Přejít na obsah


Fotka

wet plate collodion - mokrý kolodiový proces


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1541 odpovědí na toto téma

#701 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 223

Publikováno 30 srpen 2014 - 19:24:42

Ó, tak toto je velká paráda! Díky taky za informaci o fotomaratonu, Zvažuju účast, ale podle informací na webu tam prostor pro kolodionisty moc nevidím. Můžete k tomu dát něco podrobnějšího?


  • 0

#702 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 641 příspěvků(y)
Reputace: 1 310

Publikováno 30 srpen 2014 - 19:58:43

Ó, tak toto je velká paráda! Díky taky za informaci o fotomaratonu, Zvažuju účast, ale podle informací na webu tam prostor pro kolodionisty moc nevidím. Můžete k tomu dát něco podrobnějšího?

 

 

V SZ.  Inak 1 a 2 su 18x24, osvetlene studiovymi bleskmi /2x300Ws/ z bezprostrednej blizkosti, f 4.5,  Ambrotypie 3,4,5 su osvetlene prirodzenym svetlom a odrazkou, f 4.5, exp. 4-6 sec., 4 je 9x12, 3 a 5 su 18x24.  V minulosti som svietil stalym dennym /5500 K/ svetlom, blesk sa mi zapacil v iba poslednej dobe. Kolodium Lea3 tiez sa mi velmi osvedcil. 


  • 1

#703 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 8 prosinec 2014 - 21:42:00

teda, nie že by som sa pokúšala rovno o tento proces - k tomu mám ešte stále strašne ďaleko - ale chcela som kolódium vyskúšať na niečo celkom iné a trochu som sa sním zababrala - prosím, čím to ide dolu, lebo moje prsty vyzerajú desivo - asi dosť dlho nikomu nepodám ruku .... :D


  • 0

#704 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 223

Publikováno 8 prosinec 2014 - 23:19:02

Za pár dní je to pryč, neboj. Jinak se doporučuje potřít flek roztokem jodidu sodného, prý to zežloutně a pak by to mělo jít ustalovačem dolů. Ale nezkoušel jsem.


  • 0

#705 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 9 prosinec 2014 - 08:46:02

POčkej, popatlala jsi se kolodiem,nebo dusičnanem?


  • 0

#706 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 9 prosinec 2014 - 09:04:45

vďaka, pomaly to oškrabkávam - čistým kolódiom som sa poliala, nepotrebujem na svoje pokusy dusičnan - zatiaľ :D

 

tak mi napadlo, či tam nie je podobná účinná látka ako v sekundovom lepidle :D


  • 0

#707 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 641 příspěvků(y)
Reputace: 1 310

Publikováno 9 prosinec 2014 - 09:17:00

vďaka, pomaly to oškrabkávam - čistým kolódiom som sa poliala, nepotrebujem na svoje pokusy dusičnan - zatiaľ :D

 

tak mi napadlo, či tam nie je podobná účinná látka ako v sekundovom lepidle :D

 

 

Kolodium?  aj liehom.  Dusicnan strieborny?  nechaj to tak... hnede prsty su najkrajsie.


  • 1

#708 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 9 prosinec 2014 - 11:03:32

Není, je to celuloid, prakticky první umělá hmota.


  • 0

#709 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 223

Publikováno 10 prosinec 2014 - 16:24:27

Aha, neumím číst. "Kolodium" čtu jako "dusičnan". Tož ppardón.


  • 1

#710 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 641 příspěvků(y)
Reputace: 1 310

Publikováno 7 leden 2015 - 21:51:46

Ako som pracoval vcera s mokrym kolodiovym procesom vonku:  teplota  -4 C,  prenosna tmava komora z papundeklovej krabice od tlacierne epson /okrem toho bolo treba este stare tmave nohavice, lepiacia paska, cervena folia, spinkovaci stroj, noznice, lepidlo a asi pol hodinka na pracu/, vsetko v kufri auta, chemikalie bezne, vlastne miesanie Lea 3 /bromid a jodid kademnaty/, zcitlivovac 10% AgNO3, vyvojka jednoducha /siran zeleznaty, kyselina octova, cukor/, ustalovac tiosiran sodny.  Najvacsi problem bol umyvanie sklenenych dosiek, voda hned zacinala mrznut. Vysledok niekolkohodinovej expedicie je jedna hotova ambrotypia. Lakovanie a farbenie cierneho pozadia som uz robil doma. 

