Přejít na obsah


Fotka

Multigrade + Fomatone a další kombinace


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 duben 2009 - 07:14:43

Ahoj,

ještě jsem se nepustil do MG procesu, ale něco mám už načteno a je to na spadnutí. Mám Magnifax 4, filtry Ilford jsou na cestě z US. Zatím jsem zvětšoval jen s Fomatolem. Protože jsem se dostal k nějakým mírně starším papírům, chtěl bych postupně všechno zpracovat a nevím, co si dovolit mohu a co ne. Moje otázky tedy zní:

1) Na MG papíry (a MG proces) je potřeba MG vývojka, nebo to funguje i s obyčejnou, jen hůře?

2) Vybral jsem TETENAL VARIOSPEED W, to je předpokládám dobrá volba

3) Na MG baryty s teplým odstínem od fomy je doporučena vývojka FOMATOL PW. Jak se budou lišit výsledky z těchto papírů, když použiju tuhle fomu a když použiju výše zmíněný Tetenal?

4) Ještě praktická: předpokládám, že ty filtry se nastříhají na velikost šuplíku ve zvětšováku a pak se tam volně pokládají na sklo, které tam je

... to je asi zatím všechno :)
  • 0

#2 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 28 duben 2009 - 07:35:53

alespoiň k PW - zlí jazykové říkají ža Fomatone je v té vývojce třeba koupat tak 15 minut a co fotka, to originál - kazí se přred očima. takže tohle bych asi opravdu vynechal.
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 duben 2009 - 07:37:23

1. MG vývojka není nutná. To je na vkusu každého komorníka. Dost lidí používá GD-L a je spokojeno. Ilford Multigrade je taky dost oblíbená. Obě mají dobrou až velmi dobrou trvanlivost. Foma ještě ke všemu velmi dobrou cenu.
2. Nemám zkušenost. Ale ohlasy jsou pozitivní.
3. To nevím, jestli se najde někdo, kdo tohle porovnával. Ten Fomatol PW nebude tak trvanlivý, pohledej - tuším jenda1250 ho zkoušel.
4. Ano. Není špatné pro lepší trvanlivost filtrů zatavit je do folie, ať se neškrábou. Na druhou stranu, filtry jsou nad matnicí, takže to není zas takový problém.
  • 0

#4 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 duben 2009 - 07:51:29

Aha, takže chcete říct, že ty sepiové papíry budou sepiové, i když je vyvolám v normální vývojce? (v tom tetenalu)
  • 0

#5 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 28 duben 2009 - 08:09:32

Povedlo se ti vybrat vývojku vhodnou na klasické baryty i na fomatone. Osobně mám s Variospeed W velmi dobré zkušenosti např. právě na fomatone, kde na rozdíl od ostatních vývojek (mimo PW) nedělá nazelenalý tón.
  • 0

#6 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 duben 2009 - 08:16:22

Tak hoši děkuju, nákup fomatolu ruším.
  • 0

#7 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 duben 2009 - 08:33:41

Na téma Tetenal Variospeed W a Fomatone více zde
  • 0

#8 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 duben 2009 - 08:40:08

S Fomatolem PW nemam jeste velke zkusenosti. Vlastne jsem ho jen vyzkousel behem posledni temne seance v zaveru v redeni 1+1.
S Fomatony dava krasne hnede tony. V tom redeni 1+1 uz mi to prislo skoro az moc do "sepie" a priste tedy prubnu stock.
Jinak vyvolavaci casy jsou faaaakt dlouhyyyy. Uz jsem behem ctvrte minuty, co fotka lezela ve vyvojce, zacinal mit pochybnosti, jestli jsem nesvitil na blbou stranu :D Kazdopadne i z toho duvodu prubnu ten stock.....
Jo a co kus to original, to je svata pravda. Kinetika v misce ovlivnuje vysledek skutecne mnoho. Trosku jindy obratite, zakvedlate a to uplne neco jineho :( Skoro mam chut to s nim zkusit rotacne.... a nebo proste skutecne striktne dodrzovat kinetiku. Tady je ale proti i udavana docela mala vydatnost, kdyby clovek musel prodluzovat casy u kazde dalsi fotky delane v te same vyvojce docela striktne a peclive :(
Je to proste takovy previt ten Fomatol PW :D Pro ty odstiny hnede, mu ale jeste dam sanci :)
Jeste jeden postreh. Ten roztok 1+1 jsem si schvoval. Prakticky hned druhy den se v nem utvorila nejake chuchvalcovita srazenina, tak uvidim. Asi nebudou daleko od pravdy hlasy rikajici, ze to je vyvojka na jeden vecer.
Same problemy, same problemy....

A jinak na Fomatony doporucuju Agfa Neutol WA. Moc pekne. A hlavne cim starsi roztok, tim lepe :)
  • 0

#9 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 duben 2009 - 10:07:58

4) Ještě praktická: předpokládám, že ty filtry se nastříhají na velikost šuplíku ve zvětšováku a pak se tam volně pokládají na sklo, které tam je
mám filtry mezi dvěma skly, po stranách (stačí dvou) olepené páskou
pracuje se s tím výborně, životnost neomezena, snadné číštění
pozor na rozbití v případě, že se pracuje nad dlažbou
nejlepší sklo je 1 mm, ale sklenáři ho nemívají - tak ze dvojky
  • 0

#10 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 duben 2009 - 11:11:18

To asi úplně nechápu ... předpokládám, že filtry, co přijdou, jsou nějaké průhledné měkké fólie. Nač takové štráchy s tím zacházením? Jasně že nejsem nějaký ničič, ale že by zrovna fitlry musely být jak v bavlnce ... nebo se pletu?
  • 0

#11 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 28 duben 2009 - 11:59:46

To asi úplně nechápu ... předpokládám, že filtry, co přijdou, jsou nějaké průhledné měkké fólie. Nač takové štráchy s tím zacházením? Jasně že nejsem nějaký ničič, ale že by zrovna fitlry musely být jak v bavlnce ... nebo se pletu?

..třeba fomafiltry jsou želatina na fólii, tak že je lehce poškodíš.
  • 0

#12 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 duben 2009 - 12:26:01

To asi úplně nechápu ... předpokládám, že filtry, co přijdou, jsou nějaké průhledné měkké fólie. Nač takové štráchy s tím zacházením? Jasně že nejsem nějaký ničič, ale že by zrovna fitlry musely být jak v bavlnce ... nebo se pletu?

..třeba fomafiltry jsou želatina na fólii, tak že je lehce poškodíš.


měl jsem jednou škráblej - docela dost - filtr a na zvětšenině to bylo vidět

osvit, misky, voda, ruce mám každou chvíli mokrý a nebo jen vlhký a želatina se lepí na prsty a vůbec s kroutícím se filtrem je protivná práce
je pravda, že filtry ilford se jako foma nekroutí
  • 0

#13 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 duben 2009 - 12:33:50

4) Ještě praktická: předpokládám, že ty filtry se nastříhají na velikost šuplíku ve zvětšováku a pak se tam volně pokládají na sklo, které tam je
mám filtry mezi dvěma skly, po stranách (stačí dvou) olepené páskou
pracuje se s tím výborně, životnost neomezena, snadné číštění
pozor na rozbití v případě, že se pracuje nad dlažbou
nejlepší sklo je 1 mm, ale sklenáři ho nemívají - tak ze dvojky

ano, potvrzuju radimova slova, měl jsem to tak k plné spokojenosti dříve u opemusu 3
  • 0

#14 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 duben 2009 - 12:34:11

Moje zkušenost s PW a fomatony 131:
-krásná hnědá (s ředěním nabírá na intenzitě, ale čas pak měříš aspoň tak na čtvrthodiny)
-co papír, to originál (rychle se vyčerpává, výsledky zkoušek budou vždy jen orientační)
-dlouhé časy (jak volání, tak svícení, vývojka dost špatně využívá citlivost - papír exponovaný pro PW namočený do GD-L 1+50 (tj. desetkrát víc ředěné, než používám normálně) byl černý jak bota do půl minuty)
-velká ovlivnitelnost kinetikou (to se dá využít - když chceš nějaké místo víc provolat, tak tam kvedláš tyčinkou).

Na běžnou práci bych ji nebral - dáš tak jednu fotku za noc a budeš mít spoustu odpadu. Ale když se zadaří, tak to stojí za to.

Chtěl bych ji časem srovnat se selenovým tonerem, pokud to bude zaměnitelné, tak tónování je určitě snažší cesta.
  • 0

#15 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 duben 2009 - 14:13:01

Selenovym toner chcete dosahnout teple hnede tony? Ja nevim, ale selenovy tonovac to u me vzdycky spise ochlazoval a tahnul celou fotku do hnedofialova .... A pokud vim, tak to tak plati i obecne :)
  • 0

#16 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 duben 2009 - 21:25:03

No, já si akorát pamatuju, že z Gorových fomatonů tónovaných selenem jsem měl podobně dobrý pocit, jak z těch máchaných v PW, ale zatím nemám přímé srovnání.
  • 0

#17 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 30 duben 2009 - 06:24:47

Teda MG filtry ještě nedorazily, stejně tak ten Tetenal, ale nevydržel jsem a Fomatony otevřel a jeden jsem vymáchal v klasické LQN. Ale warm tone jsem nezaznamenal, snad lehoulilinký nádech do světležluta :)
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 duben 2009 - 07:16:17

Teda MG filtry ještě nedorazily, stejně tak ten Tetenal, ale nevydržel jsem a Fomatony otevřel a jeden jsem vymáchal v klasické LQN. Ale warm tone jsem nezaznamenal, snad lehoulilinký nádech do světležluta :D

No já byl taky překvapenej při prvním máchání. Ale když vezmeš zvětšeninu na normálním papíře a na fomatone, ten rozdíl je vidět. Je to taky možná tím, že člověk s prominutím "zparchantělej" např. z FA fotogalerie nabude dojmu, že na něj vypadne sépie. Tak jsem to aspoň měl dřív já. :)
Každopádně v LQN jsem to nezkoušel, tak nevím. V GD-L mi to jde do hnědozeleného odstínu, ale zjistil jsem, že záleží taky na expozici papíru. Omylem jsem upekl jeden kontakt a efekt oteplení je silnější.
  • 0

#19 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 30 duben 2009 - 07:29:46

No, budu zkoušet dál, děkuju všem za cenné informace.
Všiml jsem si, že jsem měl v profilu ještě bydliště Praha, tak už je tam nově jiná fotografická bašta - Liberec :)
  • 0

#20 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 3 květen 2009 - 11:17:01

Doplnuji svuj prispevek, neb jsem po nejakem case zabloudil do komory a pouzil znovu jiz zminovany Fomatol PW. Je od minule seance v redeni 1+1 v mnozstvi 1 l. Udelal jsem v nem tehdy asi tak 5 fotek 24x24 cm. Byl v PET lahvi od mlika s vymacknutym vzduchem pri bezne pokojovce ve tme ve skrini. Prakticky hned se v nem udelala takova chuchvalcovita srazenina, ale jinak v pohode.
Ted jsem ho tedy vytahnul asi po mesici a pul a..... jede! Pravdou je, ze expozicni casy jsem oproti tem minulym musel prodlouzit 1,5x (slovy jeden a pul krat) ale jinak v pohode. Skoro mi prijde, ze ta vyvojka slape tak pomalu a plynule, ze pozitiv clovek muze doslova "usmazit" a akorat vytahnout ve vhodnou chvili. Skoro to ma neco do sebe :roll:
No proste jsem ten Fomatol uplne nezatratil :lol:
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 3 květen 2009 - 11:36:43

Pak si ale nestezuj, ze tam nemas tu pravou cernou .)
  • 0

#22 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 květen 2009 - 11:47:12

pánové trošku se trácím v tom značení mg papírů .Hledám papír s neutrálním podáním odstínů,žádné sepie či něco podobného ani chladné ani teplé tony no prostě čistý neutrál podání.Kvuli ceně nejlépe foma.U vývojky si také nejsem jist ,ale asi dojte na mulťák od Ilfordu
  • 0

#23 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 3 květen 2009 - 11:59:44

To s tou cernou jsem nepochopil :lol:
Nekde jsem psal neco o slabe cerne? :roll:
  • 0

#24 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 3 květen 2009 - 17:09:07

martins: mě se neutrálně jeví Fomabrom Variant III 111, máchal jsem jí jak v Ilford Multigrade a Neutolu NE. V Neutolu mi vychází líp.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních