Přejít na obsah


Fotka

Kodak trix 400@320 v R09


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 27 duben 2009 - 19:26:36

Zdravím,
o víkendu jsem nafotil jeden kodak trix 400 exponovaný jako 320asa.Doma jsem ale zjistil,že už nemám id-11,v které normálně volám a nechci kupovat novou,když mám ještě R09 a microphen.Osobně se přikláním spíše k R09.Máte s tím někdo zkušenosti? na digitaltruth uvádí 10-12min,což moc přesné není a navíc musím ještě čas zkrátit.Bylo to foceno za jasného slunečného počasí a má to být pro kondenzorový zvětšovák.Díky za případné rady.Klidně bych to i riskl a vyzkoušel,ale náhodou jsem nafotil snímky,které nechci zkazit a v r09 jsem volal pouze jeden ilford.
  • 0

#2 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 27 duben 2009 - 19:49:31

Tri-X v Rodinalu 1:50, 12 min., 20st C, kinetika 1 min. stále, pak 2x za 1 min.
U mne dobré, ale každý si musí zkalibrovat dle svého.
Podle tohoto postupu ale asi nic nezkazíš. Jo a byl to svitek.
Zdařec Luigi
  • 0

#3 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 duben 2009 - 19:51:31

tak na to si počkám,po tomto filmu už delší dobu koukám jako alternativě k hp5 a tebou psané vývojky používám jako jedinné.Snad jen u toho rodinalu podle mého docela záleží na překlápění,jednou jsem překlápěl poctivě a výsledek byl krásný podruhé ledabyle a výsledek je otřesný ;-) :wink:
  • 0

#4 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 27 duben 2009 - 19:55:46

bych se upřímně přiklonil spíš k microphenu
  • 0

#5 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 27 duben 2009 - 19:59:00

rozhodně rodinal :wink:
  • 0

#6 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 27 duben 2009 - 19:59:55

Tri-X v Rodinalu 1:50, 12 min., 20st C, kinetika 1 min. stále, pak 2x za 1 min.


Nojo,ale to ředění 1:50 platí pro R09NEW. U R09 se ředí 1:40.Nebo to můžu použít i pro ten starší typ? A vůbec by mně zájímalo v čem se ty dvě vývojky liší.
  • 0

#7 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 27 duben 2009 - 20:01:08

Kurnik,mám tam hrubku jak pr... Omlouvám se
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 duben 2009 - 20:03:05

Tri-X v Rodinalu 1:50, 12 min., 20st C, kinetika 1 min. stále, pak 2x za 1 min.


Nojo,ale to ředění 1:50 platí pro R09NEW. U R09 se ředí 1:40.Nebo to můžu použít i pro ten starší typ? A vůbec by mně zájímalo v čem se ty dvě vývojky liší.

Tož to už tady proběhlo několikrát. Ale ve zkratce: R09new=Rodinal a časy klidně použij rodinalovské. R09(old) nerovná se úplně Rodinal, ale při ředění 1:50 jsem časy používal rodinalovské bez problému. A vůbec, kup si Agfáckej Rodinal a máš to v cajku a ta flaška je taky daleko hezčí. :wink:
  • 0

#9 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 27 duben 2009 - 21:01:15

Jo - zapomněl jsem napsat - používám originál Rodinal.
Exponováno jako 400, ale to zase záleží na měření, že ano.
tedy měřil jsem spot na stíny (kreslící černá - zone II.- III.) a pak
minus 2,5 EV.
A taky nestabilizovaný proces - tedy zatím vyvolány jen 4 svitky.
Zdařec, Luigi
  • 0

#10 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 duben 2009 - 22:28:58

tri-x je uzasny film, len ho neviem na slovensku zohnat v rozumnej cene. v porovnani s hp5+ je to dvojnasobok. ach no..
  • 0

#11 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 28 duben 2009 - 10:27:14

U Karbusického (PHOTOLIFE) jsem ho objevil za 72,- káčé, což je podle mne skvělá cena. Zajímavé je, že kusovky v neomezeném množství tam nabízejí za 72,- a pack 5 ks za 420,- (cca) - to je o 12,- dražší na filmu.
Tak jsem něco objednal, uvidím jak se zachovají (kdyžtak dám vědět).
Stříbru zdar, Luigi