Přiložený soubor (y)


  • 9

#711 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 802 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 7 leden 2015 - 21:55:32

gratulujem celemu procesu

.

pekny kus skla


  • 0

#712 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 7 leden 2015 - 22:04:36

Parádní ;) Kdo další přidá nějakou svou aktuální desku?


  • 0

#713 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 15 leden 2015 - 17:02:07

největší kolodiová výstava v ČR:

http://www.temnakomo...stavy/?p=493538


  • 1

#714 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 223

Publikováno 19 leden 2015 - 17:42:27

Zmrzl mi roztok dusicnanu, v kanystru se vytvořily jakési krystalické shluky (chrastilo to při pohybu). Rozehřál jsem to sice, ale následujícî pokusy vyšly naprázdno, na deskách se vyvolaly jen neurčité fleky. Nevíte někdo, jestli by to mohlo být tím pŕemrznutîm?
  • 0

#715 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 20 leden 2015 - 09:55:42

Zcitlivovaci roztok je jen dusicnan stribrny a voda. Plus po par deskach necistoty z kolodia a zcitlivovaci soli. Ja bych to poradne zahral, nechal odparit eter, doplnil vodou na spravnou hustotu a musi to zase slapat.


  • 0

#716 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 20 leden 2015 - 11:46:30

Testni hustoměrem jak na tom jsi..


  • 0

#717 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 641 příspěvků(y)
Reputace: 1 310

Publikováno 20 leden 2015 - 13:51:51

Zmrzl mi roztok dusicnanu, v kanystru se vytvořily jakési krystalické shluky (chrastilo to při pohybu). Rozehřál jsem to sice, ale následujícî pokusy vyšly naprázdno, na deskách se vyvolaly jen neurčité fleky. Nevíte někdo, jestli by to mohlo být tím pŕemrznutîm?

 

Nemam taku skusenost. Roztok dusicnanu strieborneho nedrzim vonku v chlade, ale vo vitrine na ozdobnom mieste. Lebo ten blahodarny roztok je vzacny. 

 

Ako kolegovia pisali: rozmrazit, vycistit, prefiltrovat, hustomerom odmerat, pripadne podla hustoty doplnit. Vyskusat a ked predsa nefunguje, tak namiesat novy roztok. Lepsi napad nemam. Zial. Prajem Vam vela uspechov.


  • 0

#718 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 641 příspěvků(y)
Reputace: 1 310

Publikováno 21 leden 2015 - 17:28:17

Nieco som pre Vas nasiel:  na jednom americkom portali pisu, ze:  "3% Nitric acid - used for maintaining the pH of the silver bath when all else has failed, just a few drops are required."  Takze, ak mate pocit, ze u Vas uz vsetko zlyhalo, tak skuste 3%-nu kyselinu disicnu /HNO3/.  Ovsem davejte si velky pozor !!!! Kyselina dusicna ja velmi agresivna chemikalia, pouzivajte kvapadlo, ochranne rukavice, okuliare, atd. Viac o HNO3:   http://sk.wikipedia....yselina_dusičná

Tuto metodu som neskusal, ked nahodou vyskusate prosim dajte vediet.

 

Nasiel som aj nieco ine, cim som zatial este nestretol. Pre zvysenie kontrastu dosiek je mozne pouzivat 1-5% jodovu tinkturu /roztok jodu v etanole/, dat par kvapiek do kolodia. Skusal som tak, ze som odlial 100 ml kolodia a pridal som kvapadlom 5 kvapiek.  Vysledok oproti "cistemu" kolodiu bol dobre viditelny. 

 

 

 

 


Zmrzl mi roztok dusicnanu, v kanystru se vytvořily jakési krystalické shluky (chrastilo to při pohybu). Rozehřál jsem to sice, ale následujícî pokusy vyšly naprázdno, na deskách se vyvolaly jen neurčité fleky. Nevíte někdo, jestli by to mohlo být tím pŕemrznutîm?


  • 1

#719 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 22 leden 2015 - 13:59:47

Přátelé!

Chystám si krásnou a novou kazetu lisco fidelity 8x10 na předělání pro mokrý kolodiový proces. Budu postupovat dle obecných informací na forech a videa na youtube. Prostě vyříznu přepážku a udělám zarážky v rozích.

Předpokládám, že mnoho kolodionistů má takto upravenou kazetu. Ptám se, zda je toto řešení praktické, jestli to má nějaká úskalí, na která přijdu praxí. Možná by někdo z vás podruhé postupoval jinak, možná je lepší polaroidová kazeta, či něco jiného?

Nebo je vše ok a není co řešit?

Kazetu budu řezat koncem ledna.

Za rady děkuji a doufám, že časem i já budu schopen někomu poradit.


  • 2

#720 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 641 příspěvků(y)
Reputace: 1 310

Publikováno 22 leden 2015 - 14:20:18

Přátelé!

Chystám si krásnou a novou kazetu lisco fidelity 8x10 na předělání pro mokrý kolodiový proces. Budu postupovat dle obecných informací na forech a videa na youtube. Prostě vyříznu přepážku a udělám zarážky v rozích.

Předpokládám, že mnoho kolodionistů má takto upravenou kazetu. Ptám se, zda je toto řešení praktické, jestli to má nějaká úskalí, na která přijdu praxí. Možná by někdo z vás podruhé postupoval jinak, možná je lepší polaroidová kazeta, či něco jiného?

Nebo je vše ok a není co řešit?

Kazetu budu řezat koncem ledna.

Za rady děkuji a doufám, že časem i já budu schopen někomu poradit.

 

 

Vitajte! Dufam, ze coskoro mozeme pozriet aj Vase prace.  K otazke: ja pouzivam stare drevene kazety na formaty 18x24 cm a 30x40 cm. Tieto boli aj povodne myslene na sklenene dosky.  Vyskusajte a uvidite. 

 

Prajem vela uspechov a nezaubnite ukazat Vase dosky.


  • 1

#721 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 22 leden 2015 - 15:13:24

Přátelé!

Chystám si krásnou a novou kazetu lisco fidelity 8x10 na předělání pro mokrý kolodiový proces. Budu postupovat dle obecných informací na forech a videa na youtube. Prostě vyříznu přepážku a udělám zarážky v rozích.

Předpokládám, že mnoho kolodionistů má takto upravenou kazetu. Ptám se, zda je toto řešení praktické, jestli to má nějaká úskalí, na která přijdu praxí. Možná by někdo z vás podruhé postupoval jinak, možná je lepší polaroidová kazeta, či něco jiného?

Nebo je vše ok a není co řešit?

Kazetu budu řezat koncem ledna.

Za rady děkuji a doufám, že časem i já budu schopen někomu poradit.

Polaroidova 8x10" kazeta mi nefungovala. Bylo s ni neskutecne prace a nakonec jsem to vse vyhodil. Sibr se pri zasunovani prohybal, takze strhaval polev ze skla.  Mam obdobne upravenou 8x10" starou drevenou kazetu a tam je to ok. Obdobne 13x18 Lisco, taktez v pohode. Polaroid ne. Aspon tedy za me.


  • 0

#722 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 22 leden 2015 - 16:58:38

skoda nicit nove lisco, lepsi koupit nejake stare drevene a vyriznout vnitrek,

pocitej ale ze nebudes mit plny format 8x10.

 

Nejlepsim resenim je sehnat starou kazetu od Hoffmana, myslim ze to delalo i Lisco - jmenuje se pressure plate, je to podobne jako kopirovaci ramecek. je jednostranna, a vyuzije plny format


  • 0

#723 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 22 leden 2015 - 18:00:04

skoda nicit nove lisco, lepsi koupit nejake stare drevene a vyriznout vnitrek,

pocitej ale ze nebudes mit plny format 8x10.

 

Nejlepsim resenim je sehnat starou kazetu od Hoffmana, myslim ze to delalo i Lisco - jmenuje se pressure plate, je to podobne jako kopirovaci ramecek. je jednostranna, a vyuzije plny format

Děkuji Vlcaku. Jdu to googlit, hledat na ebay a snad i koupit. Díky za kvalitní radu.


  • 0

#724 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 22 leden 2015 - 18:19:42

Tak jsem nic nevygooglil. Jen obrázky. Zkusím to důkladně  v noci, až mě děti pustí k počítači. Nemáte nejaký odkaz na Lisco pressure plate?


  • 0

#725 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 28 leden 2015 - 17:01:40

Moje druhé vlastnoručné kolódium na skle!!!! Miešala som podľa receptov Petra Jánošíka, VF Kufa, sklo Repromaster 210/9. Viem, že som len na začiatku .... ale mám z toho nesmiernu radosť.

Přiložený soubor (y)


  • 3

#726 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 28 leden 2015 - 17:07:23

Gratuluji. Moc pěkné. Taky se ti klepaly ruce?


  • 0

#727 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 28 leden 2015 - 17:10:58

Gratuluji. Moc pěkné. Taky se ti klepaly ruce?

mám ich rozmazané? :D

 

Ďakujem. Ani nie, len ešte musím doladiť osvetlenie na WC, lampu mám položenú na zemi a keď lejem roztoky, tak nevidím .... musím ju upevniť niekde vyššie.


  • 0

#728 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 28 leden 2015 - 17:12:04

Inak, na obrázku je to ešte mokré - preto také lesklé, a pod umelým svetlom bez korekcie - rýchlocvak. Inak je to normálne svetlosivé ako na skle.


  • 0

#729 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 641 příspěvků(y)
Reputace: 1 310

Publikováno 28 leden 2015 - 18:58:57

Moje druhé vlastnoručné kolódium na skle!!!! Miešala som podľa receptov Petra Jánošíka, VF Kufa, sklo Repromaster 210/9. Viem, že som len na začiatku .... ale mám z toho nesmiernu radosť.

 

 

Gratulujem - neboj sa je to dobre :)


  • 0

#730 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 29 leden 2015 - 20:07:03

Horné dva sú včerajšie, spodné 4 sú dnešné .... tie najspodnejšie sa ešte sušia .... tuším som sa zaľúbila do vône kolódia a éteru :). Všetky 18 x 24 cm, na skle.

Přiložený soubor (y)


  • 1

#731 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 641 příspěvků(y)
Reputace: 1 310

Publikováno 29 leden 2015 - 20:27:14

Horné dva sú včerajšie, spodné 4 sú dnešné .... tie najspodnejšie sa ešte sušia .... tuším som sa zaľúbila do vône kolódia a éteru :). Všetky 18 x 24 cm, na skle.

 

 

Ty teda makas... tolko ambrotypii neurobim ani za tyzden a Ty za den :)

 

Mas pravdu kolodium ja vysoko navykova zalezitost. Rad by som videl Tvoje prace aj v pozeratelnej velkosti.  

 

Prilozeny portret je s upravenou formulou kolodia Extra Dry, znizenym obsahom KBr a zvysenym obsahom KI, kvoli kontrastu. Osvetlenie 2x maly studioy blesk 180 Ws, expozicny cas na jedno odpalenie, zdialenost bleskov od fotografovaneho objektu menej ako 20 cm, f 4.5, ambrotypia 18x24 cm

Přiložený soubor (y)


  • 1

#732 miloskral

miloskral

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationTvrdosin
Reputace: 50

Publikováno 29 leden 2015 - 20:56:08

kazdy raz zacina evicka  ty mas tu chut takze zachvilu budes profik  budes nas ucit.


  • 0

#733 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 2 únor 2015 - 13:47:18

Zdravím. Zkouším proces a nejde mi to. Hledám chybu, což je zdlouhavá záležitost. Míchal jsem dle článku pana Kozubíka o mokrém kolodiovém procesu kolodium i vývojku. V roztoku kolodia(Penta) mám poměr ethanolu a kolodia 1:1 plus bromid draselný a jodid draselný.

Postup jsem dodržel.

Na tomto vláknu je jiný recept od pana Vasekismolíka. Kolodium s úplně jiným poměrem kolodia a ethanolu. Ethanolu je zde málo a autor si sám pochvaluje skutečnost, že není nutné kolodium ředit. Používá jodid amonný.

Prostě ty recepty na kolodium jsou velmi rozdílné v oblasti poměru ethanolu s kolodiem.

Napadá mě, zda tento poměr nemůže být příčinou mého trápení.


  • 0

#734 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 641 příspěvků(y)
Reputace: 1 310

Publikováno 2 únor 2015 - 14:22:05

Pane Kolego,

 

popiste mi prosim DETAILNE recepty, ktore pouzivate, vsetky chemikalie, ktore pouzivate /zdroj.... takze odkial to mate... / a vysledok Vasho snazenia. Detailne prosim posite aj cely Vas postup pri praci, vratane expozicie. Mozete mi prilozit aj fotku vyvolanej / a ustalenej/ dosky.  Poslite mi to na sukromnu spravu. 


  • 0

#735 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 únor 2015 - 14:40:32

Kolego, je treba popsat problemy, co se konkretne nedari. Obecne, evropske kolodium je 4%, kdezto americke  U.S.P. obsahuje az 7 procent

nitrocelulozy, 20-30 proc lihu, 65-75 proc. eteru. Z toho pri michani pracovniho roztoku vyplyva pro evropske (Tamda, Penta) redeni v pomeru 1:1

tedy napr. 120ml kolodium+ 60ml lih+  60 ml eter. Ostermani Same Day Extra Dry je dlouhodobe overene kolodium, ktere neobsahuje karcinogenni soli a eter je plne nahrazen etanolem.

Kolodium obohacene pouze jodidem amonnym je vice kontrastni a mene citlive k zelene.


  • 0

#736 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 únor 2015 - 14:42:18

Omlouvam se za nespravnou informaci - Same Day Extra Dry je redene etanolem i etherem.


  • 0

#737 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 2 únor 2015 - 18:17:32

Děkuji.

Po několika hodinách v komoře jsem se pohnul z místa. Desky okamžitě čistím a opět polévám. Snažím se to ovládnout. Prvotní problém byla přeexpozice. Pomocí šíbru jsem dělal proužkovou zkoušku pro stanovení správné expozice. Trefil jsem to, ale na expozici mají vliv i další záležitosti. Obávám se, že můj další problém bude určení správného okamžiku ponoření desky do dusičňanu.

Ale s tím vás nechci zatěžovat. Musím si to vše vyzkoušet sám a několikrát. Zase jdu pokračovat do komory, v noci sem opět připojím.


  • 0

#738 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 2 únor 2015 - 18:34:14

Ahoj Jiří.

Penta uvádí obsah pyroxilinu 3,4-4,5%. Je možné počítat se 4% bez vlivu na kvalitu pracovního roztoku?

ma


  • 0

#739 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 2 únor 2015 - 18:52:19

Jo, ještě ta chemie:

Vše jsem kupoval před měsícem.

Použil jsem "collodium OAB 2011" z Penty. Na štítku není poměr ethanolu,etheru k nitroceluloze.

Postupoval jsem dle článku pana Kozubíka: http://www.temnakomo...ollodion-pr-r76

Nejsem si jist, zda mnou použité kolodium není již naředěné.  Možná jsem neměl již přidávat ether.


  • 0

#740 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 641 příspěvků(y)
Reputace: 1 310

Publikováno 2 únor 2015 - 18:53:46

Ked svietite svetlom 5500K tak viacmenej mozete pouzivat aj expozimeter. Citliost mokrej dosky by malo byt okolo 1 ISO. Aj pruzkova skuska je dobra metoda, len ked ste velmi vedla tak namakate dost. Mne sa osvedcila metoda 

 

 

> Obávám se, že můj další problém bude určení správného okamžiku ponoření desky do dusičňanu.

 

Poliete  dosku pockate kym kolodium nebude uz tiect, ale este nebude uplne suchy. Podla teploty okolia asi 20-40 sekund. A potom date do AgNO3 :) alebo ste to mysleli inak? Dobre som pochopil? 

 

Ked mate problem tak napiste sem alebo mozete aj sz. Len skuste presne specifikovat problem... tak ako pise pan kolega jkcz.

 

Nech sa Vam dari


  • 1

#741 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 2 únor 2015 - 19:19:18

Ještě něco!

Zdá se mi, že deska je citlivější pokud jde kolodium do zcitlivovače okamžitě po zastavení tečení. Možná je v kolodiu moc ethanolu a kolodium tuhne moc rychle. Ale nejspíš se pletu.


  • 0

#742 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 802 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 2 únor 2015 - 19:28:12

cesta ku kolodiu je aj kompletna sada vsetkeho co potrebujete od niekoho komu to funguje

napriklad od rasta z www.mamut-photo.com

.

a potom postupne doplnat casti procesu vlastnymi roztokmi a receptami

zistite co funguje a co nie relativne lahko, bez zanevretia k tejto krasnej technike


  • 0

#743 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 641 příspěvků(y)
Reputace: 1 310

Publikováno 2 únor 2015 - 19:45:21

Podla mna netrapte sa s takymi drobnostami. Chemikalie a cely proces  mozete otestovat aj bez expozicie vo fotoaparate:  poliatu a zcitlivenu dosku vyvolate bez osvetlenia - musite dostat cire sklo. Alebo aj opak: poliatu a zcitlivenu dosku osvetlite svetlom, po vyvolani musite dostat uplne krytu dosku. Ked Vam to takto funguje, tak potrebujete zistit len spravnu expoziciu. Ako som pisal mne sa osvedcila bezna expozimetria za predpokladu 5500 K farebnej teploty osvetlenia s mensimi korekciami expozicnych hodnot.

 

Vela uspechov !


  • 0

#744 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 2 únor 2015 - 23:42:00

Tak konečně se to povedlo. Mám radost, že proces může fungovat.Začínám tušit kde dělám chyby. Zítra pokračuji. Děkuji za vaše příspěvky. Dobrou noc!


  • 0

#745 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 3 únor 2015 - 07:21:57

Ahoj Jiří.

Penta uvádí obsah pyroxilinu 3,4-4,5%. Je možné počítat se 4% bez vlivu na kvalitu pracovního roztoku?

ma

Ahoj!

Já si myslím, že to s klidem v duši můžeš považovat za 4 procentní a míchat pořád stejně. Pouze pokud by dělalo neplechu - špatná adheze, tak bych upravil míchání.


  • 0

#746 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 3 únor 2015 - 10:33:50

Děkuji.


  • 0

#747 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 5 únor 2015 - 13:24:11

Kolodiový portrét pomocí umělého světla a odrazných desek.

Pro mě velká neznámá.

Mám docela silné blesky, ale stejně nestačí na proces.  Budu muset pořídit trvalá světla.  Předpokládám, že pro každý kolodiový recept, každý záměr, situaci a atelier je vhodné jiné světlo. Co mám chtít? Nějaký konkrétní typ, abych byl do smrti štastný, že to světlo mám?

Omlouvám se za tento prostoduchý dotaz. Díky stejně položené otázce mám nikon FM2.


  • 0

#748 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 5 únor 2015 - 13:33:36

Tento pan se kolodiu dost venuje

http://www.ambrotype.ru/index_en.html

 

Sveho casu byla rozsahla diskuze ohledne vybojek i na foru u Quinna Jacobse.

Tusim ze to rezultovalo v neco takoveho

http://unrealalex.li....com/55034.html


  • 0

#749 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 5 únor 2015 - 13:51:17

Jeste by se dalo neco pocist u holandskeho Alexe

http://collodion-art...n-light_15.html


  • 0

#750 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 641 příspěvků(y)
Reputace: 1 310

Publikováno 5 únor 2015 - 14:10:51

Kolodiový portrét pomocí umělého světla a odrazných desek.

Pro mě velká neznámá.

Mám docela silné blesky, ale stejně nestačí na proces.  Budu muset pořídit trvalá světla.  Předpokládám, že pro každý kolodiový recept, každý záměr, situaci a atelier je vhodné jiné světlo. Co mám chtít? Nějaký konkrétní typ, abych byl do smrti štastný, že to světlo mám?

Omlouvám se za tento prostoduchý dotaz. Díky stejně položené otázce mám nikon FM2.

 

Ja svietim nasledovne: 

 

1. stale svetlo:  5 ks  35W/180W/ 5500K ziarivka  na obidve strany, takze 2x, v softboxe, ale vacsinou bez difuzneho platna, vzdalenost od fotografovaneho objektu asi 0.5-1,5 m 

 

alebo

 

2. zableskove svetko:  studiove blesky priamo smerovane bez soft. a difuz. 2 ks /z dvoch stran/ 600 Ws. Vzdalenost od fotografovaneho objektu asi 0.5 m, podla moznosti cim blizsie, expozicny cas na jeden zablesk.

 

Pisete, ze mate silne blesky, ale to nepisete, ze ako ich pouzivate. Dazdniky, softboxy zatial odlozte, dajte ich priamo a cim blizsie. 

 

Ako mozete citat trosku vyssie v mojom prispevku, da sa aj s ovela mensimi bleskami - portret, co vidite som robil 2x180 Ws malymi bleskmi z bezprostrednej blizkosti - menej ako 20 cm od tvare, priamo na jedno blisknutie. Tak isto sa daju pouzivat aj mensie stale svetla: 2x 35W/180W/ 5500K lampy, ktore date tak blizko, ako len mozete, uz davaju dobry vysledok. 

 

Na detaily uz musite prist sam.  Pan kolega jkcz Vam radi dobre, zo zalinkovanych stranok dozviete vela, ale ked chcete prist na sposob svietena, co Vam vyhovuje musite vela experimntovat. 


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních