyte sklo, milon nepodarkov a jedna ambrotypia 24x30cm, ktoru este teraz dokoncujem.   Industar 37, 4.5/300, Lea 3, exp. 25 sec.,  f/16

 

 

2021031_24x30_02.jpg

 

 

.

Ipeĺ s VF nevím, nevím... ale z kánoje se mi líbil moc.


  • 0

#1377 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 18 březen 2021 - 19:16:55

milos - no vies, moja slaba predstavivost. take nieco si viem predstavit len v atelieri
 
KIM - chamonix robi kameru 24x24" (cca 60x60cm) uplne klasickej konstrukcie. max. vytah cca 1.8m, uchytenie na klasicky trojnozkovy stativ. ked oni vedia to tak spravit, tak aj my, nie?  :- )
 
JirkaM - u nas (pri Luceneci v Bolkovciach) je horny az stredny tok rieky. tu nie je rieka, ani riecka, ale len vacsi potok. prejdete aj so stativom. pri obci dakedy bol vodny mlyn, preto riecka je rozvetvena. vo vedlajsej vetne voda moc netecie, skoro stoji, vodohospodari neudrzuju koryto, spadnute stromy su nadherne. milujem Ipel v kazdom rocnom obdobi.
 
.

  • 0

#1378 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 18 březen 2021 - 20:44:31

no treba skusat co to da, hlavne nezdar ta kopne tak ze to skusis inak

.

dnes "vylet k moru" / 8x10 / lea3 a osterman's standard

 

Přiložený soubor  sinarP_210318_1.jpg   482,92K   2 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210318_2.jpg   171,78K   2 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210318_3.jpg   434,07K   2 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210318_4.jpg   378,16K   2 Počet stažení


  • 3

#1379 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 18 březen 2021 - 21:55:24

iste, toto ma vzdycky bavilo. ved najdes vhodne riesenie. inak by mozno stalo za to pozriet na konstrukcne riesenia toho chamonixu C-2024 a 20x24CF... je pravdepodobne, ze oni tu dobru fyzicku stabilitu dosahuju hlavne pouzitymi materialmi, ale predsa...

 

dobre to vyzera "pri mori"

 

.


  • 0

#1380 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 19 březen 2021 - 17:54:26

Ohledně stability ULF ještě, Chamonix má i ty velké 20x24" jenom na trojnožce jak vidno, ale nevěřím že je to 100% stabilní, protože něco podobně velkého na trojnožce taky mám a to si myslím že to mám stabilnější-mám držák který je usazený v žebrech těla(prakticky čtyři body vzdálené 320x280mm) a i tak se to kýve, záleží jak moc to bude vadit(při portrétu s extrémně malou HO by mohlo). Jinak je Chamonix udělaný samozř. moc pěkně, materiál vypadá na karbon? Nebo je to pouze povrchová úprava? Každopádně vyrábět kameru se všemi pojezdy by vyšlo na spoustu peněz, protože vyrábět tolik specifických dílů po jednom kuse je asi nesmysl. Při výrobě jedné originální kamery tohoto formáty bych zvažoval, který pojezd budu potřebovat a který ne. Já jsem třeba úplně vypustil pohyb zadní standardy, ta je pevná. Přední standarda se dá pouze naklápět doprava/doleva, to byl jediný pohyb který jsem vlastně chtěl(natočení hlavy při portrétu) a to jsem zatím použil asi 2x. Jinak Chamonix má na těch menších kamerách použitý pro pojezd přední standardy klasický hřeben s ozubeným kolem(jak se používalo na dřevácích), na těch větších už má použité nějaké modernější lineární vedení(nabídka je dnes veliká/jsou samozř. i s el. pohonem). Záleží jak to chce člověk udělat moderně, já jsem šel cestou konvenčních technologií i materiálů, chtěl jsem jenom dřevák. Jinak co třeba Chamonix asi podcenil jsou kolodiové kazety, protože uvádí na sílu skla 1÷1.5mm, což je asi na velká skla dost málo!

 

Miloši, k tomu měchu si sežeň teda nějaký hodně festovní stativ. Ale možná zase napíšeš, že jich máš několik, jako třeba s těmi "potoky stříbra" jak tuším pan petzval trefně kdysi poznamenal:). Doporučoval bych starý známý "Berlebach"! Existují asi dva typy, ten jeden má stabilnější ukotvení hlavy(má ho např. resolut na kolodiové kameře). Vyfotil jsem oba dva typy(níže), resp. svoje ukotvení. Na první kameře(první fotka) jsem úplně oddělal trojcestnou hlavu a nechal pouze kulovou, je to bezvadně stabilní, ale chybí mi otáčení o těch 360°. Na exportním modelu(druhá fotka) jsem nechal trojcestnou hlavu(ta méně stabilní ze dvou typů), takže je tam kulová i trojcestná, ale není to 100% stabilní. Na třetím snímku je ta pevnější verze Berlebachu, tento stativ bych všem na ULF doporučil(trojcestná hlava drží na čepu, resp. na dvou bodech), v té méně stabilní verzi to drží na tom čepu z jedné strany.

 

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 3

#1381 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 19 březen 2021 - 20:13:47

pane chino, no paradne konst. riesenie. tiez som musel tento inak vynikajuci Berlebach stativ  upravit  /rozsirit plochu a nasobit uchytne body/  aj pre pomerne malu kameru  30x40cm:

 

bs03.jpg

 

ano, mate pravdu s tym chamonixom: videl som tu kameru nazivo u kamarata a mal som moznost aj vyskusat s orig. kazetami na planfilm aj na kolodium.  standardne ma max. vytah asi 1.3m a predlzovadlom 1.8m. a je velmi kompaktna kamera, napriek svojim rozmerom je prekvapivo stabilna, o celkovej stabilite celeho systemu viacmenej rozhoduje stativ a uchytenie kamery na stativ, pri dlhsich vytahov vyvazenie. ale ako hovorite... vobec nie je to na 100%...  ved aj to je podivuhodne, ze pri tych rozmeroch je taka aka je. ako som uz pisal, podla mna v stabilite samotnej kamery velku rolu hra material, a pomerne kvalitna montaz. suhlasim aj s tym, ze keby som chcel okopirovat, tak by som zjednoduchsil celu konstrukciu aj s vynechanim napr. niektorych pohybov. a mate pravdu aj co sa tyka kaziet. kazetu na sklo bolo treba poupravovat. ale ajtak, mal som pozitivny dojem. musim sa priznat, ze ta vec stale mi vrta v hlave a neda mi pokoj...  : -)

 

.


  • 2

#1382 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 23 březen 2021 - 20:55:34

vcera vymenene striebro, nova vyvojka do nizkych teplot a selficka

.

8x10 / 150mm nikor

 

.

Přiložený soubor  sinarP_210322_1.jpg   146,84K   7 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210322_2.jpg   116,96K   4 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210322_3.jpg   133,62K   4 Počet stažení


  • 2

#1383 stamir

stamir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationCífer, Slovensko
Reputace: 35

Publikováno 25 březen 2021 - 06:51:11

yes! 

https://stamir.rajce...inky/1481848855

 

PS - nemam povoleno pridavat obrazky

taz se nekde zasiva a mašle čekají

 

vcera vymenene striebro, nova vyvojka do nizkych teplot a selficka

.

8x10 / 150mm nikor

 

.

attachicon.gifsinarP_210322_1.jpg attachicon.gifsinarP_210322_2.jpg attachicon.gifsinarP_210322_3.jpg

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#1384 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 9 duben 2021 - 21:24:57

uz doma neviem co od dobroty tak si aspon "ladim" selficka

.

8x10 / lea3 / 27cm petzval

 

.

Přiložený soubor  sinarP_210409_1.jpg   214,68K   3 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210409_2.jpg   244,27K   3 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210409_3.jpg   222,99K   3 Počet stažení


  • 5

#1385 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 9 duben 2021 - 21:38:36

aj ja... selficka...

 

30x40cm/ Lea3

 

 

2021ambro_01ds.jpg

 

 

.


  • 7

#1386 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 15 duben 2021 - 20:07:19

nedobry stav ale foti to

.

f.waibl 24cm / f3 / 1855 / 8x10 / lea3

 

.

Přiložený soubor  ip_210413_7.jpg   210,88K   4 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210413_1.jpg   347,84K   2 Počet stažení


  • 4

#1387 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 16 duben 2021 - 21:26:55

som asi hruskofil... az to je uchylka?  no co, skutocne mam rad hruskovicu. ale teraz vynimocne zatisie nie hruska a nie v atelieri, ale v starom dome, prirodne osvetlenie

 

Jar - ambrotypia 24x30cm/ Lea3/ Carl Zeiss Jena Tessar 4.5/300 - dobry stav ale foti celkom dobre : - )   

 

 

2021ambro_014a.jpg

 

 

.


  • 6

#1388 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 18 duben 2021 - 21:19:29

ano, tie hrusky maju cosi do seba

.

8x10 / heliar 36cm@f5.6 / lea3

 

.

Přiložený soubor  sinarP_210418_2.jpg   262K   5 Počet stažení


  • 4

#1389 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 19 duben 2021 - 06:46:19

Před sedmi léty na srazu v Žirovnici.. Dodnes nechápu jak jsem to exponoval :) Myslím, že když jsem "exponoval", tak byla závěrka zavřená a naopak.. 

 

Přiložený soubor (y)


  • 4

#1390 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 19 duben 2021 - 08:37:10

Partyja byla jakasik něposedna. Před sejmutím obrazu bylo třeba je trochu střiknut sněhovym hasičakem ať zatuhnu :-D


  • 1

#1391 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 19 duben 2021 - 15:58:00

Milos, ten Heliar je fakt dobry.

 

Pani Svetovy den mokreho kolodioveho procesu (World Wet Plate Day)  bude 1. maja 2021.  Svoje diela mozete publikovat na https://www.wetplateday.org/  (registracia este nefunguje, dufajme, ze do 1. maja s tym urobia nieco...) -  pred 164. rokmi, 1. maja 1857 zomrel Frederick Scott Archer (1813-1857), anglicky sochar, fotograf a (spolu)vynalezca mokreho kolodioveho procesu.

 

 

.


  • 0

#1392 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 19 duben 2021 - 18:16:50

Něco podobného se mi stalo na svatbě. Machroval jsem tam s dřeváčkem, po zaostření jsem nevrátil clonu a exponoval +5EV. :) Zvětšeninu jsem nějakou udělal, ale že bych se tím chlubil. :)

Před sedmi léty na srazu v Žirovnici.. Dodnes nechápu jak jsem to exponoval :) Myslím, že když jsem "exponoval", tak byla závěrka zavřená a naopak.. 


  • 0

#1393 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 24 duben 2021 - 21:57:01

Přiložený soubor  sinarP_210424_1.jpg   435,52K   4 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210424_2.jpg   451,56K   2 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210424_3.jpg   395,21K   2 Počet stažení

 

dnes "shoot for food"

.
vyborna tlacenka a chlebik k tomu
 
.
8x10 / eidoscope no.2

  • 3

#1394 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 25 duben 2021 - 09:08:06

k tlacenke treba aj cibula, ocot a stiplava paprika...  kolegovia kolodisti, a uz sa chystate na 1. maja?

 

 

.


  • 0

#1395 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 2 květen 2021 - 09:42:11

moje kollodiove fotografie na Svetovy den mokreho kolodioveho procesu (World Wet Plate Day), urobene 1.maja 2021

 

 

wwpd202101-1.jpg   wwpd202102-1.jpg

 

ambrotypie 24x30cm

 

 

 

pridajte aj Vy svoje diela.  kolodiove fotografie dalsich autorov mozete pozriet tu:  https://www.wetplateday.org/galleries/

 

.


  • 7

#1396 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 2 květen 2021 - 10:26:24

v sobotu som sa ku kolodiu nedostal, tak aspon stvrtkove portrety

 

.

8x10 / eidoscope no.2

 

.

Přiložený soubor  sinarP_210429_2.jpg   109,43K   5 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210429_3.jpg   100,23K   3 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210429_4.jpg   95,89K   3 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210429_5.jpg   85,43K   3 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210429_6.jpg   87,11K   3 Počet stažení


  • 5

#1397 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 2 květen 2021 - 15:46:40

...portrety... :)

 

.


  • 0

#1398 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 16 květen 2021 - 14:22:32

Přiložený soubor  sinarP_210516_1.jpg   128,02K   3 Počet stažení

 

.

8x10 / heliar 36cm


  • 3

#1399 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 19 květen 2021 - 19:58:10

Přiložený soubor  sinarP_210517_1.jpg   488,6K   1 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210517_2.jpg   472,66K   1 Počet stažení Přiložený soubor  sinarP_210517_3.jpg   450,42K   1 Počet stažení

.

8x10 / voigtlander 46cm f4.5


  • 6

#1400 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 20 květen 2021 - 15:39:44

n-c2.jpg

 

typicka figurina / 30x40cm  ambrotypia, Zeiss Tessar 4.5/360, Lea3

 

novomiesana experimentalna vyvojka s dusicnanom draselnym, kyselinou sirovou a octovou, siranom zeleznatym, siranom mednatym a izopropylom...  taka jarna calamada.

 

 

.


  • 8




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních


    Bing (1)