P.S. nevím, jak to poílají na Slovensko (tedy za kolik), ale třeba by i tady mohl zafungovat nový kurýrní systém mede in TK.
  • 0

#12 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 28 duben 2009 - 16:21:21

Tak teď teda nevím.Potíž je v tom,že mě filmy vychází moc kontrastní,když je vyvolám dle údaje výrobce a to ikdyž jsou nafoceny při difůzním nekontrastním světle.Proto dost zkracuji.Raději bych to tedy vyvolal dle údajů na digitaltruth (10 - 12min).Vezmu-li za vyvolávací údaj 10min a zkrátím o 30%,takže vyvolávací čas bude 7min,není to až moc málo? No ale už se v tom nějak zamotávám.Nějak to vyvolám a uvidím.
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 duben 2009 - 16:52:54

Tak teď teda nevím.Potíž je v tom,že mě filmy vychází moc kontrastní,když je vyvolám dle údaje výrobce a to ikdyž jsou nafoceny při difůzním nekontrastním světle.Proto dost zkracuji.Raději bych to tedy vyvolal dle údajů na digitaltruth (10 - 12min).Vezmu-li za vyvolávací údaj 10min a zkrátím o 30%,takže vyvolávací čas bude 7min,není to až moc málo? No ale už se v tom nějak zamotávám.Nějak to vyvolám a uvidím.

Hmm, to je podivné. Máš pohlídanou teplotu? Nebo možná moc překlápíš...
  • 0

#14 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 28 duben 2009 - 18:22:32

[/quote]
Hmm, to je podivné. Máš pohlídanou teplotu? Nebo možná moc překlápíš...[/quote]

Teplotu mám pohlídanou na 20C (plus minus pul stupně) na digi teploměru.Dříve jsem překlápěl prvních 30s a pak každých deset sekund u každé minuty.Za těch deset sekund jsem to stihl otočit 8krát.Teď to otáčím tak 2-4krát za 10sekund a je to o něco lepší.Ale stejně trochu zkracuji u difuzniho a u plnýho světla hodně.Myslím,že to mám stejně moc krytý,protože mi u clony f5.6 a filtru od ilfordu č.3 vychází na formát 21x30 čas cca50 sekund na osvit...nevím,zdá se mi to moc
  • 0

#15 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 28 duben 2009 - 20:52:43

Za těch deset sekund jsem to stihl otočit 8krát.Teď to otáčím tak 2-4krát za 10sekund a je to o něco lepší


tyvole!
já sem rád, když svym vetchym otáčecim tempem udělám 2 překlopení tanku za 10 sec.... takže nakonec dělam to, že buď otočim tank 1x za 30s a nebo 1-2x za 60s.... otáčet tak rychle, jak popisuješ, mi přijde.... šílený.
  • 0

#16 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 28 duben 2009 - 21:09:33

Za těch deset sekund jsem to stihl otočit 8krát.Teď to otáčím tak 2-4krát za 10sekund a je to o něco lepší


tyvole!
já sem rád, když svym vetchym otáčecim tempem udělám 2 překlopení tanku za 10 sec.... takže nakonec dělam to, že buď otočim tank 1x za 30s a nebo 1-2x za 60s.... otáčet tak rychle, jak popisuješ, mi přijde.... šílený.


Asi jsem to špatně napsal.Po každé uběhlé minutě to otočím dvakrát,někdy 4krát.Během těch prvních 30sec to otočím o dost víckrát.Tam bude asi ten zádrhel.Kdosi mi totiž říkal,že je nutné to po nalití dostatečně otáčet,aby se vývojka co nejlépe promíchala...
  • 0

#17 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 29 duben 2009 - 06:45:02

Tak to já bych taky s otáčením brzdil. Když vezmu, že naliju vývojku do tanku, zmáčknu stopky, tak než dám pryč flašku, uběhlo 20 sec., pak vezmu tank a poklepu s ním několikrát slabě o tvrdou podložku aby odskočily bublinky, potom nasadím víčko JOBO a máme to - uběhla 1.minuta a tady 1x nebo 2x poměrně pomalu překlopím. Potom při dalším překlápění vždy poměrně pomalu dnem nahoru a dnem dolů. Jde přeci o to, aby se u filmu vyměnila vývojka a ne abych z toho vytvořil vířivou pračku.
Takže Tvůj postup překlápění se mi zdá fakt moc divoký. Dokonce bývá žádoucí v posledních x minutách vůbec nepřeklápět - zbytečný nárůst kontrastu.
Zdařec Luigi
  • 0

#18 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 29 duben 2009 - 16:23:24

Tak to já bych taky s otáčením brzdil. Když vezmu, že naliju vývojku do tanku, zmáčknu stopky, tak než dám pryč flašku, uběhlo 20 sec., pak vezmu tank a poklepu s ním několikrát slabě o tvrdou podložku aby odskočily bublinky, potom nasadím víčko JOBO a máme to - uběhla 1.minuta a tady 1x nebo 2x poměrně pomalu překlopím. Potom při dalším překlápění vždy poměrně pomalu dnem nahoru a dnem dolů. Jde přeci o to, aby se u filmu vyměnila vývojka a ne abych z toho vytvořil vířivou pračku.
Takže Tvůj postup překlápění se mi zdá fakt moc divoký. Dokonce bývá žádoucí v posledních x minutách vůbec nepřeklápět - zbytečný nárůst kontrastu.
Zdařec Luigi


Díky za rady! Určitě přibrzdím.A já měl doteď pocit,že jakmile jednu minutu vynechám,bude film ztracen-to samozřejmě myslím s nadsázkou.
  • 0

#19 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 30 duben 2009 - 11:41:46

Tak přátelé, je to tady.
Jak jsem psal. objevil jsem super cenu 72,- kč za film u Karbusického.
Tak jsem v neděli hned objednal 40 kusů a čekal co bude. Do dneška nic - tedy , potvrdili mi objednávku s touto cenou.

Dnes telefonát paní K - bohužel , filmy už nemají a budou od jiného dodavatele, tak mi je nechají výhodně pouze za nákupní cenu 108,- kč za film.

Co jiného od nich čekat - už mne napálili dvakrát a tak ani nemám chuť a sílu se s nimi dohadovat a soudit, i když právně mám nárok na dodání dle objednávky.

Tak sem vyměk, velmi poděkoval a tímto upozorňuji ostatní temnokomorníky - dejte si pozor na objednávky u této firmy. tato rodinná firma v malinkém krcálku (byl jsem u nich v kšeftu, vím, co říkám) asi nemá na to, co slibuje.

Tož tak, TriXka objednám jinde, i když cenu 72,- asi nenajdu.
Stříbru zdar, šlendriánu zmar, Luigi.
  • 0

#20 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 30 duben 2009 - 14:30:36

nojo no, některý lidi sou všechny stejný...
  • 0

#21 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 30 duben 2009 - 16:38:36

Co jiného od nich čekat - už mne napálili dvakrát a tak ani nemám chuť a sílu se s nimi dohadovat a soudit, i když právně mám nárok na dodání dle objednávky


To já jsem zase zanevřel na Fotoškodu.Teda částečně-pokud nejde sehnat jinde,objednám nějakou tu drobnost od nich.
  • 0

#22 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 1 květen 2009 - 10:41:30

Jo a nevíte ještě prosím někdo,kde bych mohl sehnat technický list k tomuto filmu.Na jejich stránkách jsem nic nenalezl.
  • 0

#23 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 květen 2009 - 11:03:16

Jo a nevíte ještě prosím někdo,kde bych mohl sehnat technický list k tomuto filmu.Na jejich stránkách jsem nic nenalezl.

http://www.temnakomora.cz/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=4&min=10&orderby=titleA&show=10
  • 0

#24 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 1 květen 2009 - 12:04:45

O překlápění už bylo napsáno mraky článků. Takže snad jenom připomenutí:
Překlápěním vývojnice dochází k promíchávání vývojky a tudíž kontaktu "nepoužitého" vyvolávače s emulzí. Čím více se "přisune" vyvolávače k emulzi, tím větší množství ho vstoupí do reakce se světlem zasaženými částicemi.
Současně je třeba si uvědomit, že reakční produkty vyvolávání brzdí, takže úměra není přímá!
Překlápění (proudění vývojky vůči emulzi) tudíž rovněž odvádí reakční produkty.
Dynamika překlápění se nejméně projevuje (černáním) v začátku vyvolávání, protože vývojka potřebuje čas na prosáknutí do emulze a vstupu do kontaktu s částicemi schpnými reakce a současně "nastartování" vyvolávacího procesu.
Jakmile se již začnou tvořit "tmavé body" = "zrno" - což jsou shluky (pro jednoduchost) černého stříbra, "reaktivita soustavy se zvyšuje".
Ve druhé polovině vyvolávání již běží velmi rychle, ke konci jako tryskáč.

Proto:
1. Čím více překlápíme (= rychleji přivádíme čerstvou vývojku k emulzi a odvádíme reakční produkty), tím rychleji proběhne černání, a to nejvíce ve tmavých partiích negativního brazu. Ve světlejších partiích proběhne černání pomaleji a výsledkem tho je zvýšení kontrastu.
2. Pokud nepřeklápíme vůbec, vyvolávání se velmi zpomalí (a nejvíce ve tmavých pariích negativního obrazu), kontrast se snižuje, stejně tak celkové černání obrazu, také se zvyšuje kontrast na ostrých přechodech mezi černými a bílými partiemi obrazu, atd., ale také může být nepravidelné, mohou vznikat bromidové pruhy apod.
3. "Správně" je tedy něco mezi tím (pokud mluvíme o "obvyklém způsobu vyvolávání"): dostat vývojku "do celé tloušťky emulze" pokud možno najednou, aby reakce nastartovala "naráz". Přiměřeným turbulentním prouděním (překlápěním) přivádět čerstvé porce vývojky k emulzi (resp. do ní) a odvádět reakční produkty (zplodiny). Mít na mysli, že při stejné dynamice překlápění po celou dobu vyvolávání narůstá kontrast především ve druhé polovině (a zvláště ke konci) vyvolávání.
4. Abychom dostali vývojku do (suché) emulze pravidelně a najednou, je dobré film přednamočit (presoak). Želatina změkne a výměna látek mezi ní a vývojkou probíhá pravidelně. (U tenkovrstvých filmů, např. Acros, to není tak kritické, u "tlustých emulzí", jako např. Rollei R3, je to nezbytné.) U některých filmů je přednamočení přímo nedoporučováno.
5. Většina výrobců nastavuje vývojky tak, aby optimální překlápění vypadalo buď: 30sec. neustále (cca 3-5 sec. na jedno překlopení), poté co 30sec. 1x překlopit,
nebo: 1minutu překlápět neustále, pak cca 10sec. každou minutu. (V tomto případě je vyvolávání pomalejší a proto se vyvolávací doba prodlužuje o cca 5-10-15%.)
Pozn.: Kodak doporučuje první systém, Agfa (a jiní) druhý. To jsou ale jenom příklady.
6. "Stand" vyvolávání ("bez pohybu") lze výhodně využít pro výraznou redukci kontrastu, nelze je ale provádět se všemi vývojkami. Typické pro Rodinal 1+100 až 1+200.
7. "Semistand" je další možností např. Acros v Rodinalu 1+100, 18minut, první tři minuty - každou min. překlápět 15sec., poté co 3 minuty překlopit 1x. Moc pěkné, ale zdlouhavé...
  • 0

#25 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 3 květen 2009 - 08:48:43

Pentaxista: Díky moc za vyčerpávající a poučnou informaci k překlápení.
  • 0

#26 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 19 květen 2009 - 14:25:49

Tak jsem ten film vyvolal a dopadlo to vcelku dobře.Ikdyž čas by bylo možné ještě o něco prodloužit.Pokud by to někoho zajímalo,tak zde uvedu postup volání:
Vývojka R09/ 1:40/ 20C
Překlápění prvních 30s(6x) a pak každou minutu 2x, poslední 2min jsem nepřeklápěl
Doba volání 8min
Pro kondenzorové světlo a filtr ilford č.3
Exponováno za slunečného odpoledne
  • 0

#27 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 19 květen 2009 - 14:27:18

Ještě jsem zapomněl dodat,že se jedná o R09 ten starší typ.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních